Doğum Tarihi: 23.05.1991 (25 yaşında)

Mevki: Sol Kanat, Ofansif Orta Saha

Takımı: Unión Española

Ülkesi: Şili

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 2021

 

 

 

Profil

1991 yılının Mayıs ayında Şili’nin Santiago şehrinde dünyaya gelen César Ignacio Pinares Tamayo, futbola Şili’nin kupa bazında en önemli takımı olarak gösterilen Colo Colo’nun alt yapısında başladı. Colo Colo U19 takımında maçlara çıkarken İtalya Liginin önemli takımlarından Chievo’lu yetkililerin dikkatini çekti ve henüz genç yaşta Avrupa’da bulunma şansı yakaladı. Chievo yetkilileri İtalya’ya götürdüler ve Pinares artık Chievo U19 takımında forma giymeye başlayacaktı. 2009/10 sezonunda Chievo U19 takımı ile ilk maçına Inter U19 takımı karşısında çıktı. 46. dakikada oyuna giren Pinares o yıl 11 tanesi ilk 11’de olmak üzere 13 maça çıktı ve U19 ligini 1 asist ile tamamlayabildi.

2010/11 sezonunda tam 19 karşılaşmaya ilk 11’de başladı bunların yalnızca 1’inde 70. dakikada oyundan alındı. O sezon 1 de Chievo Verona’nın İtalya Kupasında Sassuolo ve Novara ile oynadığı karşılaşmalarda 18 kişilik kadroda kendine yer buldu ancak forma giyemedi. 2011/12 sezonundan İtalya’nın Serie C takımlarından Triestina’ya kiralandı ve ilk kez burada profesyonel oldu. O sezonda 13’ü ilk 11 olmak üzere 19 karşılamaya çıkan Pinares ilk profesyonel olduğu yılda gol veya asist yapamazken 2 maçta sarı kart gördü.

2012/13 sezonunda Chievo tarafından Şili’ye geri gönderilen Pinares önce San Luis kulübüyle anlaştı daha sonra Şili ikinci lig ekiplerinden Santiago Morning’de forma giymeye başladı. Henüz genç yaşta çok fazla kulüp değiştirmek zorunda kalan Pinares Şili ligiyle ilk kez Deportes Iquique formasıyla tanıştı.

2013/14 sezonunda Şili 1. liginde Iquique formasıyla kayda değer bir performans gösteren Pinares bir sonraki sezon Yunanistan 2. Ligi takımlarından Olympiakos Volos takımının yolunu tuttu. O sezon lig ve kupada 8’i ilk 11 olmak üzere 9 karşılaşmada görev yapan Pinares 2014 yılının sonunda yeniden Şili’ye gönderildi. Şili’de devam eden sezonda 11’i ilk 11’de olmak üzere 15 karşılaşmaya çıkan Pinares çok fazla süre bulamasada takımına yardımcı olmaya çalıştı ve bu maçlarda 3 gol atma başarısı gösterdi.

2015/16 sezonunda 12’si ilk 11 olmak üzere Şili Apertura’da 15 karşılaşmaya çıkan Pinares, Deportes Iquique takımına 2 gol ve 1 asistlik katkıda bulunarak Clausura sezonunda Union Espanola’nın yolunu tuttu. 2016 yılının Ocak ayına Union Espanola takımında merhaba diyen Pinares hepsi ilk 11’de olmak üzere 10 maça çıktı ve bu maçlarda 1 de gol atma başarısı gösterdi.

İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda takımın başına genç teknik adam Martin Palermo’nun getirilmesiyle Union Espanola takımı kayda değer bir aşama kaydetti. Bu kaydedilen aşamada çok ciddi pay sahibi olan Pinares Şili Apertura’da 8 maça çıktı bu maçlarda 2 gol 3 asistlik bir performans sergiledi. Gelişimini günden güne yükselten Pinares şu anda Union Espanola takımının en kilit oyuncularından biri olarak dikkat çekiyor.

Şili milli takımının formasını giyme şansını da 2016/17 sezonunda yakalayan Pinares 2017 yılının başında Çin’de özel bir turnuvaya davet edilen Şili mili takımında kendine yer buldu. Burada 2 maça çıkan oyuncunun 1’de golü bulunuyor.

Şimdiye dek oynadığı takımlarda 4-2-3-1 ve 4-3-2-1 gibi dizilimlerde sol kanat olarak görev yapsa da kariyerinin ilk yıllarında forvet arkası olarak da görev yaptığı için bu pozisyonda da belli bir tecrübeyi barındırıyor.

 

 

Güçlü Yönleri: (Oyun Kuruculuk, İsabetli Ortalar, Uzak Mesafeli Şutlar, Top Tekniği, Tek Pas Yeteneği)

Cesar Pinares kariyerinin ilk yıllarında daha çok ofansif orta saha olarak görev yaptığı için takımının atak geliştirmesinde de etkin rol oynuyor. Şimdilerde daha çok sol kanatta görev alsa da takımının kendi yarı alanından ileriye doğru topu taşımasında oyunu yönlendirerek köprü görevi görüyor. Daha çok sol kanatta bulunduğu zamanlarda forvet oyuncularının iyi değerlendirebileceği isabetli ortalar yapan Pinares aynı zamanda takımın duran toplarda en etkili silahı. Kornerlerde ve kanatlardan kullanılan serbest vuruşlarda yaptığı ortalar duran topta gol arayan takımlar için önemli bir silah olabilir. Pinares bu özelliğini sadece serbest vuruşlarda göstermiyor aynı zaman ceza sahasına yakın ya da uzak mesafeden kaleye gördüğünde sol ayağıyla kaleciyi çaresiz bırakacak şutlar da atabiliyor.

Topu ayağına aldığında en az 2 rakibi üstüne çekecek şekilde top tekniğine sahip olan oyuncu rakiplerine karşı dar alanda top saklayarak takımını bu anlamda ferahlatıyor. En dar alanda, en kısa zaman içinde topu saklayıp akılcı pas verme yeteneği sayesinde maç içinde topa en fazla dokunan oyunculardan biri oluyor.

Oyun içinde takım arkadaşından aldığı pası hiç bekletmeden bir başka oyuncuya verip takımın hızlı atağa çıkmasını ve rakibin beklemediği atak girişimlerini gerçekleştirebiliyor. Özellikle kontrataklarda bir takımın en çok ihtiyaç duyacağı yeteneklerden biri olarak takımına katkı sağlıyor.

 

 

Zayıf Yanları: (Skor Katkısı, Hava Topları, Geçmişindeki Başarısızlık)

Cesar Pinares diğer kanat ve ofansif orta saha oyuncuları ile karşılaştırıldığında rakip kaleye değil orta sahaya bağlı kalarak oyununu sergiliyor. Takımının en önemli temel taşlarından biri olmasına rağmen her iki bölgede de görev yaparken rakip ceza sahası içinde bulunmak yerine kanatta oynarken taç çizgisine, forvet arkasında oynarken, orta sahaya yakın bir duruş sergiliyor. Bu da oyuncunun skora katkı yapmasının önüne geçiyor. Biraz daha hücumu düşünen bir teknik direktörle çalışması halinde ceza sahası içinde daha fazla bulunup skor katkısını arttırabilir.

Genellikle sol kanatta görev yapan bir futbolcu için hava toplarında ki başarısızlık fazla dikkat çekmez ancak Pinares’in orta sahanın ön bölgesinde de görev yapabilen bir oyuncu olduğunu düşünürsek bu az da olsa belli bir önem arz ediyor. Güçlü fiziğiyle ikili mücadeleleri rakibe kolay bırakmasa da 1.76 m’lik boyuyla hava toplarında takımına fazla destek olamıyor.

Cesar Pinares henüz genç yaşta Avrupa’nın yolunu tuttu. İtalya’da pek fazla fark yaratamayıp geri gönderildi. Şili’de belli seviyede yine adından söz ettiren oyuncu Yunanistan 2. Liginde yarım sezon kaldı ancak orda da beklenen seviyeye ulaşamadı. Yeniden Şili’ye döndüğünde çok daha etkileyici bir performans sergileyen oyuncunun bir kez daha Avrupa deneyimi yaşayacakken geçmişindeki başarısızlık onu psikolojik olarak etkileyebilir. Oyuncunun bir kez daha kendini başarısız hissetmemek adına olası Avrupa’ya transferi halinde çok daha fazla çalışması gerekiyor ve iyi doğru bir teknik direktörle gideceği takımlara ciddi faydalar sağlayabilir.

 

 

Benzediği Oyuncular: Marlos Bonfim, Ricardo Quaresma, Edin Visca

Cesar Pinares ile Marlos Bonfim’in oyun yapısını birbirine benzetirken her iki oyuncununda sol ayağını çok etkili kullandığını ve kanatlardan takımını ileri taşıyan yapısını göz önünde buludurabiliriz. Her iki oyuncuda zaman zaman kanattan kanada diyogonal paslar yaparak takımının hücum yönünü değiştirebiliyor.

Skor katkısı ve yetenek anlamında Ricardo Quaresma ile aynı olmasa da özellikle sol ayağının dışını iyi ve etkin kullanmasıyla Pinaresi’i Ricardo Quaresma ile benzetebiliriz.

Sadece gol anlamında Başakşehir takımına katkı sağlamayan aynı zamanda arka tarafa da gelip takım oyununa destekte bulunan Edin Visca’nın Pinares ile benzer özellikler taşıdığını söyleyebiliriz. Her iki oyuncuda özellikle takımı skor anlamında öndeyken orta sahaya yakın mesafelerde rakibi durdurmak adına çaba sarfediyor.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir, Antalyaspor, Kasımpaşa, Konyaspor

Önümüzdeki sezon Avrupa kupalarında mücadele edecek Başakşehir takımının önemli iki oyuncusu Cengiz Ünder ve Edin Visca daha büyük kulüplerin radarına girmiş durumda. Bu iki oyuncudan tatminkar bir ücret bekleyen Başakşehir takımı bölgenin boşluğunu uygun fiyatlarla Pinares ile doldurabilir.

Rıza Çalımbay’ın teknik direktörlüğe gelmesiyle çıkışa geçen ve hedef büyüten Antalyaspor sol kanadına Pinares’in güçlü sol ayağını ve teknik becerisini katarsa önümüzdeki yıl için Avrupa kupaları yolunda ciddi bir aşama kaydedebilir.

Sezona kötü başlamasına rağmen güçlü yönetimiyle ve art arda aldığı galibiyetlerle ligde kendine önemli bir yer edinen Kasımpaşa’da önümüzdeki sezon işlerin daha sıkı tutulması muhtemel. Bu doğrultuda İstanbul ekibi Pinares gibi şu anda mevcut takımında önemli bir parça olmuş bir ismi takımına katarsa bir sonraki sezon takım içindeki oyun kurucu vasıflı oyuncu sorununu çözebilir.

Aykut Kocaman döneminde UEFA Avupa Ligi serüveni yaşayan anacak takımdaki tecrübesizliğinde etkisiyle birçok maçta istediği sonuçları alamayan ekipte en göze çarpan eksikliklerden biri takımda belli bir tecrübeye sahip takımı her anlamda taşıyan bir oyuncunun yokluğuydu. Cesar Pinares gibi bir ismin Konyaspor takımında şans bulması halinde sadece şutlar ve yaptığı ortalar ile değil aynı zamanda takımı her anlamda yönlendimesiyle katkı sağlayabilir.

Cesar Pinares henüz genç yaşta Avrupa’da futbol oynama şansını yakalamasına rağmen bunu pek iyi kullanamadı. Şu anda Şili Liginde iyi bir performans sergileyen oyuncu bu performansını Avrupa’da da gösterebileceğini herşeyden önce kendine kanıtlamak istiyor. Sözleşmesi 2021’de sona erecek olan Pinares azami 2 veya 2.5 M €’luk bir bonservis bedeliyle satın alınabileceği gibi aynı zamanda satın alma opsiyonlu kiralanabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 10.09.2017 tarihinde 3.000.000 €’ya Sharjah’a transfer olmuştur

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ