Doğum Tarihi: 01.12.1994 (20 yaşında)  

Mevki: Defansif Orta Saha,Stoper,Sağ Bek

Takımı: FC Kopenhag

Ülkesi: Gana

Değeri: 1,500,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

Profil

Birden fazla mevkide başarıyla oynayabilmesi futbolcular için her zaman tercih sebebidir. FC Kopenhag’ın 20 yaşındaki Ganalı oyuncusu Daniel Amartey, ön libero, stoper ve sağ bek mevkilerinde oynuyor ve bu anlamda tam bir joker. 2014/2015 sezonunda 6 Avrupa Ligi grup karşılaşmasının 4’ünde ön libero, 2’sinde sağ bek olarak oynayan Amartey, ligdeki bazı maçlarda stoper olarak değerlendirildi. 2013/2014 sezonundaysa bir önceki takımı olan Djurgarden’da stoper olarak oynuyordu.

Henüz 18 yaşını bitirmeden Gana’dan İsveç’e transfer yapan Amartey, burada 2 sene kaldı ve İskandinavya içinde sınıf atlayarak Danimarka Ligi’ne transfer oldu. Bu süreçte toplamda 85 maçta oynaması ve 2015 yılı itibariyle Gana A Milli Takımı’na seçilmesiyle önemli tecrübe kazandı. Saha içindeki soğukkanlılığı yaşının çok ilerisinde bir olgunluk gösteriyor. Pas isabetinin yüksek olması, stoper dışında ön liberoda da rahatlıkla oynamasını sağlıyor.

Taktik açıdan bakıldığında 4’lü defans tercih eden her takımın stoper ve sağ bek bölgesinde oynayabilir. Merkez orta saha için yaratıcılık özelliği hafif kalabilir ancak savunmaya dönük orta saha kullanan takımlarda orta saha için de çok önemli bir alternatif olacaktır. Oyun içinde son derece aktif olan ve rakiplerinden çok rahat top çalabilen Daniel Amartey, Roma, Juventus gibi önemli takımların radarında yer alan bir oyuncu ve bu sezon FC Kopenhag’daki son sezonu olması kuvvetle muhtemel…  

 

Güçlü Yönleri

Oldukça genç yaşı ve bu yaşında kazandığı önemli tecrübe çok büyük bir kazanım… 3 mevkide oldukça rahat oynayabilmesi Daniel Amartey’in çok yönlülüğünü net olarak gösteriyor. Stoper, ön libero gibi savunmacı bölgelerde yer almasına karşın gol opsiyonu olması takımı için gizli bir silah… Sahada tam bir savaşçı olarak tanımlayabileceğimiz Amartey’in öne çıkan diğer önemli özellikleri ise çalışkanlığı, agresif olması ve savunmada rakipleri bıktıran sertliğiyle top çalabilmesi…

 

Zayıf Yanları

Yaratıcılığının diğer özelliklerine göre biraz daha zayıf olduğu söylenebilir. Bununla birlikte özellikle ön libero oynadığı zamanlarda rakip takımlar için uzaktan şut tehdidinin daha fazla olması gerekiyor.

 

Benzediği Oyuncular: Michael Essien, Javier Mascherano, Nigel de Jong

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Başakşehir, Kasımpaşa,

 

TrScouts Notu: Oyuncu 22.01.2016 tarihinde 6.600.000 € bedel ile Leicester City takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili