Doğum Tarihi: 23.02.1993 (22 yaşında)

Mevkii: Ofansif Orta Saha

Takımı: Kayrat Almatı FK

Ülkesi: Kazakistan

Değeri: 600,000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2016

 

Profil

Kazakistan’ın Taraz kentinin futbol takımı Taraz’da futbola başlayan Bauyrzhan İslamkhan, 2014 yılından beri Kayrat Almatı takımının futbolcusu ve takım kaptanıdır. Kayrat Almatı’nın değişmez isimlerinden olan İslamkhan, takımıyla birlikte 2014 yılından bu yana 72 resmi maça çıkmış 15 gol atıp 17 asist yapıp toplamda 8 sarı kart görmüştür. 2014 yılında Kazakistan’da “Yılın Futbolcusu” seçilmiştir. Genç yaşlardan itibaren Taraz takımının alt yapısında oynayan İslamkhan, ilk maçına 18 yaşında çıktı, bir sezon sonra sadece 19 yaşındayken Taraz takımının kaptanlığına getirildi. Taraz takımıyla toplamda 49 resmi maça çıkan İslamkhan bu maçlarda 6 gol atıp 5 asist yaparak takımının başarılarına katkı sağladı. BDT Kupası’nda gösterdiği performans ve sergilediği futbol ile birkaç Rus ve Ukrayna ekiplerinin radarına girmeyi başarmış, Rubin Kazan ve Metallurg Donetsk gibi takımlardan teklif almıştır. Taraz’da ve BTD Kupası’nda gösterdiği başarılı performanslar 2013 yılında Kuban Krasnodar’a transferinin gerçekleşmesini sağlayarak üst düzey lig tecrübesini yaşama fırsatı elde etmiştir. Kuban Krasnodar takımı ile 2013 yılında üç yıllık sözleşme imzalayan İslamkhan bu transferden takımına 200,000 $ kazandırmış ancak Kuban Krasnodar macerası istediği gibi gitmeyerek birinci takımda kendine yer bulamayıp 1,5 yıl Kuban Krasnodar II takımında oynamıştır. 2013 sezonunun yaz transfer döneminde yarım sezonluk Astana takımına kiralanarak yeniden Kazakistan’ın yolunu tuttu. Astana takımında 8 resmi maçta sadece 1 gol atabildi. 2014 sezonunda büyük umutlarla gittiği Kuban Krasnodar takımından ayrılarak Kayrat Almatı takımına transfer olmuştur. Kayrat Almatı takımı ile üç yıllık sözleşme imzalayan İslamkhan, takımının önemli oyuncularından biri haline gelmiş ve gösterdiği azim, performansı ve yetenekleri sayesinde 2015 yılında Kayrat Almatı takımının kaptanlığına getirilerek başarıları ve yeteneği taçlandırılmıştır. Kazakistan Milli takımının da değişmez ismi olan İslamkhan, 29 Şubat 2012 yılında Letonya’ya karşı ilk kez milli formayı giymiştir. Kazakistan U21 adına 21 maça çıkan İslamkhan, Kazakistan A Milli takımı için 18 maça çıkarak ve bu maçlarda 6 gol atıp toplamda 2 sarı kart, 1 kırmızı kart görmüştür.

Ofansif orta saha mevkiinde forma giyen İslamkhan’ın Kayrat Almatı takımıyla 2016 yılı Aralık ayının sonuna kadar sözleşmesi bulunmaktadır, oyuncunun olası bir takımından ayrılma kararında Türk takımlarından birinin devreye girerek anlaşması çok olumlu olacaktır.

 

Güçlü Yönleri

Genç yaşı ve oynadığı maç sayısı ortaya konduğunda azımsanmayacak bir maç tecrübesi mevcut diyebiliriz. Gittiği takımlarda genç yaşına rağmen kaptanlığa getirilen bir oyuncu ve bu görevi saha içinde gerektiğince yerine getiren bir yapısı var. Oynadığı maçlarda hırsı, ileriye top taşıması, atakları yönetmesi hemen göze çarpıyor. Sürekli atağı düşünen bir yapısı bulunan İslamkhan’ın ceza sahası çevresinde onu avantajlı kılan özelliklerden bir tanesi ise çabuk adam geçmesi ve hızlı oynaması, ceza alanı içinde buluştuğu topları kolay kaybetmemesi ve önündeki oyunculara hızlı servis yapması buna paralel bir diğer artı yeteneği. Saha içinde oldukça hareketli oynayan İslamkhan, ceza alanı çevresinde arkadaşlarının pozisyonunu takip eden ve onların hareketlerine göre oyun kuran bir oyuncu. Uzaktan şut yeteneği ve hızı da oldukça iyi. Oyuncu, sürekli ilk 11 oynayabilecek bir takıma gitmesi durumunda ilerleyen yıllarda yeteneklerini daha da sivriltip iyi yerlere gelecektir.

 

Zayıf Yanları

İslamkhan’in göze çarpan en belirgin eksiği fiziki yapısının yeterince güçlü olmayışıdır. Ayrıca, oyunu takip etme konusunda yetenekli olsa da üst düzey maç tecrübesi eksikliği onu üst düzey liglere geldiğinde zor duruma düşürebilir. Oyun içerisinde mevkisi gereği ileride oynamasına rağmen zaman zaman defans bölgesine top kapmaya gelerek mevkisinde açıklar vermektedir. Bir diğer önemli eksiği ise üst düzey ve Avrupa kupalarında maç eksiğidir.

 

Benzediği Oyuncular: Mehmet Ekici, Alper Potuk, Tolgay Arslan

İslamkhan’ın oyunu takip etme, oyun kurma yeteneği Mehmet Ekici’nin oyun yapısını andırıyor. Oyunda hızlı hareket etmesi ve çabuk adam eksiltmesi ise Alper Potuk ile paralel. Hızlı pas, mücadele, oyunda kalma isteği ise mevkii anlamında İslamkhan’a yakın bölgede oynayan Tolgay Arslan tarzında. Fiziki durum ve mevkii olarak da birbirine yakın olan bu oyuncuların oyun stilleri ve saha içindeki takım yönetimleri de benzerlik gösteriyor. Yeteneklerinin üzerine giderse rahatlıkla bu oyuncular kalibresinde bir futbolcu olma potansiyeline sahip.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Antalyaspor, Gençlerbirliği, Medipol Başakşehir, Eskişehirspor, Göztepe

Ülkesinin lokomotif takımlarından birinde oynayan bir futbolcuyu belirli hedefler göstererek takımlarımıza katabiliriz. Trabzonspor, Medipol Başakşehir ve Antalyaspor bu konuda öne çıkan en iyi takım durumundalar, İslamkhan bu takımlar için iyi bir oyun kurucu alternatifi ve yatırım aracı olabilir. Gençlerbirliği, Eskişehir gibi takımlar oyuncuyu direkt ilk 11 oynatabilecek takımlar arasında görünüyor. Burada dikkat çeken ekip ise Göztepe, bu sezon ki kadrosu ve isteği ile Süper Lig’e katılacaklar gibi görünüyor. Hedeflerini gerçekleştirirlerse maddi anlam ve kadro yapıları göz önünde bulundurularak İslamkhan lige başlarken onlar için iyi bir tercih olacaktır.

 

Transfermarkt Profili

 

https://www.youtube.com/watch?v=QTq2FE2kjW8