Doğum Tarihi: 28.04.1989 (27 yaşında)

Mevki: Sağ Bek

Takımı: IFK Göteborg

Ülkesi: İsveç

Değeri: 1,400.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

 

 

Profil

Futbola İsveç’in güney bölgesinde yer alan Ekets GolF’ta başlayan Emil Salomonsson, daha sonra sıçrayışını yapacağı Angelholms FF’ye transfer oldu. Angelholms alt yaş takımları ile dikkatleri üzerine çeken futbolcu, 2006 yılında İsveç U17 takımına çağrıldı.  O sezon sonunda Göteborg, Halmstads ve Helsingborgs gibi Allsvenskan ekiplerinin iştahını kabartan Emil’i kapan ekip Halmstads oldu. Ancak genç oyuncunun bonservisini aldıktan hemen sonra tekrardan Angelholms’a kiraladılar. Burada İsveç 2. Ligi Superettan’da 29 maçta 9 gol ve 1 asistlik performansla kendini Halmstads yetkililerine kanıtlayan Salomonsson bir sonraki sene Allsvenskan’da forma giyebileceğini gösterdi. Halmstad takımına dönünce de istikrarlı performansını sürdürdü ve 3 senede 85 maçta forma giyerek 5 gol, 3 asistlik katkı verdi. 

30 Ağustos 2011’de kendini Göteborg’lu yapacak olan sözleşmeye imza atan Salomonsson, ilk sezonunda Adam Johansson’ın arkasında yedek olarak bekledi ve Johannson’un ertesi sezon takımdan ayrılmasıyla birinci seçenek haline geldi. 2012 sezonunda Göteborg ligi 7. Sırada bitirirken o da 27 maçta forma şansı buldu. İstikrarlı oyununun yanında skora da daha fazla katkı vermeye başlayan Emil Salomonsson, 2014, 2015, 2016 yıllarında sırasıyla 3 gol 8 asist, 5 gol 7 asist ve 7 gol 7 asist istatistiğini yakaladı. İşin ilginç yanı ise bu istatistiğini düzenli olarak sağ bekte forma giyerken elde etmiş olması. Daha önceki yıllarda zaman zaman sağ önde değerlendirilirken bu rakamları yakalayamamıştı.

İsveç alt yaş kategorilerinde U17, U19 ve U21 seviyelerinde toplam 27 maça çıkan Emil 2 gol kaydetti. Ayrıca İsveç A milli oyuncu havuzunda da yer alan oyuncu 5 kez de bu seviyede oynadı.

Salomonsson kariyerinin genelinde 4’lü savunma içeren saha dizilişlerinde savunmanın sağında görev yapmıştır. Göteborg genellikle 4-4-2 veya 4-2-2-2 dizilişleriyle sahada yer alıyordu. İsveç milli takımlarında da dizilişteki yeri ile ilgili pek fazla değişiklik gözlemlenmedi. Ancak oyuncunun daha önce sağ kanatta da forma giymiş olması onun 3’lü savunma taktiklerinde orta 5’li de rahatlıkla değerlendirilebileceğini gösteriyor.

 

 

Güçlü Yönleri (Orta Yapma, İstikrar, Konsantrasyon, Dayanıklılık, Takım Oyunu)

Hücum beki olduğu sadece istatistiklerine bakılarak anlaşılabilir ancak istatistiklerin ardında bunu kanıtlayan özellikleri de oldukça belirgin. Öncelikle İskandinav genleri onun dayanıklılık konusunda farkını ortaya koymasına yardımcı oluyor. Bir bek oyuncusunda hem ileri çıkışlarda hem de çıkış yaptıktan sonraki dönüşlerde dayanıklılık şarttır. Salomonsson, en fark yaratan özelliği olan, hiç durmadan takımın her atağında sağ kulvardan hücuma katılımını da dayanıklılığı sayesinde verimli olarak yapabiliyor. Bunun yanında istikrarlı olmasından da söz etmek gerekiyor. 2. tercih olduğu 2011 senesi haricinde, 30 maç üzerinden oynanan İsveç Allsvenskan’da, 8 sezonluk maç ortalaması 27.5’tir. Neredeyse hiç sakatlık yaşamaması ve kart sorununun olmaması da istikrarını destekleyen faktörlerden. İstikrarıyla beraber takım oyununu da taktik bilgisiyle son derece iyi oynayan bir oyuncu. Hocası onu sahaya sürdüğünde bir olumsuz sürpriz ile kesinlikle karşılaşmayacağını her zaman biliyor.

Asist sayılarındaki yüksek değerleri onun hücum alanında ne kadar tehlikeli bir orta yapma becerisi olduğunu gösteriyor. Zaman zaman çizgiden kısa ortalar zaman zaman da gerilerden uzun ortalarla gol yollarındaki arkadaşlarını son derece iyi besliyor. Ortalarının da genellikle tehlikeli, kavisli ve sert olduğunun da altını çizmek gerekir, yani bir forvet oyuncusunun tek dokunuşla gol yapabileceği toplar. Maç başına 3.9 orta yapan Salomonsson bunların %40’ında isabet sağlamış. Ayrıca maç başı 1.2 kilit pas ve %58’lik başarı oranı bu sezonki 11 asistinin yalnızca ortalardan ibaret olmadığını da açıklıyor. Emil Salomonsson bir bek oyuncu olmasına rağmen hücumda yeteneklerini sergilemekten geri kalmıyor. Bu sezon tüm maçlarda attığı 10 gol ve maç başına çektiği 1.4 şut ile her zaman rakip için beklenmeyen bir bitirici tehdit.

 

Zayıf Yanları (Müdahale başarısı, Pozisyon alma, Top sürme-Dribbling)

Emil Salomonsson hücum kimliğiyle öne çıkan bir defans oyuncusu. Bu sebepten dolayı geriye dönüşlerinde her ne kadar iyi olsa da pozisyon almalarında bazen dalgın olabiliyor. Örneğin son oynanan Nörrköping maçında stoperle arasında çok fazla boşluk bıraktığından araya atılan topta çaresiz kaldı ve bundan dolayı takımı golü kalesinde gördü. Geliştirmesi gereken bir özellik gibi duruyor. Bunu aynı zamanda konsantrasyon eksikliğine de bağlayabiliriz ancak bu kadar hücum katkısı olan bir oyuncunun konsantre olmadığını söylemek performansı ile çelişkili olacaktır. Bir diğer geliştirmesi gereken özelliği ise müdahale başarı oranı. Bu alanda Allsvenskanda 139. sırada bulunan oyuncu maç başına 2.9’lük müdahale girişiminde %59’lük bir başarı sağlamış. Ancak yaptığı hücum katkısı onun bu ufak defolarını görmezden gelebilmeyi sağlıyor.

Öte yandan hücum katkısını genellikle sprintlerle ve boş koşularla yaratan Salomonsson bunlara dribbling özelliğiyle pek fazla artı sağlayamıyor. Tabi ki 1.84 m boyuna göre çok yavaş bir oyuncu değil, ortalama bir hıza sahip ama topla ilişkisinin o kadar da iyi olduğu söylenemez Çok fazla dribblinge yeltenmemesi (maç başına 2.2 dribbling ile) bu özelliğinin eksik olduğunun kendisinin de farkında olduğunu gösteriyor.

 

Benzediği Oyuncular: Avdija Vrsajevic(Osmanlıspor), Lukasz Piszczek(B.Dortmund), Christian Trasch(Wolfsburg)

Net bir şekilde Salomonsson’un Lukasz Piszczek seviyesinde olmadığını söyleyebiliriz . Ancak onun o bitmek bilmeyen hücum bindirmeleri ve enerjisini gözümüzde biraz canlandırmak için doğru bir örnek oluşturabilir. Fizikleri birbirine benzer bu 3 oyuncu aynı zamanda iyi ortalar çıkartıyorlar. Ülkemizde Osmanlıspor’da dikkatleri üzerine çeken Vrsajevic de Salomonsson’un eğer gelirse ülkemizde ne kadar fayda sağlayacağı hakkında bizlere ipucu veriyor. Yine Bundesliga’da yıllardır top koşturan hali hazırda Wolfsburg’da forma giymekte olan Christian Trasch dayanıklılık ve takım oyunundaki etkisiyle Salomonsson’dan esintileri görmemize yardımcı oluyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir FK, Bursaspor, Karabükspor, Gençlerbirliği,Trabzonspor

Ligimizde Başakşehir hariç sağ bek mevkisiyle ilgili problemler yaşayan bu takımların listelerinde bulunması gereken uygun maliyetli ve fayda sağlayacak oyunculardan birisi. Başakşehir’in oyun tarzına oldukça uygun bir oyuncu olan Salomonsson ihtiyaç halinde düşünülebilecek bir isim. Karabükspor ön alanda pres yapmayı Igor Tudor döneminde alışkanlık haline getirdi. Salomonsson da bu oyun tarzında oldukça verimli olabili. Bursaspor ise Serdar Kurtuluş’un sakatlığı sonrasında hem nicelik hem de nitelik açısından sağ bek ihtiyacı duyuyor. Trabzonspor’un ise sağ bek mevkisinde ne kadar alternatifsiz olduğu aşikar. Bu durumları göz önüne aldığımızda sözleşmesi 2018 yılının Aralık ayında bitecek olan Emil Salomonsson 1.000.000 €’yu aşmayacak bonservisiyle cazip bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Transfermarkt Profili