Doğum Tarihi: 03.03.1989 (28 yaşında)

Mevki: Ön Libero, Merkez Orta Saha

Takımı: KV Kortrijk

Ülkesi: Fransa

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

Boy: 1.84 m

 

 

Profil

Chamonix/Fransa doğumlu Elohim Rolland, futbola 1999 yılında 10 yaşındayken Nimes Olympique takımında başladı. 11 yıl boyunca burada top koşturduktan sonra 2010 yılında Villefranche Beaujolais’e transfer oldu ve takımının formasını toplam 17 maçta terletip 1 gol kaydetti. Ardından 2011’de AS Lyon-Duchère kulübüne transfer oldu. Burada 3 yıl forma giydi ve toplam 62 maç oynayıp 12 gollük katkı sağladı.

2014 yazında kontrat bitiminde bonservissiz olarak US Boulogne’a transfer oldu. 2014-2015 sezonunu US Boulogne’de geçirdi ve sezonu 34 maçta 5 golle tamamladı. Burada gösterdiği başarılı performansın ardından KV Kortrijk kulübünün radarına girmeyi başaran futbolcu Belçika macerasının kapısını araladı.

1 Temmuz 2015’te şimdiki kulübü KV Kortrijk’a transfer olan Rolland, şu ana kadar kulübüyle 2 sezonu geride bıraktı ve 68 kez forma giyip 7 gol & 7 asist üretti.

Şimdiye dek Fransa’nın herhangi bir milli takım kategorisinde yer almayan Rolland’ın bundan sonra da milli takımda boy göstermesi pek olası gözükmüyor.

Son kulüpleri Boulogne ve Kortrijk ile 4-4-2, 4-2-3-1 gibi dizilişlerin defansif orta sahasında veya merkez orta sahasında görev alan oyuncunun ağırlıklı olarak defansif orta saha rolünde forma giydiğini söyleyebiliriz. Ancak özellikle Kortrijk kariyerinde merkez orta saha oynadığı maçlarda skora doğrudan katkısının gözle görülür biçimde arttığını dip not olarak belirtmekte fayda var. Dolayısıyla iki mevkide de verimli olabilen bir isim.

 

Güçlü Yönleri (Mücadele, Pres, Müdahale, Top Tekniği, Soğukkanlılık, Oyun Kurma)

Rolland’ı güçlü kılan özelliklerinin başında defansif meziyetleri geliyor. Özellikle takımının defansına hırslı ve mücadeleci yapısıyla katkı veren oyuncu, maç başına ortalama 21 ikili mücadelede %60’a yakın, 6 hava topu mücadelesinde de yine %60 oranda üstünlük kuruyor. Rakip ataklarında sık sık rakibin alanını daraltan ve yılmadan pres yapan oyuncunun müdahalelerdeki başarısını da göz ardı etmememiz gerekiyor. Her maç ortalama 6 top kapma girişiminde bulunan ve %55’lik başarı sağlayan oyuncunun, 1,84 m’lik boyu ve uzun bacaklarının bu istatistiği yakalamasında yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Kayarak müdahaleleri de son derece etkili olan oyuncunun “kesicilik” repertuarı geniş. Dolayısıyla defansif meziyetlerini göz önünde bulundurduğumuzda, Rolland’ın takımının defansif gücüne güç katan “kemik gibi” bir oyuncu olduğu yorumunda bulunabiliriz.

Defansif özelliklerine ek olarak diğer yetenekleriyle de dikkat çeken futbolcunun gayet iyi bir top tekniğine sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Top ayağındayken soğukkanlı yapısı sayesinde son derece rahat bir profil çizen, iki ayağını da son derece iyi kullanabilen, daralan alanlardan gerektiğinde adam eksilterek veya beklenmedik paslarla çıkabilen, etkili uzun paslar çıkarabilen, genel olarak ise maç başına 54 pasta %82’lik yüzdeyle oynayan bir oyuncu. Ayrıca her maç 3.6 dribbling denemesinde bulunup %73 oranda başarı yakalaması da oyuncunun top tekniğini yansıtan ve mevkisine göre ekstra değer katan bir diğer özellik olarak göze çarpıyor.

Takımının atak başlangıçlarında sorumluluktan kaçmayan Elohim Rolland, 1. veya 2. bölgede aldığı topları yüksek top tekniğinin de yardımıyla başarılı bir şekilde dağıtabiliyor ve iyi oyun kuruyor. Dolayısıyla oyuncunun hücum organizasyonlarında da aktif bir rol oynadığını görüyoruz. Oyunun ofansif yönüne yabancı olmaması, Rolland’ın merkez orta saha olarak da rahatlıkla görev alabilmesine ve box-to-box bir futbolcu haline gelebilmesine olanak sağlıyor. Daha önce belirttiğimiz üzere merkez orta saha oynadığında skora doğrudan katkısının artması bunu kanıtlar nitelikte.

 

Zayıf Yanları (Tempo, Kart Problemi, Basit Pas Hataları)

Fransız orta sahanın handikapları arasında ilk olarak tempo problemi göze çarpıyor. Rolland’ın maç içerisinde yer yer temponun arttığı anlarda maçtan uzaklaşabildiğine tanıklık ediyoruz. Fakat bilhassa defansif orta saha olarak oynadığı maçlarda gördüğümüz bu durumun, hocasının taktiksel tercihinden de kaynaklanabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Hırslı ve tatlı sert müdahaleleri seven yapısıyla takım defansına güç katan Rolland’ın söz konusu nitelikleri kart problemine girmesiyle sonuçlanarak başına bela olabiliyor. Nitekim geçtiğimiz sezonun son 20 maçında toplam 8 sarı kart görmesi, bu durum için net bir örnek teşkil ediyor. Özellikle erken gördüğü sarı kartlar sonrasında frene basması gerektiği için maçın başındaki enerjisini karşılaşmanın geri kalanına yansıtamayabiliyor. Yine de duruma olumlu yönünden bakmak gerekirse, Rolland’ın kariyeri boyunca çok seyrek kırmızı kart görmüş olduğunu ve en azından sarı karttan sonra kendini kontrol edebildiğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan Fransız futbolcunun maç içerisinde kimi zaman basit pas hataları yaptığını ve özellikle de takımının atağa kalktığı anlarda bu hataların takımı için tehlikeli hale gelebildiğini görüyoruz. Fakat çok sık olmasa da yaptığı bu hataların, oyuncunun top tekniğinden ziyade anlık konsantrasyon kayıplarından meydana geldiğini belirtmekte yarar var.

 

Benzediği Oyuncular: Mohamed Elneny, Felipe Melo

Rolland’ın bir defansif orta sahaya göre yüksek tekniği, soğukkanlı yapısı ve oyun kurabilme yeteneği bizlere aynı seviyede olmasa da Arsenal’in Mısırlı futbolcusu Mohamed Elneny’i hatırlatıyor. Aynı zamanda defansif olarak güçlü ve mücadeleci yapısı, hırsı, tatlı sert ve başarılı müdahaleleri ise bir dönem Galatasaray’da forma giyen Felipe Melo’yla benzerlikler gösteriyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Bursaspor, Antalyaspor, Osmanlıspor, Kasımpaşa, Gençlerbirliği

28 yaşındaki Fransız futbolcu gerek tecrübesi gerek kalitesi bakımından ligimizin birçok kulübünde düzenli olarak oynayabilecek bir isim. Özellikle bu sezon vatandaşı Paul Le Guen’in yönetiminde geçtiğimiz sezonu unutturma çabasına girecek olan Bursaspor’un orta saha eksiği için iyi bir çözüm olacaktır. Rıza Çalımbay yönetiminde başarılı bir sezonu geride bırakan Antalyaspor için ise Rolland hamlesi, bu sezon tekrar Avrupa’yı zorlayabilecek bir takım olmaları adına doğru bir takviye olacaktır. Öte yandan yaz transfer döneminde yaşanabilecek ayrılıklardan dolayı orta saha mevkisinde alternatif sıkıntısı yaşaması muhtemel olan Osmanlıspor için Rolland yararlı bir transfer olabilir.

Bunların yanında Kasımpaşa, Gençlerbirliği ve diğer birçok Anadolu kulübünün Elohim Rolland transferiyle kadrosuna güç katması işten bile değil. Her ne kadar sözleşmesi 2020’ye kadar geçerli olsa da Rolland’ın düşük bir bonservis bedeli ve takımlarımızı zorlamayacak bir maaş talebiyle transfer edilebilmesi muhtemel gözüküyor.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ