Doğum Tarihi: 08.10.1990 (24 yaşında)

Mevkii: Stoper

Takımı: Palermo, Sampdoria

Ülkesi: Arjantin

Değeri: 4,000,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2015 

 

Profil

5 sezondur İtalya’nın Palermo takımında yer alan Ezequiel Muñoz, bu süreçte Serie A ve Serie B havasını teneffüs etmiş bir savunma oyuncusu. Stoper mevkii için en gerekli özelliklerden birinin deneyim olduğu gerçeğinden hareketle Muñoz’un genç ve tecrübeli oyuncu tanımlarına uyan bir defans olduğu rahatlıkla söylenebilir. Boca Juniors’ta futbol dünyasına gösterdiği potansiyeliyle Serie A’ya transfer olan ve Palermo’daki ilk senesinde 42 maça çıkan Muñoz, o dönemde vaat ettiği potansiyele ulaştı denemez ancak bonservisinin elinde olması ve geride kalan süreçte edindiği tecrübe ve saha içi bilgisiyle bugün hala Avrupa’nın hemen her kulübü için ciddi bir fırsat konumunda…

Ölçüsü kaçırılmaması şartıyla savunma oyuncuları için son derece gerekli olan hırslı ve agresif oyun tarzı Muñoz için çok önemli bir artı. İtalya gibi savunmaya son derece ilgi duyulan bir ülkede 5 yıl kalabilmiş olmasında bu özelliklerinin payı oldukça yüksek… Oyun içinde konsantrasyon, soğukkanlılık ve karar verme gibi mental noktalarda hemen hiç sorun yaşamaması Muñoz’u güvenilir bir stoper haline getiriyor. Güçlü-dengeli fiziği ve yüksek pozisyon alma bilgisini, iyi adam markajı ve isabetli müdahalelerle destekleyen, bu sayede 90 dakika oyunda kalabilen bir savunmacı Ezequiel Muñoz. Kısa paslarla oynamayı benimseyen ve risk almayı sevmeyen bir oyuncu olması hata yapma ihtimalini oldukça aza indirmektedir.

 

Güçlü Yönleri 

19 yaşında bir başka ülkeye gidip rahatlıkla tutunabilmiş olması adaptasyon ve futbola olan bağlılığı açısından son derece önemli bir gösterge. Palermo’nun Serie B’ye düşmesine ve rahatlıkla transfer yapabilecek olmasına karşın ayrılmak için ısrarcı olmaması takımına olan sadakatini ortaya koymaktadır. Saha içindeki hırslı yapısını saha dışında bu şekilde dengeleyebilmesi mental anlamda önemli bir ayrıntı… Kafa toplarında son derece etkili… Savunma anlamında büyük bir probleminin olmaması onu komple bir defans haline getiriyor.

 

Zayıf Yanları

Savunmacılarının kalitesi hücumcularının oldukça gerisinde olan Arjantin Milli Takımı’nda hiç oynamamış olması bir soru işareti. Stoperler için bir lüks olsa da hücum futbolunu çok iyi bildiği iddia edilemez. Bunlarla birlikte son sezonunda iki kez kas sakatlığına yakalanmış olması da küçük bir “ama” olarak görünmektedir.

 

Benzediği Oyuncular: Pepe, Mamadou Sakho, Alex

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Kasımpaşa

 

TrScouts Notu: Oyuncu 18.07.2015 tarihinde bedelsiz olarak Genoa takımına transfer olmuştur.

TrScouts Notu: Oyuncu 04.08.2017 tarihinde 2.500.000 € bedel ile Leganes takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili