Doğum Tarihi: 03.05.1994 (21 yaşında)

Pozisyon: Ofansif Orta Saha

Geldiği Takım: Benfica

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 4,000,000 €

Bonservis Ücreti: Kiralık

 

En üst seviye liglere yükselen ve sil baştan kadro kuran ekiplerin işi her zaman zor olmuştur. Geçtiğimiz seneyi PTT 1.Lig’de geçirse de öncesinde çok önemli bir Süper Lig tecrübesi bulunan Kayserispor da bu yolu tercih eden ekiplerden biri oldu ve takımdan ayrılan birçok oyuncusunun yerine yerli-yabancı takviyeler yapmaya başladı.

 

Takıma Benfica’dan katılan Diego Lopes, transferine aşina olunan tarzdaki yabancı oyunculardan değil… Rakibi Porto gibi, Portekiz futbolunda uzun vadeli projelere önem veren takımlardan olan Benfica’nın yeni gözdelerinden birisi olan Diego Lopes, 1 Temmuz 2015 tarihinde Rio Ave kulübünden 2,000,000 € bedelle Benfica’ya transfer oldu. Üzerinden henüz 1 ay dahi geçmeden ise Kayserispor’a kiralandı. Geçtiğimiz yıl Rio Ave’de toplamda 49 maçta yer alan ve 9 gol – 9 asist yapan Diego Lopes, Kayserispor’daki performansıyla Benfica scoutları tarafından değerlendirilecek ve Benfica A Takımı kadrosuna katılıp katılamayacağına gelecek yaz karar verilecek. Kayserispor, Lopes gibi potansiyelli bir oyuncudan bu süreçte faydalanmayı tercih ederek önemli bir hamle yapmış oldu.

 

Lopes’in oyun tarzına gelirsek, yeteneği gerçekten üst düzeyde olan, duran top kullanan, oyun içinde takımını yönlendirebilen bir oyuncu izleyeceğiz. Kayserispor’un kontra atak oynamayı tercih ettiği maçlarda Abdou Razack Traore’yi, hücum futbolunu tercih edeceği dönemde ise Benfica’dan yapılan diğer transfer Derley’i net pozisyonlara sokma ihtimali yüksek… Potansiyelini sahaya yansıtabilirse Josue’nin geçtiğimiz yıl Bursa’da yaptığı etkiyi rahatlıkla yapabilir. Zaten Benfica, Kayserispor’a satın alma opsiyonunu vermeyerek bu ihtimali sağlama almış durumda…

 

Djalma Campos, Gabriel Torje ve Josue’den sonra Diego Lopes’in kiralık olarak Türkiye’ye gelmesiyle kulüplerimizin önümüzdeki dönemde Benfica, Porto, Udinese gibi genç oyuncu alma-yetiştirme projesi olan takımlara daha çok yöneleceği düşünülebilir. Bu sayede kaliteli ve yetenekli genç yabancı oyuncuların Türkiye’de daha fazla yer bulması sağlanacaktır.