Doğum Tarihi: 09.06.1998 (21 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: FC Midtjylland

Değeri: 3.500.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2023

Boy: 1.79 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Evander da Silva Ferreria kısaca Evander, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde Dünya’ya geldi. Futbola da aynı kentin takımı olan Vasco Da Gama’da başladı. Daha genç yaşta yeteneğiyle ilgiyi üstüne çekmeyi başaran Evander, dönemin Brezilya 17 yaş altı milli takımı hocası Caio Zanardi tarafından Avustralya ile oynanacak hazırlık karşılaşmasının kadrosuna alındı. Karşılaşmada 62 dakika sahada kalıp, 1 de gol atarak 4-0’lık galibiyete katkıda bulundu. Sonrasında Carlos Amadeu yönetimine geçen Brezilya 17 yaş altı takımında Güney Amerika Şampiyonluğu yaşayan ve bu süreçte 3 golle katkı sağlayan Evander, aynı yaş grubu altında Dünya Kupasında da görev yaptı.

Profesyonel olarak ilk maçına ise 5 Mart 2016 tarihinde Vasco Da Gama forması altında Rio Eyalet Şampiyonasında çıktı. Karşılaşmada sadece 5 dakika süre alabildi. İlk sezonunda tabelaya katkısı olmadı. 2017-2018 sezonu oyuncunun en çok şans bulduğu yıl oldu. Tüm turnuvalarda 12 maçta forma giyerken bunlardan sadece birinde 90 dakika sahada kalabildi. Bu maçlarda aldığı sürelerin ortalaması ise 48 dakikaydı. Vasco formasıyla Libertadores şampiyonasında iki gol atan Evander, hali hazırda takımı adına bu turnuvada gol bulan en genç oyuncu ünvanını da elinde bulunduruyor.  Bu dönemde Chelsea, Barcelona ve Real Madrid scoutları tarafından yakından takip edilen Evander, aynı zamanda Tuttosport’un “Golden Boy” ödülü için belirlediği 100 kişilik oyuncu listesinde ve akabinde yapılan eleme sonucunda oluşturulan 60 kişilik yeni listede kendine yer buldu.

Daha sonrasında 27 Ağustos 2018’de 2.4 milyon € satın alma opsiyonuyla Danimarka’nın Midtjylland kulübüne kiralandı. Burada kısa zamanda gösterdiği performansla Ocak 2019’da yoğun pazarlıklar sonucu 2 milyon € bonservisle kalıcı transferini gerçekleştirdi. Vasco Da Gama kariyerinde 2 farklı teknik direktörle çalışırken temelde 4-2-3-1 diziliminde sol ön, 10 numara ve merkezdeki 2 oyuncudan biri olarak mücadele etti. Mevcut takımı Midtjylland takımında ise genellikle 5-2-3 ya da 5-3-2’ye dönüşebilen dizilimde merkez orta saha olarak oynadı.

 

Güçlü Yönleri (Dribbling Yeteneği,Uzaktan Şutlar ve Duran Toplar, Çok yönlülük,Dar Alan Kabiliyeti, Yaratıcılık ve Saha Zekası)

Dribbling Yeteneği: Evander’in kariyerine daha çok kanat ve 10 numara pozisyonlarında değerlendirilerek başlamasının en büyük sebeplerinden biri üstün dribbling yeteneği. Çok hızlı bir oyuncu olmamasına rağmen set hücumlarında ve aksiyon açısından durağan geçen maçlarda bu yeteneği ona adam eksiltme açısından büyük fayda sağlıyor. Aynı zamanda onu fark yaratan oyuncu kategorisine sokuyor. Dribbling yaparken kafasını eğen bir profil olmaktan ve topu ayağından daima açarak tempoya yönelmesinden çok kafayı kaldırarak topa sahip olup bu yeteneğini sergilemesi de onun daha az top kaybı yapmasını sağlıyor.

Uzaktan Şutlar ve Duran Toplar: Evander’i izlerken en kolay fark edilen özelliklerin başında uzaktan çektiği ama aynı zamanda efektif olan şutlar geliyor. Pozisyon gereği çektiği şutların yanı sıra kaleyi gördüğü anda bazı pozisyonları zorlayarak şutu denemesi ve bunu aklından hiç çıkarmaması da onu kale etrafında tahmin edilemez bir oyuncu yapıyor. Bunun yanı sıra frikikler ve kornerler olmak üzere tüm yakın-uzak duran topları da kullanan oyuncu oynadığı mevki itibariyle takımı adına ciddi bir tabela gücünü tek başına bünyesinde barındırıyor.

Çok Yönlülük: Evander taktiksel olarak çok esnek ve birçok sisteme ayak uydurabilecek bir isim. Kariyerinde şu ana kadar 6, 8, 10 numara mevkilerinde oynamanın yanı sıra her iki kenarda da forma verildiğinde görevini layıkıyla yerine getiren oyuncu, bunların yanı sıra kenardan taze güç olarak geldiğinde de bunu sorun etmeyen ve mental olarak en iyisini vermeye çalışan bir profil.

Dar Alan Kabiliyeti: Evander’in dribbling yeteneğinin yanı sıra bahsedilmesi gereken bir diğer özelliği de dar alan becerisi. Ayaklarına oldukça hâkim olmasının yanında bu becerisine oyun aklını da ekleyerek baskı karşısında hem pasla hem de küçük bire bir oyunlarla çıkmayı bilen oyuncu, özellikle kaleye yakın noktada buluştuğu toplarda ise baskıda olabileceği pozisyonlarda dahi öldürücü pasları atabilecek beceriye de sahip olmasıyla kendisini özel oyuncu kategorisine yaklaştırıyor.

Yaratıcılık ve Saha Zekası: Mevcut takımında hem sahanın hem de oyunun merkezinde olan Evander’i tam bir beyin olarak adlandırmak mümkün. Oyunun daima içinde olan, sorumluluk almaktan kaçmayan, maçların çoğunda en fazla topla buluşup oyuna en fazla etki eden, en genel tabiriyle oyunu ve takımı koordine eden bir tarzı söz konusu. Bu yönüyle de her teknik direktörün çalışmaktan keyif alacağı bir profil olduğunu söylemek mümkün.

 

 

Zayıf Yanları (Zayıf Fizik ve Hava Topları, Savunma ve Pres Katkısı)

 

Zayıf Fizik ve Hava Topları: Sahip olduğu 1.79 m’lik boyla ne çok uzun ne de çok kısa olan oyuncunun genel olarak rakibi caydıracak bir yapıya sahip olmadığını söyleyebiliriz. Bu durum hem ikili mücadelelerde hem de hava toplarında gözle görülür olumsuz net farkları da beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra sıçrama kabiliyetinin de yeteri kadar iyi olmadığını söylemek mümkün. Tüm bunları birleştirdiğimizde mevkisi itibariyle hem yerden hem havadan mücadeleler konusunda yetersiz olduğunu ve daha iyi noktaları hedefliyorsa bu özelliklerini muhakkak geliştirmesi gerektiğini söylemek lazım.

Savunma ve Pres Katkısı: Evander mentalite olarak oyunun savunma tarafından kaçan bir oyuncu olmamasına rağmen genel olarak savunma ve pres gücü zayıf. Maç içerisinde küçük alanlarda rakibine şok presler ve sıkıştırmalar yapmayı deniyor fakat bunlar hem yetersiz kalıyor hem de maç içerisinde sürekliliğe dönüşemediği için takıma genel olarak bir fayda sağlamıyor. Bunun yanı sıra rakibin topu tuttuğu ve dolaştırdığı anlarda yaptığı topsuz koşularla da ciddi bir efor sarf ederek kolay oyundan düşebiliyor.

 

Benzediği Oyuncular: Gerson, Roberto Pereyra, Younes Belhanda

Gerson ile Evander, benzerliği en fazla yapılabilecek iki isim. Aynı jenerasyonun oyuncuları farklı yol haritaları çizerek yollarına devam etseler de çok yönlülük ve merkez orta saha pozisyonunda yüksek seviye dribbling yeteneği ile uzaktan şut becerisiyle birbirlerine çok fazla benziyorlar. Roberto Pereyra’yla da mevkisel esneklik konusunda benzeşen Evander’in, ülkemizde top koşturan Belhanda’yla da özellikle 8 numara mevkisinde oynadığı zaman dilimlerinde sergilediği hareketli ve dribblingi ön plana çıkaran özellikleriyle bağdaştığını söylemek mümkün.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Galatasaray 

Evander’i Danimarka’dan koparabilmek için çok iyi bir yatırım yapılması gerektiğini söylemek lazım. Kulüplerimizin geçmişte bu tip bonservisli yatırımları söz konusu olurken şu an içinde bulunulan ekonomik sıkıntılar ve FFP kısıtlamaları sebebiyle sıklıkla bonservissiz ve yaşı yüksek olan isimlere yönelmeleri bu transferi zorlaştıran nedenler olarak karşımızda duruyor.

Galatasaray mevcut durum itibariyle kâğıt üzerinde Türkiye liglerinde görülmüş belki de en kariyerli ve kaliteli orta saha rotasyonuna sahip takım. Ancak bu tarihi, kariyerli ve kaliteli orta saha rotasyonundan sadece Nzonzi’nin gelecek sezon da takımda kalması olası. Diğer iki isim Seri ve Lemina’nın opsiyonları Türkiye şartlarında çok büyük paralar ve bu paraların Türk kulüpleri tarafından ödenmesi oldukça zor. Dolayısıyla önümüzdeki sezon başında da Galatasaray adına orta saha açısından bir ihtiyacın olacağı aşikâr. Tam da bu noktada topun kıymetini bilen, öne doğru top taşıyabilecek, Belhanda’ya kıyasla biraz daha tabela katkısı yüksek olan Evander’in hem oyuncu profili hem de geleceğe yatırım amacıyla transferi söz konusu olabilir.

Beşiktaş tarafında ise Oğuzhan’ın ortalıktan kaybolması sonrası merkezde Evander tarzı bir oyuncunun eksikliği çok açık. Yaz boyunca da benzer bir profili arasalar da bu aramaların şimdiye kadar sonuçsuz kaldığını söylemek mümkün. Abdullah Avcı’yla birlikte pozisyon oyununa evrilmeye başlayan Beşiktaş’ta arkalarında oynayacak iyi bir kesiciyle birlikte İrfan Can’ın Başakşehir’de sol kenara yakın oynadığı oyunun bir benzerini sağ iç pozisyonunda Evander’le oynaması oldukça mümkün.

 

Transfermarkt Profili