Doğum Tarihi: 31.03.1991 (25 yaşında)

Mevki: Sol Kanat, Forvet Arkası, Forvet

Takımı: Vitoria Setubal

Ülkesi: Portekiz

Değeri: 1.750.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

https://www.youtube.com/watch?v=xLx6BZoJ3KA

 

Profil

Futbol hayatına Portekiz’in amatör kulüplerinden Dragoes Sandinenses’te başlayan Andre Claro 2004/2005 sezonunda henüz 13 yaşındayken Porto altyapısına transfer oldu. 19 yaşına kadar Porto’nun tüm alt yaş kategorilerinde görev yapan Claro’nun en başarılı sezonu Porto U17 takımıyla 32 maçta 18 gol attığı 2008/2009 sezonuydu. 2009/2010 sezonunu Porto U19 takımıyla geçiren Claro 29 maçta 5 gol kaydetti. Aynı sezonda Porto A takımına yükselen oyuncu bazı maçlarda 18 kişilik kadroda yer alsa da hiç forma giyme şansı yakalayamadı. Claro 2010 yazında Portekiz 3.Lig takımlarından Famaliçao’ya transfer oldu. Bu takımdaki ilk sezonunda 32 maça çıkan oyuncu 14 gol attı ve takımının bir üst lige çıkmasında büyük rol oynadı. 2011 /2012 sezonunu da 33 maçta 11 golle tamamlayan Claro, sezon sonunda Portekiz 2.Lig takımlarından Arouca’ya transfer oldu. İlk sezonunda alternatif oyuncu olarak kullanılan Claro 14’ü ilk 11’de olmak üzere 39 maça çıktı ve 5 gol attı. Sezon sonu Arouca’nın 1.lige çıkmasında ve kupada çeyrek finale kadar yükselmesinde pay sahibi oldu. 1.ligde Arouca ile geçirdiği 2 sezonda 60 maça çıktı ve 4 gollük katkıda bulundu. 2015 yazında sözleşmesi sona erdi ve bedelsiz şekilde Vitoria Setubal’e transfer oldu. Setubal’deki ilk sezonunda 38 maça çıkan Claro 13 gol 2 asistlik katkıyla 1.ligdeki en iyi sezonunu geçirdi. İçinde bulunduğumuz 2016/2017 sezonunun ilk yarısında 16 maça çıkan Claro 5 gol atıp 1 de asist yaptı.

Claro bu zamana kadar farklı dizilişlerde ve sahanın farklı bölgelerinde görev yaptı. Setubal bu sezon 4-3-3 dizilişini tercih ediyor. Claro öndeki 3’lünü sol tarafında ve ileri uçta görev yapıyor. Kariyerinin en başarılı dönemini geçtiğimiz sezon geçiren oyuncu bu sezonda 4-2-3-1 dizilişinde forvet arkası olarak görev yaptı. En verimli oyununun da bu mevkide oynadığını söyleyebiliriz. Claro forvet arkası oynadığında gol bölgesine yakın olması sebebiyle, sol açıkta oynadığında da içeriye kat edip attığı isabetli şutlarla etkili olabiliyor.

Claro’nun kısa bir milli takım geçmişi de bulunuyor. Portekiz U16 takımıyla 2 maça çıkan Claro 1 gol atarken, Portekiz U18 takımı ile de 8 maça çıkan oyuncu 2 gol kaydetti.

 

 

Güçlü Yönleri: Bitiricilik, Top sürme, Uzaktan şut atma

Claro, son vuruşlar konusunda oldukça başarılı bir oyuncu. Hücumda nerede durması gerektiğini iyi bilen Claro, girdiği gol pozisyonlarını yüksek yüzde ile gole çevirebiliyor. Her iki ayağını iyi bir şekilde kullanabiliyor olması da ona son vuruşlarda önemli bir avantaj sağlıyor.

Oyuncunun bir başka öne çıkan özelliği top sürmesi. Savunmadan top almak için zaman zaman orta sahanın gerisine gelen oyuncu, topu hızlı bir şekilde rakip yarı alana taşıyabiliyor. Maç başına 2.8 dribbling yapan Claro bunların %49’unu başarıyla sonuçlandırıyor.

Andre Claro’nun bir başka etkili yönü uzak mesafeden attığı isabetli şutlar. Claro, ceza sahası dışında topla buluştuğunda, kaleyi gördüğü anda şutlar atabiliyor ve bu şekilde attığı golleri mevcut. Her iki ayağını etkili kullanabilme ve çalım atabilme yeteneklerine sahip olması da onun bu özelliğini daha kolay ön plana çıkarabilmesini sağlıyor. Maç başına 1.7 şut atan Claro’nun takımın en çok şut atan oyuncularından biri olduğunu söyleyebiliriz.

 

Zayıf Yanları: Ayağında fazla top tutma, Maç içinde kaybolma, Gol pozisyonu hazırlama

Claro, pas oyununa çok yatkın bir oyuncu değil. Etkili dribblingler yapmasına rağmen; bazı pozisyonlarda topu doğru zamanda ayağından çıkaramamasından dolayı, hücumlar etkinliğini yitirebiliyor. Claro maç başına ortalama 30 pas yapıyor ve bu pasların %71’lik kısmı takım arkadaşlarıyla buluşuyor. Pas sayısı çok düşük olmasa da isabet yüzdesinin yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Claro’nun bir başka zayıf yanı maç içinde kopukluklar yaşaması. Maçın belli bölümlerinde oldukça etkili olabilen oyuncu, bazı bölümlerde ise ortadan kaybolabiliyor. Claro’nun takım arkadaşlarına gol pozisyonları hazırlamakta da çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Portekiz 1.Lig’inde geçirdiği 3.5 sezonda yalnızca 3 asist yapabilen Claro, maç başına %24’ü isabetli olan 1.5 orta yapıyor ve 1.4 kilit pas atıyor. Bu sayıların da forvet arkası ve kanatlarda görev yapan bir oyuncu için oldukça yetersiz olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Benzediği Oyuncular: Oscar Scarione, Eder, Maxi Rodriguez

Claro’yu yardımcı forvet oynayabilmesi, iyi bir bitiriciliğe sahip olması ve ulaşabileceği yüksek gol sayıları bakımından daha önce ligimizde Kasımpaşa forması giymiş olan Oscar Scarione’ye benzetebiliriz. Claro’yu benzetebileceğimiz bir diğer isim, Inter forması giyen Eder. Hem kanatta hem forvette görev alabilme ve uzaktan etkili şutlar atabilme bu iki oyuncunun taşıdığı ortak özellikler. Aynı özellikleri göz önünde tutarak Claro’yu, Liverpool ve Atletico gibi takımlarda forma giymiş olan Maxi Rodriguez’e de benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Bursapor, Antalyaspor, Rizespor

Bursapor genellikle skorer hücum oyuncularını tercih ediyor. Claro da bu tanıma uyan bir oyuncu. Kubilay, Deniz, Batalla gibi isimlerle iyi bir uyum yakalayabilir. Antalyaspor da oyuncu için uygun bir takım. Yardımcı forvet rolünü iyi üstlenen Claro, Eto’o ile birlikte oynadığında gol sayısını yukarıya taşıyabilir. Benzer durum Rizespor için de geçerli. Kweuke ve Claro önlü arkalı oynadıklarında oldukça verimli olabilirler. Claro’nun sözleşmesinin bitiyor olmasından dolayı, kulüplerimiz oyuncuyu sezon sonunda bedelsiz olarak kadrosuna katabilir. Claro’nun yıllık 800.000 € civarında bir maaşla ligimize katılması beklenebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 17.01.2017 tarihinde  Estoril takımına transfer olmuştur. 

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ