Doğum Tarihi: 19.04.1995 (21 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha

Takımı: FC Dallas

Ülkesi: Ekvador

Değeri: 1.250.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

Profil

1995 yılında Santa Domingo’da doğan Carlos Armando Gruezo Arboleda, çocuk sayılacak yaşlardan itibaren Ekvador’un umutlarından biri oldu. Independiente Jose Teran ve ardından Barcelona SC  forması giyen genç oyuncu, ülkesinin liginde forma giydiği dönemde dünyaya adını ilk kez 2011 U-17 Dünya Kupası’nda duyurdu. Kupayı üçüncülük ile tamamlayan Ekvador’da Almanya’ya karşı grubun ilk maçında gol atarak dikkatleri üstüne toplayan Gruezo grup aşaması sonucunda takımının bir üst tura çıkmasına da yardımcı oldu.

2014 Ocak’ta 1 milyon € karşılığında transfer olduğu Stuttgart macerası başarısız geçen Gruezo, 2016’nın başında FC Dallas’a 1.5 milyon €’ya transfer oldu. Kısa zamanda MLS’e damgasını vuran Carlos, düşük tempoda oynanan ligde temposuyla fark yarattı.

Jurgen Klopp’un Liverpool yönetimine verdiği ve alınmasını tavsiye ettiği “23 yaş altı 23 oyuncu“ listesinde de bulunan Gruezo’nun tek talibi yalnızca Liverpool değil. Avrupa’ya geri dönmesine kesin gözüyle bakılan oyuncu için pek çok önemli takım istekli.

Mayıs 2014’te ilk kez A Milli Takım formasını giyen Gruezo ve şuana kadar 15 resmi maça çıktı. Henüz 19 yaşında 2014 Dünya Kupası’nda şans bulmasının ardından gittiği Stuttgart’ta tutunamadığı için hem kulüp takımında hem de milli takımında uzun süre forma giyemedi. Kendisinin patlama yapması beklenen Copa America 2015’te de kadroya dahil edilmedi. Dünya Kupası Elemeleri’nde de kadroda yer almamasına karşın FC Dallas ile yaptığı çıkış sayesinde Copa America Centenario kadrosuna çağrılan Gruezo takımının oynadığı 4 maçta da şans buldu ve Defansif orta saha pozisyonunda yer aldı. Brezilya’ya karşı alınan beraberlikte önemli bir rol üstlendi. Yenildikleri A.B.D maçında ise karşısındaki Bradley-Jones-Bedoya üçlüsüne karşı yetersiz kalması soru işaretleri yaratmasına karşın kupa boyunca beklentileri karşıladı.

4-4-2 ve 4-2-3-1 dizilişlerine yatkın olan Gruezo’nun oyun karakteri rakibe göre değişiklik göstermiyor. Hem defansif orta sahanın ortası, hem de orta sahanın ortası pozisyonlarında değerlendirilmesine karşın onun en etkili olduğu diziliş 4-2-3-1 dizilişi. 4-1-4-1 dizilişi için de faydalı bir oyuncu olma potansiyeli olmasına karşın henüz o düzende fazlasıyla değerlendirilmedi. 

 

Güçlü Yönleri

Defansif açıdan oyunu çok iyi okuması sayesinde yerinde müdahaleler yaparak rakibin oyununu bozabiliyor. Maç başına 3 başarılı yatarak müdahale yapması onun konsantrasyonunu ve oyun aklını ortaya koyuyor diyebiliriz. Riskli olarak kabul edilecek müdahaleler de yapmasına karşın 2016 MLS sezonunda henüz kırmızı kart görmedi ve sarı kart cezası nedeniyle yalnızca 1 maç kaçırdı.

Maç boyunca kaybolmayan temposu takımı için önemli bir kazanç. Rakibe baskıyı 90 dakika bırakmazken özellikle temposu düşük olan maçlarda hücum açısından da fark yaratması onu öne çıkarıyor. Yorulmak bilmeyen yapısı ile takımının uzun süreli baskı yemesini engelliyor. 

İstikrarlı bir oyuncu olan Gruezo, 2015-2016 sezonunu Avrupa’da açmasına karşın kondisyonunu korumayı başardı. Kart cezası nedeniyle yalnızca 1 maç kaçırdı ve 2016 MLS sezonunda oynadığı 17 maçta sadece 3 kez 75 dakikanın altına düştü.

Genç yaşta Bundesliga tecrübesi edinmesi ile oyun bilgisi de gelişmiş. Görece düşük profilli bir lig olan MLS’te, geriden top çıkarması istendiğinde yeterli bir performans gösteriyor. Yanında yaratıcı bir oyuncu oynaması durumunda sağlayacakları uyum ile orta sahada rakibe üstünlük kurabilirler.

Oyunu iyi okuması ve bitmeyen enerjisi ile takımının kontra ataklara karşı hazırlıklı olmasını sağlıyor ve kolaylıkla rakibinin atağını bozabiliyor. Korkusuz yapısı ile her oyuncuya baskı yapıyor olması rakibi yıpratıyor. Defansif oyunda 2 kişilik oynaması da hücumda yer alan oyuncuları ve özellikle bek oyuncularını oldukça rahatlatıyor. Bu oyuncuların defansa katkıları azaldığından, ofansif rollerinin gereksinimlerini daha faydalı bir biçimde yerine getiriyorlar.

 

Zayıf Yanları

Tek yönlü bir oyuncu olması onun en büyük dezavantajı durumunda . Oyunun savunma yönünü oldukça etkili oynamasına karşın hücum aksiyonlarında takımını yalnız bırakıyor . Stuttgart dönemi haricinde istikrarlı bir oyuncu olmasına karşın profesyonel kariyeri boyunca skora doğrudan etki açısından vasat bir performans gösteriyor . Yalnızca 3 gol atıp 4 asist yapabilen Gruezo sık sık uzaktan şut deniyor ancak bu şutlarda da başarıyı yakalayamıyor . 

Teknik kapasitesi çok yüksek olmadığından , kilit pas sayısı da oldukça düşük kalıyor . 4-4-2 ve 4-2-3-1 dizilişinlerinde iki yönlü oynaması beklenirken , yaratıcılık açısından yetersiz olması takımının daha defansif bir kimliğe bürünmesini sağlıyor . 

1.71 boyunda olması onun hava toplarında başarısız olmasına neden oluyor. Bu durum , oynadığı takımların baskı altında bocalamasına da neden oluyor. Havadan gelen toplarda %41 oranında başarı sağlaması ve havadan gelen toplarda çekingen oynaması , çevresinde oynayan oyuncuların daha dikkatli oynamasına neden oluyor .  İkili mücadelelerde de rakip takımın oyuncularını karşılamakta zorluk çekiyor .

Pas yüzdesi , bir defansif orta saha için ( %85 ) yüksek olmasına karşın topla ilişkisi yeterince iyi değil . Kontra atak pozisyonları haricinde dripling yapmaktan çekinmesi de onu rakip yarı sahada etkisiz bir oyuncu konumuna getiriyor. 

Maçların önemli bir kısmında 90 dakika oynamasına karşın , sahadan erken çıktığı maçların neredeyse hepsinde takımının geri düştüğü ya da kaybettiği görülmekte  . Bu durum oyuncunun hücüm açısından yetersizliğini ortaya koymakta. 2016 MLS sezonunun ilk maçlarından biri olan ve Dallas’ın 5-0 kaybettiği Houston maçı ve kurtarıcı olarak oyuna alınıp merkez orta saha olarak değerlendirildiği Kansas maçı bu durumu göstermekte.

Avrupa deneyiminde yeterince forma şansı bulamaması onun adaptasyon sorununu düşündürmekte ancak bu sorun ülke ve kültürden çok lig ve tempoya dayalı . Yüksek tempoda oynanan Bundesliga’da fark yaratamadı ve as takım oyuncusu olarak görülmedi. 

 

Benzediği Oyuncular : Veli Kavlak 

Yorulmak bilmeyen yapısı , gelişime açık hücum yetenekleri ile Veli Kavlak’ı andıran Gruezo , ligimizde Veli’nin Slaven Biliç döneminde yaptığı etkiyi rahatlıkla yapabilir .  Mücadeleden vazgecmemesi ve özgüveni ile düşük tempo ile oynanan ligimize damga vurabilir. Henüz yaşının genç olması ve Avrupa’nın önemli takımlarının gelişimini gözlemlemesi onun yalnızca saha içi değil borsada da önemli bir değer olmasını sağlayacaktır. 4-2-3-1 düzeninde başarılı performans gösteren Gruezo da Veli gibi yaratıcılık sorunu yaşamasına karşın , birincil tercih olmadığı durumlarda göze batan hatalar yapmıyor.

 

Gelebileceği Takımlar : Trabzonspor , Galatasaray , Beşiktaş

Hücum futbolunu benimseyen takımlarımızdan Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzonspor’da fark yaratacak bir oyuncu olma potansiyeline sahip. Özellikle Atiba’nın yaşlanması ve Premier Lig’e transfer olmasının konuşulduğu bir dönemde Gruezo, Beşiktaş’ın oynadığı 4-2-3-1 ve 4-1-4-1 sistemlerine uyum sağlayacaktır. İleride oynayan oyuncuları da defansif açıdan 2 kişilik oynamasıyla rahatlatacaktır.

Melo’nun yerini dolduramayan Galatasaray için de önemli bir transfer olabilir. Yaşlanan Selçuk – Sneijder’in arkasına önemli bir dinamizm getirmenin yanı sıra defansif sıkıntılar yaşayan takımı toparlayacaktır.

Seri ve hızlı bir oyun sistemini benimseyen Ersun Yanal’ın da Trabzonspor’da vazgeçemeyeceği bir oyuncu olma potansiyeline sahip. Yorulmak bilmeyen bir yapıya sahip olması, onun yüksek tempoda da süreklilik yakalamasına yardımcı olacaktır.

Tahmini maliyeti 2.500.000 € civarında ancak diğer takımların ilgisi nedeniyle artış gösterebilir. Yıllık ücretinin de yüksek olmaması oyucunun tatminkar bir teklif yapılması durumunda ülkemize gelmesi mümkün.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ