Brentford namı diğer “Arılar” Batı Londra’nın Hounslow ilçesinde Brentford şehrinde 1889 yılında kuruldu.  Premier Lig’e çıkma başarısı gösteren Brentford en son bu başarıyı 1946-1947 sezonunda göstermişti.  1990’dan beri hiçbir play-off mücadelesinde mutlu sona ulaşamayan Brentford ayrı zamanda İngiltere lig tarihinin en çok final kaybeden takımı unvanını elinde bulunduruyor (1990/91 Yarı Final, 1994/95 Yarı Final, 1996/97 Final, 2001/02 Final, 2004/05 Yarı Final, 2005/06 Yarı Final, 2012/13 Final, 2014/15 Yarı Final 2019/20 Final).

Geçen sene ligi 3. Sırada bitiren Arılar play-off mücadelesi finalinde Fulham ile karşı karşıya gelmişti. Final mücadelesinde 90 dakikanın 0-0 sonlanmasıyla uzatma dakikalarında 2-1 kaybeden Brentford Premier Lig’e çıkma umutlarını bir sonraki seneye bırakmıştı.

2014’te Championship’e en düşük bütçeli takım olarak çıkan Brentford 2015’ten beri yaptığı oyuncu satışlarında (10 milyon Euro üstü satışlar) 10 milyon Euro harcayarak 134 milyon Euro gelir elde etti. Bu satışlarla takımın bütçe sıkıntısı geride bırakılmış ve sportif başarılar artık kapıda bekliyordu. Futbolun sayısal verilerine de çok önem veren Brentford   takımı xG verilerini dünyada ilk kullanan takımların başında yer alıyor.

Bu mücadeleye çıkarken ligde oynadığı son 12 maç yenilgi almayan Thomas Frank’ın takımı uzun yıllardır hasret kaldıkları Premier Lig hayallerini gerçekleştirmiş oldu.

Swansea City tarafı ise geçen senelerde Premier Lig’den düşerek taraftarlarını hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu sene ligi ilk 4 içinde bitiren Swansea City play-off oynamaya hak kazandı. Play-off mücadelesinde geçen sene taraftarlarına yaşattıkları hüznü bu sene affettirmek isteyen Galli futbol takımı mutlu sona ulaşmayı başaramadı.

Son maçlarda form düşüklüğü yaşayan Swansea City ligde oynadıkları son 7 karşılaşmada sadece 2 galibiyet alabildi. Steve Cooper’ın çalıştırdığı Swansea City final mücadelesinde varlığını hissettirmekte çok zorlandı ve maç boyunca isabetli şut çekemeden maçı tamamladı. 180 milyon pound’luk karşılaşmayı kazanan Brentford adını Norwich City ve Watford ile birlikte bir üst lige yazdırmayı başardı.

İLK 11’LER

 

 

İki takımda sahaya 3-5-2 dizilimiyle çıktı.

 

BRENTFORD GÖRSEL ANALİZİ

Brentford hücum organizasyonların 1.bölgeden kurulumunda Pontus Jansson’u merkez bölgede tutarak Pinnock ve Dalsgaard’ı çizgilere yaklaştırdı. Oyunu genişletmek isteyen Brentford’un sağ ve sol stoperlerini çizgiye yaklaştırması rakip takım tarafından oluşturulabilecek markajı kırmaya yönelik bir hamleydi. 1.bölgeden 2.bölgeye geçişlerde Vitaly Janelt’in başrol olduğunu merkezde tek orta saha olarak kalmasından anlayabiliyoruz. Marcondes  orta sahada sol içte konuşlanırken  Jensen ise sağ iç bölgesinde pozisyon alıyordu. Bu iki hücumcu orta sahanın birbirileri ile arasında mesafeyi yakın tutarak oynaması Brentford oyuncularının pas alışverişlerinin daha kolay sağlanmasını ve sağ veya sol bölgede gelişecek ataklarda üçgenlerin oluşturulmasını sağlıyordu.

Brentford’un bu oyun kurulumuna pres ile karşılık vermeyen isteyen Swansea City  defans çizgisinin derinde oluşturulması ve takım boyunun uzaması sebebiyle başarısız şekilde gerçekleştirmiş oldu. Ayew’in tek başına gerçekleştirdiği göstermelik koşular Brentford’un işini hiç zorlaştırmadı. Merkezde tek oyuncu olan Janelt’in 3 Swansea’li futbolcu tarafından uzaktan göz markajı altına alınması Swansea’nin gerçekleştirmeye çalıştığı baskının kolayca sonlanmasına sebep oldu.

Brentford’un yukarıda bahsettiğimiz gibi kurduğu üçgenler.

Top Dalsgaard’da iken sağ iç oynayan Jensen ikinci bölgede rakip orta sahaların arasına giriyor çizgide sağ açık oynayan Rasmussen ise üçgeni tamamlayan oyuncu oluyor. Swansea’nin bu organizasyonlara gerçekleştirmediği baskılar onlara maç boyunca sıkıntılar çıkardı. Swansea’nin merkezde bulundurduğu 3 oyuncu yine rakip stoperlere herhangi bir baskı uygulamazken orta sahada oluşan boşluk ise cabası.  Janelt’in merkezde tek oyuncu olarak kalması Swansea’li futbolcuların markajını üstüne almasını sağladı ve çizgilerde büyük boşluklar oluştu.

Brentford’un tehlikeli geliştirdiği atak sonrası kazandığı penaltı pozisyonunun başlangıcı.

Sergi Canos ters ayaklı kanat oyuncusu görevindeyken maç boyunca hem çizgiye indi hem de sağ içe doğru girdi. Sağ içe doğru hareketlendiğinde Marcondes arkasında oluşan boşluğa hareketleniyor çizgiye indiğinde ise Marcondes iç bölgede konum alıyor. Canos ve Marcondes için söylediklerimizin aynısını ters kanatta Rasmussen ve Jensen gerçekleştiriyor. Marcondes ve Jensen birbirleriyle mesafelerini açsalar da bulundukları çizgi aynı kaldı.

Çift forvet oynayan Brentford bu sezon harika işler yapan Ivan Toney’in üstün performansıyla rakiplerine sorunlar yaşattı. Bu maçta da Ivan Toney’e oluşturulan markajdan yararlanmaya çalışan Brentford Mbeumo’yu hareketli oynatarak oluşturulan tehlikeli atakların hepsinde başrol olmasını sağladı. Canos top ile sağ içe girip attığı mükemmel ara pasını Mbeumo süratini kullanarak top ile buluşunca penaltı kazanılmış oldu ve 10.dakika geçmeden 1-0’ı yakalamayı başardılar.

Sergi Canos top ile çizgiye indiğinde iç bölgede kalan Marcondes, yukarıdaki analizimizin görselleştirilmiş hali.  Ceza sahası içine Mbeumo ile Toney’i sokan Brentford arkalarında hücum oluşturulan kanatın ters tarafındaki oyuncuyu ceza sahasına içeri soktu. Marcondes ve Jensen yine birbiriyle ip varmışçasına aralarında çizgiyi korurken orta sahada de marke şekilde pozisyon aldılar.

Swansea City’nin gerçekleştirdiği çok kötü hücum organizasyonu sonrası verdiği pozisyon. Maç boyunca kontralardan bir çok pozisyon yakalayan Brentford bu pozisyonda da bu şansı elde etti ve Marcondes’in hücuma yakın orta saha olarak oynayıp ceza sahasına yaptığı koşu golle sonuçlandı. 

SWANSEA GÖRSEL ANALİZİ

Brentford gibi Swansea City’de 3’lü bir yapıda oynarken hücum başlangıçlarında Cabango’yu merkeze yerleştirdi. Genellikle hücumlarını sağ bölgeden gerçekleştirmeye çalışan Swansea City Naughton’ın ayağından yararlanmaya çalıştı. Naughton ve Guehi çizgilere yaklaşıp oyunu Brentford gibi geniş alana yaymaya çalıştı.  Brentford Swansea’nin aksine orta sahada daha yakın markaj uygulamaya çalıştı. Bu baskıya karşılık 2 orta saha oyuncusunu stoperlere yaklaştıran Swansea yine de topu 2.bölgeye taşımakta zorlandı. Ivan Toney ve Mbeumo’yu sahaya yayan Brentford bu yayılışla birlikte orta saha oyuncularını rakip yarı sahada kalabalık tutması baskıyı iyileştiren unsur oldu.

Swansea City hücum kurulumunda Brentford’un merkezde dar alanda uyguladığı baskıyı kırmak adına oyunu iyice genişletti. Naughton ve Bidwell’i orta sahaya yakın şekilde çizgilere yayan Swansea City Guehi ve Cabango’nun arasına Grimes’ı sokarak daha rahat şekilde topu oyuna sokmayı başardı. Swansea City’nin sahaya geniş şekilde yayılması Brentford’un çok adamlı baskının önüne geçti ve Brentford defans arkasında boşluklar vermemek için 2.bölgede savunma yapmaya başladı.

Swansea atak organizasyonlarında tehlikesi yüksek çok az sayıda pozisyon yakaladı. Bunların sebepleri olarak forvetlerin 3.bölgede çok yalnız kalması diyebiliriz. Defans çizgisinin derinde kurulması takımın boyunu uzatırken hücumların toplu şekilde kurulamamasına yol açtı. Yaratıcılık konusunda çok sorun çeken Swansea en tehlikeli atağını bu görselde gerçekleştirdi. Maç boyunca kaleye isabetli şut çekemeyen Swansea Brentford’un kendi yarı sahasında 10 kişi bulundurması ve Brentford’un topun karşısında 5’li savunma yapısına dönmesi Swansea’nin hücumlarının kısır kalmasına yol açtı.

Yukarıda bahsettiğimiz Brentford’un 5’li savunma yapısı.

Brentford topu karşısında aldığında defans çizgisini bozmadan merkezdeki orta saha oyuncularını dar şekilde savunma yaptırdı. Swansea City bu savunma anlayışına karşı takımsallıktan çok uzak organizasyonlar yapmaya çalıştı. Bireyselliğin ön planda olduğu kişisel yeteneklerle atakları sonlandırmaya çalışan Swansea City bu sonucun kaçınılmaz olduğunu gösterdi.

Rakip yarı sahada sadece 3 oyuncuyla gol bulmaya çalışan Swansea City maç boyunca top kayıplarına uğradı ve 3.bölgede topun tutulamaması sonucu hem hücumlarının kısır geçmesine sebep oldu hem de rakibin geçiş hücumlarının önünü açtı.

VERİLER

Brentford’un maç boyunca pozisyonel dağılımı.

3’lü savunma yapısını derinde tutan Brentford  sağ açık Rasmussen’i sağ stopere yakın tuttu. Ataklarda gerektiği zaman bindirmeler yapan Rasmussen defans tarafına ağırlık vererek sol açıkta oynayan Sergi Canos’ın daha açık alanda oynamasını ve Brentford ataklarının daha verimli olmasını sağladı. Janelt stoperlere en yakın isim olarak Brentford’un oyun kurulumunda ilk basamak olduğunu görselli analizlerimizde göstermiştik. Sağ iç ve sol iç oynayan Marcondes ve Jensen 2.bölgeyi paylaşarak kullandı. Marcondes biraz daha hücuma yakın kalırken Jensen onun arkasında köprü görevi gördü. Marcondes’in bu hücuma yakınlığı Brentford’a hızlı bir geçiş hücumunda gol kazandırdı.

Swansea City’nin maç boyunca pozisyonel dağılımı.

Swansea City kalesinde erken yediği gol yüzünden oyunu biraz daha rakip yarı sahaya yıkmak için 3’lü savunma dizilimini çok ileri taşıdı. Savunmada iki tane sigorta bırakan Swansea City bu savunma oyuncularıyla orta saha oyuncuları arasındaki mesafenin geniş olmasından dolayı rakibin iki santraforu bu alanları çok iyi değerlendirdi.

Kanat beklerini orta sahanın ilerisine taşıyan Swansea City hücum oyuncularını 3.bölgeye yayamayınca oyun dar alanda kısırlaştırıldı. Genellikle sağ kanattan hücum oluşturan Swansea City rakip yarı sahayı oyuncularıyla verimli şekilde paylaştıramayınca ortaya yaratıcılıktan yoksun bir oyun çıkmış oldu.

Topa sahip olma istatistiklerinde Swansea City Brentford’a üstünlük sağlasa da Brentford’un bu maç için kurmuş olduğu oyun tarzına uyan bir istatistik oldu. Brentford hücumlarını hızlı kontralarla geliştirmek isterken Swansea City topun hakimiyetini alıp maçı kontrol etmek istedi. Rakip sahaya girişlerde Swansea City’nin üstünlüğü görülüyor ama üçüncü bölgeye girişlerde ve ceza sahasına girişlerde üstünlük sağlayan Brentford daha tehlikesi yüksek ataklar oluşturmayı başardı.

 

İki takımın hücum istatistiklerini kontrol ettiğimizde Swansea City iki kırk beş dakikada da daha çok hücum eden takım olsa da maç boyunca şutla biten hücum sayısı Brentford’un ikinci yarı şutla biten hücum sayısı ile eşit durumda. Brentford geçiş hücumlarını maç boyunca ana plan olarak belirlemesi onlara bu şansı verirken kontra ataklar istatistiklerinde ise belirgin bir üstünlük gözüküyor. Swansea City 8 kontra atağın hiçbirinde şut ile sonuçlandıramadı.

Hücum istatistiklerinde kısır bir görüntü sergileyen Swansea City maç boyunca isabetli şut çekemeden tamamladı. Yukarıdaki gibi yine Swansea City’nin toplam şut sayısı Brentford’un ikinci yarıda çektiği şut sayısına denk.

Premier Lig’e çıkma mücadelesinde hücum konusunda bu kadar kısır kalınca mağlubiyet kaçınılmaz oluyor. xG oranına baktığımızda Brentford 1.88 olurken Swansea City 0.85’de kaldı.

Brentford geçiş hücumlarından birçok pozisyon yakaladı ve bunlara ek Ivan Toney’in direkten dönen bir pozisyonu var. Bu hücumlar Brentford’un baştan sona skora daha yakın olmasını bizlere gösterdi.

Ana plan olarak geçiş hücumlarını kullanan takımlar rakipten hızlıca kazanılan toplardan yüksek verim almakta. Bu istatistiğe göre top kazanma istatistiğine baktığımızda daha çok başarılı top kazanan Brentford hücumlarını bu kazanımlarla beslerken kilit olan istatistik ise maç boyunca yaptıkları pas aralarıydı. Pas arası istatistiklerinde rakibine büyük bir üstünlük kuran Brentford pas arası sayısına göre verimde düşük kaldı.

Swansea City bu istatistiklerde rakibinden daha az istatistiklere sahip olması görselli analizlerimizde gösterdiğimiz gibi rakip yarı sahada yapılan gölge pres ve göstermelik markajlardı.

Swansea City’nin top hakimiyet isteği önde ve derinde pres verilerini düşük kılarken Brentford’un hızlı kontraları bu verileri arttırdı. Oyunu hakimiyet içinde götürmek isteyen Swansea City Brentford’un çok adamlı savunma anlayışını top çevirerek yıkamayınca denenmesi gereken unsur presler olmalıydı. Brentford bu presleri verimi düşük uygulasa da kazanılan toplar onlara rakip ceza sahasında şanslar sundu.

SONUÇ

Brentford maç boyunca hak ettiği galibiyetle Premier Lig’e adını yazdırmayı başardı. Son 10 yılda maddi anlamda büyük işler yapan Brentford bu iyi işleri iyi organizasyon ve teknik ekiple paylaşınca sonuç kaçınılmaz oldu. Geçen sene finalde kaybettikleri Premier Lig vizesini bu sene almayı başaran Brentford Premier Lig’e çıkarak ayak bastı parası 180 milyon pound’u kasasına koydu.

Swansea City için büyük bir hayal kırıklığı olan final mücadelesi taraftarlarını çok üzdü. Maç boyunca hücumsal anlamda çok verimsiz oynayan Swansea City rakibe varlığını gösteremedi ve mağlubiyetle ayrıldı. Umutlarını seneye erteleyen Swansea City önümüzdeki sene Premier Lig’e çıkarak bu kötü oynanan final mücadelesini hafızalardan silmek isteyecek.

  • Swansea City maç boyunca rakip kaleye isabetli şut çekemedi (7/0).
  • Swansea City gerçekleştirdiği kontra atakların hiçbirinde şut ile bitiremedi (8/0)
  • Brentford maç boyunca ofsayta yakalanmadan oynadı.
  • Ethan Pinnock maç boyunca 12 pas arası yaparak maçın en fazla pas arası yapan oyuncusu oldu.
  • Mbeumo rakip ceza sahası içinde %100 pas verimliliği ile oynadı (5/5).
  • Swansea City maç boyunca xG oranında 0.85 gibi oran yakalarken bunların 0.60’ı Ayew’den geldi.