Doğum Tarihi: 08.02.1996 (21 yaşında)

Mevki: Kaleci

Takımı: FC Sion

Ülkesi: Rusya

Değeri: 2.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Boy: 1,89 m

 

 

Profil

Anton Vladimirovich Mitryushkin, 2 Şubat 1996 tarihinde Rusya’da, Sibirya bölgesinin üçüncü büyük şehri olan Krasnoyarsk’da doğdu. Futbol hayatına 2003-2007 yılları arasında SKA Rostov’un altyapısında başlayan Mitryushkin, daha sonrasında ise sırasıyla FK Rostov ve Spartak Moskova takımlarının altyapılarında yer aldı. İlk profesyonel sözleşmesini 2013 yılında Spartak Moskova ile yapan Rus kaleci, ilk resmi maçına da 2013-2014 yılında takımının Terek Grozny ile oynadığı maçta çıktı. Söz konusu sezonda 2’si lig (1’i) kupa olmak üzere toplamda 3 resmi maçta ilk 11 olarak forma giydi. Sezon içerisinde Spartak Moskova 2 takımında da mücadele eden Anton, burada toplamda 10 maça çıktı ve böylece Spartak Moskova kariyerini 13 maçla tamamlamış oldu. Genç eldiven, Moskova’da geçirmiş olduğu 3 yılın ardından 1 Şubat 2016 tarihinde 380.000 € karşılığında İsviçre Süper Ligi ekiplerinden FC Sion’a transfer oldu.

2015/2016 sezonunun ikinci yarısında FC Sion’a katılan Anton, takımın Litvanyalı deneyimli kalecisi Andris Vanins’e göre daha az tecrübeye sahip olduğu için Teknik Direktör Didier Tholot tarafından kendisine fazla forma şansı verilmedi. Bu nedenle ligde sadece 7 kez forma giyme şansı bulabilen genç yetenek, kalesinde 11 gol gördü.

2016/2017 sezonunun hemen başında ise takımın as kalecisi Vanins’in ligin bir başka güçlü ekibi FC Zurich’e transferinin ardından kaleyi kendisinden devralan Anton, sezon boyunca 35’i lig ve 5’i kupa olmak üzere toplamda 40 maça ilk 11 olarak çıktı. Bu süre zarfında dönemin Teknik Direktörü Peter Zeidler’in maç taktiklerinde sıkı bir savunmadan ziyade, ofansif bir futbol anlayışı benimsemesinin de etkisiyle kalesinde toplamda 64 gol gören genç eldiven, 8 maçta kalesini gole kapatmayı başardı. Bu sezon aynı zamanda takımının kaptanı olan Anton, ligde çıktığı 4 maçın 2’sinde kalesini gole kapatarak toplam 4 gol yedi. 

Anton Mitryushkin, ülkesinin U16, U17, U19 ve U21 yaş altı milli takım kategorilerinde toplamda 48 kez forma giyme şansı buldu. 2013 U17 Avrupa Şampiyonası’nda İtalya’yı yenerek şampiyonluk sevinci yaşayan genç file bekçisi, Rusya U17 takımının kaleciliğini yaptı ve turnuvanın “Altın Oyuncusu” ödülüne layık görüldü. Ayrıca U19 Avrupa Şampiyonası’nda Rusya U19 takımı ile turnuva ikincisi oldu. A Milli takımda ise henüz forma giyme şansı bulamayan genç eldiven, futbol otoriteleri tarafından ileriki dönemlerde Rus milli takımının kalesini koruyan Igor Akinfeev’den kaleyi devralabilecek en güçlü adaylardan biri olarak gösteriliyor.

 

Güçlü Yönleri (Refleks, Hava Hakimiyeti, Pozisyon Alma, Penaltılar, İletişim)

Anton’un göze çarpan ilk özelliği etkileyici refleksleri. Ceza sahası dışından atılan uzun mesafeli şutlarda gole geçit vermeyen genç kaleci özellikle yakın mesafedeki şutlarda reflekslerinin de yardımıyla yapmış olduğu zor kurtarışlarla takım arkadaşlarına fazlasıyla güven veriyor. Örneğin, maç başına ortalama 0.6 süper kurtarış girişimi olan Anton, bunların %92’sinde başarı sağlıyor. Zorlu pozisyonlarda altı pas içinde elleriyle alan daraltarak, kısa mesafeden yerden gelen toplarda da ayaklarıyla etkili müdahalelerde bulunabiliyor.

Bir başka güçlü yönünden bahsetmek gerekirse, ceza sahası içerisine doğru havadan gelen toplarda iyi seviyede hava topu hakimiyeti sağlayabiliyor. Genç yaşına rağmen pozisyon alma bilgisi de oldukça iyi olan Anton, bir kalecinin alması gereken pozisyonu en kısa süre içerisinde etkili bir şekilde alabiliyor ve kolay kolay yerini kaybetmiyor. Ayrıca ligde ve şampiyonalarda birçok kez kurtarmış olduğu penaltılarla da bu alanda iyi durumda olduğu söylenebilir. Buna örnek vermek gerekirse Sion’un Luzern ile 05.04.2017 tarihinde yapmış olduğu İsviçre Kupası Final maçında normal süresi 0-0 sona eren karşılaşmanın ardından penaltı atışlarında yaptığı 2 kurtarış ile takımına kupayı getirmişti.

Takım arkadaşlarıyla iletişimi de bir hayli üst seviyede olan Rus kaleci, özellikle rakip ataklarında, takım arkadaşlarına pozisyona dair uyarılarda bulunuyor ve muhtemel hataları önlemeye gayret ediyor. Günümüz modern futbolunda artık takım arkadaşlarıyla iletişimi yüksek olan, oyunu okuyan, defansı yönlendirebilen kalecilerin rağbet gördüğü düşünüldüğünde, kendisinin bu anlamda beklentileri karşılayabilecek seviyede bir kaleci olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

Zayıf Yanları (Ayakla Top Kontrolü, Topu Ayakla Oyuna Sokma, Tecrübe Eksikliği)

Anton’un ayaklarına çok fazla hakim olmaması kendisine birtakım dezavantajlar getiriyor. Örneğin Rus kaleci, gelen topları ayakla top kontrolü yapması veya ayakla uzaklaştırması gerektiği noktalarda, ayaklarına güvenmemesi sebebiyle eliyle kontrol etme çabasına girebiliyor ve bu durum kimi pozisyonlarda riskli bir hamle olabiliyor. Topu ayakla oyuna sokma konusunda da sıkıntı yaşayan genç kalecinin, özellikle stoperlere katılıp top çevirme özelliğini görülmesi oldukça düşük ihtimal. 1. bölgede kısa paslarla oyun kurma taktiğini uygulamayı seven takımlarda kalecilerinin böyle bir probleme sahip olması, söz konusu takımlar için sorun yaratabilir.

Son olarak, henüz 22 yaşında olması, pozisyonu gereği ve özellikle Rusya kariyerinde pek forma şansı bulamamış olması nedeniyle yeterli tecrübeye sahip olmayan genç eldivenin daha fazla maç oynayıp tecrübesini arttırdıkça ciddi bir gelişim göstermesi oldukça muhtemel.

 

Benzediği Oyuncular: Zydrunas Karcemarskas, Joe Hart

Anton, fiziksel olarak çok güçlü bir yapıda olmasa da üst seviye refleksleri sayesinde özellikle de direk dibinden yapmış olduğu kurtarışlarla ve de soğukkanlılığıyla, ligimizin başarılı kalecilerinden biri olan Karcemarskas’a benzetilebilir. Oyun kurma konusunda sıkıntı çekmesi ve bunun için genelde ayaklarını değil de daha çok ellerini tercih etmesi, bire bir pozisyonlardaki başarısı ve çizgi üzerinde yaptığı kritik kurtarışlarıyla da kendisinin bir başka deneyimli kaleci Joe Hart’la benzer özellikler taşıdığı söylenilebilir.

 

Gelebileceği Takımlar: Medipol Başakşehir, Bursaspor, Antalyaspor

Genç file bekçisi, şu an ligimizde kaleci ihtiyacı olan her takımda rahatlıkla ilk 11 oynayabilecek seviyede. Özellikle Medipol Başakşehir, Volkan’a alternatif olarak bu oyuncunun transferine yönelebilir. Bursaspor da yine aynı şekilde Harun ile beraber bu oyuncuya takımlarında yer verebilir. Antalyaspor ise yeni transfer Boffin ile genç yetenek Anton’u dönüşümlü olarak maç kadrosunda değerlendirebilir. Ayrıca kaleci konusunda sıkıntı yaşayan diğer bütün Anadolu takımları için bu oyuncu nokta bir transfer olacaktır.

Bunlara ek olarak Anton, bu sezon kulübü Sion’da yakalamış olduğu çıkış ve göstermiş olduğu performans sonrası daha şimdiden Avrupa’da bazı büyük kulüplerin kıskacına girmiş durumda. Özellikle ülkesinden Zenit’in kendisiyle ilgilendiği haberleri Rusya’da geniş yankı uyandırıyor. Bu nedenle Rus kaleciyi transfer etmek isteyecek kulüplerimizin elini çabuk tutması faydalı olacaktır.

 

Transfermarkt Profili