Doğum Tarihi: 17.04.1995 (21 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Orlando City

Ülkesi : Kanada

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu : 31.12.2017

Profil

1995 Kanada doğumlu olan Cyle Larin, adını ilk kez lise takımındayken duyurdu.  St. Edmund Campion Lisesi’nde gol krallıkları yaşayan Larin, henüz 17 yaşında başta Wolfsburg olmak üzere pek çok Avrupa takımı ile denemeye çıktı. Avrupa takımlarının ilgisine karşı Connecticut Universitesi’nde üniversite okumayı tercih etti. Burada bulunduğu 2 sene içinde 30 maçta forma şansı bulan oyuncu 17 kez fileleri havalandırdı. 

İlk sezonunda attığı 14 gollük performans ile NCAA tarihinin bir sezonda en çok gol atan  6. oyuncusu olmayı başardı. Bir sezonda attığı 14 gol aynı zamanda bir çaylak tarafından ulaşılmış en yüksek sayı özelliğini taşıyor.

Üniversite kariyeri boyunca başta Ayın Konferans Takımı’na seçilmek gibi pek çok başarı elde eden oyuncu, 2014 Draft’ına girmesi beklenirken 2015’te lige giriş yaptı.

2015 Draft’ına girmeden önce de Avrupa’dan gelen teklifleri reddeden Jamaika asıllı Kanadalı santraforun üst düzeydeki profesyonel kariyeri 2015 MLS sezonu ile başladı. MLS Super Draft’ına 1 numaradan seçilen Larin, 17 gol attı ve beklentileri boşa çıkarmadı. Gösterdiği performans ile Yılın En İyi Çaylak’ı ödülünü kazandı.

Draft’ta 1 numaradan seçilen ilk Kanadalı olan Larin, zayıf bir kadrosu olan Kanada Milli Takımı’nın formasını da ilk kez 2014 yılında giydi. 19 yaşında ilk kez A milli olan oyuncu, çıktığı 17 maçta 4 kez fileleri havalandırdı. 

Sözleşmesi 2017 sezonunun sonunda bitecek oyuncunun sakatlık problemi yaşamaması onu hem Kanada Milli Takımı’nda hem de kulübü Orlando City’de vazgeçilmez bir oyuncu haline getirdi. İlk 11’in vazgeçilmezi olan oyuncu, Çaylak Sezonu’ndaki başarısının tesadüf eseri olmadığını da kanıtlayan 2016 MLS sezonu performansı ile göz doldurdu. 9 maça çıkan Larin 4 gol attı ve 2 asist yaptı.

Merkez santrafor mevkisinde yer almasına karşın 4-4-1-1, 4-3-3 , 4-4-2 ve 4-5-1 dizilişlerinde farklı rollerde yer aldı. Çok yönlü bir oyuncu olması, santrafor olmasına rağmen 4-4-1-1 dizilişinde forvet arkasında başarılı performanslar göstermesini sağladı.

Başta Robin van Persie olmak üzere ünlü isimlerle çalışan global bir menajerlik şirketi olan SEG ile çalışan oyuncunun ismi son zamanlarda İngiliz ve Alman takımlarıyla anılıyor.

 

Güçlü Yönleri

Genç yaşına rağmen sahip olduğu uluslararası maç tecrübesi, onu yaşıtlarının önüne taşıyan faktörlerin başında geliyor. Milli takımının değişilmezi olan oyuncu hem Gold Cup’ta hem de 2018 Dünya Kupası Elemelerinde takımı adına en önemli gol silahı oldu. Defansif bir 4-5-1 veya topa hakim olmayı önemseyen 4-4-1-1  dizilişi ile sahaya çıkan Kanada Milli Takımı’nda hücum açısından yaratıcılık da ona kalmış durumda. Oyun liderliğini de yapan Larin , mücadeleci  bir orta sahası olan Kanada Milli Takımı’nı ileri taşımakla ve imkanı olursa gol atmakla sorumlu. Bu rol oyuncunun hem zihinsel gelişimine yardımcı oluyor hem de oyun karakterine yeni roller kazandırıyor.

Uzun boyuna karşın hızlı bir oyuncu olan Larin, ayaklarına da ortalama bir santrafora kıyasla oldukça hakim.  4-2-3-1 dizilişini tercih eden kulüp takımında bitirciliği ile öne çıkıyor. Hemen hemen her takımın eşit seviyede olduğu MLS’te , Larin’in orta sahaya, yaratıcılık ve geriden top alma yönleriyle destek vermesi MLS seviyesinde fark yaratıyor. Santrafor olmasına karşın maç başı 1.1 kilit pas atan Larin ,  % 74’lük yüksek pas oranıyla da dikkat çekiyor.

Hava toplarında da iyi olan oyuncu, arkasında yaratıcı oyuncuların olması durumunda daha da etkili oluyor. Tüm enerjisini gol yollarında yapacağı işlere aktardığı durumlarda durdurulamaz hale geliyor. Arkasında Kaka’nın oynadığı maçlarda gösterdiği performans ile elit bir golcü olabileceğini gösterdi. Larin sadece ceza sahası civarından değil, aynı zamanda uzak mesafelerden de gol atma yeteneğine sahip.  

Golcü olmasının yanısıra istikrarlı  olması da onun tercih edilmesindeki önemli faktörlerden birisi. İki maçta 1 gol atma ortalamasına sahip. Uzun boyuna karşın sakatlık sıkıntısı yaşamaması onun fiziğindeki oyuncular için önemli bir kriter. Orlando City’deki ilk sakatlığını 2. sezonunun 5. maçında geçiren oyuncunun iyileşme süreci de olağandan hızlı gerçekleşti. Kart görme konusunda dikkatli olan oyuncu bu sayede de maç kaçırmıyor. Maç içinde oyundan kopmaması sayesinde genellikle maçları tamamlaması ve fiziksel olarak oyundan düşmemesi onu ideal bir oyuncu haline getiren diğer kriterlerden. Maçın son bölümlerinde fiziksel ve mental olarak diri kalması sayesinde de her an gol tehditi yaratıyor.

 

Zayıf Yanları

Oyuncunun zayıf yönlerini özellikle öne çıkaran maçlar Kanada Milli Takımı’nın maçları oluyor. Oyundaki rolü, kulüp takımındaki rolüne göre değişiklik gösteren oyuncunun istatistiklerinde de düşüş yaşanıyor. Orlando City’de arkasında Kaka, Shea gibi oyuncularla oynarken, Kanada Milli Takımı’nda kendisine hücüm açısından Hoillett ve De Guzman eşlik ediyor. Beklerden de istediği desteği alamadığı zaman gol yüzdesi düşen Cyle Larin, santrafor pozisyonunda etkisiz kalıyor. Topu geriden alması gibi önemli rolleri milli takımda kazanmasına karşın, oynamak zorunda kaldığı pozisyon için eksik olan yönleri daha çok ortaya çıkıyor.

Uzun boyu nedeniyle topu saklamakta sorun yaşayan oyuncu, pres yapıldığında da çalım özelliği gelişmiş olmadığından topu kaptırabiliyor. Dar alan oyununda sorun yaşayan Larin, kendisine destek gelmediği zaman da bocalıyor. Attığı gollerin önemli bir kısmının açık alan oyunu olması bunu gösteriyor.

Larin’in sahip olduğu liderlik beceresine karşın önemli bir uyum sorunu bulunuyor. Avrupa’ya transfer olma şansı varken risk almayan oyuncu, Orlando City’deki ilk dönemlerinde de sorun yaşadı. Bir dönem kadroya girme konusunda sıkıntı çekmiş olan Larin, uyum sağladıktan sonra da olağanüstü bir performans gösterdi.

Genç yaşında milli takımına liderlik etmesine karşın, teknik açıdan ligimizde herhangi bir takımı tek başına sırtlaması mümkün durmuyor. Bu nedenden dolayı onu alacak takımın ofansif açıdan onu besleyecek bir takım olması gerekiyor.

 

Benzediği Oyuncular:  Emmanuel Emenike 

Takımının baskın ve favori olduğu maçlarda Ersun Yanal dönemi’ndeki Emenike’nin özelliklerini gösteren Larin, takımının favori olmadığı maçlarda da Karabükspor’daki Emenike performansını gösteriyor. Patlayıcı gücünün yanısıra ayaklarına da hakim olmasının avantajını kullanıyor ve uzaktan şutlarıyla tehlike yaratıyor. Emenike gibi kontra atak futboluna da çok iyi uyum sağlayan ve takımını tek başına ileri taşıyabilen Larin, verimi düşse de pasör özelliklerini kullanabiliyor.

 

Gelebileceği takımlar: Galatasaray, Medipol Başakşehir

Ofansif etkinliği yetersiz olan takımlarda da tecrübesi bulunan Larin bulduğu pozisyonların kıymetini bilen bir santrafor. Forvet sıkıntısı çeken ancak yaratıcı bir kadrosu bulunan Galatasaray’da hem havadan hemde yerden etkili olabilecek bir bitirici olacaktır. Faul alabilme özelliğinin de bulunması onu, oyunu rakip yarı sahaya yığma konusunda önemli bir oyuncu yapacaktır.

Ligimizde direkt oyunu tercih eden nadir takımlardan Başakşehir de Larin’i etkili şekilde kullanabilir. Duvar olma özelliği haricinde hızlı hücümlara çıkarken de etkili bir performans gösterebilecek oyuncu, yüksek bitiricilik oranı ile ligimize damga vurabilir.

Yılda $167,000 kazanan Larin’in düşük maliyeti de takımlarımız için risksiz bir yatırım olacaktır.

 

TransferMarkt Profili