Doğum Tarihi:  26.08.1998 (19 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat

Takımı: FCS Bucuresti

Ülkesi: Romanya

Değeri: 600,000  €

Sözleşme Sonu: 30.06.2022

Boy: 1.83 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

 

Profil

Dennis Man , 26 Ağustos 1998 tarihinde Romanya’nın Arad iline bağlı Vladimirescu bölgesinde doğdu. Kendisi de bir futbol antrenörü olan Cristi oğlunu küçük yaştan itibaren futbola yönlendirdi. Futbol kariyerine doğduğu bölgenin takımı olan Atletico Arad’da  başladı ve 2005-2014 yılları arasında bu takımda futbolunun temellerini attı. Bu sırada 2010 yılında İngiliz kulüp Manchester City tarafından davet aldı ve İngiltere’ye gitti. Burada kampa alındı ve deneme maçına çıkarıldı fakat ardından ülkesine geri döndü. 2014-2016 yılları arasında Uta Arad ile çıktığı 35 maçta 15 gol kaydetti. Bu performansı ile Steaua Bucureşti’nin dikkatini çeken genç oyuncu 5 Eylül 2016 tarihinde 400 bin € bedelle transfer edildi. 2016-2017 senesinde Steaua II București takımında görev aldı ve 15 karşılaşmada 6 gol attı. Yine aynı sezonda Steaua Bucureşti as takımı ile 9 kez maça çıktı ve 1 gol kaydetti. Bu sezon başından itibaren düzenli forma şansı bulan Dennis Man şimdiye kadar 27 maça çıkıp 6 gol buldu.

Romanya U19(2 maç 1 gol) ve U21(4 maç 2 gol) takımlarında ülkesini temsil eden oyuncu henüz uluslararası turnuvalara katılma başarısı yakalayamadı. Genellikle 4-2-3-1 diziliminde sağ açık pozisyonunda görev alan Dennis Man, nadiren de olsa forvet arkası merkez oyuncu olarak da oynatılıyor.

 

Güçlü Yönleri

Ters ayaklı kanat oyuncusu olarak sürekli topla beraber veya topsuz içe kat etmeyi seviyor bileklerine de son derece hakim olan genç oyuncu takım arkadaşlarına pozisyon yaratma konusunda da oldukça becerikli.

Bitiricilik: Rakip kale önünde yaşından beklenmeyecek soğukkanlılıkla hareket ediyor. Son vuruşları çok sade ve net.

Topsuz Oyun: Takım arkadaşları top sürerken onları rahatlatacak alanlara yaptığı doğru koşular ile alan açıyor. Arkasında oynadığı bek ile uyum sağladığında hem hücumda hem savunmada ona çok yardımcı oluyor.

Dribbling: Süratli bir oyuncu olan Dennis Man kazanılan toplarda takımının ani hücumlara çıkmasını sağlıyor. Maç başı 4 dribbling deneyen oyuncu %46’sında başarılı oluyor.

Skora Katkı: Özellikle bu sezon düzenli forma şansı bulduğundan itibaren sonradan girdiği bazı maçlarda skora asistleri veya golleri ile doğrudan katkıda bulunarak oyunun gidişatını değiştirdi. Bu sezon 29 maçta toplam 1726 dk süre aldı ve 7 gol 8 asistlik bir performans sergiledi.

 

Zayıf Yanları

İstikrarsızlık: Bir maçta sonradan girerek oyuna yön verip gol veya asist ile takıma katkıda bulunurken bir sonraki maç ilk 11 şans verildiğinde sahada görünmeyebilir.

Fiziki Temas: Rakip oyuncularla birebir mücadeleye girmeyi pek sevmiyor. Defansa katkısı yalnızca bek bindirmesini önlemek ve pas araları yapmak üzerine kurulu diyebiliriz.

Hava Hakimiyeti: 1.83 m ile ortalamanın üstünde bir boya sahip olmasına rağmen hava toplarına genelde vurmak için çıkmak yerine rakibi bozmak için göstermelik yükseliyor. Sezon ortalaması maç başına 4 hava topuna çıktığını ve bunlarda yalnızca %28’lik bir başarı yüzdesi ile oynadığını gösteriyor.

 

Benzediği Oyuncular: Sinan Gümüş, Federico Bernardeschi

Gerek oyun stili, top sürme ve bitirici özellikleri gibi öne çıkan gerekse istikrarsızlık gibi zayıf özelliği ile yakından tanıdığımız Sinan Gümüş’ü andırıyor diyebiliriz. Kontrataklarda çok etkili olmaları dribbling ve bitiricilik gibi öne çıkan özelliklerinin olması itibariyle ciddi seviye farkı olsa da İtalyan oyuncu Bernardeschi’ye benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Kayserispor, Antalyaspor, Bursaspor, Başakşehir

Henüz 19 yaşında yüksek potansiyele sahip oyuncu ileri ki yıllarda daha yüksek bonservis bedeli ile satılabilir. Ülkemizde büyük kulüplerimiz çoğunlukla potansiyel yerine mevcut yeteneklere göre transfer yaptığından dolayı halihazırda kanat ihtiyacı göze çarpan Bursaspor, Kayserispor, Antalyaspor gibi kadro kalitesi ortalama üstünde olan ve hedefi üst sıraları zorlamak olan takımlar için ideal bir aday. Kayserispor’da vatandaşı Sumudica ile uyum dönemini çok hızlı atlatıp önemli katkılar verebilir. Bursaspor’da Paul Le Guen gibi önemli oyuncularla çalışmış kaliteli bir hoca ve vatandaşı Stancu ile takıma uyumu hızlanır ve takımda gol eksikliğinin çözümünde yardımcı olabilir.

Oyuncuyu yetiştirip kârlı bir transfer politikası izlenebileceğinden dolayı Başakşehir için de uygun bir isim olabilir. Eğer adaptasyon sorunu veya ülkemizin sert futbolu gibi sorunları aşarsa yalnızca potansiyeli değil mevcut yetenekleri ile de etkili performans sergileyebilir. Şu an 1-1.5 M € civarı bir bonservis bedeli ile çok rahatlıkla bitirilebilecek bir transfer diyebiliriz.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ