Doğum Tarihi: 26.02.1991 (26 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Molde FK

Ülkesi : İzlanda

Değeri: 900.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2019

Boy: 1,85 m

 

 

Profil

Bjorn Sigurdarson 26 Şubat 1991 yılında İzlanda’nın Akranes şehrinde doğdu. Futbola 9 yaşındayken doğduğu şehrin takımı olan Íþróttabandalag Akraness’de başladı. 2006 yılında 15 yaşındayken ilk profesyonel sözleşmesini yine aynı takımla imzaladı ve ilk resmi maçına 16 yaşında çıktı. Genç yaşına rağmen o sezon 11 resmi maça çıktı ve 2 gol atma başarısı gösterdi. Bir sezon daha aynı takımda mücadele eden Sigurdarson, toplamda 2 sezonda 30 resmi maçta 6 gol atmayı başardı. Norveç’in köklü ekiplerden Lillestrøm’un dikkatini çekti ve 2009’da Lillestrøm’a transfer oldu. Norveç ekibinde 4 başarılı sezon geçirdi ve 75 resmi maçta 24 gol 11 asistlik performans gösterdi. 2012 yılında o dönemde yine Championship’te mücadele eden Wolverhampton Wanderers’a 3 M €’ya transfer oldu. 21 yaşında vatanı İskandinavya topraklarından ayrılan Sigurdarson İngiltere’deki günlerinden: “Zor ama eğitici günlerdi, asla pişman olmadım” diyerek bahsetmişti. O dönem ki hocası Kenny Jackett, Sigurdarson için “Çok çalışan formayı alır, o da hırsından ödün vermeden savaştı” diyerek genç oyuncunun oyuncu profilini özetlemişti. 2 sezonluk Wolves döneminde 55 maçta 7 gol 4 asistlik bir performans ortaya koydu, fakat League 1’e düştükleri ilk sezondan sonra İngiltere onun için hiç cazip gelmemeye başladı ve fazla uzatmadan ayrılmak istedi. Fakat Wolves onu bırakmak istemediği için Önce Molde’ye ardından Kopenhag’a kiraladı: oyuncu Molde’de 17 maça çıkıp 3 gol-1 asistle oynarken sonraki sene Kopenhag’ta da yine 17 maçta görev alıp 2 gol 1 asistlik performans ortaya koydu. Yalnız şunu da eklemek gerekir ki, Molde ve Kopenhag dönemlerinde çoğu zaman sol kanat rotasyonunda görev aldı. 2015’te tekrar Wolves’e döndü ve Championship’te sakatlıklarla boğuştu, ilk 22 hafta resmi maça çıkamadı, geriye kalan maçlarda 14 kez şans buldu fakat sakatlık onu mental anlamda yıktığı için skora etki edemedi. O sezon sonu sözleşmesi bitti ve Molde’ye bedelsiz transfer oldu. Norveç liginin devre arasına denk gelen 2016 yazında transfer olduğu Molde’de 11 Maçta 896 dakika sahada kalıp 4 gol attı. Şu an devam etmekte olan Eliteserien 2017 sezonunda ise Molde’nin 10 numarasını sırtına geçirdi ve 22 resmi maçta 12 gol ile gol krallığında üçüncü sırada, gollerinin yanında 3 asistlik bir katkıda yaptı.

Sigurdarson, İzlanda U-17, U-19 ve U-21 alt yaş milli takımlarında toplamda 19 maça çıkıp 6 gol attı. İlk A Milli maçına 20 yaşında çıkan Sigurdarson, A milli formayla toplam 9 maçta 1 gol atma başarısı gösterdi. Halen düzenli olarak A Milli takıma davet aldığını da belirtelim.

Sigurdarson, çift forvetli sistemde yardımcı forvet(Takım arkadaşı, forvetteki partneri olan Fredrik Brustad ile Eliteserien liginde birlikte toplamda 19 gol 5 asist ile hücum ikilisi anlamında en iyi konumundalar), tek forvetli sistemde pivot forvet, 4-3-3 sisteminde tek forvet ya da kanat forvet mevkisinde veya 4-4-1-1 sisteminde sahte forvet görevleriyle oynayabilen geniş repertuarı olan bir santrafor.

 

Güçlü Yönleri (Teknik, Dribbling, Güç, Soğukkanlılık)

Sigurdarson’un en önemli özelliklerinden birisi sırtı dönük ya da direkt atılan uzun toplarda alıp gidebilmesi; savunmacılara göre hızı fazla, mücadelelerde kolay yıkılmayan bir vücut yapısı var. Mücadeleci,hırslı bir oyun tarzı olan Sigurdarson’un maç başına 25 ikili mücadele girip bunlardan %38’ini kazanması temas oyununu sevdiğinin de bir göstergesi. Ayrıca maç başına ortalama 8 dribbling denemesi yapıyor ve %53’ünde başarılı oluyor. Uzun süreli top taşımalarda ya da anlık dokunuşlarda ki tekniğiyle de defans oyuncularının sürekli takip etmesi gereken, bir an boşluk bulduğun da cezayı affetmeden kesen bir bitirici. Doğduğu coğrafyanın da etkisiyle anlık pozisyonlarda ki soğukkanlılığı, bire bir mücadelelerde ki sağlamlığı ve oyun içinde ki hırsı takdire şayan. 1.85’lik boyu ile savunmacılar ile bire bir çarpışabiliyor, bu da ilerde topu tutmak açısından güven sağlayan bir husus; maç başına ortalama 13 hava topu mücadelesine girip bunların %37’sini kazanıyor. Set oyunlarda ise sabit durmayan, yorulmayan bir yapısı var, savunmacıların hiç sevmediği güçlü ve hareketli bir forvet. Boyu ile duran toplarda gözlerin ilk aradığı isim ve gücünü de bu özelliği ile birleştirdiği zaman duran toplarda etkili olabiliyor. 

Skor üretmede oldukça etkili olan Sigurdarson maçı 2.1 şut denemesinde bulunuyor. Çoğunluğu ceza sahası içinden olan bu şutlarda oldukça sert ve düzgün oluyor. Ayrıca takım arkadaşlarını pozisyona sokmayı da seven Sigurdarson’un maç başı 1.8 kilit pas denemesi olduğunu da belirtelim.

 

Zayıf Yanları (Pozisyon Alma, İlk Pres,Baskı, Top Kaybı)

Sigurdarson hücum seven bir oyuncu, kendi takımı kapanan, geriye çekilen bir taktik anlayışla sahada olduğu zaman çok zayıf performanslar ortaya koyabiliyor. Rakip oyuncuları arkasından koşturmayı pres yapmaktan daha çok seviyor. Kapandıkları zamanlarda mecburen pres yapıyor fakat bu presin ardından topu kazansalar bile olması gerektiği pozisyona geri dönmesi zaman alıyor, bu da kontratak futbolu yerine direkt hücum ya da set oyunlarında başarısını ön plana çıkarıyor. Bir diğer eksisi ise Klopp tabiri ile Gegenpressing, dilimize geçişi ile ilk pres. Gole odaklı bir oyuncu olarak top kaybedildiği anda kaleye en yakın nokta da olmayı tercih ettiği için, ceza sahası dışında kaybedilen toplarda takımını 1 kişi eksik bırakıp ilk baskıda saf dışı kalıyor, maç başı sadece 1.5 top kapma mücadelesine girip bunların %47’sinde başarılı oluyor. Maç içinde çok fazla top ezen bir oyuncu olan Sigurdarson özellikle pas oyununa da pek yatkın değil. Maç başına %71 pas isabet oranıyla oynarken, 11 de top kaybı ortalaması var. 

 

Benzediği Oyuncular: Iago Aspas, Loic Remy, Ryan Babel

Sigurdarson ofansta çok yönlü olması, tek top tekniği, topu alıp dönüp gitmesi, maç içinde dayanıklılığı, yüksek mücadele gücüyle Loic Remy ile benzerlik gösteriyor. Dribbling halindeyken topu adeta ayağına yapıştırması ve kanat forvet oynama özelliğiyle de Iago Aspas’a benzerlik gösteriyor. Süper Lig’den bir isme benzetmek gerekirse, hem kanat hem forvet oynayabilmesi, hızı, dribbling özelliği ve skor katkısı ile Ryan Babel’e benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: İstanbul Başakşehir, Trabzonspor, Atiker Konyaspor, Bursaspor

Sigurdarson’un transfer ücreti maksimum 1 milyon € civarında, maaşı ise yıllık 400-700 bin € arasında değişebilir. Şu koşullar altında, hücumu seven yapısı, uzun lig maratonundan mücadele gücü yüksek  bir futbolcu için verilmesi makul maliyetler olduğunu söyleyebiliriz. Belli bir standardı olan Sigurdarson, ligimize gelmes, halinde oyunu renklendiren isimlerinden olması hiç zor değil. İstanbul Başakşehir, Trabzonspor, Atiker Konyaspor, Bursaspor genel şablonlarında tek forvetli sistemle sahaya çıkan ekipler ve bu ekiplerde her türlü hücum organizasyonunda bulunabilir. Bununla birlikte forvet arkası yada hücumcu bir sağ kanat olarak da kadroya alternatif yaratabilir.

Özellikle Bursaspor ve Atiker Konyaspor’da direkt bitirici ve maç içinde takımı için itici güç olacak bir forvet eksikliğini giderebilir. Başakşehir ve Trabzonspor içinde önemli bir rotasyon olabilir. Uzun lig sürecinde, 2-3 kulvarda oynarken maç içerisinde mücadele gücünü asla düşürmeyecek bir isim.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 05.01.2018 tarihinde Rostov takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ