Doğum Tarihi: 02.03.1994(22 yaşında)

Mevki: Sol Bek

Takımı: Atalanta BC

Ülkesi: İtalya

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2021

 

 

Profil

Andrea Conti, İtalya’nın meşhur Como Gölü’nün diğer yakası, sosyeteden biraz daha uzak bir yer olan Lecco Gölü’nde dünyaya geldi. Lecco ili, Milano’nun Kuzeyinde yer alıyor. Bergamo’ya(Atalanta kulübünün bulunduğu yere) yarım saat mesafede. 1.84’lük İtalyan bek, futbola Atalanta’da, futbolcu fabrikasında başladı ve altyapı dönemini burada geçirdi. Atalanta ile olan bağlarını hiç koparmadı.  Geçtiğimiz 2013-2015 yılları arasında sırasıyla Perugia ve Virtus Lanciano’ya kiralık olarak gitti.

Perugia’da kiralık döneminde 18 maça çıkıp 1 asistlik bir performans sergiledi. Hamle yapmakta biraz geciken oyuncunun o sezon 4 sarı ve 1 kırmızı kartı bulunuyordu.

Ertesi sezon Virtus Lanciano’nun yolunu tuttu. Serie B’de ki ikinci sezonunda 25 maça çıktı ve 10 sarı kart gördü.

Serie B’de ki kiralık dönemi bittikten sonra gönül bağı olan kulübüne geri döndü. 2015’den bu yana Atalanta’nın A takımında oynuyor. 2015-2016 sezonunun ortasında tecrübeli sağ bek Christian Raimondi’nin sakatlanmasıyla bir anda kendine ilk 11’de buldu. Raimondi, ilerleyen yaşıyla birlikte bir daha formasına dönemedi ve Conti de yerini kimseye bırakmadı. Sağ tarafın her bölgesinde oynamasıyla takımına büyük derinlik kazandırdı .

Bu sezon potansiyel 12 maçın 10’unda sahadaydı. Ligin ilk haftasında Lazio’ya karşı 3-4 kaybedilen maçta ise yapacağı patlamanın yakın olabileceği sinyallerini verdi. Muazzam bir maç çıkarıp 2 asist yaptı.

Ligin ilk 5 maçında alınan 4 mağlubiyet; bu senenin de kolay geçmeyeceğinin sinyallerini vermişti hatta Gian Piero Gasperini’nin ömrünün çok kısa olduğu konuşuluyordu. Ardından gelen 6 maçta alınan 5 galibiyet takımı Avrupa potasına taşıdı. Takımla birlikte form grafiği yükselen Conti’nin alıcıları ger geçen gün artacak gibi görünüyor.

İtalya U17 ile 9(1 asist 2 sarı kart), İtalya U18 ile 1, İtalya U20 ile 3(1 sarı kart) ve son olarak U21 ile 12(2 asist 2 sarı kart) maçı bulunuyor.

Conti daha çok 3’lü defansın önünde sağ bölgede yer alıyor. 3-5-2, 3-4-3 ve 3-4-1-2 sistemlerinde oynamaya alışkın bir isim. U21 Milli Takımı’yla ile 4’lü savunmanın sağ tarafında yer alıyor.

 

 

Güçlü Yönleri (Hız,Takım oyunu, Oyun Görüşü, Pozisyon Alma, İstikrar)

Basit oynamayı seven bir sağ bek olan Conti’nin boyu(1.84 cm) kendi mevkisine göre gayet uzun. Buna rağmen oyuncunun hızı en önemli avantajlarından birisi. Ara ara hücuma destek oluyor ve bu çıkışlarında takımını çok rahatlatıyor.  Özellikle takım oyununa katkısı üst düzey bir sağ bek. Bu sene ligde, hücumda maç başına 2.9 dribbling ile oynuyor. Ligde genellikle 3’lü defansın önünde çıktığı maçlarda, yaptığı dribblinglerde 40% başarı oranı sağladı. U21 milli takımında aldığı sorumluluklar biraz daha fazla olmasına rağmen 2.6 dribbling ortalaması var ve % 36.6 başarı oranı sağlıyor. Önünde oynayan takım arkadaşının yeteneklerine ve kalitesine göre oyun tarzı değişebiliyor. Hücumda çok yönlülük sağlıyor ve defansta konsantrasyonu daha da artıyor.

Pozisyon alma konusunda üst düzey yeteneklere sahip. Topa yaptığı müdahaleler takımının lehine sonuçlanıyor. Gördüğü kartların ardından takımının aleyhine sonuçlanan bir pozisyonla karşılaşılmıyor. Hareketlerini temiz yapmayı tercih ediyor. Ligde  3.5 topa müdahale ile oynuyor. %44’ün de başarı ile topa müdahale geliyor.

Genellikle toplu halde çıkılan ataklarda karşı takımın ceza sahasına yakınlaşan Conti, % 56 oranında kilit paslarını başarıya dönüştürüyor. Gittikçe kendini geliştiren oyuncunun, oyun bilgisi ve oyun görüşü takım arkadaşlarını rahatlatan bir diğer özelliği.

Gelecek vaat eden oyuncularda oluşabilen sakatlık sorunları düzenli forma giymelerini ve gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Andrea’da böyle bir sakatlık durumu mevcut değil. Formayı sırtına geçirdikten sonra istikrarı ile de kendinden söz ettiriyor.

 

Zayıf Yanları (Bitiricilik,Kendine Güven,Fizik)

Conti, Serie A’da 2016-2017 sezonunda çıktığı 11 maçta sadece 2 şut çekti ve 1 tanesi kaleyi buldu. Şut çekmekten devamlı kaçınması bitiricilik ve cesaretinin eksik olduğunu gösteriyor. Şutları üstüne daha çok çalışması gerekli. Hücum bölgesinde meziyetleri yüksek olmasına rağmen kendine güveni çok düşük. Hücumda kararsız kaldığı çoğu anda ani top kayıplarına neden olabiliyor. Bireysel oynamayı da sevmeyen birisi.

Fizik konusunda da problemler yaşayabiliyor. Girdiği 11 ikili mücadelede 39% başarı sağlamas bir savunma oyuncusuna göre düşük. Özellikle Genoa maçında fizik olarak Diego Laxalt’a karşı çok zorlandı. Fiziksel olarak zayıf kaldığında kendini geriye çekiyor. 1.84 cm boylu birinin fiziksel mücadeleden kaçınmaması gerekiyor. Hızıyla bu açığını kapatmaya çalışsa da 66 kiloluk oyuncunun fiziksel açıdan kendini geliştirmesi şart. 18 hava topu mücadelesine girip yalnızca 30% başarı sağladı.  Kazanacağı fizik gücü hızını fazla etkilemeyecektir. Aksine aldığı kas kütlesiyle hızını ve patlayıcı gücünü arttırabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Thomas Meunier, Matteo Darmian, John Flanagan

Bu üç oyuncunun da boyları birbirine yakın. Meunier, biraz daha uzun olmasına ve daha geniş yapılı olmasına rağmen Conti kendini geliştirirse bu fiziksel özelliklere sahip olabilir. Meunier daha komple bir oyuncu. Yine de Conti gibi onun da maç başına 2.6 civarında dribbling ortalaması var ancak bunlarda 70% başarı sağlıyor. Conti de Meunier gibi fazla şut çekmeyi sevmiyor. Ancak bunun nedeni başarısız olması değil. Takım oyununa daha çok katkı veren bir isim olmasından kaynaklanıyor. Conti, Meunier kalitesinden uzakta ancak bu potansiyeli mevcut.

Conti vatandaşı Matteo Darmian’ın yolundan gidiyor diyebiliriz. Alt yaş kategorilerinde kısmen aynı istatistiklere sahipler. Darmian, daha çok ön planda olmayı tercih ediyor. Boyları arasında 2 cm fark var. Darmian, Milan altyapısından yetişirken Conti Atalanta tecrübesiyle geliyor. Altyapı kalitesi açısından birbirlerine yakın kulüpler. Darmian’ın ciddi Serie A serüveninden önce Serie B macerası da mevcut. Fiziksel yapıları birbirlerine çok uygun. Darmian’ın gol yollarında etkinliği de Conti gibi. İkili mücadelelerde zorlanması, bitiricilik, kendine güven konusu; ikiliyi birbirine benzeştiren etkenlerden.

Kaliteyi biraz daha aşağıya çektiğimizde ise John Flanagan örneği ile karşılaşıyoruz. Conti, Flanagan’dan daha üstün yeteneklere sahip bir bek. Flanagan’dan beklentiler çoktu ancak oyun görüşü ve zekası onu beklentilerin bulunduğu tarafa çıkaramadı. Hız ve fiziksel özellikler açısından Conti’nin benzeri diyebiliriz. Conti fiziksel açıdan zayıf kaldığı zaman kendini birkaç adım geriye alırken Flanagan bunu yapmadığından dolayı birçok kez takımının başını yaktı.

Conti’nin şuanda Flanagan ve Darmian ortasında bir ayarda olduğunu lakin Darmian seviyesine ulaşmasının da zor olmadığını belirtelim.

 

Gelebileceği Takımlar: GalatasarayKarabükspor, Gençlerbirliği, Trabzonspor, Akhisar Belediyespor

Ligimizdeki bu Akhisar Belediyespor dışındaki diğer 4 takım, sağ bek mevkisinde problem çeken takımlar diyebiliriz. Miguel Lopes’in kiralık sözleşmesi bittikten sonra Akhisar da sağ tarafa güvenebileceği birini arayacaktır. Düşük maliyetli bir şekilde bu mevkide ki açığı kapatmak isteyeceklerdir. Conti konusunda 1-2 senelik bir kiralama yöntemi düşünülebilir. Onun dışında yönetimin ve anlayışın geleceğe yönelik planları sevmemesinden dolayı, sırf sağ bek için 2-3 milyonu gözden çıkarmaları biraz zor gözüküyor.

Galatasaray, Karabükspor, Gençlerbirliği ve Trabzonspor, sağ bölge üzerinde bir türlü dikiş tutturamadı. Karabük’de Hakan Aslantaş ve Kerim Zengin, devamlı forma devri halindeler. Igor Tudor, sağ bek görevi için bir türlü kafasında doğru kişiyi bulamıyor. İtalyan futboluna da yakınlığı göz önünde bulunulursa Conti transferi düşünülebilir. Aynı durum Gençlerbirliği için de geçerli. Orhan Şam ve Ahmet Oğuz bir türlü istenilen standart seviyelere yaklaşamıyorlar. İbrahim Üzülmez ve ekibi zayıf kaldığı bek bölgesini biraz daha uzun ve hızlı birine bırakabilir. Bireysel performanslardan çok takım oyunu konusuna odaklanan İbrahim Üzülmez, hata yapmayı sevmeyen; hızlı ve basit oynamayı seven bir beki tercih edebilir.

Zeki Yavru’nun istikrarsız ve güven vermeyen performansı Ersun Yanal’ı zora sokuyor. Elinde başka sağ bek olmayan Trabzon’un kendini zorladığı çok açık. Trabzon’un Conti’yi satın alma gücü var ve bu yönde bir hareket olumlu sonuçlanabilir. Trabzon’un ileri ucunun kuvveti ve atak ile defansı birbirine bağlayan isimlerin kalitesi de göze alındığında Conti için şahane bir ortamın oluşabilme olasılığı yüksek.

Tek problem ise ligimizde 3’lü defans sisteminin fazla düşünülmemesi. Conti 3’lü defansa daha çabuk adapte olabilirdi. Ancak kendisinin U21 Milli Takımı ile 4’lü defans sisteminde oynadığını ve en çok güvenilen isimlerden biri olduğunun da altını çizelim.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 7.07.2017 tarihinde 25.000.000 € bedel ile Milan’a transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ