Doğum Tarihi: 31.07.1996 (20 yaşında)

Mevki: Sol Kanat

Takımı: AZ Alkmaar

Ülkesi: Hollanda

Değeri: 2.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

https://www.youtube.com/watch?v=9k9kOaPAf0k

 

Profil

1996 yılında Hollanda’nın Amsterdam şehrinde doğan Dabney Dos Santos 2009 yılında Eredivisie takımlarında AZ Alkmaar’ın alt yaş takımına girdi. Alt yapı eğitimini AZ Alkmaar’da tamamladı ve 2014-2015 sezonundan itibaren A takımda oynamaya başladı. AZ Alkmaar’ın şuandaki teknik direktörü John Van Den Brom kendisini ilk defa 2014-2015 sezonunda Groningen maçında oyuna soktu. O günden bugüne kadar genç yaşına rağmen 85 resmi maçta forma giydi ve 5552 dakika sahada kaldı.

2014-2015 sezonunda 24 resmi maçta forma giyip 1181 dakika sahada kalırken bu süre içerisinde 2 gol atıp 8 asist yaptı. O sezonda hiç kart görmedi.

2015-2016 sezonunda 42 resmi maçta forma giyip 2906 dakika sahada kalırken bu süre içerisinde 5 gol atıp 12 asist yaptı.

2016-2017 sezonunda şuana kadar tüm kulvarlarda 31 resmi maçta forma giyip 1713 dakika sahada kalırken bu süre içerisinde 3 gol atıp 4 asist yaptı.

Çoğunlukla sol açık pozisyonda oynayan Dabney Dos Santos’a en uygun formasyonlar rahat bir şekilde içeriye kat edebileceği 4-3-3 ve 4-2-3-1 formasyonları. Hollanda Milli Takımı’nın alt yaş kategorilerinde birkaç defa forma şansı bulan Dabney’in bunlar haricinde henüz milli takım tecrübesi bulunmuyor.

 

 

Güçlü Yönleri (Atletizm, Dribbling, Orta Yapma, Hız, Savunma Arkası Koşu, Kontra Atak)

Dabney Dos Santos’un ön plana çıkan en önemli özelliği dribblingleri. Sol tarafta topu ayağına her alışında önündeki defans oyuncusunu çalımlayıp geçebileceği izlenimi veriyor ki kendisi genelde önündeki savunma oyuncusunu çalımlayabiliyor. Bir anda hızlanması ve iyi bileklere sahip olması bu özelliğini destekliyor ve kendisini ekstra oyuncu klasmanına sokuyor. Kendisine uygun pozisyon yaratıp topu ayağına almasının yanı sıra savunma arkası koşularında da başarılı bir futbolcu Dabney Dos Santos. Hızlı bir oyuncu olmasından ötürü aynı anda koşuya başlasalar bile çoğu zaman rakibin önünde kendisinin topla buluştuğunu görüyoruz. Bu da Dabney’in kendisine boş pozisyon yaratabildiğini gösteriyor. Bunların dışında Dabney Dos Santos çok iyi orta açabilen bir futbolcu. Sahada olduğu dakikalarda kornerleri ve orta açılması gereken duran topları kendisi kullanıyor ve bu duran top ve kornerler de genellikle etkili oluyor. Sadece duran top değil akan oyunda yaptığı ortalar da yerinde ve isabetli olarak sonuçlanıyor. Ayrıca atletik ve çevik bir yapısının olması ve savunmasına yardıma gelmesi Dabney’in diğer artı özellikleri.

 

Zayıf Yanları (Top Kontrolü, Kısa Pas, Kafa Topu)

Dabney Dos Santos çok yüksek bir potansiyele sahip ancak her futbolcu gibi onun da geliştirmesi gereken özellikleri var. Bunlardan birisi top kontrolü.Top kontrolünde çok ciddi sıkıntı yaşamıyor ama gene de kendisine hızlı atılan paslarda topu kontrol etmekte zaman zaman zorlanıyor. Bunun yanı sıra kısa pasları Dabney’in geliştirmesi gereken bir diğer özelliği. Bu sezon %69 pas yüzdesiyle oynuyor ki bu yüzde, üst seviyeye çıkması gereken bir futbolcu için oldukça düşük. 172 cm boyundaki Dabney’in belki de en zayıf yanı kafa topları (hava hakimiyeti ve kafa tekniği). Bu sezon hava topu kazanma yüzdesi %32. Ek olarak İkili mücadele kazanma yüzdesi ise %39.

Dabney Dos Santos’un şutlarına ayrı parantez açmak gerekiyor. Aslında şut yeteneği kötü değil ama kendisi çok az şut deniyor. Bu sezon maç başına 1,8 şut ortalaması var. Çok rahat içe kat edebilen bir futbolcu olarak biraz daha şut atmaya cesaretlendirilip şut denemesi gerekiyor ki kendisi, şutlarını da geliştirdiği zaman çok daha tehlikeli hale gelecektir.

 

Benzediği Oyuncular: Bruma, Yannick Bolasie, Raheem Sterling

Dabney Dos Santos’un en çok benzediği futbolcu Bruma diyebiliriz. Özellikle dribblingleri Bruma’nın neredeyse bire bir aynısı. Bundan başka; güçlü ve zayıf yanları, koşu stili, fiziksel özellikleri ve bilek hareketlerini gözlemlediğimizde akıllara direkt Bruma geliyor. Etkili oyunuyla Yannick Bolasie, Dabney Dos Santos’un benzediği bir diğer futbolcu. Hareketliliği için de Raheem Sterling’i benzediği bir diğer futbolcu olarak söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor, Başakşehir

Türkiye’nin üst düzey takımları, Dabney Dos Santos’u transfer ettiği takdirde hiçbir kayıplarının olmayacağını, aksine çok şey kazanacaklarını net bir şekilde ifade edebiliriz. Dabney gibi iyi dribbling yapan, maç içinde kilit açan, skora dolaylı yoldan etki edebilen bir futbolcu bulmak zor. Oyuncu henüz 20 yaşında. Transfer edildikten hemen sonra istenilen katkıyı veremeyebilir ama 1-2 sezonluk bir gelişimin ardından beklentileri karşılayacaktır. Olası transferi halinde tahmini bonservis bedelinin 6-7 milyon €’yu geçmeyecektir. İyi bir pazarlıkla 4,5-5 milyon € civarı bir bedelle takıma kazandırılabilir. Kendisine yapılacak bu yatırımdan zararlı çıkılmayacaktır.

 

Transfermarkt Profili