Doğum Tarihi: 23.11.1996 (20 yaşında)

Mevki: Sol Kanat, Ofansif Orta Saha

Takımı: GNK Dinamo Zagreb

Ülkesi: Arnavutluk

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 15.06.2020

Boy: 1,78 m

 

 

Profil

Futbola, doğduğu Pogradec şehrinin takımı olan KS Pogradeci’nin U-17 takımında başlayan Endri Çekici yine aynı takımın U-19 takımına yükseldikten 1 yıl sonra 2 Temmuz 2013 tarihinde Arnavutluk Kategoria Superiore ekibi KF Teuta’ya transfer oldu. Kariyeri boyunca birçok transfer geçiren futbolcu 7 Şubat 2014 tarihinde 60.000 € transfer bedeli karşılığında Hırvatistan devi Dinamo Zagreb’in U-19 takımına katıldı. 15 Temmuz 2014 tarihinde Dinamo Zagreb’in Hırvatistan 2. Ligi olan 2.HNL’de mücadele eden pilot takımı Dinamo Zagreb-2’ye katıldı. Bu takımda geçirdiği 1 sezonda 11 maça çıkan oyuncu 3 gol atma başarısı gösterdi. 1 Temmuz 2015 tarihinde tekrar Dinamo Zagreb A takımına katılan Endri Çekici ara transfer döneminde Hırvatistan 1. Ligi olan 1.HNL ekibi NK Lokomotiva’ya kiralandı. Kariyeri boyunca en çok maça Lokomotiva forması ile çıkan oyuncu bu takımla 23’ü lig, 8’i Avrupa Ligi elemeleri ve 2 Hırvatistan kupası olmak üzere toplam 33 maça çıkıp tecrübe kazandı ve sezonu  toplam 3 gol ve 1 asist ile tamamladı.

Arnavutluk mili takım kariyerinde henüz A milli olmamış olan Endri Çekici, alt yaş kategorilerinde U17’de 11, U19’da 4 ve U21’de 12 maça çıkmasının yanı sıra Arnavutluk U21 takımının kaptanlığını da yapmaktadır.

4-2-3-1 veya 4-2-4 gibi dizilişlerde genelde sol kanatta görev yapan Çekici maç içerisinde taktik gereğince sağ kanatta veya forvet arkasında da etkili bir şekilde görev alabiliyor. Bu açıdan oynadığı takımlarda hücum aksiyonlarında adeta bir joker görevi görüyor.

 

Güçlü Yönleri: (Dribbling, Çalım, Top Hakimiyeti, Geniş mevki seçeneği)

Endri Çekici’yi tek kelime ile anlatmak gerekirse bu kesinlikle dribbling olmalı. Topla oynamayı seven, dikine hücum eden genç yetenek deyim yerindeyse sahada asla kaçak dövüşmüyor. 2016/2017 sezonunda maç başına 4.5 dribbling girişimi ve 2.7 başarılı dribbling istatistiği yakalayan oyuncu bu konuda gerçekten yeteneğinin hakkını veriyor. Top hakimiyeti de üst seviyede olan oyuncu aynı zamanda çabuk bilekleri ile rakip savunmlara zor anlar yaşatabiliyor. Hem çizgiye inerek hem de içeri kat ederek hücum edebilen oyuncu özellikle içeri kat ederek şut atmayı çok seviyor. Lokomotiva’da geçirdiği sezon boyunca maç başına ortalama 2.7 şut çekerken bunların 0.9‘unda isabet sağladı.  Genelde sağ ayağını kullanan Çekici gerektiğinde sol ayağını da gayet etkili kullanabiliyor.

 

Zayıf Yanları (Defansif yetersizlik, Düşük fizik gücü, Düşük skor katkısı)

Endri Çekici elbette yetenekli ve gelişime açık bir oyuncu ancak geliştirmesi gereken, iyi bir kanat oyuncusunda olması gereken bazı özelliklerden şimdilik yoksun bir oyuncu. Bunların başında defansif oyuna verdiği katkının yetersiz oluşu geliyor. Kaptırdığı topların neredeyse hiçbirini kovalamayan oyuncu oynadığı kanattaki beke ve dolaylı olarak tüm takıma ekstra yük bindiriyor. Bunun yanında ikili mücadelelerde zayıf olan Çekici, girdiği mücadeleden sonra çoğunlukla kendini yerde buluyor. 2016/2017 sezonu boyunca maç başına ortalama 23 adet ikili mücadeleye giren oyuncu bunların yalnızca 9 tanesinde başarılı olabildi. Boy olarak bir kanat oyuncusuna göre yeterli seviyede olan (1.78 m) Çekici, nispeten yetersiz kas kütlesini ve gücünü biraz arttırmalı. Genel olarak oyun içinde etkili olsa da skora katkı konusunda henüz bekleneni veremiyor ve bu konuda kendini geliştirmeli. Çekici, geçen sezonu maç başına 0.2 gol ve 0.1 asistle geçirdi.

 

Benzediği Oyuncular: Bruma, Volkan Şen

Endri Çekici tipik bir kanat oyuncusu. Etkili driblingleri olan, dribling sonrası şut kullanmayı seven ve zaman zaman isabetli frikikleri olan bir oyuncu. Özellikle dikine oynama, dribling yetenekleri ve zaman zaman kullandığı etkili vuruşlar Bruma’ya çok benziyor. Volkan Şen ile hemen hemen aynı boya sahip olan Çekici, tıpkı Volkan gibi etkili dribblingleri olan ancak skora katkı anlamında bekleneni veremeyen bir oyuncu.

 

Gelebileceği takımlar: Başakşehir, Göztepe

Transfer dönemlerinde Edin Vişça’nın ismi sıkça geçmekte. Olası transferinde Başakşehir Çekici’yi transfer ederek birçok mevkide oynayabilmesinin faydalarından yararlanabilir. Abdullah Avcı gibi bir teknik direktörle gelişimi kesinlikle hızlanacak ve defansif özelliklerini mutlaka geliştirecektir. Yine Edin Vişça gibi düşük bir transfer bedeli ile alınıp ileride yapacağı muhtemel patlama ile iyi bonservis bedeli ile satılabilir. Oyuncunun güncel değeri 500.000 € ve bundan çok da yukarı bir maliyeti olmayacaktır.  Düşük maaşlı kontrat imzalama ihtimali de kulübün genel ekonomik yapısına da oldukça uygun olacaktır.

Süper Lig’in yeni ekibi Göztepe teknik direktör değişikliğine giderek Tamer Tuna ile sözleşme imzalamıştı. Tamer Tuna ülkemizin futbolcu yetiştirebilen nadir takımlarından Dardanelspor’da hem altyapıda hem de A takımda teknik direktörlük tecrübesine sahip bir isim. Tamer Tuna tecrübesi ve bilgisi ile Endri Çekici’yi muhakkak üst seviyelere taşıyacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ