Doğum Tarihi: 15.07.2000 (19 yaşında)

Mevki: On Numara

Geldiği Takım: Partizan

Ülkesi: Sırbistan

Değeri: 800.000 €

Bonservis: – ( Sonraki Satıştan %50 pay)

Boy: 1.73 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

Profil

   Armin Djerlek 15 Temmuz 2000 yılında , Sırbistan’da bulunan Sancak Bölgesi’nin başkenti sayılan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman Boşnaklar’ın oluşturduğu Novipazar (Yenipazar) şehrinde doğdu. 2011 yılında doğduğu şehrin takımının altyapısı olan Pazar Juniors’ta  futbol hayatı başladı. Djerlek’in o yıllardan itibaren arkasında en çok  duran kişi antremanlara birlikte gittiği dedesiydi.  Dedesiyle şöyle bir anıları vardır. “Djerlek’in yine bir gün dedesiyle gittiği bir antreman, -16 derecelik soğuk nedeniyle iptal olur fakat bu ikili antreman sahasını terketmez ve Djerlek kartoplarıyla antreman yapmaya başlar.”

  Kaptanlığını Djerlek’in yaptığı Pazar Juniors 2015 yılında Batı Sırbistan şampiyonu oldu ve Djerlek bu takımın en dikkat çeken oyuncusuydu. Bu turnuvadan sonra Hamburg, Djerlek’i transfer etmek istedi ama yaş engeline takıldı. Kızılyıldız ile birlikte OFK Belgrad’ta Djerlek için girişimlerde bulundu ve en ciddi teklif OFK Belgrad’tan gelince Djerlek 15 yaşında , OFK Belgrad ile 3 yıllık profesyonel sözleşme imzaladı. Djerlek, OFK Belgrad’ın paf takımında futbola devam ederken OFK Belgrad mali sorunlar yaşamaya ve futbolcularının parasını ödeyememeye başladı. Djerlek’te bu nedenle 2017 yılında serbest kaldı. Sırbistan’ın iki büyük kulübü Kızılyıldız ve Partizan, Djerlek’i transfer etmek için adeta yarıştılar ve yarışı kazanan Partizan oldu. Djerlek 2017 yılında Partizan ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Partizan’da 2 senede 32 maça çıkan Djerlek 1817 dakika sahada kaldı 1 gol ve 1 asist üreterek beklentilerin çok altında kaldı. Partizan formasıyla ilk maçına 18.02.2018 yılında Mladost karşısında çıktı. İlk ve tek golünü ise 26.09.2018 tarihinde Kolubara ile oynadıkları kupa maçında kaydetti.

Djerlek, Sırbistan U 15-16-17 ve 18 takımının formalarını giydi ve bu kategorilerde toplamda 44 maça çıkıp 16 gol kaydetti. Ayruca U-17 ve U-18 takımlarında kaptanlık da yaptı.

Güçlü Yönleri ( Teknik, Pas, Takım Oyunu, Duran Toplar, Adam Eksiltme)

Teknik: Pasları ve oyun görüşü gayet iyi. Topu istediği yere atabiliyor. Şut tekniği iyi bir oyuncu. Sağ ayaklı fakat sol ayağını da şut dışında iyi kullanıyor. “Top ayağına yakışıyor” denen oyunculardan. Sadece oynayan değil oynatan da bir oyuncu. Arkadaşlarıyla paslaşmayı, verkaça girmeyi ve ara pas atmayı seviyor.  Hareketli bir oyuncu ve bu hareketlilik esnasında topu ayağında iyi muhafaza ediyor. ” 10 numara” pozisyonunda oynayan bir oyuncunun sahip olması gereken tüm donanımlara sahip. Sadece daha fazla maç tecrübesiyle bunları geliştirmesi gerekiyor.

Pas: Djerlek’in en gelişmiş özelliği pas diyebiliriz. Her iki ayağıyla da iyi paslar atabiliyor. Asist yapmayı, kilit pas atmayı ve arkadaşlarıyla pas alışverişi yapmayı seviyor. %80 gibi bir pas isabet yüzdesine sahip. Bu pasların çoğu ileri atılan paslar olduğu için bu iyi bir yüzde. Maç başına 1.7’lik bir kilit pas ortalamasına sahip. Tabi bu istatistikler yerinde oynatılmadığı ve kötü bir sezon geçirmiş olan Partizan maçlarından. Sivasspor’da bu istatistiklerini çok daha geliştirecektir.

Takım Oyunu: Yetenekli oyuncuların belki de en büyük zaafları, takımlarından çok kendilerini düşünmeleri. Djerlek ise o tarz bir oyuncu değil. Etrafındaki oyuncularla etkileşim halinde olmayı seviyor. Etrafındaki oyuncularla iyi bir uyum yakalarsa çok daha başarılı olacaktır. Sivasspor’da Rıza Hoca sayesinde bunu yakalayabilir.

Duran toplar : Frikikleri etkili kullanabiliyor. Partizan’da Tosic gibi duran top ustası olsa da, ara sıra Djerlek’te topun başına geçiyordu. A takımda kornerleri kullanmadi ama alt yaş kategorilerinde bütün duran topları o kullanıyordu.

Adam Eksiltme: Hızlı ve çevik bir oyuncu. Belki de bu özellikleri yüzünden Partizan’da çoğu maçta kanatta denendi ama kesinlikle yeri kanat değil. Bu özellikleri sayesinde adam geçme konusunda iyi olduğunu söyleyebiliriz fakat ilk tercihi genelde adam geçmek yerine pas atmak oluyor. Maç başına 4 çalım deniyor ve bunların 2’sinde başarılı oluyor.

Zayıf Yanları (Güç, Defansif Katkı, Tecrübe Eksikliği, Kafa Topları)

Güç: Djerlek’in en büyük zaafı fiziği. 1.73 m boyu ve 60-65 arasındaki kilosuyla fiziksel olarak zayıf bir oyuncu. Sırbistan gibi sert bir ligte bu fiziğiyle rakipleriyle mücadele etmekte bir hayli zorlandı ve bu yüzden sık sık faul yaptı ve kart gördü. Djerlek’in geliştirmesi gereken ilk özelliği güç gibi gözüküyor.

Defansif Katkı: OFK Belgrad’da ve alt yaş milli maçlarında her zaman 10 numara pozisyonunda oynamış bir oyuncu olarak defansif yönünün pek iyi olmaması doğal fakat başka bir mevkiye kaydırılınca bu zayıf yanı çok daha fazla ön plana çıkıyor. Partizan’da sol kanat ve merkez orta sahada oynatıldı ve bu pozisyonlarda savunma da yapması gerektiği için bir hayli zorlandı. Tüm iyi niyetiyle defans yapmaya çalışırken 5 sarı kart ve 1 kırmızı kart gördü.

Tecrübe Eksikliği: Djerlek, Partizan formasıyla 2 sezonda ligte 18’i ilk 11 olmak üzere 22 maça çıktı.  Sırbistan Kupası’nda 7, Avrupa’da ise 3 maça çıktı. Djerlek’in iki senelik profesyonel kariyerindeki maç sayısı sadece 32. Bu da onda bir maç tecrübesi eksikliği yarattığı kesin.

Kafa Topları: 1.73’lük boyuyla kafa toplarında etkili olduğunu söyleyemeyiz. Bu eksiklik onu , orta sahadaki hava topu mücadelelerinde etkiliyor. Hücumda ise ceza sahasına girdiği zamanlarda gelen ortalara kafayla vuruş yapma şansını azaltıyor.

Benzediği Oyuncular: Adem Ljajic

Djerlek’in kendisi gibi Novipazar doğumlu olan Adem Ljajic’e birçok yönden benzediğini söyleyebiliriz. Tekniği, pas yeteneği ve duran toplardaki etkinlikleri birbine benziyor. Asist yapmayı sevmeleri ve etrafındaki oyuncularla iyi kontakt kurup onların da performanslarını yükseltebilecek tarzda oyuncular olmaları da yine benzer özelliklerinden. İkisi de sadece oynayan değil aynı zamanda oynatan oyuncular. Eksiklik kısmında benzer olarak gösterebileceğimiz özellikleri ise güç ve defansif katkı. Tabi Adem Ljajic için diğer özelliklerine nazaran bu iki özelliğinin biraz daha ekside olduğunu söyleyebiliriz yoksa  tecrübe farkıyla bu iki özellikte de Djerlek’e göre çok daha önde.

Sivasspor’a Uygunluğu

   Djerlek’in doğup büyüdüğü Novipazar şehri Boşnak Müslümanlar’ın yoğunlukta olduğu bir şehir olduğundan,  o yörenin halkı  Türkiye’ye ve Türkler’e büyük sempati duyuyorlar. Djerlek’in ülkemizi seçmesinde bunun önemli bir payı olmuştur. Novipazar, zamanında Türkiye’ye çok göç veren bir yer olduğundan, Novipazar’da yaşayan halkın çoğunun akrabası  Türkiye’de yaşıyor. Bu sayede Novipazar  Türkiye’deki akrabaları sayesinde az da olsa Türkçe anlıyor ya da konuşabiliyor. Djerlek’in de zamanında Türkiye’ye göç eden “Cerlek” soyadlı akrabaları var ve onlar sayesinde Türkçe’ye aşinalığı mevcut. Tüm bu etmenler Djerlek’in ülkemize uyumunu hızlandıracaktır. 

   Türkiye Ligi ile Sırbistan Ligi’nin benzer özellikleri de Djerlek’in ligimize uyumunu hızlandıracak bir başka etmen. Sert bir lig olan Sırbistan Ligi’nde maç tecrübesi edindi. Ligimiz Sırbistan Ligi kadar olmasa da sert bir lig ve bu deneyimi Djerlek’in işine yarayacaktır. İşin teknik kısmında ise bir sorun yaşamayacaktır.

Ayrıca gençlerle çalışmayı seven bir hoca olan Rıza Çalımbay’da Djerlek için büyük bir fırsat. Djerlek’e beklediği güven ortamını saglayabilir ve gelişimine büyük katkılar yapabilir.

Armin Djerlek her yönüyle Sivasspor adına çok kârlı bir transfer. Maliyetsiz olarak bu kadar yetenekli ve potansiyelli bir oyuncu almak büyük başarı. Djerlek’in uyum sağlayıp yeteneklerini sahaya yansıtmaya başladığı takdirde herkesin izlemekten zevk aldığı bir oyuncu haline geleceğinden ve ileride Sivasspor’a büyük paralar kazandıracağından hiçbir süphemiz yok.