Doğum Tarihi: 02.02.1999 (20 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Vitoria Guimaraes         

Değeri: 4.500.000€

Sözleşme Sonu: 30.06.2024        

Boy: 1.90

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Kariyerine Burkina Faso’nun Salitas kulübünde başlayan Tapsoba, 2015 yılında aynı ligin bir başka takımı olan US Ougadoudou’ya transfer oldu. 2017 yılında henüz 18 yaşındayken Portekiz’e gelen genç oyuncu, Avrupa kariyerine Leixoes kulübünde başladı. Bu ekibin U19 takımıyla ilk maçlarına çıkan oyuncu Ocak 2018’de Portekiz’in köklü kulüplerinden Vitoria Guimaraes tarafından transfer edildi. Tapsoba, geride bıraktığımız 2018/19 sezonunda Portekiz 2.Liginde yer alan Guimaraes B takımında gösterdiği istikrarlı performansla dikkatleri üzerine çekti. Çıktığı 30 maçta rakip fileleri 7 kez sarsan genç oyuncu, takımının küme düşmesine engel olamadı. Guimaraes B takımı her ne kadar bir alt kümenin yolunu tutsa da Tapsoba gösterdiği performansla A takıma yükselmeyi başardı ve içinde bulunduğumuz sezonda takımın değişilmez isimlerinden biri haline geldi. A takım kariyerine sezon öncesinde oynanan Avrupa Ligi eleme maçlarıyla başlayan Tapsoba 6 maçta attığı 3 golle ve savunmada gösterdiği performansla takımının Avrupa Ligi’ne katılmasında önemli pay sahibi oldu. Üstüne üstlük play-off turu rövanş maçında “Bu takım bize gol atarsa kafamı keserim.” diyen FCSB başkanı Becali’nin takımına attığı golle, Guimaraes’i 2 yıl aradan sonra Avrupa Ligi gruplarına taşıdı. İstikrarlı katkısını ligde ve Avrupa Liginde de devam ettiren Tapsoba, içinde bulunduğumuz sezonda şu ana 28 maça çıkıp 7 gol 1 asistlik katkı verdi.

Burkina Faso Milli Takımındaki ilk maçına 2016 yılında çıkan oyuncu, son dönemde gösterdiği performansla ülkesinin değişilmez isimlerinden biri olurken toplamda 8 defa milli formayı terletti. Tapsoba oynadığı maçların büyük çoğunluğunda 4lü savunmada sağ stoper olarak görev yaptı.

 

Güçlü Yönleri (Hava Hakimiyeti, Pas, Oyun Kurma, Hız, İkili Mücadele, Müdahale, Penaltı)

Hava Hakimiyeti: Tapsoba’nın uzun boylu bir oyuncu olması ona hava toplarında doğal bir avantaj sağlıyor. Bu avantajının yanı sıra zamanlama ve sıçrama kabiliyetinin de iyi seviyede olması Tapsoba’ya hava toplarında kolaylık sağlıyor. Ortalama 4 hava topu mücadelesine giren oyuncu bunların %64’ünden galip ayrılıyor. Ayrıca bu sezon attığı gollerin 2 tanesi de kafa vuruşları sonucu geldi.

Pas ve Oyun Kurma: Tapsoba’nın oyunundaki en önemli artılardan biri top kullanma becerisinin oldukça iyi seviyede olması. Savunmadan top çıkarırken genelde dikine paslar atmayı tercih eden oyuncu, atağın yönünü değiştiren uzun mesafeli paslarda da yüksek yüzdeyle başarı sağlıyor. Maç başına 49 pas denemesi yapan Burkina Fasolu oyuncu bu denemelerin %88’inde başarı sağlamış vaziyette. Pas becerisinin yanı sıra savunmadan dribblingle de top çıkaran Tapsoba hızı ve teknik becerisi sayesinde bu tip durumlarda da sıkıntı yaşamıyor. 

Hız: Tapsoba’nın atletizm seviyesi ve hız becerisinin de iyi olduğunu söyleyebiliriz. Guimaraes takımı topa sahip olmayı benimseyen ve ataklarda stoperlerini de öne çıkarıp geride açık alanlar bırakan bir takım. Bununla birlikte Tapsoba hızı ve çabukluğuyla takımının yakalandığı ani atakları savunmakta başarılı bir görüntü çiziyor.

İkili Mücadele: Tapsoba’nın fizik kapasitesinin güçlü olması ve hızlı bir oyuncu olması, ona ikili mücadelelerde de önemli avantaj sağlıyor. İkili mücadelelerde vücudunu iyi kullanan oyuncu rakiplerine kolay şans tanımıyor. Maç başına 11 ikili mücadeleye giren Tapsoba, bu mücadelelerin %67’sinden galip ayrılıyor.

Müdahale: İkili mücadelelerde başarılı olan Tapsoba’nın top kesme hamlelerinde de genellikle başarılı olduğunu görüyoruz. Topla rakibin arasına iyi giren oyuncunun kayarak yaptığı müdahalelerde genellikle başarılı oluyor. Maç başına 2.7 top kapma hamlesi yapan Tapsoba, bunların %67’sinde başarı sağlıyor.

Penaltı: Tapsoba’nın tekniğinin iyi olmasının bir başka yansıması da penaltılardaki becerisi olarak öne çıkıyor. Penaltılarda oldukça soğukkanlı gözüken genç oyuncu, genellikle yerden köşeye vuruşlar yapmayı tercih ediyor. Bu sezon 5 kez penaltı noktasına gelen oyuncu, yaptığı vuruşların tamamını gole çevirmeyi başardı.

 

Zayıf Yanları (Çevre Kontrolü, Markaj, Konsantrasyon, Agresiflik, Kart Problemi)

Çevre Kontrolü, Markaj ve Konsantrasyon: Tapsoba her ne kadar ikili mücadelelerde ve top kapma hamlelerinde başarılı olsa da zaman zaman çevre kontrolü yapmakta sıkıntı yaşayabiliyor. Maç içinde topun olduğu yere fazla odaklanan bir oyuncu olması sebebiyle zaman zaman savunma arkasına yapılan koşulara yanıt veremeyebiliyor. Bununla birlikte maç içinde konsantrasyon kaybı yaşayabilen Tapsoba, zaman zaman boşa çıkan rakip hücum oyuncularını fark edemeyip, takımının kalesinde pozisyonlar görmesine sebep olabiliyor.

Agresiflik ve Kart Problemi: Tapsoba’nın top kapma hamlelerinde genellikle başarılı olduğunu belirtmiştik. Buna karşılık başarılı olamadığı pozisyonlar, genellikle oyuncunun yaptığı sert faullerle ve kartlarla sonuçlanıyor. Tapsoba gibi hamle gücü yüksek oyuncular kart görme riskiyle her zaman karşı karşıyadır. Ancak oyuncunun Porto maçında henüz 40.saniyede gördüğü kırmızı kart takım için kötü bir sonuca yol açmıştı. Tapsoba’nın bu konuda kendini dizginlemesi ve yaptığı riskli müdahaleleri azaltması, onun oyununun gelişimine katkı sağlayabilir. Tapsoba bu sezon 7 sarı kart ve 1 kırmızı kart gördü.

 

Benzediği Oyuncular: Kalidou Koulibaly, Nikolas Nkoulou

Tapsoba’nın hız, atletizm ve fiziksel özellikle bakımından Napoli’nin stoperi Koulibaly ve Torinolu savunmacı Nkoulou ile benzerlikler gösterdiğini söyleyebiliriz. Yine savunmada yapılan agresif top kapma müdahaleleri ve kart görmeye yatkınlık açısından bu oyuncuların benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz. Tapsoba’nın, Koulibaly seviyesine gelebileceğini öngörmek fazla iddialı bir bakış açısı olur. Buna karşılık Tapsoba, çıkışını benzer doğrultuda devam ettirirse Afrika kıtasının önemli stoperlerinden biri haline gelebilir.

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray

Öncelikle Tapsoba gibi gelecek vadeden bir oyuncunun bu dönemde ülkemize gelmesinin kolay görünmediğini belirtmek lazım. Özellikle Portekiz’in büyük kulüpleri Porto, Benfica ve Sporting oyuncuya muhakkak talip olacaklardır. Özellikle savunmasında büyük sıkıntı yaşayan Sporting, Tapsoba’yı takıma katmak isteyecektir. Buna karşılık ligimizin üç büyük kulübü Tapsoba’yı kadrosuna katabilecek prestije ve maaş bütçesine sahip fakat bonservis noktasında soru işaretleri var. Oyuncu hangi takıma gelirse gelsin gelişimini sürdürmesi ve o takıma önemli kazanç getirmesi muhtemel görünüyor.

Beşiktaş, Vida’yı önemli bir bonservis geliriyle satabilirse bu boşluğu Tapsoba ile doldurarak takım için iyi bir yatırım yapabilir. Yine aynı şekilde sezon başından beri savunmasında sıkıntılar yaşayan Fenerbahçe, oyuncu satarak elde edeceği bütçe ile bu oyuncuyu kadrosuna katarak takım savunmasını güçlendirebilir. Son olarak Luyindama’nın sakatlığı sonrası savunmada sıkıntı yaşayan Galatasaray, bu boşluğu Burkina Fasolu oyuncuyla doldurabilir. Tapsoba’nın Ocak ayındaki tahmini bonservis bedeli 7-8M€ civarında olabilir.

TRANSFERMARKT PROFİLİ