Doğum Tarihi: 24.07.1994 (22 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Sturm Graz

Ülkesi: Nijerya

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

Profil

Futbol hayatına Belçika’nın Westerlo takımının altyapısında başlayan Edomwonyi, çok geçmeden Red Bull Salzburg’un yetenek avcıları tarafından keşfedildi ve 2012 yazında kulübe kazandırıldı. Tahmin edildiği üzere fazla forma şansı bulamayınca (yarım sezon boyunca sadece 10 dakika sahada kaldı) aynı sezonun devre arasında, Red Bull Salzburg’un pilot takımı diyebileceğimiz, o dönem 3. ligde yer alan Liefering takımına gönderildi ancak burada da yalnızca 118 dakika sahada kaldı ve koca bir sezonu 198 dakikada attığı 2 golle kapatmış oldu. Bir sonraki sezon da yine Liefering takımında yarım sezonda  7 maçta 292 dakika süre alabilen Edomwonyi, devre arasında kiralık olarak o dönem Bundesliga’da mücadele eden Wacker Innsbruck’a transfer oldu. Yarım sezonu orada geçiren ve 10 maçta 575 dakika süre alan Edomwonyi, kariyeri için oldukça önemli olan iki sezonu toplamda yalnızca 22 maçla kapatmış oldu. 2014/2015 sezonu öncesi yarım sezonluğuna 2. lig ekiplerinden Hartberg’e kiralık olarak gönderilen genç forvet, burada istediği süreyi almayı başardı ve yarım sezonda çıktığı 15 maçta 9 gol 2 asistlik performans göstererek devre arasında vakit kaybetmeksizin Sturm Graz’ın yolunu tuttu. Sturm Graz’a gelir gelmez formayı kapan Edomwonyi, 6 hafta sonra talihsiz bir sakatlık yaşadı ve sezonu kapatmak durumunda kaldı. Tam düzenli forma şansı bulmaya başladığı dönemde yaşadığı bu sakatlık onu mental anlamda daha da güçlendirdi ve 2015/2016 sezonunda tekrar forma yarışına girdi. Ligin ortasına kadar tecrübeli forvet Kienast ile kıyasıya bir forma savaşına giren Edomwonyi, baştan beri Kienast’tan çok daha üstün bir performans göstermesine rağmen ancak 26. haftada formayı tam anlamıyla ele geçirebildi ve ligin son 10 haftasındaki tüm maçlarda 90 dakika süre aldı. Geçtiğimiz sezonu tüm kulvarlarda 32 maçta 8 gol 5 asist gibi bir performansla bitiren Nijeryalı, bu sezon istikrarlı bir şekilde forma verilmesi halinde Avusturya futboluna damga vurabilir.

Kariyeri boyunca klasik 4-2-3-1 diziliminin tek forveti olarak görev alan 1,83’lük forvet oyuncusu, maç içerisinde hocaları tarafından zaman zaman kanatlarda da görevlendirildi ancak güçlü fizik yapısı, sırtı dönük oynayabilme becerisi ve tabi ki son vuruş becerisi nedeniyle forvet bölgesinde çok daha etkin bir görüntü çiziyor.

Son 4 senesinde fazla forma şansı bulamayan 22 yaşındaki oyuncu doğal olarak Nijerya alt yaş milli takımlarının havuzunda da sıklıkla yer alan bir isim olmadı. U20 seviyesinde 2 kez milli takıma çağrılan genç forvet, önümüzdeki dönemlerde daha sık forma şansı yakalayarak A milli takım forması için davet gelmesini bekleyecek.

 

 

Güçlü Yönleri

1,83 m boyundaki genç santrafor, çok uzun bir futbolcu olarak tanımlanamasa da sahip olduğu fizik gücü ile sahada hemen kendisini belli ediyor. Saha içerisinde oldukça fark yaratan fiziksel gücünü oyun anlayışının merkezine yerleştirmeyen ve gol atma becerisini sahaya yansıtabilmek için bir yardımcı olarak kullanan Edomwonyi, bu sayede gol kabiliyetini daha fazla öne çıkartabiliyor. Ülkemizde sıkça alışkın olduğumuz “fiziğiyle oynayan” forvet tipinin aksine top kontrolü, çalım becerisi, hızlanması ve bitiricilik özellikleriyle de öne çıkan genç forvet, aynı zamanda sırtı dönük oyunlarda da tam bir servis ustası.

Öncelikle forvet oyuncuları için olmazsa olmaz özelliklerden olan top kontrol becerisi, Edomwonyi’de yeterli bir seviyede. Genellikle topla ceza sahası çevresinde ve kalabalık içerisinde buluşan forvet oyuncularının top kontrolleri çoğu kez bir atağın golle sonuçlanıp sonuçlanmayacağını belirleyen unsur oluyor. Bu denli önemli bir beceriyi genç sayılabilecek bir yaşta soğukkanlılıkla uygulayabilen Edomwonyi, bu anlamda takımının hücumlarına oldukça fazla katkı sağlıyor. Topla buluşmadan önce şut veya pas tercihini yapan Nijeryalı forvet, topu ayağına aldığında fazla zaman kaybetmeksizin tercihini uyguluyor ve bu sayede takımın hücum temposunu da artırmış oluyor. Beklentilerin oldukça uzağında bir sezon geçiren ve pozisyona girme konusunda epey sorun yaşayan Sturm Graz’da maç başına kaleye gönderdiği 3.3’lük şut sayısı, topla fazla zaman kaybetmeksizin kaleye gitme çabasının bir diğer göstergesi.

Bunun yanı sıra azımsanamayacak bir çalım becerisine sahip olan Edomwonyi, bu özelliğini genellikle uzun dribblinglerde değil, daha kısa alanlarda topla buluşur buluşmaz şut pozisyonu yakalamak için ceza sahası çevresinde gösteriyor. Onu sıklıkla topu sağa veya sola çekerek rakibini ekarte edip doğrudan şut tercihini kullanırken görmek mümkün. Güçlü fiziğinin yanında ortalama hız ve hızlanma konusunda da fark yaratan oyuncu, atletik özelliklerini topla olan becerisiyle birleştirebilmiş gibi gözüküyor. Ligimizde fark yaratan bir çok forvet oyuncusunun ortak özellikleri arasında yer alan bu fiziki özelliklere sahip olması, onu takımlarımız için bir nebze daha cazip kılıyor. Maç başına 27 ikili mücadeleye girmesi ve bunların %43ünden başarıyla ayrılmış olması, hem ikili mücadele sayısı hem de başarı oranı anlamında bir hücum oyuncusuna oranla oldukça iyi bir seviyede.

Edomwonyi’nin öne çıkan bir başka özelliği ise her iki ayağıyla da vuruş yapabiliyor olması. Forvet oyuncularının ayak tercihi yapmak durumunda kaldıkları için takımlarını bir çok gol pozisyonunda hayal kırıklığına uğrattıkları düşünüldüğünde, her iki ayağıyla da bitirici vuruşlar yapabilen oyuncuların değeri de daha rahat görülecektir. Bu nedenle genç forvet oyuncusunun sahip olduğu bu özellik, onun ceza sahası içerisinde daha etkili olmasını sağlayan bir diğer unsur olarak göze çarpıyor. Hava topları konusunda da oldukça başarılı olan oyuncu, hem duran toplarda önemli bir gol silahı oluyor, hem de kaleci veya savunma oyuncuları tarafından atılan uzun topları indirerek takımına rahat bir nefes aldırabiliyor. Maç başına girdiği 10 hava topu mücadelesinde yakaladığı %56 gibi yüksek bir oran, bu özelliğinin ne denli öne çıktığının da bir diğer kanıtı.

Son olarak Edomwonyi’nin saha içerisinde yaptığı en önemli ve dikkat çekici özellikten de bahsetmek gerekiyor ki bu kesinlikle sırtı dönük oyunlardaki servis kabiliyeti. Defans bölgesinden gönderilen uzun bir top veya dar alandaki bir ver-kaç girişimi fark etmeksizin Edomwonyi, takımının ataklarındaki en önemli pas istasyonu. Fiziğini yeteri kadar kullanarak topu saklayan ve sonrasında en doğru ve hızlı şekilde tercih yaparak çizgiye veya hemen yanından koşu yapan takım arkadaşlarına servis yapan oyuncu, bu şekliyle düşünüldüğünde takımına yalnızca gol sayısı olarak değil hücumun şekillenmesi ve oyunun olgunlaşması aşamalarında da ciddi bir katkı sağlıyor. Burada önemle üzerinde durulması gereken nokta; Edomwonyi bu oyun sırasında sırtındaki rakip defans oyuncusuyla gereğinden fazla boğuşmuyor veya faul almaya çalışmıyor. Futbol anlayışı nedeniyle topla fazla oynamayı tercih etmeyen futbolcunun aynı zamanda fiziksel olarak güçlü ve servis yapabilecek seviyede pas kabiliyetinin olması, onu takımının hücum hattının vazgeçilmezi yapıyor. 

 

 

Zayıf Yanları

Çeşitli ve önemli kabiliyetleri olan Edomwonyi’nin en dikkat çeken zayıf noktası mental olarak hırslı, mücadeleci ve agresif bir yapıya sahip olmaması. Bu, her forvetEdomwonyi Isı Haritası oyuncusu için ilk başta aranan bir özellik olmamakla birlikte bu mental yapısı, onun aynı zamanda ceza sahası içerisinde ve çevresinde yeteri kadar hareketli olmamasına neden oluyor. Yukarıda güzellemelerle betimlediğimiz pas istasyonu olma ve servis yapma özelliğini kullandıktan sonra agresif ve olabildiğince çabuk şekilde ceza sahasına, gol ihtimalinin yüksek olduğu bölgeye doğru koşu yapması gerekirken onun çoğu kez atak sonuçlandıktan sonra kadraja girdiğine şahit oluyoruz. Nitekim kaleye bu kadar şut gönderen bir futbolcunun gol istatistiğinde çift hanelere ulaşamamasının en önemli sebeplerinden birisi de topun gelmesi muhtemelen olan bölgeye Edomwonyi’nin koşu yapma konusunda geç kalması veya hiç o bölgeye koşu yapmaması. Nijeryalı forvet oyuncusunun maç içerisinde topla buluştuğu bölgelerin ısı haritası incelendiğinde de ceza yayı ve yay ile orta saha arasında kalan bölgede bir forvet oyuncusundan beklenenden daha fazla bir yoğunluk olduğu ilk bakışta göze çarpıyor. Özellikle tek forvetli sistemde (ki kanatta Donis Avdijaj’a görev verilmeyen maçlarda diğer kanat oyuncularının tamamı çizgi özellikli ve ceza sahasına girmeyi sevmeyen futbolcular) forvet oyuncusunun ceza sahası içerisine zamanında koşu yapmaması, takımın gol atma ihtimalinin neredeyse yarı yarıya düşmesi anlamına geliyor. 

Bir diğer zayıf özellik olarak da Edomwonyi’nin hızlı bir futbolcu olmasına rağmen çabuk ayaklara sahip olmaması gösterilebilir. Başka bir deyişle Nijeryalı forvet, bir kaç santimetre önünden veya arkasından geçen toplara hamle yaparak topu kaleye veya takım arkadaşlarına gönderecek dokunuşu yapma konusunda fırsatçı bir forvetin sahip olması gereken kurnazlık ve çabukluğu sahip değil. Bu iki zayıf yanı, onun çok daha fazla gol atmasının önündeki en büyük engel olarak göze çarpıyor.

 

Benzediği Oyuncular: Emmanuel Adebayor, Ariza Makukula

Güçlü yönlerini betimlerken fiziksel hacmine rağmen sahip olduğu kıvraklık, çalım becerisi ve gol vuruşları sebebiyle Adebayor’un özellikle Arsenal’deki altın çağlarını göz önüne getirmek mümkün. Tabi zayıf yanlarını anlatırken eksikliğinden bahsettiğimiz fırsatçılık ve golün olduğu bölgede bulunma gibi özellikler Adebayor’un “top class” forvet olmasının önünü açan en önemli faktörlerdi. Bu nedenle Edomwonyi’nin de öne çıkan özellikleri ve geliştirilmesi mümkün olan zayıf yanları düşünüldüğünde oyuncu tipi olarak Emmanuel Adebayor’u göstermek mümkün. Ligimizden tanıdık bir isim olarak ise eski gol kralı Ariza Makukula’yı gösterebiliriz. Tabi Makukula fiziğini oyununa daha fazla dahil eden bir futbolcu görüntüsündeydi Edomwonyi ise ona oranla teknik becerilerini daha çok yansıtan bir oyuncu olsa da lige yapabileceği etki bakımından benzerlik gösterebilir.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir, Çaykur Rizespor, Bursaspor, Konyaspor, Osmanlıspor, Antalyaspor

Forvet sıkıntısı çeken Anadolu takımları için hem yatırım hem de takıma doğrudan etki yapabilecek bir fırsat olarak görülebilecek olan Edomwonyi, büyük takımlarımıza sıçrama yapabilecek potansiyele sahip olan bir oyuncu. En çok ihtiyaç duyduğu şey olan düzenli forma şansını yakalayabileceği bir takıma gitmek onun gelişimi açısından oldukça önemli. Dolayısıyla bu takımlarımız son derece düşük bir maliyetle Süper Lig seviyesinde ve önünde uzun yıllar olan bir forvet oyuncusuna sahip olma fırsatını kaçırmamalılar. Hem pas oyununda takıma dahil olabilecek hem de hızlı kontra ataklarda takımın temposuna ayak uydurabilecek bir isim olmasıyla Konyaspor, Başakşehir ve Osmanlıspor gibi düzenli bir şekilde sahaya yayılan ve belirli bir plan çerçevesinde hareket eden takımlarda etkinliğini daha fazla hissettirebilir. Onların dışında geçtiğimiz sezon tek ve pivot benzeri forvetle oynayan takımlarımızdan Rizespor ve Bursaspor da Edomwonyi’yi etkin kullanabilecekleri bir sistemle mücadele ettikleri için bu transferi düşünebilirler.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 12.01.2017 tarihinde 1.000.000 € bedel ile Çaykur Rizespor takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili