Barcelona milli ara sonrası Nou Camp’ta bir üst sırasında bulunan Atletico Madrid’i ağırladı. Ara transfer döneminde Xavi’nin istekleri doğrultusunda Aubameyang , A. Traore , F. Torres gibi yıldız oyuncuları transfer eden Barcelona eski formuna kavuşmak için önemli adımlar attı.  Atletico Madrid ise Valencia’dan 32 yaşındaki Daniel Wass’ı transfer ederken sol bekine ise Lille’den Reinildo’yu kadrosuna katarak güçlendirdi.

KARŞILAŞTIRMA

Barcelona Atletico Madrid  ile karşılaştığı son 10 maçta sadece 3 kez galip gelirken galip geldiği   maçlarda kalesinde gol görmedi. Son 5 maçta ise rakibine karşı galibiyet alamayan Barcelona en son galibiyetini 2019’da  deplasmanda 0-1’lik skorla aldı.

Atletico Madrid geçtiğimiz sezon evinde 2-0’lık skorla Barcelona’yı mağlup ederken oynadıkları son 3 karşılaşmada ise rakibine gol şansı vermedi.

FORM DURUMLARI

Barcelona

Oynadığı 21 maç sonucunda ligde 5. Sırada yer alan Katalanlar  bu maçlarda  9 galibiyet 8 beraberlik 4 mağlubiyet aldı. Aldıkları 4 mağlubiyetin 2’sini oynadıkları son 3 karşılaşmada alırken skorlar iki maçta da aynıydı (3-2). Alaves deplasmanından aldıkları 0-1’lik skorla milli araya 3 puanla giren Barcelona galibiyet serisi oluşturmak için bu maçtan alınacak galibiyetle kartopu etkisi yaratmak istiyorlar.

Atletico Madrid

Ligde Barcelona’nın üstünde 4. Sırada yer alan Atletico Madrid oynadıkları 21 maçta 10 galibiyet 6 beraberlik 5 mağlubiyet aldı. İki takımında son 5 maç grafiği birbiriyle aynı sonuçlandı.  Son 5 maçta iki takımda 2 galibiyet, 2 mağlubiyet ve 1 beraberlik alırken aynı haftalarda aynı sonuçları aldılar.

İLK 11 ‘LER

İki takımda sahaya 4-3-3 dizilişiyle sahaya çıktı.

GÖRSEL ANALİZ

BARCELONA

OYUN KURULUMUBarcelona Atletico Madrid’li oyuncular tarafından prese uğradığında bek oyuncularını geniş alanda tutuyor iki orta saha oyuncusunu stoperlerin yanına kadar getiriyordu.   Barcelona maç boyunca kompakt savunma anlayışında olan Atletico Madrid’e karşı Traore , Ferran ve Gavi’yi orta saha çizgisinde tutuyor oluşabilecek boşluklar için hazırda tutuyordu.1.bölgeden 2.bölgeye geçişini başarıyla yaptıktan sonra sete oturan Barcelona Dani Alves’i çizgide bırakmak yerine merkeze sokmayı tercih ediyordu. Stoperlerin önüne kadar gelen Alves set hücumlarında topu yönlendiren oyuncu oluyordu. Adama Traore’yi sağ çizgide tek başına bırakan Barcelona onun önünü açmak için Pedri’yi sağ içe yaklaştırdı. Zaman zaman bu uygulamayı sol bölgede de yapan Barcelona Gavi ve Alba’yı bu planda kullandı.

Ferran Torres sete dönüşen hücumlarda 2.bölgeye kadar geliyor Atletico defansını harekete zorluyordu. Ferran Torres’in bu hareketini Pedri ve De Jong ona paralel pozisyon alarak organizasyonu tamamlayan oyuncu oluyorlardı.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Alves merkeze geliyor Ferran Torres orta sahaya yaklaşarak stoperi arkasında getiriyordu. Gavi ve Pedri üçgeni oluştururken  Gavi’nin arkasına De Jong veya Alba giriyor Pedri’nin arkasına Traore hareketleniyordu. Atletico Madrid’in takım boyunu kısaltarak dar alanda yaptığı savunmayı kenarlardan açmak isteyen Barcelona hücum taktiğini kanatlar olarak belirlemişti. Nitekim de bunu başarıyla uygulayan Barcelona yediği ilk golden 1 dakika sonra golü buldu.

1. GOLBarcelona bütün oyuncularıyla savunma yapan Atletico Madrid’e karşı gol ararken Atletico’nun zaafı olan beklere yönelmişti. Hermoso ve Vrsaljko tarafından durmadan çapraz paslar atan Barcelona ilk golünü bu taktikle Alba’nın mükemmel vuruşuyla buldu. 10 kişi savunma yaparken sol bölgede bomboş kalan Alba gol pasını diğer bekte görev alan Alves’den aldı. Beklerini hücuma çıkaran Barcelona bek oyuncularının hücumundan çokça yararlanırken Atletico ise kontra olarak bu bek oyuncularının üstüne oynamayı seçicekti.

ATLETİCO MADRİD

OYUN KURULUMU

Atletico Madrid oyun kurarken Savic’i Vrsaljko’nun bölgesine kaydırıyor Hermoso ve Gimenez’i merkeze yönlendiriyordu. Daha çok Vrsaljko’nun bölgesinden atak geliştiren Atletico Madrid bulduğu golü de bu bölgeden geliştirmişti. Alba’nın hücumsal gücünü kırmak isteyen Atletico Madrid bu bölgeye ağırlık verirken bu bölgeden diyagonal paslar ile oyunun yönünü değiştirip Alves’in de etkisini kırmaya çalıştı.

De Paul, Lemar ve Koke üçlüsünü maç boyunca yakın ve üçgenler kurarak kullanan Atletico Madrid 3.bölgede hücumsal zenginliği yakalamakta zorlandı. Orta sahadan gerekli katkıyı hücum için alamayınca yük forvet ve kanat oyuncularına kalmıştı.

Savic’i sağ bölgeye yaklaştıran Atletico Madrid  Hermoso ve Gimenez’i merkeze yaklaştırırken çapraz pas atılacağı zaman Koke Hermoso’nun boşluğunu kapatmaya geliyordu. Lemar half-space’e girerken Carrasco çizgide derinde bekliyordu. Uzun diyagonal pasları sık sık deneyen iki takımda birbirlerinin beklerinin zaafını kullanmaya çalıştı.

Vrsaljko Hermoso’ya göre hep daha ileride 3.bölgede pozisyon alıyordu.

Felix Suarex’e yaklaraşk Suarez’in markajını kırmaya yardım etti.

HÜCUMA GEÇİŞ

Oyunu sağ bölgeden değerlendirirken Vrsaljko’nun hücum gücünden yaralanmak isteyen Atletico Madrid  bek arkası boşluklardan sonuca ulaşmayı istiyordu. Golü atan Carrasco merkeze girerek Suarez’in kenara deplase olmasını sağlamış önü boş kalan Suarez sağ bölgede kendini unutturmuştu. Koke topla buluştuğunda tek pas ile Suarez’i ceza sahasına sokarken Barcelona savunması çaresiz kalmıştı. Maçta hücumsal anlamda rakibine tehlike pek tehlike oluşturamayan Atletico Madrid ilk organize atağında golü buldu.

Hücumsal olarak kısır kalan Atletico Madrid Barcelona savunmasını bozmak için sık sık uzun paslar denediğini yukarıdaki görsellerimizde bahsetmiştik.  1.ve 2.bölgede kompakt yapıyla topun arkasında bekleyip rakip defans arkasına uzun toplar ile hızlı çıkmak isteyen Atletico Madrid sete oturduğunda çeşitlilik yaratamadı.

Arjantinli futbolcu De Paul top ayağındayken oyunun yönünü değiştirmeye çalışarak Alves’in Felix’e göre yavaş kalmasını değerlendirmek istedi.  Bu paslarla sonuca yaklaşan Atletico Madrid Felix’in bu pozisyonları iyi değerlendirememesi sonucu golü bulamadı.  2. Görselde gördüğümüz gibi Alves ve Araujo ikilisinin arasına giren Atletico Madridli oyuncu sayısı 3. Hermoso ve Lemar’da insiyatif alarak bu bölgeye giriş yapsa da Atletico Madrid istediği sonucu alamadı.

VERİLER

Barcelona’nın maç boyunca ortalama pozisyonlarını gösteren bu veride  görselli analizlerimizde bahsettiğimiz iki kanatlar yoğunluk içindeydi. İki stoperini orta sahaya yaklaştıran Barcelona önlerinde Busquest ile merkezi kapatmış Alves ise sağ bekten merkeze doğru kat etmişti.  Oyun kurulumunda önemli bir payı olan Alves  aynı zamanda De Jong’un sol çizgiye yakın oynamasını kolaylaştırmış Alba’nın hücuma katılmasını sağlamışlardı. Takımın en ilerisinde pozisyon alan A. Traore ise çizgide yalnız başına oynarken açık alanları değerlendirmek adına Hermoso ile sürekli birebire girerek çizgiye indi.

Atletico Madrid kompakt savunma anlayışıyla 1. ve 2. bölgeyi kapatırken bulabileceği boşlukları hızlı çıkışlarla değerlendirme peşindeydi. Oyuncuların ortalama pozisyonlarında ise  7 oyuncunun orta saha çizgisi ve gerisinde olduğunu görüyoruz.  Maç boyunca hücumsal anlamda üretken olamayan Atletico Madrid oyuncuları çok adamlı organize atak geliştirmekte zorlanmış ve hücum oyuncularına orta sahadan yeterince destek getiremeyince sonuç kaçınılmaz olmuştu. Suarez, Carrasco ve Felix üçlüsü rakip orta sahanın ilerisinde pozisyon alırken yalnızca Carrasco rakip stoperlere yakın pozisyon almış ve takımına hareketlilik getirmişti.

Şut istatistiklerinde Atletico Madrid’in üstünlüğü bulunurken iki takımda %50 isabet oranı yakaladı. Atletico Madrid Barcelona’ya göre daha çok şut şansı yakalasa da bu şutların kaleye mesafesi  rakibine göre daha uzaktı. 2. yarı 10 kişi kalan rakibine karşı  yeterince üstünlük kuramayan Atletico Madrid maçın 11-11 oynanan kısmında rakibine varlığını hissettirmekte zorlanmış ikinci yarı ise  rakip defansı açmakta zorlanmış mesafeli şutlara yönelmişti.

Atletico Madrid’in yukarı bahsettiğimiz gibi 2. devre şut istatistiği. Rakibi 10 kişi kalmışken ceza sahası içinden pozisyonlar yakalamakta zorlanmış ikinci yarı çektiği toplam 6 şutun 4’ü ceza sahası dışından gelmişti.

Topla oynama istatistiklerinde 1. devre %63 ile oyunun hakimiyetini üzerine alan Barcelona ikinci yarı skorun lehine olması ve 10 kişi kalması sebebiyle bu oran %50’ye düşmesini engelleyemedi. 10 kişi olmasına rağmen rakibine topu teslim etmeyen Barcelona sahada maçı hak eden taraftı. Atletico Madrid 1, 2 ve 3.bölgelerde rakibinden süre olarak hep daha az topa sahip oldu.  3.bölge de rakibine göre daha az topa sahip olan Atletico Madrid’in hücumsal anlamda çektiği sıkıntıların bir başka göstergesi.

Hücum istatistiklerine bakıldığında iki takımda genel olarak sol bölgeyi tercih olarak seçerken Atletico Madrid tercih ettiği bölgeden %0’lık başarı yakalamış durumda.  Barcelona ise tercih ettiği bölgeden 2 tane gol yakaladı ve bu gollerin içinde olan isim ise diğer bölgede görev alan D. Alves olmuştu. Atletico Madrid ise ilk golünü sağ bölgeden geliştirdiği atak sonrası yakalarken  tercih yönü olmayan bölgelerden daha verimli ataklar çıkardılar.

Barcelona oyunu rakip sahaya yıkarken set hücumlarını ön planda tutuyordu. Set hücumlarını rakibine göre daha çok uygulayan Barcelona maç içinde geriye düşmesine rağmen bu istatistikte de rakibinden geriye düşmemeyi başardı.

Barcelona’nın en sık denenen kombinasyonlarında Alba ile Gavi 1. sırada yer alırken  ikinci sırada Alba – De Jong yer alıyor. Alba organizasyonların çoğunda oyuna dahil olurken Barcelona diğer beki Alves ile de bu katkıyı almayı başardı. Merkeze gelip oyun kurulumunu yapan Alves, Busquets ile yaptığı pas alışverişiyle istatistikte ön plana çıkan oyunculardan oldu.

Atletico Madrid’in en sık denenen 5 kombinasyonuna göz attığımızda  ikinci yarı oyuna giren Reinaldo ile Carrasco’nun 1. sırada yer aldıgını görüyoruz. Orta saha oyuncularından pek fazla yararlanamayan Atletico Madrid Carrasco harici tek De Paul’u bu istatistiklere sokabilmiş. Orta saha oyuncuları ile hücum oyuncuları arasında bağ kuramayan Atletico Madrid 2. yarı oyuna giren Reinaldo harici ilk 11’de yer alan beklerini de oyuna dahil ederken sıkıntılar çekti.

SONUÇ

Atletico Madrid’i Nou Camp’ta 4-2’lik skorla mağlup eden Barcelona 5.sıradan 4. sıraya yükseldi. Ligde Atletico Madrid’in üstüne çıkan Barcelona bu galibiyetle birlikte üst üste 2. galibiyetini almış oldu. Yıldız transferleriyle ara transfer dönemine damga vuran Barcelona lige sükseli bir giriş yapmayı başardı. Atletico Madrid ise  3 maç aradan sonra tekrar mağlubiyet aldı. Bu sezon 6. mağlubiyetini alan Atletico Madrid bu mağlubiyetlerin 5’ini son 8 haftada aldı.

  • Daniel Alves : En çok rakip ceza sahasına giren (5)
    En çok gol pozisyonu yaratan (2)
    En az top kaybeden (0) oyuncu oldu.
  • Lemar- Koke- De Paul üçlüsü maç boyunca 2 kez havadan hamle denerken bunlarda hiç başarılı müdahale yapamadılar.
  • Adama Traore hücumda girdiği 10 ikili mücadelenin 8’ini kazanarak Barcelona’nın hücumda en çok ikili mücadele kazanan ismi oldu.
  • Atletico Madrid’in hücumda ikili mücadeleyi en çok kazanan ismi Jose Gimenez 4/4.
  • İki takımda maç boyunca aynı sayıda kilit pas denemesi yaptı ve aynı sayıda başarı sağladılar 6/4