Doğum Tarihi: 28.03.1997 (20 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat

Takımı: Lierse SK

Ülkesi: Belçika

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

Profil

Belçikalı bir anne ve 1990’larda Lokeren’de forma giymiş bir babanın çocuğu olarak 1997’de Lokeren şehrinde dünyaya gelen Benson Manuel Hedilazio, futbola doğduğu şehrin takımı Lokeren’de başladı. Alt yapı sürecini Anderlecht ve JMG Lier akademilerinde sürdürmesinin ardından 2014’te Lierse SK U19 kadrosunda kendine yer buldu.

A takımda ilk maçına 19 Nisan 2014’te çıkan genç yıldız adayı, 2014-2015 sezonunda yavaş yavaş forma şansı bulmaya başladı ve 11 maçta forma giyip ve 394 dakika süre aldı.

2015-2016 sezonunda genellikle maçların ikinci yarılarında kendine şans buldu ve 21 karşılaşmaya çıkıp 724 dakika süre aldığı sezonu 2 gol & 3 asistle tamamladı.

Sonlarına geldiğimiz 2016-2017 sezonu ise futbolcunun iyiden iyiye parladığı sezon olarak göze çarpıyor. Sezonun büyük bir bölümünde maçlara ilk on birde başlayan ve takımının önemli isimlerinden biri haline gelen Benson, ligde 28 maçta 3 gol & 6 asist, Belçika Kupası’nda 1 maçta 1 gol & 1 asist ve Belçika Ligi formatının bir parçası olan Avrupa Ligi playoff grubunda 9 maçta 4 gol & 1 asistle oynadı.

20 yaşındaki genç yetenek, şu ana dek ülkesinin U19 ve U21 olmak üzere alt yaş milli kategorilerinde forma giyme başarısı gösterdi. Buna ek olarak genç yaşı ve potansiyeli göz önünde bulundurduğunda, ilerleyen yıllarda Belçika A milli kadrosunda kendine yer bulması muhtemel.

Kariyerinin neredeyse tamamını sağ kanat olarak geçiren Benson Manuel; genellikle 4-2-3-1, 4-5-1, 4-4-2 gibi dizilimlerin sağ kanadında kendine yer buldu. Maç içinde zaman zaman sol kanatta izlesek de futbolcunun baskın pozisyonunun sağ kanat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

 

Güçlü Yönleri (Dribbling, Top Tekniği, Hız, Çabukluk, Şut, Kontratak)

Belçikalı yeteneğin her şeyden önce önemli bir potansiyele sahip olduğunu söylemeliyiz. Yükselen formuyla birlikte tüm dikkatleri üzerine çeken futbolcu, içinde bulunduğumuz sezonda 38 maçta, 8 gol & 8 asistlik performansıyla göz doldurdu.

Güçlü yönlerine gelecek olursak; ilk olarak Benson’un göze hoş gelen ve heyecan veren futboluna dair en güzel detayın, önemli yetenekleri sayesinde yaptığı işleri basitmiş gibi hissettirebilmesi olduğunu belirtebiliriz. Söz konusu yeteneklerinin ilki, onu özel kılan meziyetlerinin başında gelen dribbling başarısı. Genç futbolcunun rakip futbolcuları yıpratan ve hemen her seferinde taraftarları heyecanlandıran dribblinglerine maç başı ortalama 9 defa tanıklık ediyoruz ve %61’lik bir başarı yakaladığını görüyoruz. Solak bir sağ kanat olmasının avantajını son derece iyi kullanan Benson, hem çizgiye inebilen hem de içeri katedip tehlike yaratabilen bir isim. Ayrıca rakibini bire birde yakaladığında kolaylıkla eksiltebilecek bir çalım yeteneğine sahip.

Söz konusu çalım yeteneği, dar alanlardan çok iyi çıkabilmesi, takımının duran toplarını kullanması ve adeta topu ayağına yapıştırması gibi özellikleri de yüksek top tekniğinin birer getirisi. Ayrıca maçın büyük bölümünü 3. bölgede geçiren bir futbolcu olarak maç başı 36 pas girişimindeki %75’lik ve 3.3 kilit pas denemesindeki %55’e yakın başarısı hiç de fena sayılmaz.

20 yaşındaki yeteneğin bir diğer artısı da çok çabuk ve hızlı olması. Özellikle hayli çabuk ayaklara sahip olması dar alanlardan çıkabilmesine ve adam eksiltebilmesine yardımcı oluyor. Çok hızlı olması da dribblinglerdeki başarısını artırıyor. Etkili adam eksiltme yeteneğine hızı ve çabuk ayakları da eklenince Benson, durdurulması güç bir oyuncu haline geliyor.

Genç Benson’un güçlü yönlerini incelerken etkili şutlarından bahsetmek gerekiyor. Bilhassa bu sezon ceza sahası dışından kaydettiği jeneriklik gollerine tanıklık ettiğimiz futbolcu, içe katettiği dribblinglerini son derece etkili şutlarla bitirebiliyor. Maç başı 2.3 şut denemesinde sağladığı %36’lık başarıyı özel kılan nokta ise, söz konusu istatistiğini son zamanlarda giderek yükseltiyor olması.

Benson’un tüm bu özelliklerini en iyi kullandığı anlar ise takımının kontratak organizasyonları. Rakibinin defansta eksik kaldığı anlarda topla çok iyi mesafe kateden, kilit paslarla asist kovalayan, etkili şutlarla gol arayan bir futbolcu. Hızının ve çabukluğunun etkisiyle kendine geniş alan bulduğu anlarda büyük tehlikeler yaratması işten bile değil.

 

 

Zayıf Yanları (Fizik, Takım Oyunu, Orta, Tecrübe)

Manuel Benson’un en büyük handikapının fiziksel durumu olduğunu söyleyebiliriz. 1.69 m boyundaki futbolcu, ikili mücadelelerde bir yere kadar çabalasa dahi özellikle hava topu mücadelelerinde hiç varlık gösteremiyor. Fakat hızı, çabukluğu ve top tekniği sayesinde ikili mücadelelerde söz konusu zafiyetini çok hissettirmediğini de ekleyelim.

Öte yandan, bir sağ kanat oyuncusu olarak etkili ortalara sahip olması gereken 20’lik yıldız adayı, maç başı 2.8 orta denemesinde yalnızca %20 isabet yakalayabiliyor. Dolayısıyla en azından isabet yüzdesini geliştirmek adına çalışarak ortalarını daha nitelikli hale getirmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Benson’un dribbling, adam eksiltme gibi yeteneklerini takdir etsek de kimi zaman ayağında gereksiz top tuttuğunu, gereksiz çalım denemelerine girebildiğini ve basit oynaması gereken durumlarda da zoru seçebildiğini görüyoruz. Bu da oyuncunun takım oyununu negatif yönde etkiliyor.

Yine de bu eleştirileri yaparken oyuncunun tecrübe eksikliğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kariyeri boyunca yalnızca Lierse’de oynamış ve toplamda sadece 71 maça çıkmış bir futbolcu olarak, Benson’un tecrübe kazandıkça futbolunun da olgunlaşması, çalışmasıyla doğru orantılı olarak orta, takım oyunu gibi eksikliklerini giderebilmesi mümkün.

 

 

Benzediği Oyuncular: Emre Mor, Arjen Robben

Belçikalı genç futbolcunun yüksek dribbling-adam eksiltme yeteneği, hızı, çabukluğu ve fiziksel yapısı, bizlere son dönem Türk futbolunun en önemli yeteneklerinden Emre Mor’u hatırlatıyor. Öte yandan sol ayağıyla sağ kanattan içe katedişleri, çıkardığı etkili şutlar ve top tekniği de o seviyede olmasa da Arjen Robben’le benzerlikler gösteriyor.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Başakşehir, Bursaspor, Gençlerbirliği, Antalyaspor

20 yaşındaki futbolcunun Spor Toto Süper Lig’deki birçok takımda oynayabilecek ve uzun vadede fark yaratabilecek bir potansiyeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle Trabzonspor ve Başakşehir’in Benson transferiyle uzun vadeli bir projeye adım atması, futbolcudan en iyi şekilde faydalanması ve gelecekte yüksek bonservis bedelleriyle futbolcuyu satabilmesi mümkün. Bunun yanında önümüzdeki yıl radikal bir yapılanmaya gidecek olan Bursaspor ve Gençlerbirliği’nin yanı sıra, Rıza Çalımbay’la bu sene yakaladığı başarıyı tekrar etmek isteyecek Antalyaspor’da ilk 11’de kendine sıkça yer bulabilecek, ileride kâr sağlayabilecek nitelikte bir yıldız adayı.

Manuel Benson Hedilazio, bu sezon gösterdiği başarılı performansla birlikte birçok kulübün radarına girmeyi başardı. Genk, Oostende, Toulouse gibi takımların yakın takibe aldığı oyuncuyu Chelsea scoutlarının bile izlediği söylentiler arasında. Dolayısıyla şu an transfer piyasasının çok konuşulan isimlerinden olan Benson’u almak isteyen takımlarımızın son derece hızlı hareket etmesi gerektiğini belirtelim. Ayrıca genç futbolcunun sözleşmesi Haziran 2018’de sona eriyor. Dolayısıyla kulübünün seneye sözleşmesi bitecek ve sözleşme yenileme ihtimali az olan bir futbolcu için yüksek bir bedel isteme ihtimalinin düşük olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 03.07.2017 tarihinde 1.250.000 €’ya Genk’e transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ