Doğum Tarihi: 06.02.1992 (25 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Nacional

Ülkesi: Uruguay

Değeri: 2.750.000€

Sözleşme Sonu: 31.07.2018

https://youtu.be/UnGxnnPkPoA 

Profil

Tam adı Diego Fabián Polenta Museti olan “Diego Polenta” 6 Şubat 1992’de Uruguay’ın Montevideo şehrinde dünyaya geldi. İtalyan asıllı Uruguaylı 2008/09 sezonunda Genoa U19 takımında İtalya Gençler Ligi’nde 1 maça çıkarak kariyerinde sessiz bir başlangıç yaptı. 2009/10 sezonunda takımıyla çeşitli kulvarlarda tamamı ilk 11 olmak üzere toplam 18 maça çıkıp 5 gol attı. 2010/11 sezonunda 18’i ilk 11 olmak üzere toplam 20 maça çıkan Polenta 5 gol ile takımına katkı sağladı. 2011/12 sezonu başında Serie B ekiplerinden FC Bari 1908’e kiralık olarak gönderilen Polenta, bu kulüpte 3 sezonda 81’i ilk 11 olmak üzere toplam 86 maça çıkıp toplam 5 gol attı. Bari’den kulübü Genoa’ya dönen Polenta bu sefer de 2014/15 sezonu başında iki şampiyonluk yaşayıp kaptanlığına kadar yükseleceği kulüp olan Nacional’e kiralandı. Tüm kulvarlarda tamamı ilk 11 olmak üzere toplam 28 maça çıkan Polenta, takımına gol veya asist katkısı sağlayamadı. Sezon sonu bonservisiyle takımına katılan Polenta, 2015/16 sezonunda tamamı ilk 11 olmak üzere toplam 36 maçta forma giydi ve sezonu şampiyon takımına 2 golle katkı sağladı.

Diego Polenta kariyerinin yaklaşık %80’inde sol stoper olarak görev aldı. Genoa genç takımında çıktığı 28 maçın 19’unda 4-4-2’nin sol stoperi, 9’unda ise yine aynı dizilişin sol bek mevkiinde görev aldı. 3 sezon kiralık oynadığı FC Bari’de ise görev aldığı 86 maçın büyük bölümünde 4-3-3 dizilişinin sol bek ve sol stoper mevkilerinde görev aldı. Nadir de olsa yine aynı formasyonun ön libero, sağ bek ve sağ iç mevkilerinde de görev aldı. Kariyer zirvesi yaptığı Nacional’de ise görev aldığı 76 maçın tamamında 4-2-3-1 dizilişinin sol stoper mevkiinde oynadı.

Polenta’nın Uruguay Milli Takımı’nın çeşitli yaş gruplarında görev aldı. Uruguay U17’de tamamı ilk 11 olan toplam 5 maça çıktı. 2011’deki 21 yaş altı Dünya Kupasında tamamı ilk 11 olmak üzere toplam 3 maçta görev yaptı. Toplam 37 kez milli formayı giyme şansı bulan Polenta toplam 3 gol attı. A milli takım düzeyinde ise henüz forma şansı bulamayan Polenta oynamasa da Gimenez ve Godin gibi isimlere iyi bir alternatif olabilir.

Güçlü Yönleri (Tekniği, Uzun pasları, Top çalma becerisi, Penaltı)

Polenta’nın teknik oyun yapısından güçlü yönü olarak bahsedilebilir Sol ayaklı bir sol stoper olan Polenta, özellikle hassas bilekleri ile ön plana çıkıyor.  Kaptığı toplarda ve rakip ataklarda yaptığı pas araları sonuncunda topu hor kullanmıyor olabildiğince müsait ve takımının atağa çıkmasına katkı sağlayabilecek şekilde tercihler yapıyor. Oyunun akışına göre bazen yerden derinlemesine bazen ise havadan 30-40 metrelik paslarla takımının atağını başlatan ilk isimlerden biri oluyor. Özellikle baskılı oyun oynayan takımlarda rakip atağın bitimiyle yeni atak organizasyonun başlaması arasında hem zaman hem de efor anlamında takımına yüksek avantaj sağlıyor. İstatistiki anlamda da bu alanda son 20 maçta %80’lik pas isabet başarısıyla oynuyor. Ayrıca pas yeteneğini destekleyici ve alt başlık olarak uzun pas kategorisinde de kariyeri boyunca %68 lik bir başarı oranıyla bir defans oyuncusuna göre oldukça dikkat çekici istatistiklere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Polenta, tipleme olarak 185 cm’lik boyu ve teknik yapısıyla bir tamamlayıcı stoper. Set oyununda solda oynayan kanat bekinin ve yanında oynayan sağ stoperin arasına veya arkasına atılan topları süpürmesiyle defansına derinlik kazandıran bir isim oluyor. Bunun yanı sıra takımının baskılı oyun oynadığı bölümlerde arkadaki geniş alanlarda girdiği pozisyonlarda serin kanlılığı ve sonuna kadar pozisyonun içinde kalmaya çalışan yapısıyla geniş alanda da takımına güven verdiğini söyleyebiliriz. Yine bu alanda da maç başına %68 oranla ikili mücadele kazanarak etkinliğini istatistiki olarak da kanıtlıyor. Ayrıca hamle savunmasında da %62’lik bir başarı oranıyla kendini gösteriyor. Bu kadar mücadelenin içinde olan bir oyuncunun ve Uruguay Ligi gibi amiyane tabirle yumuşak bir ligde maç başına sadece 0.6 faul sayısıyla oynaması da savunma bilgisinin yetkinliği hakkında bilgi veriyor.

Polenta’yı anlatmaya çalışırken parantez açılması gereken bir konunun da kullandığı penaltılar. Futbol tarihinde solak oyuncuların penaltı kullanması topa geliş açıları, köşe seçimi ve vuruş stili konusu bakımından hep tartışılmıştır. Bu nedenle extra çalışma gerektirdiği gayet açık. Ayrıca bir takımda istisnalar olsa da takımın penaltıcısı konusunda stoper mevkindeki oyuncu ilk tercih olmamıştır. Polenta çalışma azmi, istikrarı ve başarısıyla takım arkadaşlarına ve hocasına bu güveni vermiş görünüyor. Kariyerinde attığı 17 golün 13’ünü penaltıdan kaydeden Polenta bu alanda hiç penaltı kaçırmayarak %100’lük bir başarı oranına sahip. Ek olarak 2015/16 sezonu Clausura liginin 12. haftasında lig lideri Penarol deplasmanında ligin en iyi kalecisi Gastón Guruceaga’ya karşı kazanılan 2 penaltı atışının da Polenta’ya kullandırılması takım arkadaşlarının ve hocasının ayrı bir güven göstergesi.

Zayıf Yanları (Hava topları, Pozisyonlar Arası Geçişler, Kart Problemi)

Polenta’nın geliştirmesi gereken özelliklerine değinecek olursak ilk olarak hava topu hakimiyetinden bahsedebiliriz. Fiziksel anlamda çok “size’lı” bir oyuncu olmayan Polenta, özellikle pivot tipli arkası dönük oyun oynayabilen oyunculara karşı ciddi sıkıntılar yaşatabiliyor. Arkası dönük oyun oynayan forvetlere karşı oyuncunun fiziksel avantajını kullanmasını zaman zaman engelleyemiyor ve oyuncunun dönmesine, alan açmasına ve servis yapmasına müsaade edebiliyor. Bu durumun fiziksel nedenli olduğu da düşünülebilir. Çünkü günümüz futbolunda modern stoper tiplemesine göre çok da kısa olmayan Polenta, ayağını yere daha sağlam basarsa ve üst vücudunu daha da geliştirirse bu açığının da giderilebilir. Savunmada bu gibi nedenler yine hava topundaki eksiklik gibi sonuçlar doğurabiliyor fakat %57 gibi bir hava topu mücadelelerinde başarı oranı var. Bu lig ortalaması düşünülünce hiç kötü bir yüzde değil fakat özellikle duran toplarda ve rakip atağı karşılama açısından Polenta’nın bir üst seviye için bu özelliğini de geliştirmesi gerekiyor.

Polenta’nın geliştirmesi gereken bir diğer özelliği için oyun içindeki aksiyonlar arası geçişlerden bahsedebiliriz. Rakip atağı karşılarken rakibin atak hamlelerine karşılık savunma yapan takım kaymalar ve markaj değişiklikleriyle karşılık verir. Polenta’nın bu kaymaları ve markaj değişikliklerinde biraz yavaş ve kararsız kaldığını söyleyebiliriz. Maç içinde rakip sol taraftan çizgiye indiğinde doğal pozisyonu olarak ön direkteki rakiple eşleşiyor, devam eden atakta rakip topu merkeze doğru çıkardığında Polenta’nın savunma çizgisini takiben ileri çıkması gerekirken bazen geride kalıp savunmanın ofsayt oyununu bozabiliyor. Yine Nacional gibi her maça kazanma hedefiyle çıkan ve açık oyun oynayan takımlarda geride açık alan bulan rakiplere karşı 1’e 1 pozisyonlarda geriye kaçıp takım boyunu uzatmak yerine savunma çizgisi seviyesinde daha kora kor şekilde mücadelede kalması gerekiyor.

Polenta kariyeri boyunca mücadele ettiği 1. Lig’lerde 1’i kırmızı olmak üzere toplam 18 kart gördü. Bu sayı yüksek görünebilir. Ama Polenta’nın mücadele ettiği ligdeki sertlik seviyesi ve dolayısıyla hakemlerin sertlik hoşgörüsü düşünüldüğünde kendisinin önerildiği ve uygun görüldüğü futbol ortamlarında kart anlamında bir sıkıntı yaşamayacaktır.

Benzediği Oyuncular: Iñigo Martínez, Giorgio Chiellini, Ersan Adem Gülüm

Polenta, tipleme olarak Iñigo Martinez’e benzetilebilir zira ikisi de ayaklarına hakim, teknik ve sol ayaklı stoperler. Genç takımlarda 3’lü savunmanın solunda oynaması ve hala görev verildiği takdirde bu mevkide görev yapabilmesi sebebiyle Chiellini yanlış bir benzetme olmaz. Fakat seviye/potansiyel olarak Chiellini ile çok büyük farkı olduğunu belirtelim. Ayrıca ikili mücadelelerde sonuna kadar aksiyonun içinde kalmaya çalışması ve mücadeleci yapısıyla da Ersan’a benzetmek mümkün.

Gelebileceği Takımlar: Osmanlıspor, Antalyaspor, Trabzonspor

Polenta’nın Transfermarkt’taki bonservis değeri sezon başı güncellemesiyle 2.750.000 € olarak belirlenmiş. Yine ülkemize olası transferinde 2-3 milyon € arasında bir rakama ülkemizde futbol oynayabilir. Ülkemizdeki denk oyuncuların aldıkları maaşlar referans alındığında yıllık 1-1,5 milyon € gibi bir maaşla ülkemizde Polenta’yı izleyebiliriz. Polenta’nın Osmanlıspor, Antalyaspor ve Trabzonspor gibi takımlarımızın teknik kapasitesi yüksek sol stoper ihtiyacını rahatlıkla giderebilir.

TRANSFERMARKT PROFİLİ