Doğum Tarihi: 22.08.1997 (19 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat

Takımı: KAS Eupen

Ülkesi: Gana

Değeri: 700.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

Profil

22 Ağustos 1997’de Gana’nın Tema şehrinde doğan Eric Ocansey, Afrika’da 13 yaşındaki yaklaşık 20.000 oyuncunun denendiği Aspire Academy’nin Aspire Football Dreams programına katıldı. Oldukça zorlayıcı olan ve her ülkeden yaklaşık 3 futbolcunun profesyonel olma şansı yakaladığı program sonucunda 2015 yılında ilk profesyonel sözleşmesini Aspire Academy’nin Belçika’daki takımı olan KAS Eupen ile imzaladı. 2015-2016 sezonunda takımıyla birlikte Belçika İkinci Ligi olan Proximus Lig’de ikinci olarak Birinci Lig’e yükseldiler. Sezonun ilk altı haftasında forma şansı bulamayan Ocansey, 13.10.2015 tarihinde Cercle Brugge deplasmanında 2. yarıda oyuna dahil olarak ilk resmi maçına çıktı. İlk yarısını 2-0 geride kapattıkları maçı 4-0 kaybettiler ve oyuncu ilk maçında etkili olamadı. Buna rağmen sezonun geri kalanında bir maç dışında tüm maçlarda forma giydi ve bu 23 maçta 3 gollük katkı yaptı. Sezonu ikinci sırada tamamlayıp yükselme play-off’una katılmaya hak kazandılar ancak ligi birinci sırada tamamlayan White Star Brüssel’in maddi nedenlerden yükselme hakkını kaybetmesiyle doğrudan Birinci Lig’e yükseldiler. 2016-2017 sezonuna Jupiler Lig’de kalma amacıyla başlayan Eupen, 24.4 yaş ortalamasına sahip genç bir kadroyla mücadele ediyor. Bu sezon şu ana kadar 10 maçta 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 mağlubiyet aldılar ve ligde son sırada bulunuyorlar. Ocansey’de bu sezon çıktığı 7 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapma başarısı gösterdi.

Eupen geçtiğimiz yıl 4-4-2 taktiğiyle birinci lige yükselme başarısı gösterdi ve bu yıl da aynı taktikle mücadele ediyorlar. Ocansey iki kanatta da değerlendirilirken, genellikle sağ kanatta oynatılıyor. Gana milli takımı formasını henüz hiçbir yaş kategorisinde giyemeyen oyuncu iki yıldır gösterdiği yükselişi devam ettirirse milli takımın da önemli bir oyuncusu olmaya aday diyebiliriz. 

 

 

Güçlü Yönleri (Dribbling, Kontra atak, Oyun görüşü, Hız)

Ganalı oyuncunun en güçlü yönü başarılı dribblingleri. Tekniği ve seri oyun stili dribblinglerinde başarılı olmasını sağlıyor. Ayrıca oyuncu iki ayağını da etkili kullanmasının avantajını top sürerken yaşıyor; dribbling esnasında topa yaptığı doğru ve zamanında dokunuşlar sayesinde rakibini geçebiliyor. Ocansey’in kariyerindeki dribbling istatistikleri de sayı ve yüzdesi itibariyle oldukça iyi; maç başına 10 dribbling yapıyor ve bunlarda %54’lük bir başarı oranı var. Dribblingin ardından en çok göze batan özelliği ise takımını kontra atağa çıkarmadaki başarısı. Eupen gibi sezon ortalamasında topa sahip olma oranı rakibinden daha az olan bir takım için kontra atakların önemi daha da artıyor. Ocansey topa sahip olduğunda rakiplerini eksilterek atağın daha etkili olmasını sağlıyor. Genellikle pas atmaktan ziyade dribblingi tercih etmesine rağmen maç başına 1.9 kilit pas istatistiğine sahip olması da iyi bir oyun görüşüne sahip olduğunu gösteriyor. 

Eupen genellikle 4-4-2 dizilişiyle oynuyor ve bu dizilişte oyuncu, kendinden beklendiği üzere geriye gelerek savunmasına da yardımcı oluyor. Tekniği ve hızıyla ön plana çıkan bir kanat oyuncusu olmasına rağmen ikili mücadelelerdeki başarı oranı, kendisine benzer stildeki oyunculara göre etkileyici. Maç başına 4 kere topa müdahale girişimi oluyor ve bunlarda sağladığı başarı oranı %59. Ayrıca oyuncu ceza sahası dışından çektiği şutlarla da fark yaratabiliyor. Bu sezon ligde oynadıkları 10 maçın 7’sinde forma giyen Ocansey 3 gol kaydetti ve bunların 2’si ceza sahası dışından çektiği etkili şutlarla geldi. 

 

 

Zayıf Yanları (Orta yapma, Fiziksel özellikler, Hareketlenme)

Ocansey’in göze çarpan en zayıf özelliği ortaları. Oyuncu stil olarak içeri kat eden bir kanat oyuncusu ve orta yapmayı pek tercih etmiyor. Maç başına 0.79 orta yapan Ocansey, bu konuda oyununu geliştirebilirse savunma oyuncuları için Ocansey’in bir sonraki seçeneğini tahmin etmek daha da zorlaşacak ve oyuncunun etkinliği daha da artacaktır. Zayıf fiziği de ikili mücadelelerdeki başarı oranının düşük olmasına sebep oluyor. %42’lik ikili mücadelelerde başarı oranı bu fizikte bir oyuncu için kabul edilebilir bir oran. Ancak biraz daha güçlenip bu oranı yukarı taşıması ilerde büyük liglerde oynadığı zaman oyuncu için büyük bir artı olacaktır. Bir diğer zayıf yönüyse yukarıda da bahsedildiği üzere hareketlenme ve pozisyon almadaki eksiklikleri. Hücuma kalkarlarken top takım arkadaşlarındaysa topla buluşmada ve savunma arkasına hareketlenmede sıkıntı yaşayabiliyor. Spektaküler hareketler yapmayı seven ve bunda da başarılı olabilen bir oyuncu olması; bazen takım için daha faydalı olabilecek kolay pas tercihlerini es geçmesine sebep olabiliyor. Oyun anlayışındaki bu gibi eksiklikleri maç tecrübesiyle giderilebilir. 

 

Benzediği Oyuncular: Ousmane Dembele, Bruma

Fiziksel özellikleri, yüksek tekniği ve dribbling yeteneği bakımından Ocansey’i Bruma ve Ousmane Dembele’ye benzetebiliriz. Bruma gibi içeri kat etmeyi seven, hızlı bir oyuncu profiline sahip olan Ocansey; çalımları ve uzaktan şutlarıyla Ousmane Dembele’yle benzer özelliklere sahip bir oyuncu.

 

Gelebileceği Takımlar: Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Konyaspor, Bursaspor, Medipol Başakşehir

Bonservis değerine ve kariyerinin şu an için geldiği noktaya baktığımızda Ocansey’in dört büyükler için yeterli bir oyuncu olmadığı öne sürülebilir. Ancak sahip olduğu potansiyeli göz önünde bulundurduğumuzda bu kulüpler için iyi bir yatırım olacaktır. Beklenen patlamayı gerçekleştirebilirse bu kulüplerimize hem oyun anlamında hem de maddi açıdan büyük katkı sağlayacaktır. Galatasaray’da sezon sonu Bruma’nın yüksek bir bonservis bedeliyle satılması halinde yerine yine potansiyelli bir alınmak istendiği takdirde çok uygun bir transfer olacaktır. Trabzonspor ve Fenerbahçe’nin kanat oyuncusu anlamında eksiklikleri ve alternatifsizlikleri düşünüldüğünde yine bu takımlarımızın kadrolarında bulundurması gereken bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu kulüplerimizin dışında Konyaspor, Bursaspor, Medipol Başakşehir gibi takımlarımız da maliyetini ve potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda Ocansey’i mantıklı bir yatırım olarak değerlendirebilirler. Ocansey 1-2 milyon € arasında bir bonservis bedeliyle rahatlıkla transfer edilebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ

https://www.youtube.com/watch?v=NM4GHQMWdtY