Doğum Tarihi: 13 Ocak 1995 ( 24 yaşında )

Mevki: Stoper

Geldiği Takım: Desportivo Aves

Ülkesi: Yeşil Burun Adaları

Değeri: 1.000.000 €

Bonservis Ücreti: ?

Boy: 1,83 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

13 Ocak 1995 tarihinde Yeşil Burun Adalarında dünyaya gelen Carlos dos Santos Rodrigues ‘Ponck’ futbola doğduğu bölgenin takımı CD Mindelense takımında başladı. Henüz 18 yaşındayken Portekiz alt lig takımlarından Quarteirense, 1 yıl sonra ise Portekiz 2.lig takımı Farense tarafından transfer edildi. Farense formasıyla ligde gösterdiği performans ile dikkat çeken Ponck, Benfica’dan transfer teklif aldı ve Ocak 2016’da transferi tamamlandı. Genç oyuncuları transfer edip B takımında tecrübe edinmesini planlayan Benfica kulübü, Ponck için farklı bir gelişim stratejisi izledi. Genç stoperi transfer eder etmez Portekiz Liga Nos (1.Lig) ekiplerinden Pacos Ferreira, Chaves ve Desportivo Aves takımlarına kiralayarak hem üst seviye maç tecrübesi edinmesini hem de gelişimini hızlandırmasını amaçladı. Ancak Ponck’un gelişimi Benfica’nın istediği seviyelerde olmadı ve A Takım için beklediği performansı alamadı. Bunun üzerine 2017 yılında oyuncuyu kiralayan Aves kulübü 2018 yılında Ponck’un bonservisini alarak oyuncuya yatırım yapma kararı aldı. 2018 yılında Aves formasıyla 32 resmi maçta forma giyen genç stoper 2 de gol bularak takımına katkı sağladı.

Geçtiğimiz sezonu Aves’in 3-4-3 sisteminde sağ stoper olarak geçiren Ponck ihtiyaç halinde önlibero mevkisinde de forma giyebiliyor. İlk olarak 2017 yılında Yeşil Burun Adaları kadrosuna katıldı ve şu ana kadar 11 kez Milli Takım forması giydi.

 

Güçlü Yönler

Fizik Güç: 1.83 m boy ve 84 kg ağırlığında olan Ponck’un göze çarpan ilk olumlu özelliği fizik gücünün lig standartlarına göre oldukça iyi olması. Portekiz Ligi’nde güçlü forvetlere karşı fizik gücü olarak karşılık verebildiği bir sezon geçiren Ponck, girdiği ikili mücadelelerde %66 kazanma oranı seviyelerini yakalayarak Portekiz Liginde bu alanda iyi stoperler arasında yer aldı.

Hava Hakimiyeti: boyu ile aslında stoperler arasında biraz kısa kalan Ponck, duran toplarda ve yan toplarda doğru pozisyon alması, zamanlama ve sıçrama özellikleri ile havadan mücadelelerde de takımına katkı sağlayabilen bir oyuncu. Tıpkı ikili mücadele oranında olduğu gibi havadan mücadelelerde de %66’lık kazanma oranı yakalaması da hava hakimiyetini destekleyen bir veri olarak karşımıza çıkıyor.

Top Kazanma: Fizik olarak güçlü olmasının yanı sıra ortalama düzeyde bir hız seviyesine sahip olduğu için akan oyunda yaptığı müdahaleler sonrası rakibinden top çalabilen bir oyuncu.. Takımının savunmaya kapandığı anlarda bloklar arasına atılan pasları kesebilecek çeviklikte olan Ponck, sırtı dönük rakibine atılan toplarda da öne hamle yapıp rakibinden topu çalabilen bir stoper 

İstikrar: Yeşil Burunlu stoperin bir başka önemli özelliği ise istikrarı. Şu ana kadar forma giydiği takımlarda önemli bir sakatlık yaşamayan Ponck genel olarak da sık kart görebilen bir isim değil. Bu nedenle sezonun planlanmasında teknik direktörüne önemli bir avantaj sağlayan Ponck görev verildiği anda sahada yer alabilecek bir oyuncu.

 

Zayıf Yanlar

Teknik: Ponck’un zayıf yönlerine teknik özelliklerinin yetersizliği ile başlanabilir. Baskının olmadığı, geniş alanda topla buluştuğu anlarda pas tercihleri genellikle diğer stopere veya yakın bek oyuncusuna kısa pas ile oluyor. Nadir de olsa rakibin kalabalık olduğu merkeze kullansa da başarı oranı düşük kalıyor. Uzun pas tercihlerinde ise beklenen kalitenin bir hayli altında. Rakip 3. bölgede hareketliliğini ve presini arttırdığında Ponck’un sakinliğini kaybedebildiğini ve basit pas hataları ile isabetsiz pas tercihlerinde bulunabildiğini belirtebiliriz

Çeviklik: Ponck orta mesafede rakibinin hareketliliğine cevap verebilecek çeviklikte olsa da kısa mesafede kıvrak rakiplere karşı ayaklarının yavaş kalabilme veya tehlikeli noktalarda faul yapabilme gibi zafiyetleri barındırıyor. Yine kısa mesafede kendisini çalımlayan oyuncuya karşı tekrar hamle yapabilmesi henüz beklentileri karşılayamıyor.

Tecrübe: 3 sezondur Portekiz Liga Nos seviyesinde sahaya çıkan Ponck bu maç tecrübesine rağmen bazı konularda hala gelişme kaydedemedi. Genel olarak pozisyon alma, rakibe ilk müdahaleyi yapma, takımın rakip sahaya yerleştiği anlarda ve baskı altında gösterdiği performansının gelişme göstermesi, bu anlarda anlık hatalar yapmayıp savunma yönünü daha tecrübe etmesi oyuncunun geleceği açısında kritik önem sahip olmaktadır.

 

Başakşehir’e Uygunluğu

Geçtiğimiz sezon ligi 2. sırada tamamlayarak Şampiyonlar Ligi’nde ön eleme oynayacak olan Başakşehir kulübü, projenin en önemli mimarı olan teknik direktörü Abdullah Avcı’yı kaybetmesine rağmen #YeniVizyonAynıHedef parolasıyla yeniden yola çıkarak geçtiğimiz sezon Rizespor’u ligin dibinden alıp Avrupa potasına sokan Okan Buruk’u takımın başına getirdi. Takımın teknik ekibinde önemli değişimler olmasına rağmen kadrosunu koruyan Başakşehir, yeni sezonda da zirve yarışı vermeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz sezonun devre arasında Da Costa’yı satan, ligin devamında Epureanu’dan sakatlık nedeniyle katkı alamayan Başakşehir ligin son diliminde stoper krizi yaşamış ve orta saha oyuncusu Mahmut Tekdemir’i stoperde kullanmak zorunda kalmıştı. Yeni sezonda da Epureanu’nun sakatlığının hala belirsiz olması bu bölgeye ihtiyacı elzem kılıyordu. Bu bölgeye ilk  tercih olarak Portekizli Miguel Vieira alınmış olsa da stoper derinliği açısında bir hamle daha gerekiyordu. Ponck transferini bu anlamda düşündüğümüzde alternatif isim olarak tercih edilme ihtimali bir hayli yüksek.

Ponck’un özelliklerine, takıma katkı sağlayabileceği güçlü yönlerine ve takım için zafiyet yaratabilecek zayıf yanlarına baktığımızda Başakşehir’in hedefleri ve oyun planı ile tezatlık olduğunu söyleyebiliriz. Başakşehir’in rakip alana yerleşen, oyunu geriden kuran ve pasa dayalı geçiş oyununu benimsemeye devam edeceğini düşündüğümüzde Ponck’un bu sistem içerisinde varlık gösteremeyeceğini çok net söyleyebiliriz. Başakşehir’in önde götürdüğü ve skoru korumak amacıyla kendi yarı sahasına kapandığı maçlarda sonradan veya kapalı defans anlayışını uygulayacağı zorluk düzeyi yüksek maçlarda ilk 11 başlayarak takımına katkı verebilir. Ancak sezonun genel resmine baktığımızda Ponck’un Başakşehir için 4. stoper alternatifi olarak görülmesi en doğru yorum olacaktır.