Doğum Tarihi : 30.01.2002 (19 yaşında)

Mevki : Sol Kanat – Forvet

Takımı : PAOK

Ülkesi : Yunanistan

Değeri : 10.000.000 €

Sözleşme Sonu : 30.06.2024

Boy : 1.79 m

Tercih Ettiği Ayak : Sağ ayak

Profil

Yunanistan’ın Selanik kentinde 2002 yılında dünyaya gelen Christos Tzolis, futbola da yine doğduğu şehrin takımı olan PAOK’un altyapısında başladı. Henüz 8 yaşında PAOK’a katıldı. U-12’de oynadığı dönemden itibaren Barcelona’nın altyapısı La Masia scoutlarının dikkatini çekti. 2016 yılında ailevi sebeplerle Yunanistan’dan ayrılarak Almanya’ya gitti ve burada alt liglerde 2 yıl mücadele ettikten sonra, büyük çıkışını yapacağı yuvasına, PAOK altyapısına geri döndü.

PAOK altyapısında, 2018-19 sezonunda çıktığı 25 maçta 29 gole imza atarak altyapının önde gelen oyuncularından biri olduğunu gösterdi. Takip eden sezonda da gelişimini sürdürerek  U-19 takımı ile çıktığı 23 maçta 19 gole imzasını attı. Bu süreçte Yunanistan U-17 ve U-19 takımları ile toplam 12 maçta forma giydi, özellikle U-17 takımının önemli parçalarından biri oldu. Hem altyapıdaki hem de alt yaş milli takımlarındaki bu performansıyla beraber artık A takımla maçlara çıkması için önünde hiçbir engel kalmamıştı. 2020 yılı Ocak ayında A takım ile antrenmanlara çıkmaya başladı, pandemi arasından sonra da ilk maçına Haziran ayında play-off mücadelesinde Olympiakos’a karşı çıktı. Aynı play-off sezonunda ilk golünü de atmayı başardı. Bu yükselişi onu aynı yılın yaz aylarında, Yunanistan A milli takımına kadar taşıdı. Yunanistan A Milli takımı ile 7 maça çıkan Tzolis 1 gol kaydetti.

 

Güçlü Yönleri (Dribbling, Bitiricilik, Teknik, Top Kontrolü, Çok Yönlülük)

Dribbling : Genç oyuncunun en önemli özelliklerinden biri oldukça iyi top sürebilmesi. Çok hızlı olmasa da fiziksel çevikliği ve üst düzey top hakimiyeti sayesinde rakiplerinden kolayca kurtulabiliyor. Topla beraber kat ederek takımını hücuma taşıyor ve özellikle kanatta oynadığında etkili dribblingleriyle hem pozisyonlara girebiliyor hem de arkadaşlarına pozisyonlar hazırlayabiliyor.

Bitiricilik : Hem kanatta oynadığında ceza sahasına doğru koşular yaparak, hem de forvet oynadığında doğru pozisyon alarak oldukça iyi bitirebilme yeteneğine sahip. Oldukça iyi bir şut tekniği var. Temsilcimiz Beşiktaş’a karşı kariyerinin ilk Avrupa maçını oynarken attığı 2 gol buna iyi örnekler olmakla birlikte, hem Yunan liginde hem de milli takımlarda buna benzer fazla sayıda örnek mevcut.

Teknik : Futbola erken yaşta başlamış olmasının da getirdiği avantajla teknik kapasitesi oldukça yüksek. Topa oldukça hakim, düşündüğünü başarıyla uygulamaya dökebilen bir oyuncu. Hem top sürme sırasında, hem şutları ve paslarında teknik kapasitesini oldukça iyi kullandığını ve bunu kullanarak takımının ileri uçta yakaladığı pozisyonlarda hem yaratıcılık hem de bitiricilik anlamında öne çıktığı söylenebilir.

Top Kontrolü : Yunan oyuncunun en önemli özelliklerden biri top kontrolünün oldukça iyi olması. İleri uçta yer aldığı birçok aksiyonda yüksek top kontrolündeki başarısının faydalarını görmekte. İyi top kontrolü hem iyi bir top sürme becerisi ve top sürerken topa hakim olarak ileriye taşıma şansı, hem de ceza sahası ve çevresinde buluştuğu toplarda uygun pozisyonu hazırlayarak gol atmasını ve arkadaşlarına iyi servisler yapabilmesini sağlıyor.

Çok Yönlülük : Tüm özelliklerinin yanında Tzolis aynı zamanda farklı pozisyonlarda verimli olabilen ve birçok farklı aksiyonu başarıyla yapabilen bir oyuncu. Sol kanatta genellikle ceza sahasına kat eden ve gol arayan bir kanat oyuncusu olarak oynayabiliyor. Forvette oynadığında bitiriciliğini ön plana çıkararak skora katkı verebiliyor, arkadaşlarına pozisyonlar hazırlayabiliyor. Aynı zamanda forvet arkasında ve sağ kanatta oynatıldığı maçlarda da veriminin çok düşmediğini söylemek mümkün.

 

Zayıf Yönleri (Tecrübe, Hava Hakimiyeti, Güç, Savunma Katkısı)

Tecrübe :  Yetenekli oyuncu kariyerinin henüz başında olması itibariyle doğal olarak tecrübesi eksik bir özellik olarak ön plana çıkıyor. Yetenekli bir oyuncu olsa da profesyonel kariyerine henüz 2020 yılı itibariyle başlamış olması sebebiyle üst düzeydeki tecrübesinin henüz eksik olduğunu söylemek doğru olacaktır. 

Hava Hakimiyeti : Uzun boylu bir oyuncu olmamasının yanında sıçrama özelliğinin de iyi olmadığı söylenebilir. Dolayısıyla Tzolis’ten hava hakimiyeti anlamında beklenti düşük olmalı. Özellikle forvet olarak oynarken hava hakimiyetinin eksikliği daha fazla belli olabiliyor.

Güç : Zayıf bir fiziğe sahip olmasa da fiziksel gücüyle ön plana çıktığı söylenemez. İkili mücadelelerde zaman zaman bu sebeple problem yaşayabiliyor, oyun tarzı olarak da ikili mücadelelere sık girmediğini ve temas etmeyi tercih etmediğini söylemek gerekir. Fiziksel gücü şu anda zayıf olsa da hem yaşı hem de potansiyeliyle doğru çalışmaları uygulayarak kariyerinin ilerleyen yıllarında bu eksiği kapatabilir.

Savunma Katkısı : Oyun tarzı olarak gerek kanatta oynadığında gerekse forvette oynadığında savunma katkısını pek önemsemiyor. Özellikle kanatta oynadığında savunmaya gelse de yaptığı savunmanın genellikle efektif bir savunma olmaması, zaman zaman takımı için dezavantaj oluşturabilmekte. Yine de savunma katkısının takımın oyun tarzına göre değişkenlik gösterebileceğini ve kariyerinin ilerleyen aşamasında bu özelliğini gelişim alanlarına eklerse geliştirebilecek potansiyele sahip bir oyuncu olduğunu da göz önünde bulundurmak doğru olacaktır.

 

Benzediği Oyuncular (Gabriel Martinelli, Memphis Depay)

Tzolis’in oyun tarzı; skorer, kanatta oynadığı zaman kanattaki bir forvet gibi rol aldığı, teknik becerisini iyi kullandığı, forvet oynadığı zaman ise koşuları ve bitiriciliği öle ön plana çıktığı bir tarz olarak tanımlanabilir. Benzer oyun tarzı ve yakın yaşları göz önüne alınırsa Arsenal’ın genç yıldızı Martinelli ile benzerlik gösterdiği söylenebilir. Aynı zamanda skorerliği ve teknik kapasitesiyle öne çıkan bir başka oyuncu, ilk çıkışını PSV’de yapan Memphis Depay ile de benzer oyuncular olarak görülebilir.

InStat Scout’un “Kıyaslama” bölümü kullanılarak yapılmış Tzolis-Depay-Martinelli-Pelkas kıyaslaması