Doğum Tarihi: 14.01.1992 (23 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: CD Huachipato

Ülkesi: Şili

Değeri: 75,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020  

 Profil

Andres Vilches Şili’nin baş altı takımlarından Huachipato forması giyiyor. Yaş ortalamasının 23 civarlarında olduğu ve her yıl onlarca oyuncu ihraç eden bir ligde gösterdiği performans ile Avrupa’nın pek çok takımının dikkatini çekmiş durumda.Vilches’in bu performansı ile Şili liginde kalması zor olsa da bu durumu belirleyecek bir başka durum da maliyeti. 23 yaşındaki oyuncu, Alexis Sanchez, Eduardo Vargas, Angelo Henriquez ve Mauricio Pinilla gibi forvet oyuncularının yer aldığı milli takıma kendini tam anlamıyla kabul ettiremese de Jorge Sampaoli’nin takip ettiği ve hazırlık maçlarına çağırdığı bir oyuncu. Şili liginde kaliteli ve tecrübeli oyuncuların yer aldığı Colo Colo ve Universidad de Chile gibi takımlar olsa da lig kalitesi bir soru işareti. Avrupa liglerinde mücadele eden takımlar Arjantin ve Brezilya gibi liglerden doğrudan oyuncu transferini daha kolay yaparken Şili, Kolombiya ve Uruguay gibi liglerdeki oyuncuların Libertadores ve Sudamericana performanslarına öncelik veriyorlar. Ancak Andres Vilches hem fiziki durumu hem de temel oyun bilgisi ve özellikleriyle Şili ligindeki profil ile Türkiye’de de hiçbir sıkıntı yaşamayacak bir oyuncu.

 

Güçlü Yönleri

Andres Vilches’in lakabı kendisinin ne tarz bir oyuncu olduğu hakkında bize çok şey söylüyor. “El intratable” yani “inatçı” olarak tanımlanan Vilches bu tanımın hakkını sonuna kadar veriyor. 1.82 boyundaki oyuncu fizik olarak çok kalın bir görüntüde olmasa da son derece güçlü. Ceza sahası içi ve dışındaki her pozisyonu kovalayan, takip eden ve maçlarda bazı forvetler için duyduğumuz “takipçiliğini konuşturdu” denilen goller atan bir isim. Ayrıca Andres Vilches son derece hareketli bir oyuncu. Duvar olup, topu saklayarak takımını rakip sahaya taşıyan Vilches aynı zamanda kontra atağa da yatkın. Tekniği, hızı, çabukluğu ve top sürme konusunda da tatmin edici bir noktada. Takipçiliği sayesinde hava toplarında da avantaj yakalayan Vilches’in kafa vuruşlarındaki becerisi bir golcüde olması gereken düzeyde. Hareketli oyun yapısı ve top saklama – adam geçme özellikleriyle kanatlarda da görev yapabiliyor. Asist anlamında da arkadaşlarını besleyebiliyor. Andres Vilches pek çok oyun düzeninde başarılı olabilecek tarzda bir oyuncu. Kendisini özel kılan en büyük meziyeti takipçiliği ve oyunun her an içinde olan yapısı.. Vilches belki de bir golcünün olması gerektiği gibi komple bir oyuncu. Bir özelliği çok iyi olup diğerlerini ortalama yapan bir oyuncu değil. Hemen hemen her özelliği ortalama üzeri ve Türkiye’de pek çok takımda başarılı olabilecek seviyede. Tecrübe olarak büyük takımlar için çok zorlanacak olsa da Anadolu takımlarında çok başarılı olacaktır.

 

Zayıf Yanları

Vilches zayıf yanı şudur denilebilecek bir oyuncu değil . Bir forvetin yapabileceği her şeyi çok iyi seviyede yapmasa da yeterli düzeyde yapabiliyor. Ancak tecrübe eksikliği kendisinin belki de şuan büyük bir lige transfer olmasının önündeki engel.

 

Benzediği Oyuncular

Beşiktaş’ın eski oyuncusu ve ardından Kayserispor’da oynayan Bobo gibi komple bir forvet. Onun gibi hareketli, kovalayan, bitirici, hız ve teknik olarak yeterli bir oyuncu. Bobo’yu tarif ettiğimiz gibi bir özelliğiyle sivrilmeyip hemen hemen her özelliği ortalama üstü olan bir oyuncu.

 

Gelebileceği Takımlar

4 büyüklerde tecrübe olarak sıkıntı yaşayabilir. Bursaspor, Kasımpaşa, ve Medipol Başakşehir başta olmak üzere tüm Anadolu takımlarında başarılı olabilecek bir oyuncu..

 

TrScouts Notu: Oyuncu 07.07.2015 tarihinde CSD Colo Colo takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt profili