Doğum Tarihi: 03.12.1992 (23 yaşında)

Mevki: Sağ Bek

Takımı: Maccabi Tel Aviv

Ülkesi: İsrail

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

Profil

1992 yılının 3 Aralık’ında İsrail’in Netanya şehrinde dünyaya gelen, Etiyopya asıllı İsrailli oyuncu Elazar Dasa, futbol hayatına da doğduğu ülkede başladı.Kudüs ekibi Beitar Jerusalem’in altyapısında futbolla tanışan Dasa, basamakları tek tek çıkarak genç yaşında A takıma yükselmeyi başardı.18 yaşında A takımla maçlara çıkan Dasa, 2010-2015 yılları arasında Jerusalem ekibinde geçirdiği 5 yıl sonucunda toplamda 103 maça çıktı ve 3 gol kaydetti. Milli takım kariyerine ise daha 15 yaşındayken İsrail U16 milli takımıyla başlayan Dasa, sırasıyla ülkesinin milli takımının U17-U18-U19 ve U21 yaş kategorilerinde toplamda 40 maça çıktı. A  milli takım serüveni ise 3 Eylül 2015’te başlayan sağ bek, bu formayı ise 3 defa terletti. 2015 yazında Beitar Jerusalem’den, İsrail liginin şampiyonu  Maccabi Tel Aviv takımına transfer olan Dasa, bu sezon toplamda 37 maça çıktı ve 3 gol atma becerisi gösterdi. Takımının bu sezon vazgeçilmezi olan başarılı sağ bek, sezon boyunca gösterdiği performans ile ülkesinin milli takımının da yeni jenerasyonunun değişmezlerinden biri olabileceğini gösterdi.

Eli Dasa, Beitar Jerusalem ve Maccabi Tel Aviv takımlarında oynadığı maçlarda   4-2-3-1 ve 4-3-3 lü taktik anlayışlarının, avrupa maçları dışındaki hemen hemen tüm maçlarda hücumcu bek olarak, ofansif alana katkı yapabilen ve geri dönebilen sağ bek olarak oynadı.

 

Güçlü Yönleri

Ortalama yüzde 86 lık bir isabetli pas yüzdesiyle oynayan Dasa, bir sağ bek için maç başına ortalama  73 pas kullanımı ile diğer sağ beklerden farklı bir görüntü çiziyor.Beşiktaş’ın pas dinamosu Atiba Hutchinson’ın maç başına ortalama 64 pasla oynadığını düşündüğümüzde bir sağ bek için bu istatistik bir hayli dikkat çekici. Elazar’ın Maccabi pas trafiğinde bu kadar önemli olmasının önemli bir sebebi ise oyun içinde özellikle hücum alanında Maccabi’nin tüm oyunları sağ kanattan Dasa üzerinden şekillendiriliyor olmasıdır. Önünde oynayan Tal-Ben Haim ile de çok iyi anlaşan Dasa, hücum oyununa katılmayı seven, geri dönüşlerde başarılı ve atletik bir sağ bek olarak oynuyor.Atletik oluşunun ona maç içinde hem atak hem de defansif anlamda dayanıklığının son derece üst düzey olmasını sağlıyor.  Öte yandan, maç başına ortalama 3,2 yüzdelik bir orta açma istatistiği olan Dasa, takımının hücum bölgesinde ne kadar etkili olduğunu bu şekilde gösteriyor. Bu sezon yaptığı 9 asist ve 3 gollük performansı ile toplamda Maccabi’nin 12 golüne direkt katkı sağlaması da bunun en büyük örneği. Dribbling girişimlerinde de bir hayli etkili olan Dasa, atletik vücudunu takımının geriden atağa kalktığında ve hücum yönünde dribbling yaparak kullanabiliyor, ortalama her maç 4 dribbling girişimi yapan sağ bek bunların yüzde 66 sını başarılı sonuçlandırıyor ve bu da ona asist olarak geri dönmüş durumda. Dasa genel olarak hücumu seven, ikili mücadelelerden kaçınmayan ve fiziken atletik bir vücuda sahip sağ bek oyuncusu olarak göz dolduruyor.

 

Zayıf Yanları

Fiziki açıdan atletik bir vücuda sahip olmasına rağmen Dasa’nın 1.70’lik boyu onun en büyük zayıf yanlarından birisi.Fiziksel olarak kısa boylu oluşu ne yazıkki hava topu mücadelerinde ona negatif bir yön olarak dönüyor. Maç başına yüzde 52 lik bir ikili mücadele kazanma istatistiği olmasına rağmen hava topu mücadelelerinde bu istatistik ne yazık ki yüzde 42 seviyelerine iniyor. Bu da korner posizyonlarında ya da oyunun Maccabi sahasına yıkıldığı zamanlarda Dasa ve takımı için olumsuz sonuçlar doğurabilecek bir istatistik. Ligimizin başarılı sağ beklerinden Gökhan Gönül’ün de her ne kadar boyu uzun olmasa da hava topu mücadelerindeki kazanma oranı yüzde 61 olduğu için bir başka deyişle maç başına 3.8 hava topu mücadelesinin 2.3’ünü kazanan Gökhan örneğinden yola çıkarak Dasa’nın 2.6 hava topu mücadelesinde 1.1 olan bir başarısını biraz daha yükseltmesi gerekmekte. Her maç ortalama 3,2 orta girişiminde bulunan Dasa’nın orta tercihlerinde ise daha efektif olabilmesi için daha isabetli ve hedefe yönelik tercihler geliştirmesi gerekmekte. Bu özellik, Dasa’nın ileride çok etkili bir sağbek olabilmesi için en önemli ayıraçlardan biri olacaktır. Kilit pas oranında ise, pas trafiğinde çok önemli olan ve istatistiksel olarak çok başarılı bir performans sunan Dasa’nın 1.3 olan kilit pas ortalamasını biraz daha yükseltmesi onun büyük kulüplerin radarına girebilmesi için bir başka etkileyici unsur olabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Nejc Skubic, Lionel Carole, Samuel Inkoom

Oynadığı pozisyon ve fiziksel özellikleri itibariyle yukarıda adı geçen futbolculara benzer nitelikler taşıyan Dasa’yı daha çok Antalyaspor’un sağ beki Inkoom ile özdeşleştirebiliriz. İki oyuncu da sahada atletik yapıları hızlı ve seri oluşları ile ön plana çıkmaktalar.Ayrıca bu iki oyuncu da yine Carole ve Skubic de olduğu gibi atağa çıkmayı seven oyunu iki yönlü oynayabilen bek oyuncuları olan göze çarpıyorlar.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Medipol Başakşehir, Kasımpaşa

Uzun yıllardır başarılı bir sağ beke ihtiyaç duyan Gençlerbirliği ve Kasımpaşa için Eli Dasa çok iyi bir çözüm olabilir. Futbol stilleri de Maccabi’ye uyan bu iki takım ve Başakşehir Eli Dasa’yı da transfer edebilecek potansiyele sahipler. 4-3-3 ve 4-2-3-1 sistemlerine alışık olan Eli, bu üç takımın da vazgeçilmez ismi olabilir.

 

Transfermarkt Profili