Doğum Tarihi: 25.08.1996 (22 yaşında)

Mevki: Sol kanat

Geldiği Takım: Serbest Statü

Ülkesi: Kosova

Değeri: 2.000.000 €

Bonservis Ücreti: Yok

Boy: 1.72 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Donis Avdijaj, Kosova asıllı ailenin bir çocuğu olarak Almanya’nın Osnabrück şehrinde dünyaya geldi ve futbola 5 yaşında Osnabrück’de yaşadığı beldenin takımı olan SV Atter takımında başladı. 10 yaşında şehrin en büyük takımı VfL Osnabrück takımında altyapı eğitimi almaya devam ettikten sonra 2011 yılında Schalke 04 altyapısına katıldı. 15 yaşında U17 Ligi’nde 26 maçta 15 gol bulduktan sonra asıl patlamayı 2012/2013 sezonunda U17 Ligi’nde çıktığı 25 maçta attığı 44 gol ve 13 asistle yaptı. Ertesi sezon da U19 takımıyla çok başarılı oldu ve 2014 senesinde Liverpool ve Chelsea (o zamanlar) 17 yaşındaki Avdijaj ile ciddi şekilde ilgilenmeye başladı. Bu ilgiyi ciddiye alan Schalke kendisiyle sözleşmesini 2019’da sona erecek şekilde uzattı ve sözleşmeye 48 milyon €’luk bir çıkış bedeli ekledi. Ertesi sezonun ara transfer döneminde tecrübe kazanması için Sturm Graz’a kiralandı, lakin o süreç boyunca kendisinden beklenileni veremedi. 2016/2017 sezonunda Schalke’de süre bulamadıktan sonra 2 sene boyunca önce Hollanda’da Roda adına, geçtiğimiz sezon da Willem II takımında forma giydi. Mart 2019’da ise takımı tarafından sözleşmesi feshedildi.

Schalke’nin alt yaş takımlarında gösterdiği başarılı performansı Almanya’nın alt yaş takımları adına da gösteren Avdijaj, Almanya U15 takımı adına 2 maçta 2 gol attıktan sonra U17 takımı adına 13 maça çıktı ve 10 gol attı. Kulüp kariyerinde yaşadığı düşüşü Almanya milli takım performansına da yansıdı ve U19 takımıyla yalnızca 2 maçta forma giydi. Kariyerinde gitgide düşüş yaşarken de 24 Mart 2017’de İzlanda karşısında oynanan hazırlık maçında ilk kez Kosova adına A milli formayı giydi. Şu ana kadar Kosova A Milli Takımı adına 6 maça çıkan genç kanat, bu maçlarda 2 gol kaydetti. Kosova’nın Türkiye’ye karşı Haziran 2017’de oynadığı ve 4-1 kaybettiği hazırlık maçında da ilk 11 başlamıştı.

Asıl pozisyonu sol kanat olan 22 yaşındaki Avdijaj, özellikle Schalke’nin U17 takımında forvet arkası pozisyonunda ve “false nine” olarak da görev aldı. 3’lü hücum hatlarında (4-3-3, 4-1-2-3 vs.) sol kanat olarak forma giyebilir, ayrıca on numara olarak da 4-1-2-1-2 veya 4-2-3-1 gibi dizilişlerde de görev alabilir. 

 

Güçlü Yönleri (Hız, Çeviklik, Adam eksiltme, Bitiricilik, Teknik)

Hız: 22 yaşındaki sol kanadın en öne çıkan yönü hızı; hem topla birlikte, hem de topsuz oyunda kendisi çoğunlukla sahanın en hızlı isimlerinden oluyor. Özellikle kontrataklarda yaptığı boş koşularla kendisine rakip ceza sahası çevresinde ve içinde uygun pozisyon yaratıyor ve hızı sebebiyle de rakip savunma oyuncuları kendisini yakalamakta zorlanıyor. Yaptığı boş koşular sebebiyle rakip savunma oyuncularını kendisini takipte zorlandığından dolayı koşuya başladığı bölgede rakip takım oyuncu eksikliği yaşıyor ve bu sebeple de Avdijaj’ın koşuya başladığı bölgede büyük boşluklar oluşabiliyor.

Çeviklik: Hızının yanında bir diğer önemli özelliği de inanılmaz çevik bir oyuncu olması. Sıkı markaj halinde savunulduğunda basit ama hızlı vücut hamleleriyle o markajdan kurtulmayı başarıyor ve topla buluşurken sorun yaşamıyor. Toplu oyunda ise özellikle sol kanatta ikili sıkıştırmaya maruz kaldığı pozisyonlarda topla oynama yeteneği sebebiyle de zorlanmadan bu durumdan sıyrılabiliyor.

Adam eksiltme: Hızı ve çevikliği ile üst düzey top sürme beceresi birleşince neredeyse “yürüyerek” adam eksiltebiliyor. İkinci bölgede topla buluştuğu zamanlarda veya sol kanatta rakip ceza sahasına yakın topla oynadığında karşısında savunma yapan oyuncu ve oyuncuları çalım atarak rahatlıkla ekarte edebiliyor ve takımı adına gol tehlikeleri yaratabiliyor. En etkili olduğu pozisyonlar olan kontrataklarda rakip takımın savunmacıları Avdijaj karşısında pozisyon alıp, güçlü fizikleri veya yatarak müdahaleleri ile top kapmaya çalışmalarına rağmen onları hiç zorlanmadan geçebilme yeteneği ile fark yaratıyor.

Bitiricilik: Üçüncü bölgede topla buluştuğunda rakip kaleciyi her daim zorlayabilecek potansiyelde bir isim. “Signature move”, yani kendisinin en sık uyguladığı hareket Arjen Robben’den aşikar olduğumuz hareketin ters kanattaki olanı aslında. Ceza sahasına yakın bir bölgede sol kanatta topla buluştuğunda ceza sahasına paralel veya ceza sahasına doğru paralel bir şekilde topu hızlıca süren Avdijaj kaleyi karşıdan gördüğü pozisyona gelince kaleyi yokluyor ve sık sık böyle goller bulabiliyor. Bunun dışında uzaktan şutları ile de tehlikeli oluyor, ceza sahası içinde de iyi bir bitirici.

Teknik: Bütün güçlü yönlerinin yanında ortalamanın üzerinde bir tekniğe sahip, verdiği pasların %75’inde isabetli ve maç başı en az 1 kilit pasa imza atıyor (ortalaması 1.23). Verdiği paslar çoğunlukla kısa paslar olsa da, bu pasları ceza sahası çevresinde ve rakip oyuncuların baskısı altında verdiğini belirtmek gerek. Pasları dışında kolayca adam eksiltebilme yeteneği de teknik yapısından kaynaklanıyor, bileklerine hakimiyeti hayran bırakacak seviyede.  

 

Zayıf Yanları (Disiplinsizlik, Bencillik, Güç, Hava mücadeleleri)

Disiplinsizlik: Donis Avdijaj’ın kariyerinde yaşadığı bütün sorunların en büyük sebebi disiplinsiz karakteri: Daha 17 yaşındayken ve U17 takımıyla fark yaratırken Alman basınında disiplin konusunda sorunlu olduğu belirtilmişti. 18 yaşında ise spor arabasını hız yaparak hurdaya çevirdi. 2016’da ise kırmızı ışıkta geçtiği, park ederken birden fazla arabaya zarar verdiği ve polis kontrolünde polislere küfür ettiğinden ertesi yıl bunların sonucunda 40 saat sosyal yardım cezası aldı. Saha dışı sıkıntılarının yanında takım arkadaşları, yöneticiler ve teknik ekipler ile ciddi sorunlar yaşadığı sıkça haber oldu; Mart 2019’da da takımı Willem II’de “sürekli olarak tekrarlanan disiplinsiz hareketleri” sebebiyle kendisiyle olan sözleşmesini feshetti.

Bencillik: Bir diğer büyük soru işareti de sahada bencil davranmaya devam edip etmeyeceği hakkında. Maç içinde topu ayağında gerektiğinden fazla tutmaya meyilli bir isim Avdijaj ve yeteneklerine fazlasıyla güveniyor. Bu güveni sebebiyle ikili sıkıştırmalarda topu ayağından çıkarmak yerine çalım atmayı deniyor ya da zaman zaman topu neredeyse saniyelerce sürüp gereksiz bir şekilde zaman kaybediyor. Bu bencil hareketleri sebebiyle de sıkça takım arkadaşlarının eleştirisine maruz kalıyor; bu eleştirilere ise olumsuz karşılık veriyor ve bu sebeple de takım kimyasını bozabiliyor. Bu tarz durumların ardından da takım arkadaşlarına sahada küsüp belli oyunculara pas vermeyi reddedebilecek seviyeye getirebiliyor.

Güç: Avdijaj’ın dayanıklılığı ortalama olmasına rağmen zayıf bir oyuncu olması maç içerisinde kendisine sıkıntılar yaratabiliyor: Fizikli savunma oyuncuları ile savaşçı orta sahalara karşı omuz omuza girdiği mücadeleleri sıkça kaybediyor ve bu top kayıpları da zaman zaman kendi takımının kalesinde tehlikeli pozisyon olarak sonuçlanabiliyor. Maç başına 19 ikili mücadeleye giren Kosovalı, bunların sadece 6’sını kazanabiliyor (başarı oranı %34). 

Hava topları:  1.72 m boyundaki Avdijaj’ın maç içerisindeki en zayıf olduğu alanın hava topları olduğunu söylemek gerek. Hava toplarında girdiği mücadelelerin sadece %19’unu kazanan Avdijaj’ın zayıf fiziği ve kısa boyu ciddi eksikleri. Atletizm konusunda ortalama bir seviyede olsa da zıplama yeteneği epey zayıf ve bu da hava toplarında kendisine sıkıntılar yaratıyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Theo Bongonda, Samu Castillejo

Donis Avdijaj’ın güçlü ve zayıf yönlerini göz önüne aldığımızda kendisine ülkemizde de daha önce forma giymiş Theo Bongonda’yı benzetebiliriz: İki oyuncu da hızlı ve kolayca adam eksiltebiliyor, ikisinin de bitiriciliği iyi düzeyde. Zayıf yönlerine geldiğimizde disiplinsizliği benzemese de zayıf yapıları, zaman zaman topu ayaklarında fazla tutması ve hava toplarındaki zayıflıkları ile birbirlerine benzetebiliriz. Avrupa’dan bir örnek vermek gerekirse de Milan’ın kanat oyuncusu Samu Castillejo’yu genç Kosovalı’ya benzetebiliriz. 

 

Trabzonspor’a Uygunluğu

22 yaşındaki eski “wonderkid” Avdijaj, serbest oyuncu statüsünde Trabzonspor ile 4 senelik sözleşme imzaladı; ilk senenin ardından Trabzonspor tarafından 3 yıl opsiyonlu ve yıllık ücreti de ilk sezonunda 300 bin €’nun altında. Diğer senelerdeki yıllık ücretinin de 500 bin € civarı olması maddi açıdan Trabzonspor için çok uygun bir transfer olduğunu gösteriyor. Yaklaşık 4-5 sene önce büyük bir yıldız olmasına kesin gözüyle bakılan, ama disiplin sorunları sebebiyle kariyeri zirve yapmadan düşüşe geçen Avdijaj, Mart 2019’da takımı Willem II tarafından serbest bırakıldıktan 4 ay sonrasında kendisine bir kulüp bulabildi. Şu ana kadar oynadığı tüm kulüplerde negatif yönleri tüm pozitif noktaların önüne geçti ve Trabzonspor’da bu durumun farkında olarak bu oyuncuyu transfer etmiş durumda. Kontranın sadece ilk sezonunda değil, ilk 3 sezonunda takım opsiyonunun olması çok zekice bir hamle.

Hem saha içinde hem de saha dışında disiplin sorunları yaşamaması halinde Avdijaj Trabzonspor adına yılın transferi olabilir. Rakip savunma oyuncularından kolayca sıyrılarak ve topu sürerek atacağı goller ile Trabzonspor taraftarlarının gözüne çabucak girecektir. Şayet 2014-2015 yıllarında kendisinden bir üst seviyede göstermesi beklenilen performansının yarısını gösterirse bile Trabzonspor’a hücumda büyük katkı verecektir. Sosa ve Mikel gibi iki tecrübeli ve lider karakterli orta saha oyuncusuyla oynaması sebebiyle bencillik yapması durumunda kendisine yine ciddi uyarılar gelecektir lakin Trabzonspor taraftarı da bu durumu fark edip kendisine tribünden ciddi tepkiler verebilir. Bu durum “ateş ile barut yan yana durmaz” lafını direkt olarak akıllara getirse de Avdijaj’ın kariyerinin ciddi bir düşüşte olduğunu ve Trabzonspor’un kendisinin belki de son şansı olduğunu fark etmesi durumunda Trabzonspor sadece kendisinden katkı almakla kalmayacaktır, Ayrıca önümüzdeki birkaç sene içinde Avdijaj’dan ciddi bir kazanç da elde edebilir. 

Trabzonspor az riskli ama büyük kazanç sağlayabilecek transfer politikasını sürdürmeye devam ediyor ve Avdijaj da bu politikanın en büyük kazanç getirebilecek ismi, lakin saha içi ve saha dışındaki sıkıntılı geçmişi sebebiyle de diğer yeni isimler arasında da en büyük riski kendisi taşıyor. Kendisini futbola vermesi durumunda hem Trabzonspor hem Avdijaj için “win-win” olabilir, en azından golleri ve zevk veren oyun stili ile ülkemize renk katacaktır.