Doğum Tarihi: 06.11.1988 (27 yaşında)

Mevkii: Sağ Açık, Forvet

Takımı: Stabaek IF

Ülkesi: Gana

Değeri: 700,000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2017

Profil

Futbola ülkesi Gana’nın takımlarından Maxbees’de başlayan Ernest Asante, daha sonra Feyenoord’un Gana altyapısı olan Fetteh Feyenoord forması giydi. 2009 yazında Belçika ekiplerinden Beveren’in dikkatini çekti ve Ağustos 2009’da Beveren’e transfer oldu. Beveren ile Belçika 2.liginde 26 maça çıkan Asante 3 gol 1 asistle oynadı ve kendisinden beklenenlerin biraz uzağında bir performans sergiledi. 2010 yılı Ekim ayında altyapısından yetiştiği Maxbees’de kısa süre antrenmanlara çıkan Asante, Norveç Ligi’nin sezon sonu transfer dönemine denk gelen 2011 Ocak ayında IK Start takımına transfer oldu ve 4 sene boyunca Start forması giydi. İlk sezon 23 maçta 3 asistle oynayan Asante, takımının Norveç 2.ligine düşmesine engel olamadı. 2012 yılında ise kariyerindeki asıl çıkışını Norveç 2.liginde gerçekleştirdi. Çıktığı 29 lig maçında 11 gol 9 asistle oynayıp Start’ın 2.Lig de şampiyon olarak yeniden Norveç’in en üst ligine çıkmasında başrol oynayan Asante, 2013 yılında Norveç 1.ligine alışmakta zorluk çekti ve 28 maçta 6 gol 3 asistlik performansı ile biraz düşüş yaşadı. 2014 yılında artık 1.lig dinamiklerine de alışmaya başlayan Asante toparlandı ve 29 maçta 8 gol 4 asist ile oynadı. O sezonun sonunda biten sözleşmesini uzatmayan Asante, Norveç liginde başa oynayan ve hedefleri olan takımlardan Stabaek’e transfer oldu. Hem birlikte oynadığı oyuncuların kalitesi arttığından hem de kendisi artık Norveç’e ve ligin yapısına iyice alıştığından olsa gerek bu sezon Stabeak’in ligde oynadığı 30 maçın tamamında forma giyen Asante 10 gol 11 asistlik bir performansla Avrupa’daki pek çok takımın dikkatini çekmeyi başardı. Özellikle önümüzdeki Kış ve Yaz transfer dönemlerinde kendisiyle sıkça adı geçen Köln takımına ya da büyük Avrupa Liglerindeki takımlardan birine transfer olması oldukça muhtemel olarak görünüyor. Ayrıca bu sezon ki performansı kendisine Gana milli takımı havuzunda da bir yer açtı ve kısa süre içinde çağrılması beklenen oyuncular listesinde kendisine yer buldu.

Güçlü Yönleri

Asante’nin en önemli özellikleri dendiğinde ilk sıraya hız dışında bir şey koymamız mümkün değil. Dünya’nın en hızlı 4-5 oyuncusundan birisi olarak gösterilen Asante’yi açık alanda toplu ya da topsuz koşarken yakalayabilecek bir oyuncu henüz yok diyebiliriz. Bu inanılmaz hızı ve hızlanma seviyesi sayesinde açık alanda kanat aralarına atılan toplarda çok geriden koşarak gelip ofsayta düşmeden rahatlıkla topu alabiliyor. Ayrıca hızının yanı sıra güç olarak da oldukça üst düzey olan Asante, kart cezaları ve hoca tercihleri dışında herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle oynadığı takımlarda henüz maç kaçırmadı. Hızının ve gücünün yanına bu sezon bir de ortalardaki isabet yüzdesi ve bitiricilik ekleyen Asante, komple bir ofansif kanat oyuncusuna dönüşmeye başladı diyebiliriz. Bunlara ek olarak birebirde de çok etkili olan Asante, hem dar alanda hem de geniş alanda hızını ve tekniğini kullanarak çok rahat adam eksiltebiliyor ve kendine yeni boş alanlar yaratabiliyor. Özellikle açık alanda yakaladığı rakip oyuncuları geçtikten sonra faul yaparak durdurulmak için dahi yakalanması mümkün olmuyor. Sağ kanatta oynamasına ve asıl ayağı sağ olmasına rağmen sol ayağını da oldukça etkili kullandığını da söylemek gerekiyor. Kanattan içeri girerek sol ayağı ile de sürpriz vuruşlar yapabiliyor.

Zayıf Yanları

Pek çok Afrikalı oyuncuda olduğu gibi Asante’nin de en önemli eksikliği mental yönden zayıf olması. Dünyadaki pek çok Afrikalı futbolcunun sıkıntı çektiği bu eksiklik yüzünden özellikle pozisyonlarda karar verme ve maçın tamamında konsantrasyon konusunda sıkıntılar yaşıyor. Asante’nin diğer bir eksikliği ise defansif özelliğinin hemen hemen hiç olmaması. Oynadığı maçlarda orta saha çizgisinin gerisine hemen hemen hiç gelmiyor. Asante’nin kanadından gelen hücumlar, rakip takımın bek oyuncusunu da kovalamadığı için sık sık takımına tehlike yaratabiliyor. Yapı olarak küçük bir oyuncu olduğu için de hava toplarında etkisi son derece düşük.

Benzediği Oyuncu:  Lazar Markovic, Prejuce Nakoulma, Theo Walcott, Aaron Lennon

Ernest Asante hem oyun tarzı hem fiziki yapısı olarak ligimizde oynayan Nakoulma’ya inanılmaz benzerlik gösteriyor. Ayrıca aniden dar-geniş alan farketmeksizin hızlanmaları da Lazar Markovic’in ligimizde yaptıkları ile birebir aynı diyebiliriz. Hız seviyesi ise kanat oyuncuları ile ünlü olan İngilizlere benzetilebilir. Asante, Walcott ve Lennon seviyesinde hıza sahip bir futbolcu.

Gelebileceği Takımlar:  Trabzonspor, Medipol Başakşehir, Kasımpaşa, Akhisar Belediyespor, Kayserispor, Osmanlıspor

Ernest Asante 1 milyon € civarında bir transfer ücreti karşılığında transfer edilebilir. Özellikle kanat oyuncuları üzerinden hücum yapmayı seven ve kontra atak futboluna yatkın takımlarımızda yıldız olabilecek bir oyuncu olabilir. Hem bu ücreti verebilecek hem de sisteme uygun olabileceği takımlar ise Trabzonspor, Medipol Başakşehir, Kasımpaşa, Akhisar Belediyespor, Kayserispor, Osmanlıspor.

TrScouts Notu: Oyuncu 18.08.2016 tarihinde Nordsjælland takımına transfer olmuştur.

Transfermarkt Profili