Doğum Tarihi: 23.06.1993 (23 yaşında)

Mevkii: Ofansif Orta Saha-Forvet

Takımı: Al Wasl

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 150.000 €

Sözleşme Sonu: – 

 

Profil

Futbol hayatına ülkesinin takımlarından Icasa ile adım atan Fabio Lima, 2011 sezonunun açılış haftasında Sport Recife karşısında bulduğu 4 dakika ile profesyonelliğe adım atmış oldu. O zamanlar 18 yaşına yeni basmış olan Lima kadroda süre bulmakta zorlanırken sezonu, 11 maçta aldığı 209 dakika ile kapattı. Ocak 2012 tarihinde Atletico GO takımına transfer olan Brezilyalı burada yerel lig maçlarına çıktıktan sonra Sao Paulo’nun B takımına geçiş yaptı. 6 aylık kiralık dönemin ardından Ocak 2013’te tekrar Atletico GO kadrosuna dönen Lima, bir 6 aylık kiralık dönemi de Serie A takımlarından Vasco da Gama ile yaşadı. Burada sadece 8. haftadaki Fluminense maçı kadrosunda şans bulabilen oyuncu çareyi yeniden Atletico GO takımına dönmekte buldu. Serie B’nin 28. haftasında kadroya giren Brezilyalı kalan 9 maçta 5 gol 3 asist ile sezonu tamamladı. 2014 yılına gelindiğinde kadroda istikrarını hala sağlayamayan Lima yerel kupa ve Serie B’de toplam 23 maçta forma şansı buldu ve 5 gol kaydetti. Brezilyalı oyuncunun kariyerini şekillendiren transfer ise Temmuz 2014’te Birleşik Arap Emirlikleri’nin Al-Wasl takımına kiralanması oldu. İlk yılı olan 14/15 sezonunda 2123 dakika forma şansı bulurken, 16 gol ile liginde dikkat çeken oyuncular arasına girdi. Takımı ise o sezonu 6. tamamlayarak kendisi için büyük başarı elde etmiş oldu. Sergilediği güzel futbol sonucunda Al-Wasl Ocak 2015’te Lima’nın bonservisini 232.000 € karşılığında Atletico GO’dan aldı. Geride bıraktığımız 15/16 sezonu ise Lima’nın kendini tam anlamıyla kanıtladığı yıl oldu diyebiliriz. Çıktığı 25 karşılaşmada 20 gol, 7 asist ile ligin tozunu attırdı. En golcü oyuncular listesinde 3. sırada kendine yer bulan Lima takımına verdiği katkı bakımından da ligin en değerli 5 oyuncusundan biri oldu.

Al-Wasl ile geçtiğimiz sezon ofansif 4-3-3 taktiğinin sağ ve sol kanatlarında görev aldı. Takımının zaman zaman tercih ettiği 4-4-2 sisteminde ise yardımcı forvet olarak başarıyla görev yaptığı maçlar çıkardı. Fábio Lima’nın Brezilya’nın hiçbir kategorisinde milli olmadığını da belirtelim.

 

 

Güçlü Yönleri

Fabio Lima Brezilya kökenli oyuncularda gördüğümüz kıvrak zekaya sahip bir isim. Oyun alanında bu zekasından faydalanarak her zaman gole yakın bir oyuncu oluyor. Bu sezon kanatta veya forvetin bir adım gerisinde oynarken kaydettiği 20 gol, onun golcü sezgilerini kanıtlar nitelikte. Açılan ortalarda, savunma arkasına atılan toplarda golü nasıl iyi kokladığı görülebiliyor. Doğru zamanda doğru yerde olmasını biliyor. Saha içinde ki oyun zekası arkadaşlarını da oyuna dahil edebilecek türde. Top ile genelde rakip sahanın sağ kanadına yakın fakat kaleye uzak bir mesafede buluşuyor. Kafasını hemen kaldırarak arkadaşlarını ve kendi pozisyonunu kontrol ediyor. Burada atlanmaması gereken önemli bir konu, Lima’nın kaleye sırtı dönük oynayabilmesi. Rakibini sırtına alarak arkadaşlarının dağılımına bakıyor ve uygun durumda olan arkadaşına pasını aktarıyor. Geçtiğimiz 15/16 sezonunu maç başına yaptığı 37 pasta %82 isabet oranı ile tamamladı. Daha çok kanatta değerlendirildiğini düşündüğümüzde hem pas sayısı hem de isabet oranı gerçekten iyi düzeyde.

Takımının onun üzerinden oyunu oynadığı ve onun bu yükü kaldırabildiği aşikar. Bir kanat oyuncusu olarak maç başına 2.1 kilit pas veriyor ve bunların 1.2’si isabeti buluyor. Forvet arkasında değerlendirildiğinde bu rakam elbette artacaktır fakat bir kanat oyuncusu için makul seviyede. Fabio Lima’nın kanattan içeri kat etmeyi sevdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyuncu sahip olduğu özel yetenek ile rakiplerini nasıl eksilteceğini iyi biliyor. Maç başına 10 dribbling girişiminde %64 başarı oranı ile oynadı. Topu rakip sahaya taşıma konusunda da güvenilecek bir isim. İnce bilek hareketleri ile dar alanlarda ve topun sıkıştığı bölgelerde zorlanmıyor. İkili sıkıştırma ile karşılaştığında tek bir hamleyle iki rakibini oyundan düşürdüğü pozisyonları geçen sezon sıkça izlettirdi. Raket gibi bir sol ayağa sahip olan Lima’nın sağ ayağını da gayet efektif kullandığını söyleyebiliriz. Ceza sahası çevresinde her iki ayağıyla kaleyi yoklayabilmesi sayesinde rakip savunmalar için karşılaması zor bir oyuncu haline geliyor. Geride bıraktığımız 15/16 sezonunda maç başına kaleye vurduğu 4.4 şut ile liginde bu alanda ilk 10 oyuncu içerisindeydi. Yüksek teknik kapasitesi onun şutlarına ve paslarına da yansımış durumda. Seyir zevki yüksek olan falsolu vuruşları sıkça deniyor. Yine aynı teknik becerileri sayesinde top kontrolü konusunda da sıkıntı yaşamıyor. Zor pozisyonlarda top hakimiyeti ile ön planda.LİMA ISI

Bir kanat oyuncusu için önemli özelliklerden biri olan hızlanma becerisi ise Lima’nın gol yollarında silahı olabiliyor. Oynadığı ligde savunma oyuncularının genelinin ağır olması yanıltıcı etken ama Lima’nın kısa alanda hızlanma kabiliyeti, ceza sahası içine yaptığı koşularda veya rakibini eksiltirken hissediliyor. 15/16 sezonunda maç başına girdiği 24 ikili mücadeleden 11’inde ayakta kalan Lima fiziğine oranla dayanıklı bir oyuncu. Yere sağlam basan Brezilyalının kıvrak bilekleri ve kolay yere düşmemesi takımına çok sayıda faul kazandırmasını sağlıyor. Yine geçtiğimiz sezon maç başına en az 2 faul alıyordu. 3. bölgede aktif olan oyuncu rakip kaleye yakın bölgelerde takımına kazandırdığı fauller ile tehlikeli duran toplara zemin hazırlamış oluyor.

1.78 cm boyunda olan Lima’nın göze batan diğer özelliği ise hava toplarındaki becerisi. Oyuncu boyunun çok üzerindeki savunmacılar ile hava topu mücadelesine girebiliyor. Bunun ana sebeplerinin başında atletik yapısı ve zıplama yeteneği geliyor. Brezilyalının duran top hücumlarında ve savunmasında etkili hava hakimiyeti sayesinde takımına katkıda bulunuyor.

 

Zayıf Yanları

Brezilyalı oyuncunun sezonun genelinde kanatlarda değerlendirildiğinden bahsettik. Kanatta oyun kurucu görevini üstlenmesi onu biraz daha ortaya yakın oynamaya itiyor. Fakat hala kanatta olduğunu ve görevlerinin olduğunu unutmaması da gerekli. Lima oynadığı kanadı hücum esnasında nispeten az kullanıyor bu da o kanattan açılan ortaları azaltıyor ve rakip bek oyuncusunun daha rahat hücuma kalkabilmesine olanak tanıyor. 15/16 sezonunda maç başına 1.1 orta açarak beklentinin altında kalan bir grafiği var. Hücum esnasında Lima’nın sıkça sahanın sağ kanadından içeri kat etme girişimlerini izleyebiliyoruz. Öyle ki bir süre sonra Lima’nın bu kat etme sevdasını fark edecek bir savunma oyuncusu onu bir süreliğine durdurmayı rahatlıkla başaracaktır. İçeri fazlaca kat etme girişimi hem oyununu monotonlaştırıyor hem de rakip için çözülmesi kolay bir hamle haline geliyor.  Çizgiye neredeyse hiç inmediği maçları var ve bu da takımının hücum opsiyonlarını daraltabiliyor. Bu kat etmeleri dengeleyerek farklı çözümler denediğinde daha başarılı olabilir.

Top ile arası iyi olan oyuncularda sıkça görülen topu ayağında fazla tutma sorunsalı Lima içinde kimi zaman geçerli. Burada pozitif olan durum oyuncunun her geçen gün bu hatasını azaltması. Düşünme hızını arttırarak yine bu probleminin üstesinden daha kolay gelebilir. Top ayağında iken daha mücadeleci olan Brezilyalı, topsuz alanda ise daha ürkek bir görüntüde. Bu durum savunmasına zarar veriyor. Alan kapatma tercihini daha fazla kullanan Lima ileride sıkça baskı yapmasını bekleyeceğiniz türde bir oyuncu değil. Bunu maç başına 2.1 müdahale girişiminde elde ettiği 0.7 başarı ile de görebiliyoruz. Müdahale yapma konusunda kendisine fazla sorumluluk verilmesi verimli olmayabilir.

Oyuncu hakkında ki soru işaretlerinden biri de oynadığı liglerin seviyesidir. Fabio Lima ne kadar kendini son 2 sezonunda kanıtlamış olsa da Arap yarım adasında oynanan futbol ile ligimiz ve Avrupa futbolu arasındaki fark büyük. Ligimize sertlik açısından benzese de seviye olarak altında olan bir ligde mücadele ediyor. Sezon başına attığı 20 gol sayısına burada ulaşması çok zor.

 

Benzediği Oyuncular: Raffael (B’Mönchengaldbach), Marlos (Shaktar Donetsk), Pablo Martin Batalla

Skorer kimliği, arkadaşlarına attığı nokta paslar ve oyun stili olarak ülkemizde Bursaspor forması giyen Pablo Martin Batalla ve Mönchengladbach forması giyen Raffael’i andırdığını söyleyebiliriz. Kanatlarda oynayabilen yaratıcı kimliğe sahip Marlos ile de her iki ayağını kullanabilmesi, dribbling becerisi ve etkili plase şutları konusunda benziyorlar.

 

Gelebileceği Takımlar:   Fenerbahçe, Trabzonspor, Çaykur Rizespor, Antalyaspor

Fabio Lima özel yeteneklere sahip olan bir isim. Golcü kimliğinin yanında arkadaşlarını da oyuna dahil edebiliyor. Kanat dışında forvet arkası ve yardımcı forvet olarak da görev alabiliyor olması onu değerli kılıyor. Bu sezon Dick Advocaat’ın gelişiyle 4-3-3’e dönüş sinyalleri veren Fenerbahçe için aranan özellikleri barındırıyor. Kanatta kreatif oyuncu rolünü üstlenebilirken, forvet arkasında da rahatlıkla görev alabilir. Göze hoş gelen Güney Amerikalı oyun tarzıyla Fenerbahçeli taraftarlara kendini kısa sürede sevdirecektir. Ersun Yanal’ın gelişi ile muhtemel 4-3-3 ve 4-2-3-1 taktiklerini kullanacak Trabzonspor sağ kanadına arayışı da bitirebilir. Fabian Castillo ile kanatlarda kullanıldığında gol opsiyonu fazla olan bir Trabzonspor oluşacaktır. Aynı zamanda 4-2-3-1 in forvet arkasında da rahatlıkla oynayabilir. Fabio Lima 10 numara arayışlarını bir türlü sonlandıramayan Çaykur Rizespor için muhteşem bir seçenek olacaktır. Yine 4-2-3-1 kullanan Rizespor’a adaptasyon sıkıntısı yaşamayacak olması da önemli bir etken. Lige kreatif oyuncu eksikliğini hissederek başlayan bir başka takım olan Antalyaspor’a da ilaç gibi gelecek olan Lima zaten aşina olduğu 4-3-3 formasyonunda Antalyaspor için bir silah olacaktır. Maliyet olarak Lima maksimum 1-1.5 milyon € bedel ile transfer edilebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFILI