Doğum Tarihi: 20.04.1998 (22 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat

Takımı: Valerenga

Ülkesi: Norveç

Değeri: 450.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2021

Boy: 1,79 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

Profil

Aron Dønnum, 20 Nisan 1998’de Norveç’in Eidsvoll şehrinde dünyaya geldi. Futbola doğduğu şehrin takımlarından olan Eidsvol Turn kulübünün altyapısında başladı. Burada aldığı iki senelik eğitimin ardından Norveç’in  köklü kulüplerinden biri olan Valerenga’nın altyapısına dahil oldu. Valerenga’nın alt yaş takımlarında süre aldıktan sonra kulübün B takımı olan Valerenga Oslo II ile 2017-2018 sezonunda Norveç 3. liginde boy gösterdi. O sezon içerisinde gösterdiği performansla aynı ligde mücadele ederek şampiyonluk yaşayan ve üst lige yükselen HamKam kulübünün dikkatini çekti ve bir sonraki sezon için kiralık olarak HamKam kulübüne katıldı.

2018 sezonunda HamKam kulübü ile OBOS-Ligaen’de toplam 15 maça çıkan Dønnum bu maçlarda 1 gol 1 asistlik performans sergiledi. Aynı sezonun devre arasında kiralık sözleşmesi sonlandırılarak Valerenga kulübüne geri döndü. Geri döndükten sonra Eliteserien’de, hepsi sonradan girerek olmak üzere toplam 8 maçta görev aldı ve bu 8 maçta 2 asistlik performans sergiledi.

Asıl çıkışını 2019 sezonunda yapan Dønnum, o sezon içerisinde toplam 28 maça çıkarak 7 gol 4 asistlik bir performans ortaya koydu. Sezona kulübede başlayan Dønnum gösterdiği performansla sadece 4 maç sonunda ilk 11 oyuncusu olmayı başardı. O sezon içerisinde gösterdiği performans ile Norveç U-21 takımından da davet alarak Ekim-Kasım 2019’da düzenlenen U21 Avrupa Şampiyonası’nda boy gösterdi.

Devam etmekte olan 2020 sezonunda ise hepsi ilk 11’de olmak üzere 7 maça çıkan Dønnum’un 1 gol 1 asistlik katkısı bulunuyor.

Aron Dønnum, 2019 senesinde davet aldığı Norveç U21 milli takımına kadar daha önce Norveç’in hiç bir alt yaş milli takımına çağrılmamıştı. U21 milli takımında 4’ü U21 Avrupa Şampiyonası’nda olmak üzere toplamda 7 maçta görev aldı. Görev aldığı maçlarda 1 gol 2 asistlik katkı sundu. Henüz A Milli Takım içerisinde görev almamış olan Dønnum’un performansını sürdürmesi halinde kısa bir süre içerisinde davet almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Dønnum, kariyerinde sırasıyla 4-2-3-1 ve 4-3-3 dizilimlerinde görev yaptı. Bu dizilimler içerisinde genellikle sağ kanatta oynayan Dønnum, ters ayaklı kanat oyuncusu rolündeydi. Az sayıda da olsa sol kanat ve on numara mevkilerinde de görev alan oyuncu versatil yapısı  sayesinde bu mevkilerde de başarılı bir performans sergiledi.

 

Güçlü Yönleri ( Teknik, Dribbling, Top Kontrolü, Güç, Agresiflik, Zayıf Ayak)

Teknik: Teknik becerisi ve kalitesi oldukça yüksek bir oyuncu. top kontrolü de iyi olduğu noktalardan biri. Teknik kapasitesi ve kontrol noktasındaki yeteneği birleşince birebirlerde başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Rahat adam eksiltebiliyor.  Bu noktada gezici bir yapısının olduğunu söylemekte de fayda var. Gerek topla beraber gerek topsuz alanda sağ tarafta kalmak yerine ceza sahası etrafında gezmeyi ve serbest olmayı seviyor. Gezici yapısı ile beraber teknik kapasitesini saha içinde olumlu olarak kullandığı takdirde rakip savunmanın dengesini bozabilecek bir yapısı var.

Top Kontrolü: Dønnum, topla haşır neşir olmayı seven ve bu konuda başarılı olan bir oyuncu. Gerek dribbling halindeyken gerek kendisine atılan topları kontrol noktasında rahat ve ilk kontrolü iyi bir oyuncu. Bu özelliği, sahadaki bireyselliğinin getirdiği top kaybı külfetini bir nebze aşağı çekmesine yardımcı oluyor.

Dribbling: Genellikle sağ kanatta rol alıyor ancak solak bir oyuncu. Ters ayaklı olması sebebiyle topla dribbling halindeyken çizgiye inmek yerine sık sık içe kat etmeyi tercih ediyor. Burada gücünü de devreye sokarak topla beraber ceza sahası içine yığılıyor. Karşısındaki bek oyuncusunun maharetine de bağlı olarak bu şekilde ceza sahası içine çok rahat girebiliyor.  Dønnum hız konusunda makul ancak çok hızlı bir oyuncu değil bu sebeple dribbling halindeyken daha çok tekniği ve gücünü kullanarak rakibi ekarte ediyor.

Güç: Dønnum, fiziksel olarak oldukça güçlü bir oyuncu. Bu özelliğini birebirlerde girdiği mücadele içerisinde gözlemlemek de mümkün. Kolay kolay yıkılmayan, ayakta kalabilen, kalçasını koyarak rakibine topu kolay bırakmayan bir yapısı var.

Agresiflik: Oyun içerisinde agresifliğini ve saldırganlığını saha içine olumlu olarak yansıtabilen bir yapısı var. Mücadeleci ve özellikle ikili mücadeleler esnasında saldırgan, hırslı ve yırtıcı bir oyuncu. Bu saldırgan tavrını ceza sahası içerisine yaptığı koşularda da gözlemlemek mümkün. Rakip savunmayı gerek topla gerek topsuz olarak yıpratabiliyor ve dengesini bozabiliyor.

Zayıf Ayak: Oyuncu solak olsa da sağ ayağını da iyi kullanabiliyor. Bu sayede yalnızca sağ kanatta değil sol kanatta ve on numara mevkisinde de kullanılabilecek bir oyuncu. Bu noktada iki ayağını da kullanabilmesi sebebiyle hücumda seçeneklerini çoğaltabiliyor.

 

 

Zayıf  Yanları ( Bireysellik, Pas, Pozisyon Alma, Savunma Katkısı, Konsantrasyon)

Bireysellik: Dønnum, yüksek teknik kapasitesinin farkında olan ve bunu sık sık bireyselliğe döken bir oyuncu. Çok zor pozisyonlarda dahi pas yerine topla gitmeyi tercih ediyor. Bu durum bazen rakip savunmadan bir çok oyuncu eksiltmesini sağlasa da sıklıkla gereksiz top kayıpları yapmasına ve topları ezmesine neden oluyor. Ayrıca takım arkadaşlarının da tepkilerine maruz kalabiliyor.

Pas: Bireysel bir oyuncu olduğundan bahsetmiştik. Pas tercihleri ve pas kalitesi noktasında da sıkıntılı bir yapısı olduğunu belirtmekte fayda var. Sahayı iyi okuyarak akılcı paslar atabilen bir oyuncu değil. Pas atacağı zaman daha basit tercihlere yöneliyor. Uzun paslar atmak istediğinde ise pas kalitesinin yetersizliği göze çarpıyor. Attığı bu uzun paslar genellikle ters kanat oyuncusuna doğru oluyor. Ceza sahası içine kesme kaliteli pas atabilen bir oyuncu değil. Dønnum için bu tarz beklentilere girmek hayalkırıklığı yaratacaktır. 

Pozisyon Alma: Oyuncunun genelde sahada serbest ve özgür olmayı seviyor. Bu noktada bunun olumlu girdileri olduğu kadar olumsuz sonuçları olduğunun da altını çizmekte fayda var. Sürekli hareketli ve gezgin olması sebebiyle kendi pozisyonuna riayet etme noktasında oldukça zayıf. Özelikle olumsuz sonuçlanan hücum girişimlerinin akabinde arkasında oynayan bek oyuncusuna çok yük bindirebiliyor. Zira kendi bölgesini boşalttığı için rakip o noktada çok daha rahat hareket edebiliyor. Buna ek olarak ceza sahası çevresinde özellikle topsuz olarak gezdiği anlarda müsait noktaları tayin edip buralarda top alma ve koşu yapma konusunda da başarılı değil.

Savunma Katkısı: Ön alanda olmayı ve orada kalmayı seven bir yapısı var. Kendisinden savunma yardımı beklemek oldukça ekstra olur. Defansif çalışkanlığı ve katkı seviyesi oldukça düşük bir oyuncu.

Konsantrasyon: Dønnum, performans noktasında istikrarlı bir yapıya sahip değil. Maç içerisinde zaman zaman kaybolabilen bir oyuncu. Hatta bazen bir maçı bir maçını tutmayan performanslar verebiliyor. Ancak genç yaşı ve tecrübe eksikliği göz önünde bulundurulduğunda bu açığını zamanla biraz da olsa kapatabileceğini belirtmekte fayda var.

 

Benzediği Oyuncular: Nordin Amrabat, Junior Fernandes

Teknik kapasitesi, fiziksel yapısı ve bireysel oyunu göz önüne alındığında ülkemizde daha önce top koşturan isimlerden olan Nordin Amrabat ile bu noktalardaki benzerliği dikkat çekici. Ters ayaklı kanat rolünde görev alması ve teknik ve fiziksel özellikleri itibariyle de halihazırda Alanyaspor forması giyen Junior Fernandes ile benzerlik gösteriyor. İki oyuncunun da ülkemizde göstermiş olduğu performanslar dikkate alındığında Dønnum’un ligimiz dinamikleri için uygun profilde bir oyuncu olduğu sonucuna varılabilir. 

 

Beşiktaş’a Uygunluğu

Beşiktaş son yıllarda gerek sakatlık gerek elindeki oyuncuların kalite durumu sebebiyle kanatlardan istediği verimi düzenli olarak alamadı. Özellikle skor katkısı noktasında ciddi bir sıkıntı olduğunu söylemek mümkün. Bu sebeple de hücum kalitesi tamamen orta saha oyuncularının insiyatifine ve Burak Yılmaz’ın bitiriciliğine kalıyor.

Dønnum bu noktada Beşiktaş’a seviye atlatabilecek bir oyuncu değil. Öncelikle oyuncunun olası transferinden sonra böyle bir beklentiye girilmesi yanlış olacaktır. Ancak eldeki kanat oyuncularından farklı bir yapıda olduğunu da söylemek mümkün. Gerek zindeliği gerek ortaya koyduğu agresif, güçlü ve yırtıcı oyun sayesinde rakip defansı yıpratma özelliğiyle hücum noktasında Beşiktaş takımına farklı opsiyonlar katabilecek ve skor yüküne katkıda bulunabilecek bir oyuncu. Ancak savunma noktasındaki zafiyeti sebebiyle arkasında oynayacak bek oyuncusun kim olacağı da oldukça önem arz ediyor.  Seviye olarak ise henüz Beşiktaş seviyesinde olmadığını belirtmekte fayda var. Buna rağmen gelir gelmez vereceği katkı Beşiktaş’ın halihazırda elinde bulunan kanat oyuncularından kötü olmayacaktır. Buna ek olarak genç yaşı ve gelişime açık olması sebebiyle seviye atlamaya ve gelişmeye de müsait bir oyuncu. Hücum noktasında versatil bir oyuncu olması ve eldeki oyuncuların durumuna bakıldığında olası bir Dønnum transferinin Beşiktaş açısından zararı olmayacaktır. Bu noktada oyuncunun maliyetini düşük tutmak oldukça önemli. Bu transferin olumlu sonuçlanması halinde ise oyuncunun Beşiktaş’ın hücum kalitesine seviye atlatamayacağı ve yaşı sebebiyle sabırlı davranılması gerektiğinin de altını çizmekte fayda var.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ