Doğum Tarihi: 21.03.1989 (27 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha – Forvet

Takımı: Hapoel Beer Sheva

Ülkesi: Nijerya

Değeri: 800.000 €                  

Sözleşme Sonu: 31.05.2018 

 

Profil

1989 yılının 21 Mart’ında Nijerya’nın Lagos kentinde dünyaya gelen Anthony Nnaduzor Nwakaeme 17 yaşında ülkesinden ayrılarak Kuzey Avrupa’nın yolunu tuttu. Danimarka ekiplerinden Vejle Futbol Akademisi’ne katılan Nwakaeme burada 3 yıl geçirdikten sonra ise Romanya’ya geçti ve kendisine Universitatea Cluj takımı kadrosunda yer buldu. Fakat 2010 yılında buradan Romanya 2.lig ekiplerinden Arieşul Turda takımına kiralandı ve 2.lig ekibiyle çıktığı 8 karşılaşmada 5 gol atma başarısı gösterdi. Bu performansı sonucunda bonservisinin bulunduğu Cluj ekibine geri çağrıldı ve sonraki sezon 37 maçta 8 gollük bir performans ortaya koydu. Romanya kariyerine daha sonra Petrolul Ploieşti’de  kiralık olarak ve tekrar Cluj ekibinde devam ettikten sonra, asıl patlamasını gerçekleştireceği ülke, İsrail’e geldi. 2013 Ağustos’unda Hapoel Ra’anana takımıyla anlaşan Nwakaeme burada gerçek performansını ortaya koydu ve büyük kulüplerin radarına girmeyi başardı. 2 yıl içerisinde 55 maçlık bir performans ortaya koyan forvet, takımına 13 gollük bir katkı sağlayarak 2015 yazında sezon bitiminde şampiyonluk yaşayacağı Hapoel Beer Sheva’ya geçti ve burada tecrübeli golcü Elyaniv Barda, daha önce raporunu yazdığımız Beer Sheva’nın bir diğer Nijeryalısı John Ogu ve 2.kaptan Maor Bar Buzaglo ile iyi bir uyum yakalayarak attığı 12 gol ile takımının en çok gol atan 2.oyuncusu oldu. (1. 15 gol ile Elyaniv Barda)

Nijerya Milli Takımı’ndaki kadronun menajerler tarafından kurulduğu iddiası bir yana dursun, Anthony Nwakaeme ülkesinin milli takımının formasını giyme şansını henüz elde edemedi. Fakat bu sezon gösterdiği performans sonrasında milli takıma seçilebilir.

Bugüne kadar çok çeşitli varyasyonlarda asıl mevkisi forvet olmasına rağmen Nwakaeme, genellikle 4-3-2-1 ve 4-3-3 formatlarının ofansif orta saha sol kanadında tercih edildi. Bugüne kadar 4-4-2 li tercihte sol kanat ya da 2.forvet, yine forvet arkası hatta 3 lü savunma tercihlerinde orta saha bile oynadı. Fakat genel olarak, ofansif 3’lünün solunda oynamayı tercih eden oyuncu 2’li forvette de tamamlayıcı olarak rahat oynayabilir.

 

Güçlü Yönleri

Anthony Nwakaeme tam anlamıyla takım oyuncusu denilebilecek tarzda bir oyuncu. Bu sezon 40 maç üstü barajını aşarak kendi performansının tavan yaptığı bir sene yaşadı. Ligde attığı 8 gol ile de takımının gol yüküne yardım eden bir oyuncu oldu. Bu sezon ligdeki tüm maçlarda süre alan Nwakaeme sadece Şampiyonluk Turu’nda 2 maç kaçırdı. Maç içerisinde devamlılık açısından genel olarak zorlanmayan Nwakaeme yine süre aldığı dakikalarda kendi kanadından gelişen karşı ataklarda da savunmasına yardımcı olan bir oyuncu olarak göze çarpıyor.

Hücum reaksiyonları gelişmiş bir hücumcu kanat olarak görev alan Nwakaeme takımının atak girişimlerinde de zaman zaman adam eksilterek ya da kaçarak takımına hücum koridoru oluşturabiliyor. Sezon genelinde attığı gollerin bir çoğunu kafa şutu olarak ya da oyunu takip etmesiyle birlikte ceza yayı içerisinde bulduğu şansları gole çevirerek sağlayan Nijeryalı oyuncu yine saha içerisinde de kanat varyasyonlarını yönlendirebiliyor. Maç başına 3 kilit pas ve 3,1 orta istatistikleri ile oynayan Nwakaeme tam bir kanat oyuncusu ya da gerçek bir orta saha oyuncusu olmamasına rağmen bu istatistikleri ile iyi bir iş çıkardığı söylenebilir. Fiziksel olarak ise bir pivot oyuncu fiziğine sahip olmayan Nwakaeme, Fenerbahçe’den tanıdığımız Moussa Sow’la benzer komple forvet ya da fırsatçı golcü tanımlamalarına uygun bir forvet oyuncusu fiziğine sahip.

 

Zayıf Yanları

Daha önce de belirtildiği gibi bugüne kadar çeşitli oyun formatlarında oynayan Nwakaeme ne yazık ki gerçek bir kanat oyuncusu değil. Asıl mevkisi forvet olan Nwakaeme daha önceden Mamadou Niang, Moussa Sow tarzındaki forvet oyuncularından görmeye alışık olduğumuz 4-3-3 ve 4-3-2-1 gibi formasyonlarının forvet kanadına evrildi. Bu mevkinin zaman zaman seri çalım atan, atletik ve yüksek dribbling özellikleri olan (Bruma tarzı) oyuncuları benimsediğini tercih eden hocalar Nwakaeme’yi istemeyebilir. Nwakaeme her ne kadar topsuz alanda hızlı bir oyuncu olsa da topla çok hızlı oynayabilen bir oyuncu değil.

 

Benzediği Oyuncular: Moussa Sow, Aatif Chahechoue, Mamadou Niang

Fiziksel özellikler ve oynayabildiği mevkiler açısından Moussa Sow ve Mamadou Niang’ı andıran bir profile sahip olan Nwakaeme hem adam eksiltebilen hem de oyunu iki yönüyle oynayabilen (defans bölgesine yardım açısından) bir oyuncu. Yüzü karşı kaleye dönük iken Chahechoue gibi hücum reaksiyonlarını yönlendirebilen, topu kanatlara açarak atak girişimlerini çeşitlendirebilen bir oyuncu olarak da göze çarpıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Osmanlıspor, Kayserispor, Adanaspor, Gaziantepspor

Genel olarak 4-3-2-1 ve 4-3-3 taktiğini tercih eden takımlarımızın ilgisini çekebilir. Forvette pivot oyuncu tercih etmeyen Osmanlıspor, Rusescu’lu tercihlerinde kanatlardan birinde Nwakaeme’ye yer verebilir. (Dzon Delarge’ın oynadığı bölge özellikle)

Piyasa değeri 800 bin € olarak gözüken Nwakaeme 2016 yazında biten sözleşmesini 1 yılı kulüp tarafından opsiyonlu olmak üzere 2018’e kadar uzattı. Yıllık 187 Bin Euro kazanacak olan Nwakaeme’nin düşük maaşı kulüplerimiz tarafından rahatlıkla karşılanabilecek seviyede.

 

Transfermarkt Profili