Doğum tarihi: 30.06.1994 (22 yaşında)

Mevkii: Orta Saha

Takımı: Suwon Bluewings

Ülkesi: Güney Kore

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: –

 

 

Profil 

Güney Kore’nin başkenti Seul’da doğan Chang-Hoon Kwon futbola YangJeon İlkokulu’nda başladı. Seul’de bulunan Joongdong Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra, Suwon Bluewings takımının akademisinde oynamak için Seul’un 30 km güneyinde yer alan Suwon şehrine taşındı. Maetan Lisesi’nde eğitimini sürdürürken bir yandan da altyapıda oynamaya devam etti. Okuduğu lisenin Suwon Bluewings takımının altyapı okulu olduğunu da belirtmek gerek.  2010’dan 2012’ye kadar Suwon’un U-18 takımında oynadıktan sonra 2012 K-League draftında Suwon Bluewings kadrosuna katıldı. Aynı sene Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen AFC U-19 Şampiyonası’nda şampiyon olan Güney Kore takımının en kilit oyuncularından oldu.

Profesyonel olarak ilk maçına 3 Nisan 2013 tarihinde AFC Şampiyonlar Ligi’nde Japonya’dan Kashiwa Reysol’a karşı çıkan Kwon, 6 Nisan’da ise ligdeki ilk maçına Daegu FC karşısında çıktı. 2013 sezonunda toplamda 10 maça çıkan Kwon, sezonun 1 golle kapadı. Bir sonraki sezonun çoğunda maçlara yedekte başlasa da toplamda 18 maça çıktı; özellikle ligdeki son 10 maçta ilk 11’e yerleşmeyi başardı. 2015 sezonundan itibaren takımının değişmez oyuncularından olmayı başaran genç oyuncu çıktığı 43 maçta 11 gol atarak ligin de en değerli oyuncularından olduğunu gösterdi ve Suwon’u 2014 ve 2015 sezonlarında ikinci olmasında büyük pay sahibi oldu. Bu sene Suwon adına işler hiç iyi gitmese de (Suwon şu sıralar küme düşmeme grubunda mücadele ediyor) yine de düzenli olarak ilk 11’de süre alıyor ve şu ana kadar çıktığı 24 maçta 6 gol atma başarısını gösterdi.

Düzenli olarak Güney Kore’nin genç milli takımlarında forma giyen Kwon, ilk A Milli maçına 2 Ağustos 2015 tarihinde Doğu Asya Şampiyonası’nda Çin’e karşı çıktı. Şu ana kadar toplamda milli takımla 7 maça çıkan genç oyuncu 3 de gol atmayı başardı. Ayrıca bu yaz Rio’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda Güney Kore milli takımının da çok önemli bir parçasıydı; çeyrek finalde elenen Güney Kore adına 4 maçta da ilk 11 başladı ve 3 gol attı. 

Sol ayaklı oyuncunun asıl pozisyonu orta sahanın ortası ve en çok süreyi de o mevkide alıyor, lakin ofansif orta saha olarak da sıkça oynuyor ve o pozisyonda takımı adına goller atıp, asist yaparak skor tabelasına daha fazla direk etki yapıyor. 4-4-2, 4-2-2-2 gibi formasyonlarda 4’lü orta sahanın ortasında ya da 4-3-1-2 ya da 4-2-3-1 gibi dizilişlerde ofansif orta saha olarak görev alıyor. Kariyerinin başlarında da zaman zaman sol kanatta da oynadığını da belirtmek gerek.

 

 

Güçlü Yönleri (Oyun kurucu, Çalışkan, Takım oyuncusu, Top sürme, Bitiricilik)

Öncelikle Chang-Hoon’un birçok farklı yönünün olduğunu belirtmek gerek. Birçok farklı pozisyonda oynayabilmesi onun “versatil” bir oyuncu olduğunun göstergesi ve bu özelliği teknik direktörler adına büyük bir avantaj. Bunun dışında en öne çıkan özelliğinin oyun kuruculuğu olduğunu belirtmek gerek. Orta sahada topu aldıktan sonra takım arkadaşlarını isabetli kısa ve yerden paslarla besleyebilen bir oyuncu. Özellikle oyunu okuma ve vizyon özellikleri sayesinde kilit paslar çıkarabiliyor. Ayrıca defansın arkasına gönderdiği havadan uzun toplar da rakip defans oyuncularına sorun yaşatıyor. Maç başına toplamda 35 pas yapan genç Koreli bu paslarında da %79’luk bir isabet oranı yakaladı. Bir diğer öne çıkan özelliği çalışkanlığı; mücadeleyi asla bırakmayı sevmeyen bir yapısı var ve bu sebeple de 90 dakika boyunca rakip takıma sıkı bir pres uyguluyor. Hem pas yeteneklerinin iyi olması, hem de çalışkan bir oyuncu olması sebebiyle de çok iyi bir takım oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz. İkinci veya üçüncü bölgede yaptığı pres ile topu kaptıktan sonra verdiği paslar ile sıkça takımının (kontra)atağını başlatıyor.

 

Pas vermek yerine bazen de topu kendisi ileriye taşımayı tercih ediyor. Çok hızlı bir oyuncu olmasa da dribbling yeteneğinin oldukça iyi olduğu belirtilmesi gereken bir başka özelliği. Maç başına 4.8 dribbling yapan Kwon’dan topu söküp almak bir defans oyuncusu için çok kolay bir görev değil, bu sebeple de sıkça faul ile durduruluyor. Serbest vuruş becerisi de üst seviyede, kaleye 25-28 metre uzaklıktan kullandığı serbest vuruşlardan sıkça goller buluyor, ayrıca takımının diğer duran toplarını da isabetli bir şekilde kullandığı da belirtilmeli. Kwon, sert şutları olan bir orta saha oyuncusu ve aynı zamanda bu şutlar da çoğunlukla kaleyi bulan isabetli şutlar oluyor, özellikle uzaktan şutlardan gol bulma konusunda çok başarılı. Bu nedenle de skor tabelasına sadece asitleri ile değil, ayrıca attığı gollerle de direk etki ediyor. Genel olarak hücumu düşünen bir oyuncu olduğunu söylemek gerek, ofansif özelliklerinin ağır basması bunun en büyük nedeni.

 

 

Zayıf yanları (Defans, Hava mücadelesi, Top kaybetme, Zayıf fizik)

En zayıf yanının defansif özellikleri olduğu belirtilmeli; oynadığı pozisyona rağmen top kesme veya müdahale tarafının standardın da altında olduğunu belirtmek gerek. Her ne kadar bu sebepten dolayı sıkça ofansif orta saha olarak oynasa da savunma anlamında genel olarak iyi olmadığı aşikar. Bunun yanı sıra kısa boyu sebebi ile (174 cm) hava mücadelelerinde sıkıntılar yaşıyor. Zıplama özelliği yok denecek kadar az, bu yüzden de onun boyundan kısa oyunculara karşı bile çoğunlukla hava toplarını kaybediyor (maç başı hava mücadelesi kazanma oranı: %27).

Ayrıca top kaybetmeye oldukça yatkın, maç başına 10 top kaybetmesi her ne kadar sıkça topla buluşuyor olsa da gayet yüksek bir rakam. Avrupa’da başarılı olması için bu top kayıplarını azaltmayı öğrenmesi şart, çok güçlü bir oyuncu olmaması onun potansiyelini sınırlandırıyor. İkili mücadelelerinin %40’ını kazanıyor olması da buna işaret. Bu sebeple faul almak için kendisini sık sık yere bırakıyor, hakemi aldatmaya yönelik hareketleri de fazlaca mevcut.

 

 

Benzediği oyuncular; Mehmet Ekici (Trabzonspor), Davy Klaasen (Ajax), Roman Eremenko (CSKA Moskova)

Bütün özelliklerini dikkate aldığımızda ona en çok benzetebileceğimiz oyuncu Trabzonspor’dan Mehmet Ekici olacaktır. İki pozisyonda oynuyor olması, kısa pas becerisi ve şut yeteneği sebebiyle Ajax’dan Davy Klaasen’i de ona benzetebiliriz. Çalışkanlığı, hücumdaki yetenekleri ve pas becerisi sebebi ile de CSKA’lı Roman Eremenko’yu Kwon ile benzer düşünebiliriz.

 

 

Gelebileceği takımlar; Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Osmanlıspor 

Ligimize transferi durumunda Chang-Hoon Kwon’un başarılı olma ihtimali epey yüksek, “Mehmet Ekici’nin Kore versiyonu”  diye adlandırsak pek yanlış olmayacaktır. Şu anda Mehmet’in seviyesinde olmasa da onun seviyesine çıkması 2 seneyi bile bulmayacaktır. Potansiyeli ise yüksek, 5 seneye Avrupa’nın kalburüstü takımlarının forvet arkası olabilecek potansiyele sahip. Ondan maksimum verim almak için Türkiye’de ofansif orta saha olarak oynaması şart, bu pozisyonda da ligimize önemli katkılar yapacağı aşikar. Özellikle yeni bir Alex arayan Fenerbahçe’ye ya da Sneijder’in olası transferinden sonra yeni bir ofansif orta saha oyuncusu arayışında olabilecek olan Galatasaray’a transferi hem katkı hem de maliyet açısından çok uygun olacaktır. Ayrıca Beşiktaş ve Osmanlıspor’da oynayarak yine hem katkı verip hem de Avrupa Kupaları tecrübesi kazanarak değerini artırabilir. Yine de daha önce Avrupa dışına çıkmamış olması düşündürücü, lakin uluslararası tecrübesinin olması ve milli takımda da süre alması onun Avrupa futboluna alışma süresinin çok uzun olmayacağı konusunda bazı soru işaretlerini kaldırıyor. Kış transfer döneminde K-League’in sona erecek olması ve ayrıca takımı Suwon’un küme düşmeme mücadelesi vermesi onun olası transferini kolaylaştıracak faktörler olacaktır. Takımlarımızın Kwon’u kaçırmaması için Aralık ve Ocak ayları büyük avantaj olacaktır. Bonservis bedelinin de en fazla 2.5-3 milyon € olacağını düşünürsek Kwon iyi bir transfer hedefi olabilir.

  

TrScouts Notu: Oyuncu 19.01.2017 tarihinde  Dijon takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ