Doğum Tarihi: 10.07.2000 (20 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha/Sağ Kanat

Takımı: Fremad Amager

Ülkesi: Gana

Değeri: 400.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2023

Boy: 1,73 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

 

Profil

Futbola ülkesinin takımlarından Cheetah FC de başlayan Emmanuel Toku, 2017 yılında düzenlenen U-17 Afrika Uluslar Kupası’nda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. TrScouts olarak bizlerin de yakından takip ettiği bu turnuvada Gana Milli Takımı ile finale kadar yükselen Toku süre aldığı bütün maçlarda 90 dakika forma giydi. Aynı yıl içinde bu kez U-17 Dünya Kupası’nda ülkesini temsil eden genç oyuncu, takımıyla Afrika Kupası finalinde kaybettiği Mali’ye bu kez U17 Dünya Kupası çeyrek finalinde elenmekten kurtulamadı

Toku’nun uluslararası turnuvalarda dikkat çeken performansı Manchester City, Lyon, Paris Saint German gibi takımların scoutlarının ilgisini çekse de bu takımlara transferi gerçekleşmedi. Toku’yu Boavista B takımı için transfer etmek istedi ancak çeşitli sorunlardan ötürü oyuncu bu takımda henüz forma giyemeden U-20 Dünya Kupasına katıldı ve turnuvadan önce Danimarka 1.ligi ekiplerinden Fremad Amager’den gelen teklife sıcak bakan oyuncu kaptanlık yaptığı Gana 20 yaş altı milli takımının gruplarda elenmesinin ardından Danimarka ekibiyle sözleşme imzaladı.

2019-2020 yılında ilk sezonunda çıktığı 19 karşılaşmada 3 gol 3 asistlik performans sergileyen genç oyuncunun performansından memnun kalan takımı, Toku ile 2023 yılına kadar sözleşme uzattı. 2020-2021 sezonunda CSKA Moskova ve Galatasaray gibi büyük takımlarında dikkatini çeken bir performans ortaya koyan Toku, ilk devresi sona eren ligde on beş maça ilk 11’de başlarken 6 gol 3 asistlik katkı sağladı. Dört kupa maçına da 3 gol sığdırmayı başardı.

Toku farklı taktik varyasonlar farklı pozisyonlarda görev almış olsa da ağırlıklı olarak ofansif orta saha ya da ters ayaklı sağ kanat olarak oynuyor.

 

Güçlü Yönleri (Dribbling, Çabukluk, Saha içi Oyun Görüşü, Çalışkanlık)

Dribbling: Bileklerine hakimiyeti yüksek olan Toku’nun topla bütünleşmesiyle birlikte ani yön değiştirmeleri rakiplerini çaresiz bırakabiliyor. Özellikle geniş alanda ilk ivmeyi aldıktan sonra dikine delici dribblingler atmaktan sakınmıyor. Bu yönde bazen kontrolsüz şekilde rakiplerin arasında sıkışabiliyor veya topu kapmak isteyen rakiplerinin baskısına maruz kalabiliyor. Merkezde oynaması set hücumunda kısıtlayıcı etken olsa da çizgiye yaklaştıkça deliciliği ortaya çıkıyor.  Maç başına 4.4 dribbling deniyor ve bunlarda %58 başarı sağlıyor.  

Hız ve Çeviklik: İlk adımı ve reaksiyon hızı daha üst seviyelerde bile fark yaratacak cinsten. Bu denli çabuk olması dar alanda iş yapabilirliğini de oldukça arttırıyor. Topla ceza sahası çevresinde buluştuğunda rakip savunmacıyı faul yapmaya maruz bırakarak takımına duran top şansı getirirken, topsuz oyunda iyi pozisyon takibiyle 90 dakika başına 2.5 top kazanarak savunma katkısı da sağlıyor.

Saha içi Oyun Görüşü: Doğrudan pasör bir oyuncu olarak tanımlamak yanlış olur ancak orta sahada yönlendiriciliği iyi bir profil. Bu uğurda bazen rakip kaleden fazla uzaklaşarak derin oyun kuruculuğa kadar soyunuyor. Bunları yapabilmesinde ön plana çıkan özelliği ise sahayı geniş perspektifle görebilmesi ve dağıtıcılık rolünü sevmesi. Çabuk da bir oyuncu olduğu için devamlı link up’lar yaparak sahada hareket halinde kalıyor ve sağladığı bağlantılarla takımını hücuma yerleştiriyor.

Çalışkanlık: Ofansif bölgede oynadığı için savunmada doğrudan bir yapı taşı sayılmaz ancak ön alan preslerinde rakip kaleciye kadar çıkan bir çalışkanlığı var. Dar alanda topu kazanamadığı senaryoda bile hamle çabukluğunun avantajıyla rakiplerini bezdirecek kadar yoruyor. Günümüz futbolunda büyük-küçük demeden rakibi bozmak isteyen her takımın önem verdiği agresif presi iyi yapabilecek özelliklere rahatlıkla sahip olduğunu söylemek gerekiyor. Bu sezon maç başı 2.6 top kesme ve 2.4 top kapma denemesiyle oynuyor. 

Uzaktan Şutlar: Ceza sahası çevresinden sert etkili şutlar çıkarabilen oyuncu bu sezon attığı 7 golün 5’ini bu şekilde yay çevresinden vurduğu şutlardan elde ederken sadece ikisini ceza sahası içerisinden kaydetti. Gol başına 0.56 xG değeri ve toplamda attığı 7 gole karşılık gelen 1.86 xG’de bu alandaki başarısını gözler önüne seriyor.

 

Zayıf Yanları (Karar Mekanizması, Güç, Kilit Pas)

Karar Mekanizması: Ceza sahası içi pratik düşünce uygulayıcılığı çok kısıtlı. Maçın bazı bölümlerinde tecrübesizliğin de verdiği bir kararsızlık hakim olabiliyor. Şutunu kullanabileceği anda topu çekme çabası veya tam tersi iyi bir pas opsiyonu olan pozisyonda zorlama şutla göze batabiliyor. Zayıf ayağı olan sağına çok güvenmemesinden ötürü zaman kaybettiği pozisyonlarda bunlara eşlik ettiğinde maç maç top kaybı sayılarında yükseliş gözlemlemek mümkün.

Güç: Oyun içinde zaman zaman özellikle fiziksel olarak sağlam oyuncularla girdiği ikili mücadeleler sonunda dağıldığı anlar olabiliyor. Yere sağlam basıyor olsa da omuz omuza girilen birebirlerde fiziki açıdan defoları ortaya çıkıyor. Buna rağmen cesur bir oyuncu olan Toku, kendini sakınmadan her topa girebilmesi sayesinde ilerleyen yıllarda fiziksel güçlenmesinin ardından bu konuda daha iyi hale gelecektir.

Kilit Pas: Rakip yarı alanda sıkışan oyunda sahada kilit açması beklenen oyunculardan biri olsa da attığı paslar ile oyunu çözümleyebilecek aksiyonlar gerçekleştiremiyor. Oyuncunun bu sezon çıktığı maçlarda 90 dakika başına yakaladığı 0.45 kilit pas istatistiği de bu sorunun altını çizer nitelikte. Özellikle ceza sahası çevresinde yardımlı savunma yapan takımlara karşı alan bulmakta zorlanan oyuncunun bu yönde gelişim göstererek daha komplike bir hücumcu olması gerekiyor.

 

Benzediği Oyuncular: Emre Mor

Sahip olduğu saf yeteneğe baktığımızda Toku tıpkı Emre Mor gibi dikine korkusuz dribblingler atan, sahanın her yerinde etkili olabilecek ve ele avuca sığmayan bir isim. Mor’un kariyerinin büyük bölümü çizgiye yakın geçse de Toku da zaman zaman kanat da forma şansı buluyor. İki oyuncunun da çıkış noktalarının Danimarka üzerinden olması da bu benzerliği daha çarpıcı hale getiriyor.

 

Galatasaray’a Uygunluğu

Galatasaray’ın şu an oynadığı oyuna baktığımızda takımdaki 10 numaralar olan Emre Akbaba ve Belhanda’nın bile orta sahanın farklı bölgelerinde değerlendirildiğini görüyoruz. Bu yüzden Toku’nun olası transferinde asıl mevkisinden bağımsız bir rol edinmesi gerekiyor. Baklava orta sahanın içinde yer almak için savunması yetersiz kalacaktır ancak zamanla kenarlarda süre alabilecek hale gelebilir. Yatırım transferi gözüyle bakılıp ilk sene içinde büyük bir performans beklenmez, hatta düzenli oynaması için başka bir kulübe kiralık gönderilirse oyuncudan zamanla katkı alınabileceğini düşünüyorum ancak ilk etapta takıma uyumu ve seviye farkı gibi adaptasyonunu zorlaştıracak durumlar söz konusu olabilir.