Doğum Tarihi: 04.02.1995 (21 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: RCD Mallorca

Ülkesi: İspanya

Değeri: 600.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

Profil

Babası İngiliz, annesi İspanyol olan Brandon Thomas Llamas, 4 Şubat 1995’de Santanyi, Mallorca’da doğdu. Futbola RCD Mallorca altyapısında başladı ve altyapıdaki başarılı performansıyla kısa sürede Balear Adaları’nda kendisinden söz ettirmeyi başardı. 2012/2013 sezonunda RCD Mallorca B takımıyla profesyonel kariyerine adım attı ve 3.ligde düzenli olmasa da oynayıp kendini göstermeye başladı. Kısa sürede hocalarının dikkatini çekmeyi başaran Brandon, Aralık 2012’de hocası Joaquin Caparro tarafından A takıma çağrıldı ve 18.yaş günü dolmadan Kral Kupası’nda Sevilla karşısında son dakikalarda şans buldu. Ocak ayına kadar 4 La Liga karşılaşmasında da ilk 18 içinde kendine yer buldu ve Athletic Bilbao karşısında oyuna sonradan girerek La Liga’da ilk kez sahaya çıkmış oldu. Ancak Brandon’un düzenli forma şansı bulmak için 2014/2015 sezonunu beklemesi gerekecekti.

Brandon, RCD Mallorca B takımıyla 3.ligde çıktığı 34 maçta 8 gol atmayı başardı ve bu performansı ona A takımın kapılarını açmış oldu. Sezonun son haftalarında A takımı ile La Liga Segunda’da (İspanya 2.ligi) 3 karşılaşmaya çıktı ve 24 Mayıs 2015’de Albacete karşısında 1 de gol attı. Bu gol Brandon’un A takım formasıyla attığı ilk gol olarak da kayıtlara geçti. 2015/2016 sezonunda ise artık A takımın forveti  sıfatını almasına rağmen sezon başında yaşadığı sakatlıklar yüzünden belirli aralıklarla formasından uzak kaldı. Buna rağmen La Liga Segunda’da sezonu 29 karşılaşmada 6 gol 3 asistle tamamlamayı başardı. Maçların birçoğunda 90 dakika oynamadığı ve yaklaşık 12-13 hafta formasından uzak kaldığı düşünülürse aslında fena olmayan bir sezon geçirdiğini söyleyebiliriz. Yetenekli ve potansiyelli bir oyuncu olduğunun sinyallerini geçtiğimiz sezonlarda veren Brandon için asıl yükseliş devri yarısı geride kalan 2016/2017 sezonu oldu. İlk 11 ‘in değişilmez forveti olan Brandon, ligin ilk yarısında çıktığı 20 maçta 9 gol 1 asist gibi parlak bir istatistik tutturdu. Bu gollerle gol krallığında da ne kadar iddialı olduğunu göstermiş oldu. Ancak Brandon’un bu performansı takımını ligde tutmaya yetecek mi bunu zaman gösterecek. Zira RCD Mallorca 19.haftası geride kalan La Liga Segunda’da 19 puanla 20.sırada bulunuyor.

Brandon, bu sezon maçların birçoğunda ileri uçta tek santrfor olarak görev yaptı. Ancak ona tam bir forvet dersek yanılmış oluruz çünkü Brandon için doğru tanım “kanat-forvet” olacaktır. Takımın 4-2-3-1 formasyonuyla çıktığı maçlarda Brandon’u ileri uçta izledik ve aslında en iyi performanslarını da tek santrfor oynarken gösterdi. Ancak takım zaman zaman 4-3-3’e dönebiliyor ve o zamanlarda da Brandon daha çok sol forvette tercih ediliyor. İki pozisyonda da Brandon’un gole çok yakın ve büyük bir tehdit olduğunu söylemekte fayda var. Hem ileri uçta hem de iki kanatta oynayabilmesi ise hem onu çok yönlü bir oyuncu haline getiriyor hem de hocasının bu anlamda birçok maçta elini oldukça rahatlatıyor. Göreve yeni gelen teknik direktör Javier Olaizola’nın ise Brandon’u nerede daha çok kullanacağını ise zaman gösterecek.

Brandon Thomas, henüz alt yaş gruplarında ya da A takım seviyesinde İspanya Milli Takımı forması giymeyi başaramadı.

 

Güçlü Yönleri (Şut, Bitiricilik, Hız, Dribbling, Topsuz Oyun)

Brandon’un oyun stilinin kesinlikle heyecan verici olduğunu söylemek gerekiyor. Sürekli beklenmeyeni yapmaya çalışması, savunmayı kendine has tarzıyla ekarte etme becerisi, onu seyir zevki yüksek bir oyuncu haline getiriyor. Hücum anlamında çok çeşitli bir repertuara sahip olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Bu becerilerden en dikkat çekeni kuşkusuz mesafe tanımadan denediği sert şutları. Bir röportajında antrenmanlardan sonra ekstra şut çalışması yaptığını belirten Brandon, bu çalışmaların meyvelerini de attığı jeneriklik gollerle alıyor. Son 20 maçta maç başına 2.6 şut denemesiyle bu alanda ne kadar istekli olduğunu da göstermiş durumda. Etkili şutlarının yanında Brandon’un son vuruşlarda da çok temiz bir ayağı olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu pozisyonu bitirirken yine sert ve isabetli gol vuruşları yapıyor ve genelde kalecinin uzanamayacağı noktalara vurmayı başarıyor. Genç yaşına rağmen karşı karşıya pozisyonlarda sakinliğini korumayı başarması ve o anlarda doğru vuruşu yapabilmesi dikkat çekici. 

Brandon’un bir başka öne çıkan özelliği ise hızı ve dribbling becerisi. Hem topla hem de topsuz çok hızlı oynaması, topla adam geçebilme becerisi ve dribbling üzerinden kendi şutunu yaratabilmesi onu çok yönlü bir silah haline getiriyor. Bu özelliğini sol forvet oynadığı zamanlarda daha da çok görebiliyoruz. Özellikle sol kanatta topla birlikte gelip, adam eksiltip vurduğu sert şutlar takımının hücum organizasyonlarında önemli bir rol oynuyor. Hızlı hücumlarda çok çabuk hareketlenmesi, dikine çok kararlı oynaması ve kolay kolay yorulmaması onu takımı için vazgeçilmez bir parça haline getiriyor.

Fiziksel ve teknik özelliklerinin yanında Brandon Thomas’ın asıl fark yarattığı alan topsuz oyun bilgisi denebilir. Geçiş hücumlarındaki doğru koşuları, golü koklama becerisi, Brandon’u gole çok yakın bir oyuncu haline getiriyor. Özellikle yan toplarda savunmacısının markajından doğru koşuyla kurtulup kendini arka direkte unutturması sonucu birçok kolay gole imza atıyor. Bu özelliğiyle çok uzun boylu olmamasına rağmen birçok kafa golü de atıyor.

 

Zayıf Yanları (Güç, Fazla kart görme)

Brandon’un zayıf yanlarından bahsederken ilk değinilmesi gereken güç eksikliği olacaktır. Zaman zaman ikili mücadelelerde yenilip oyundan düşebiliyor. Çok çevik ve hızlı olmasıyla genel anlamda bu eksikliğini kapatmasına rağmen maçın bazı bölümlerinde özellikle de yorulduğu zamanlarda güç eksikliği göze çarpabiliyor. Bu tam anlamıyla onu eksilten bir özellik olmasa da daha fiziğe dayalı liglerdeki performansı hakkında da soru işareti bırakıyor.

Bir diğer zayıf yanı ise savunma bilgisinin düşük olması. Her ne kadar geri gelip iyi niyetle savunmaya yardım etmeye çalışsa da bu çabası her zaman olumlu yansımıyor. Çok çalışkan ve savunmaya yardımcı bir oyuncu profili çizmesine rağmen bunu aksiyona dönüştürememesi ve müdahalelerinde başarısız olması, Brandon’u çok faul yapan ve dolayısıyla çok kart gören bir oyuncu haline getiriyor. Bunu kariyerindeki 29 sarı karttan anlamak da mümkün. 21 yaşındaki bir forvet oyuncusu için kulağa biraz fazla geliyor. Ancak şuana kadar sadece 1 kırmızı kart görmüş olması bu anlamda biraz rahatlatıcı olabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Antoine Griezmann, Luciano Vietto, Juan Pablo Pino

Brandon’u etkili şutları ve dribbling becerisiyle o seviyede olamayacak olsa da Antoine Griezmann’a benzetmek mümkün. İkisi de yüzü dönük oyunu seven ve dribbling üzerinden şut yaratabilen oyuncular. Daha da önemlisi ikisi de ceza sahası çevresinden çok sert ve isabetli şutlar çekebiliyor. Yine ikisi de topla hızlı ve adam eksiltebiliyorlar.

Topsuz oyun becerisi, gol sezgileri ve düzgün gol vuruşlarıyla da Luciano Vietto’ya benzetebiliriz. İkisi de golü koklayan ve doğru zamanda doğru yerde topla buluşabilen oyuncular. Brandon’un kanatta topla ilerleyip dribbling üzerinden çektiği etkili şutları ve çevik oyun yapısını ise eski Galatasaraylı Juan Pablo Pino’ya benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Atiker Konyaspor, Kardemir Karabükspor

Brandon ligimizde birçok Anadolu takımına direkt katkı verebilecek bir potansiyel. Kontratak futbolunu seven ve ileri uçta hızlı bir isim isteyen takımlar Brandon için doğru adres olacaktır. Özellikle sonradan girip yorgun savunmaların üstüne gittiği maçlarda oyunu değiştiren isimlerden olmaya aday. Gençlerbirliği’nde Bogdan Stancu’nun sakatlığı ve takımdan ayrılma durumu düşünülürse ona iyi bir alternatif olabilir. Kardemir Karabükspor ve Atiker Konyaspor’da ise hem kanat-forvet gibi kullanılabilir hem de oynayan forvetlere farklı özellikleriyle iyi bir alternatif olur. Brandon Thomas’ın sözleşmesi Haziran 2018’de sona eriyor. Önümüzdeki yaz döneminde transferinin 1-1.5 milyon €’yu geçmeyeceği öngörülebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 10.07.2017 tarihinde 3.000.000 € bedelle Rennes’e transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili