Doğum Tarihi: 27.11.2000 (22 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha / Ön Libero

Takımı: Las Palmas

Uyruk: Fransa

TM Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2023

Boy: 1,76 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

Profil 

Fransa’nın Paris şehrinde dünyaya gelen Enzo Loiodice, futbola şehrin takımlarından olan FC Gobelins’de başladı. 2015 yılında ise Dijon Gençlik Akademisine katıldı. İlk profesyonel maçına 28 Nisan 2018’deki Bordeaux maçında çıktı. Loiodice’in 3 Temmuz 2018 yılında attığı 3 yıllık imza kariyerinin ilk profesyonel sözleşmesiydi.

Enzo Loiodice; Dijon forması altında gösterdiği performansla Premier Lig kulübü Wolverhampton Wanderers’ın ilgisini çekti ve 29 Ocak 2020 yılında satın alma opsiyonlu kiralık anlaşmayla İngiltere’nin yolunu tuttu. Fakat COVID-19 yüzünden ertelenen maçlar bu anlaşmanın tamamlanmasına engel oldu ve ardından Enzo Fransa’ya döndü.

18 Ağustos 2020 tarihinde İspanya Segunda División takımlarından UD Las Palmas bedelsiz olarak oyuncuyu kadrosuna kattı. Kariyerinde bir düşüş olarak görülebilecek bu imza, aslında İspanya gibi topla oynama ve paslaşma konusunda en tepeyi temsil eden ülkede oyun kurucu olarak olgunlaşmak için çok mantıklı bir hamleydi.

Kariyerinde çıktığı 80 resmi maçta orta sahanın her bölgesinde görev alan Enzo’nun en verimli olduğu mevkii merkez orta saha. Oyununu da en net ifade ile gezgin oyun kurucu olarak tanımlayabiliriz.

Güçlü Yönleri (Pas, Top Kontrolü, Dribbling, İkili mücadele, Savunma Katkısı) 

Pas: Genellikle 2. bölgede oynayan oyuncu, daha çok kısa ve orta mesafeli paslarla oyun kurmaya çalışıyor. Karar verme mekanizması gayet iyi çalışan Enzo, rakibin oyunu sıkıştırdığı bölgelerde tek top ya da hızlı kontrol paslarla seri bir şekilde paslaşabiliyor. Oyunun ritmine yön verebilen oyuncu, gerektiğinde dribbling-pas ve kontrol-sahaya bir göz at-pas gibi seçeneklere de yönelebiliyor. 22/23 sezonunun ilk 17 maçlık periyodunda 16 maç sahada olan oyuncu, %85 pas  isabetiyle oynadı.  3. bölgeye pas isabeti de %74.

Top Kontrolü (İlk Dokunuş): Top kontrolü günümüzde hemen her mevkii için en önemli özelliklerden biridir. Özellikle rakip yarı alanda sıkça pas yapan takımların merkez oyuncuları için. Topa yaptığınız ilk dokunuşun kalitesi, bir sonraki hamlenizin kalitesine zemin oluşturur. Enzo topu kontrol etmeden önce, bir sonraki hamlesine karar veriyor ve yaptığı ilk dokunuşla kendisini rahatlıkla pas, dribbling, şut, çalım ya da top saklama seçeneklerine hazırlayabiliyor.

Dribbling: Merkezde oynayan oyuncularda fark yaratan özelliklerden biri de dribbling kabiliyetidir. Dribbling yapabilen merkez oyuncuların, topun rakip yarı alana hızlı taşınmasında önemli katkıları olur. Kaliteli dribbling yapabilmek için gerekli özellikler; dribblinge ihtiyaç durumu, başlama-bitirme noktaları için iyi bir oyun okuma yeteneği, karar verme mekanizması, topla uzun mesafe kat edebilmek, rakipleri geçebilmek için top hakimiyeti, teknik kapasite ve çeviklik, merkezden dribbling yapmak için sorumluluk almak ve rakiple fiziksel temasa girmektir. Tüm bunlar için de gerekli olan şey mangal gibi bir yürek. Bunların hepsi Enzo’nun sahip olduğu özellikler. Bu sezon ligdeki 6 ve 8 numaralar içinde maç başına 4,65 dribbling girişimiyle 4. sırada yer alırken 3,64’lük başarılı dribblingle de 3. sırada yer aldı.

İkili mücadele: Merkezde oynuyor, oyunun iki yönüne de katkı veriyor ve dribbling yapıyorsanız; en merak edilen istatistikler arasında girdiğiniz ikili mücadele sayısı ve kazandığınız ikili mücadele sayısı vardır. Enzo bu konuda da gayet cesur bir oyuncu. 8 numaralar arasında ligde en fazla ikili mücadeleye giren ve en fazla ikili mücadele kazanan oyuncu durumunda.

Savunma Katkısı: Sahada oyun kurucu rolünü üstlenmiş 1.76’lık bir oyuncunun savunma katkısı yine fark yaratan hususlardandır. Savunma görevlerini asla geri plana atan bir oyuncu değil. Aksine verebildiği kadar savunma katkısı verebilmek için mücadele eden bir oyuncu. Yine

8 numaralar arasında top kazanma, rakip yarı alanda top kazanma, araya girme, defansif aksiyonlar ve başarılı defansif aksiyonlarda ilk 3’te yer almaktadır.

 

Zayıf Yanları (Anahtar pas, Şut, Birinci bölge markajı)

Anahtar pas: Enzo’nun sahip olduğu yetenekler sayesinde, hocası tarafından yavaş yavaş üçüncü bölgede geçirdiği süre arttırılıyor. Bu bölgeye yaklaşan oyuncuların anahtar pas kaliteleri hücumdaki verimliliği arttırır. Enzo bu sezonda şu ana kadar maç başına 0,93 anahtar pas denemesinde 0,25 isabet bulabildi. Özellikle savunma arkasına atılan, kaleciyle karşı karşıya bırakacak pasların şiddetine biraz çalışmalı. İsabet oranını artırması oyuncuyu çok net bir sonraki seviyeye taşıyacaktır.

Şut: Enzo meziyet ve kapasite olarak üçüncü bölgeye çok uyan bir profil. Fakat takımlar şut konusunda ortalama altı olan bir oyuncuyu bu bölgede çok fazla istemezler. Karar verme mekanizmasının iyi seviyede kalmasının sebebi de şuta karar verdiği pozisyonlar. Bu profildeki oyuncular tehlike bölgelerinde şut çekmeden önce, daha müsait pas opsiyonlarını kontrol ederler ve gol olma olasılığı daha yüksek bir pozisyon gördüklerinde o bölgeye pas atarlar. Enzo ise şut çekmeye karar verdiğinde o sırada oluşan daha güzel fırsatları gözden kaçırabiliyor. Oyuncunun en öncelikli gelişim göstermesi gereken konular şut ve şuta karar vermedir.

Birinci bölge markajı: Oyuncu zaman zaman rakip duran topları savunurken ya da kendi birinci bölgelerinde akan oyunda savunma yaparken, marke ettiği ya da aslında etmesi gerektiği oyuncuyu kaçırıp kendi kalesinde pozisyona girilmesine sebep olabiliyor.

 

Benzediği Oyuncular

Belhanda da oyunun iki yönünde bulunan, topu almak için savunmanın önüne gelen, üçüncü bölgeye katkı veren, ikili mücadeleden kaçınmayan, savunma katkısı verebilen gezgin bir oyun kurucuydu. Üçüncü bölgedeki şut katkıları da yine ortak özelliklerinden. İkisini birbirinden ayıran özellikler ise; Belhanda’nın agresif yapısının, Enzo’da olmaması ve Enzo’nun dribbling kulvarını seçme ve bitirme noktasında daha isabetli kararlar verebilmesidir. InStat verilerine göre ise Maxence Caqueret ile %95 benzerlik vermektedir.

Uygun Olduğu Takımlar

Ligimizin 4 büyük kulübüne de uygun olduğunu düşünüyorum. Gerek set oynayabilen, gerek geçiş oynayabilen birden fazla oyun yapısında etkili olabilen bir oyun kurucu. Meziyetlerinin rakip yarı alanda oynamaya çok müsait olması, takım savunmasına da katkı vermeye hevesli olması, büyük takımlarımızın tercih ettiği oyun yapılarının merkez orta sahaları için ne kadar uygun bir profil olduğunun göstergesi. İkili mücadeleden kaçmayan yapısı da ligimiz ve kulüplerimizin taraftar profili için çok önemli bir özellik. Oyuncunun İspanya 2. liginde oynuyor olması kafalarda biraz soru işareti bırakacak olsa da; oyuncu bu zamana kadar gösterdikleriyle çok daha yukarılara ait bir kaliteye sahip olduğunu kanıtladı. Kontratının sezon sonu bitiyor olması ve geleceğinin çok parlak olması; ekonomik olarak gideri düşük ama getirisi çok yüksek olabilecek bir transfer olduğunun en önemli göstergeleri.