Doğum Tarihi: 15.08.1995 (20 yaşında)

Mevkii: Sol – Sağ Kanat, Forvet

Takımı: Atletico Mineiro

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

Profil

15 Ağustos 1995 tarihinde Brezilya’nın 5.500 nüfuslu Santa Luz kasabasında dünyaya gelen Carlos Carvalho, 14 yaşında Atletico Mineiro’nun altyapısına katıldı. 2012 ve 2013 yıllarında, alt yaş kategorilerinde forma giydiği 63 maçta 31 gol atarak maç başına 0,5 gollük bir ortalama yakaladı. Bu performansının ardından Ağustos 2013’te, henüz 18 yaşında, Atletico’nun A takımına yükselen oyuncu, alt yaş kategorilerinde geçirdiği 5 yılda çeşitli başarılar elde etti. 2013 yılında Sao Paulo Junior Football Kupası’nda attığı 3 gol ile takımının en golcüsü oldu. Aynı turnuvada, 2014 yılında 8 gol attı ve gol krallığında 2. sırayı elde etti. Atletico Mineiro ile 88 resmi maça çıkan oyuncu, bunların 60’ında ilk 11 başlarken 20 de gol attı. Devam eden sezonda da takımının önemli oyuncularından biri konumunda bulunuyor. 16 haftası geride kalan ligde, 13 maçta 58 dakika ortalama ile oynadı. 2014 yılında Güney Amerika U20 Şampiyonası için Brezilya U20 takımına çağrılmış olsa da, turnuva öncesi yaşadığı baldır sakatlığı sebebiyle bu turnuvaya katılamamıştı. O tarihten sonra ise herhangi bir milli davet almadı.

Sahaya 4-2-3-1 dizilişi ile çıkan Atletico Mineiro’da, Carlos genellikle öndeki 3’lü hattın sağında veya solunda görev yapıyor. Kanatlar haricinde, maç içinde taktiksel değişiklikler sonrası onu santrafor oynarken de görmek mümkün. Esas pozisyonu sol kanat olmakla birlikte, sağ kanatta ve özellikle santraforda oldukça etkili bir gol silahına dönüşebiliyor. Adam geçen, hızlı, sürekli orta açan bir kanat oyuncusu profiline sahip değil. Nerede oynarsa oynasın, daha çok ceza sahası içinde ve çevresinde gezinip gol arıyor. Savunma arkasına sık sık koşular yaparak skor katkısı veriyor. Her iki ayağını da iyi derecede kullanmasıyla birlikte, seçme şansının olduğu durumlarda daha iyi olan sağ ayağını tercih ediyor.     

Güçlü Yönleri

Carlos Carvalho, Güney Amerikalı hücumcularda görmeye alışkın olmadığımız bir şekilde sahada çalışkanlığı ve dinamizmi ile öne çıkan bir oyuncu. Esas görevi gol atıp asist yapmak olsa da, onu her an bekine yardım için savunmaya gelmiş olarak görebiliriz. Top kaybı yaptığında oyundan düşmeyip adam kovalaması, sürekli savunma yardımları ve ön alanda rakip savunmacılara yaptığı presle takım savunmasına ciddi katkılar veriyor. Maç başına 2,3 top çalma girişiminde bulunurken, bunların %30’unda başarılı olduğunu görüyoruz. Oldukça mücadeleci, disiplinli, dinamik ve güçlü fiziği ile ikili mücadeleye girmekten kaçmıyor. Maç başına girdiği 21 ikili mücadele istatistiği de bu durumu kanıtlar nitelikte.

Sağ ayağının daha güçlü olduğunu söylediğimiz Carlos, sayısı az olan ancak kaliteli ortalarını genellikle sağ ayağıyla açıyor. Tekniği oldukça iyi ve şık çalımlarıyla kendine hayran bırakabiliyor. Bitiricilik konusunda da kanat kökenli bir oyuncu için oldukça başarılı sayılabilir. Özellikle santrafor oynarken sık sık savunma arkasına koşular yapıyor ve bunun en iyi yaptığı şeylerden birisi olduğunu söylemek mümkün. Yine santrafor oynadığında doğru pozisyon alarak golle sonuçlanan kafa vuruşları yapabiliyor. 

Zayıf Yanları

Carlos, 1,72 metrelik boyuyla hava toplarında etkili değil. Maç başına girdiği 8 hava topu mücadelesinden sadece 2,9 tane kazanarak %36’lık bir ortalama yakalamış durumda. Ancak kazandığı mücadeleleri, güçlü yönlerinde de bahsettiğimiz gibi güzel kafa vuruşlarıyla sonuçlandırıyor. Kanat oyuncusu olması sebebiyle oyun kuruculuk becerileri çok olmayan oyuncu, %75 pas yüzdesi ile oynarken maç başına 0,6 isabetli kilit pas atabiliyor. Carlos, iyi ortalar açsa da, ortalarının sayısı yeterli değil. %25 isabet ile orta açıyor ancak maç başına açtığı orta sayısı sadece 1.

Benzediği Oyuncular: Dirk Kuyt, Lukas Podolski

Carlos’u, hem santrafor hem de kanat oynaması ve bu pozisyonda oynayıp ciddi savunma katkısı veren, mücadeleci bir oyuncu olması itibariyle Dirk Kuyt’a benzetebiliriz. Hücumdaki oyun tarzı, oynadığı mevkiler ve bitiricilikteki başarısı ile de Lukas Podolski’ye benzetmek mümkün.

Gelebileceği Takımlar:  Galatasaray, Trabzonspor, Medipol Başakşehir, Konyaspor

Carlos, henüz 20 yaşında ve forma şansı bulup kendini geliştirebildiği taktirde gideceği takıma ileride ciddi bir gelir kapısı olabilir. Şu an için yaklaşık 2-3 milyon Euro gibi bir bedel ile transfer edilebilir. Ayrıca Atletico Mineiro, oyuncuyu Avrupa’da bir ligde boy göstermesi için kiralamaya da sıcak bakabilir. Galatasaray’ın santrafor pozisyonunda eksiklik çekmesi ve Bruma’nın takımdan ayrılmasının sık sık gündemde olması sebebiyle Galatasaray için uygun bir aday olabilir. Ersun Yanal ile yeniden yapılanmaya giden ve yeterince iyi kanat oyuncuları olmayan Trabzonspor için, Ersun Yanal’ın da sevdiği tarzda bir oyuncu olması itibariyle önemli bir transfer olabilir. Medipol Başakşehir’in oyun anlayışı düşünüldüğünde, Carlos’un orada da oldukça başarılı olabileceğini söylemek mümkün. Aykut Kocaman’ın sevdiği tarzda savunma katkısı olan, disiplinli bir takım oyuncusu olması sebebiyle Konyaspor’da da başarılı olma ihtimali yüksek.

TransferMarkt Profili