Doğum Tarihi: 12.02.1992 (25 yaşında)

Mevki: Sağ Kanat,Sol Kanat,Sol Bek

Takımı: FC Lugano

Ülkesi: Makedonya

Değeri: 1.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

 

 

Profil

12 Şubat 1992’de Makedonya’nın Prilep şehrinde dünyaya gelen Ezgjan Alioski (Ezdzhan Alilovski), futbola 2005 yılında İsviçre’nin önemli ekiplerinden BSC Young Boys’ta başladı. 5 yıl boyunca alt yapıda forma giydikten sonra 2010 yılında Young Boys II ile profesyonel kariyere adım attı. 2,5 sezon boyunca burada forma giydi ve 57 maçta 4 gol, 4 asistlik bir performans gösterdi. Ardından 18 Ocak 2013’te İsviçre 2. Lig takımı Schaffhausen’e kiralandı ve 10 maçta oynadı.

2013-14 sezonunun başında 1. Lige çıkan Schaffhausen oyuncuyu transfer etti. Bu tarihten itibaren takımının formasını 2,5 sezon boyunca terleten futbolcu, 82 maçta 4 gol atıp 7 asist yaptı. 15 Ocak 2016’da FC Lugano’ya kiralanan Alioski, sezonun geri kalanında 18 karşılaşmaya çıktı ve 3 gol, 2 asistlik bir katkı sağladı.

2016-17 sezonunun başında FC Lugano’nun bonservisini aldığı oyuncu, içinde bulunduğumuz sezonda şu ana dek 25 maçta forma giyerken 11 gol ve 7 asistlik çok başarılı bir performans gösterdi ve tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Milli macerası ilk kez U-17 seviyesinde başlayan Makedonyalı futbolcu, U-19 ve U-21 kategorilerinde milli olduktan sonra 11 Ekim 2013 tarihinde Makedonya-Galler maçında ilk A milli maçına çıktı. Bu tarihten itibaren Dünya Kupası Elemeleri ve Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde olmak üzere toplam 10 karşılaşmaya çıkan futbolcu 1 de gol kaydetti.

Alioski’nin taktiksel geçmişine bakmak gerekirse karşımıza ilginç bir tablonun çıktığını söyleyebiliriz. Zira kariyerinin ilk yıllarını sol bek olarak geçiren Alioski, FC Lugano’ya transfer olduğu 15-16 sezonunun ikinci yarısına dek çoğunlukla bu mevkide oynadı. Fakat söz konusu tarihten itibaren Lugano teknik direktörü Zdenek Zeman’ın talimatıyla sağ kanatta oynamaya başladı ve son derece başarılı bir performans göstererek yeni mevkisinde kalıcı oldu.

Lugano’nun yıldız adayını genel olarak 4-4-2, 4-5-1, 4-2-3-1 gibi dizilişlerinin sol bekinde ve yine benzer dizilişlerin sağ kanadında izledik. Son 1,5 sezondur ağırlıklı olarak sağ kanatta görev aldığını ve güncel mevkisinin sağ kanat olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

Güçlü Yönleri (Top tekniği, Şut, Dribbling, Kontra Ataklar, Oyun Görüşü, İki Yönlü Katkı)

Öncelikle Ezgjan Alioski’nin kariyerini 2016 öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırmamız gerekiyor. Bu tarihten önce çoğunlukla sol bek olarak forma şansı bulan oyuncuyu “sıradan” bir sol bek olarak nitelendirmek mümkündü. Fakat Ocak 2016’da Lugano’ya geldiğinde o zamanki teknik direktörü Zdenek Zeman’ın altın dokunuşuyla sağ kanada “terfi edilen” oyuncu, yeni mevkisinde şu ana dek muhteşem bir performans gösterdi. Dolayısıyla futbolcunun özellikle istatistiksel verilerinin yeni mevkisiyle birlikte kabuk değiştirdiğini ve yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz.

Şunu belirtmeliyiz ki, Alioski özel bir oyuncu. O’nu özel kılan noktaların başında ise top tekniği geliyor. İki ayağını da etkili olarak kullanabilmesinin yanı sıra şık çalımlar atabilen, iyi kilit paslar deneyen (maç başı 2.3 kilit pas denemesi ve %50’ye yakın başarı), top kontrollerinde sıkıntı yaşamayan ve aynı zamanda takımının duran toplarını kullanan bir isim. Ayrıca çok etkili şutlara sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kariyeri boyunca attığı gollerin önemli bir kısmını ceza sahası dışından çektiği şutlarla kaydettiğini ve maç başı 3,2 şut denemesinde %40 isabet sağladığını görüyoruz.

Bunların yanı sıra ciddi bir dribbling yeteneğine sahip. Topla birlikte hızlı olması, adam eksiltme yeteneği ve iki ayağını da kullanabilmesi dribblinglerinin etkisini artırıyor. Top ayağındayken hem çizgiye inebilen hem de içeri kat edebilen bir futbolcu. Maç başına 4,7 dribbling denemesinde %50 başarı sağlıyor ve bu istatistiği her geçen gün artıyor.

Alioski’nin bir diğer öne çıkan özelliği ise kontra ataklardaki başarısı. Özellikle takımının rakibi geride kabul ettiği ve top kazandığı anlarda takımını kontra atağa çıkaran isimlerin başında geliyor. Etkili dribblingleriyle rakibin üçüncü bölgesine topu taşıyıp kilit pas, şut, orta denemelerinde bulunarak atağı şekillendiriyor. Attığı gollerin önemli bir kısmının ceza sahası dışından çektiği şutlardan geldiğini söylemiştik, işte o şutların da büyük bir bölümü söz konusu kontra ataklarda geliyor. Kontra atak yönetimi, yerleşik hücum organizasyonlarında aldığı sorumluluklar ve tüm bunları iyi değerlendirme kapasitesi ise futbolcunun yüksek oyun görüşünün meyvesi. Kısacası, yeteneklerinin farkında olan ve en iyi şekilde değerlendirmeye gayret eden bir kimliğe sahip.

Makedon futbolcuyu değerli kılan bir başka artısı ise takımına iki yönlü katkı vermesi. Alioski’nin kariyerinin büyük bir bölümünü sol bek olarak geçirdiğinden bahsetmiştik. Bu nedenle oyunun defansif yönüne de aşina olduğunu, buna bağlı olarak takım defansına mümkün mertebe katkı sağladığını söyleyebiliriz. Çok efor sarf ettiği atakların haricinde mutlaka geri dönen ve bekine yardım eden yapısının yanı sıra top kapma girişimlerinde de başarılı olduğunu söylemek mümkün; zira maç başına 3,7 top kapma girişiminde %55’e yakın başarı elde ediyor. Dolayısıyla kendisinden defansif katkı bekleyecek olan hocasının yüzünü kara çıkarmayacaktır.

 

 

 

Zayıf Yanları (Fizik, Orta, Devamlılık, Yurt Dışı Tecrübesi)

Ezgjan Alioski’nin güçlü yönlerinin yanı sıra birtakım eksikliklerinden de bahsetmek gerekiyor. İlk olarak futbolcunun 1.72’lik boyu kendisi için önemli bir handikap. Nitekim maç başına girdiği 21 ikili mücadelenin yalnızca 8’inden (%39) galip ayrılabiliyor. Hava toplarında ise 4,7 girişimin sadece 1,5’inde (%33) başarılı olabiliyor.

Futbolcunun bir diğer önemli eksiği ise ortalardaki isabet oranı. Ortalama 2,4 orta denemesinde yalnızca %22’lik bir isabet oranı yakalayabilen futbolcunun ortalarını daha nitelikli hale getirmesi gerekiyor.

Alioski’nin devamlılık probleminden bahsedecek olursak, maçın bazı bölümlerinde oyundan düştüğüne tanıklık edebiliyoruz. Fakat bunu göreceli olarak aktif dinlenme veya oyunun gidişatı gereği frene basma olarak algılamak da mümkün. Zira bu maçtan kopmalar çok uzun süreli olmuyor ve belli bir sürenin ardından kendisini yine maçın odak noktasında görmemiz mümkün hale gelebiliyor.

Makedonyalı futbolcu hem memleketinin dışında oynuyor hem de milli tecrübeye sahip; dolayısıyla yurt dışı ve uluslararası tecrübesi yok diyemeyiz. Fakat kariyeri boyunca yalnızca İsviçre liglerinde oynamış olması nedeniyle başka bir ülkeye transfer olduğunda nasıl bir performans göstereceği soru işaretli noktalarından birisi.

Alioski’nin kariyerinde 33 sarı, 6 kırmızı kartı bulunuyor. Ancak bu kartların büyük çoğunluğu sol bek oynadığı dönemlerden geliyor; dolayısıyla sağ kanat oynamaya başladığından beri kart problemi yaşamadığını dipnot olarak belirtelim.

 

 

Benzediği Oyuncular: Ricardo Quaresma, Xherdan Shaqiri

Makedon futbolcu gerek dribbling meziyetleri, gerek fiziksel yapısı, gerekse de top tekniği ve duran top kullanması bakımından ligimizde başarıyla forma giyen Ricardo Quaresma ile benzerlikler gösteriyor. Ayrıca çabukluğu, kuvvetli sol ayağı ve özellikle içeri kat ettiğinde etkili şutlar çıkarıp tehlike yaratabilmesi gibi özellikleri sebebiyle bizlere İsviçreli Xherdan Shaqiri’yi hatırlatıyor.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Bursaspor, Başakşehir, Osmanlıspor

Alioski, mevcut kalitesiyle üst kalibre takımlarımıza katkı sağlayabilecek ve potansiyeliyle uzun vadede para kazandırabilecek bir isim. Başakşehir, Visca’yı satması durumunda yerini Alioski’yle doldurabilir. Bursaspor önümüzdeki sezon tekrar başarı yakalamak adına Makedon futbolcuyu takıma kazandırabilir. Ayrıca Trabzonspor, Osmanlıspor gibi takımlara da hem sol bek hem sol kanat hem de sağ kanat oynayabilmesinden dolayı kadro derinliği sağlayacak bir takviye olacaktır.

Son 1,5 sezondur gösterdiği performansla İsviçre Ligi’nin en gözde isimlerinden biri haline gelen Alioski, birçok kulübün radarına girmeyi başardı. Dolayısıyla FC Lugano’nun kendisini el üstünde tuttuğunu ve piyasasının yükseldiğini dile getirmek mümkün. Fakat bu senenin başında Lugano’yla sözleşme imzalarken kulübün başkanı Angelo Renzetti, Alioski’ye iyi bir teklif geldiğinde işleri yokuşa sürmeyeceklerinin taahhüdünü vermişti. Dolayısıyla kulüplerimiz Alioski’nin transfer edilmesi konusunda önemli bir şansa sahip. Haziran 2018’de bitecek olan sözleşmesini ve bahsettiğimiz konuları göz önünde bulundurduğumuzda, Lugano’nun Alioski adına gelecek 1-1,5M € civarı bir teklife hayır diyemeyeceğini belirtelim.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 13.07.2017 tarihinde 2.500.000 € bedelle Leeds United takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili