Doğum Tarihi: 02.05.1993 (24 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: Newell’s Old Boys (Kiralık)

Ülkesi: Arjantin

Değeri: 1.500.000 €

Sözleşme Sonu: 31.12.2018

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

Profil

Facundo Tomás Quignón, 1993 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires kentinde dünyaya geldi. Kariyerine ülkenin en önemli kulüplerinden River Plate altyapısında başlayan genç oyuncu, 2012 yılında Matias Kranevitter, Juan Cazares ve Augusto Solari’nin de aralarında bulunduğu kadroyla U20 Copa Libertadores şampiyonluğunu tattı. Kariyeri açısından bu önemli tecrübenin ardından 2013 yılının başında as kadroda yer almaya başladı ancak süre alamadan yaz transfer döneminde ülkenin bir diğer köklü ekibi San Lorenzo’ya transfer oldu. Burada sezonun sonlarına doğru 4 maçta şans buldu ve 1 gol kaydetti. Süre alamasa da Güney Amerika’nın en prestijli kupası Copa Libertadores’i kazanan takımın bir parçası oldu. 14/15 ve 15/16 sezonlarını yine takımın rotasyon oyuncusu olarak geçirerek toplamda 13 maçta şans buldu ve 1 asist yaptı. İstediği süreyi alamayan Quignon, Temmuz 2016’da ülkenin bir diğer önemli takımı Newell’s Old Boys’a kiralandı. Burada devam eden sezonda gösterdiği performansla adından sıkça söz ettirmeye başladı. Boca Juniors’un 4 puan gerisinde, şampiyonluk yolunda takibini sürdüren takımında, 18 maçta yaptığı 3 asist ve orta sahadaki etkileyici oyunuyla kilit oyunculardan biri konumunda.

Nijerya’da düzenlenen U17 Dünya Kupası’nda Arjantin Milli Takımı formasını sırtına geçiren genç oyuncu, turnuvada 1 maçta görev alıp o maçta da asistini yaptı. Arjantin’in dar orta saha rotasyonu ve o bölgedeki isimlerin takımın diğer mevkilere nazaran düşük profilde olması Quignon için avantaj oluşturuyor. Tecrübe kazanarak etkileyici performansını sürdürmesi ve oyununu geliştirmesi halinde Arjantin Milli Takımı’nın orta sahasına ilaç olabilecek nitelikte bir oyuncu olması sürpriz olmayacaktır.

Çoğunlukla 4-2-3-1 ve 4-4-2 sistemlerinde, orta sahanın merkezinde çift ön liberodan biri olarak görev yapmakla birlikte, tek ön liberoda regista veya üçlü orta saha sistemlerinde yaratıcılığını daha fazla kullanabileceği 8 numara pozisyonunda görev yapabilir. Üçlüde arkasında oynayacak savunma yönü güçlü bir ön libero, Arjantinli oyuncunun performansını çok daha üst seviyelere çekebilir.

 

Güçlü Yönleri (Teknik, Oyun Kurma, Pas Kalitesi, Top Çalma, Dribbling, Vizyon)

Facundo Quignon, yüksek teknik kapasitesi ve oyunu iki yönlü oynayabilen yapısıyla her takımın orta sahasında görmek isteyeceği türden bir oyuncu. Sol ayağını etkili kullanıyor. Takımının oyun kurulumunda en önemli ismi ve top almak için sürekli boşa çıkarak takım arkadaşlarını rahatlatıyor. Stoperlere yaklaşarak ilk topu alıyor ve atakların olgunlaşmasında önemli rol üstleniyor. Topsuz oyundaki temposu, vizyonu ve hızlı düşünüp seri oynayabilmesiyle fark yaratıyor. Kaptığı toplardan sonra zaman kaybetmeden yaptığı paslarla hücuma katkı veriyor ve takım oyununu hızlandırıyor. Yüksek oyun görüşüyle uzun mesafeli milimetrik paslar atabiliyor. Zayıf ayağını da yeterince iyi kullandığını söyleyebiliriz. Yüksek top tekniği sayesinde dar alanda sakin kalıp topla birlikte kendisini kurtarabiliyor veya faul alıyor.

Çabuk hızlanabilmesi ve çalım yeteneği sayesinde rakipleri tarafından sık sık faulle durduruluyor. Topu ayağına aldığında ya önündeki boş alanı dribblingle kullanıyor ya da dikine başarılı paslar atıyor. İstatistiklere baktığımızda maç başına 4 dribbling girişiminin %70’inde başarı sağlayarak bu alanda mevkidaşlarıyla kıyasladığımızda, kendi liginde 5. ligimizde isimler arasında ise 3. sırada bulunuyor. Sürekli dikine oynamaya özen göstermesi %88’lik pas isabet oranını değerli kılıyor. Geçtiğimiz ay oynanan Estudiantes maçında tam 64 pas yaptı ve sadece 1 pas hatasıyla %98’lik bir oran yakaladı. Maç başına attığı 1 başarılı kilit pasla bu oranı süsleyen Quignon’un, arkasında bir ön liberoyla oynayacağı üç orta sahalı sistemlerde, ön alanda daha fazla topla buluşup yaratacılığını kullanabileceğinden bu sayıyı arttıracağını öngörebiliriz.

Tüm bu ofansif becerilerin yanında top çalma becerisi ve mücadele gücünün yüksek olması onun ne kadar özel bir oyuncu olduğunun en büyük kanıtı. Fizik olarak ikili mücadelelerde kolay yıkılmıyor, mücadeleden çekinmiyor ve agresif oyunuyla orta sahada sertlik sağlıyor. Özellikle kayarak müdahalelerindeki başarısı dikkat çekiyor. İstatistiklere bakıldığında maç başına 4.2 başarılı top çalma ve 1.8 müdahale başarısıyla burada da ön planda olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Yine kıyas yaparsak bu alanda ligimizdeki tüm rakiplerinden daha iyi istatistiğe sahip olduğunu gözlemleyebiliriz.

 

Zayıf Yanları ( Tecrübe Eksikliği, Markaj, Skor Katkısı, Şut)

Sahaya olgun bir karakter yansıtsa da profesyonel düzeyde oynadığı maç sayısının çok az olması ve ilk kez düzenli forma şansı buluyor olması, oyuncunun transferini düşünürken önemli bir risk parametresi olarak karşımıza çıkıyor. Şüphesiz bu eksiğini zamanla giderecektir. Yaşını ve vadettiği potansiyelini düşündüğümüzde bu riski göze almak mümkün. Alan ve adam markajının kötü olması en büyük savunma zafiyeti. Oyun içinde kopan bir oyuncu değil ama marke ettiği alanı ve rakibi zaman zaman unutabiliyor. Bu durumu da tecrübe eksikliğine bağlayabiliriz. Oynadığı maç sayısına oranla skor katkısı fena sayılmasa da kilit pasları ve ceza sahası koşularını arttırması oyununu geliştirmesine yardımcı olacaktır. Yüksek teknik kapasitesinden bahsetmemize rağmen şut tekniğini henüz oturtamamış olması düşük skor katkısı sebeplerinin başında geliyor. İstatistiklere baktığımızda maç başına 0,7 şut girişimi bulunuyor ve bu şutları çoğunlukla etkisiz oluyor. Bu konuda kendini geliştirmesi rakibe tehdit oluşturacak ve skor katkısı yapabilme şansını arttıracaktır.

 

 

Benzediği Oyuncular: Granit Xhaka, Emre Belözoğlu

Şimdilik Granit Xhaka ve Emre Belözoğlu seviyesinden uzak olsa da pas kalitesi, teknik kapasitesi ve oyun görüşüyle Granit Xhaka’yı andırdığını söyleyebiliriz. Ligimizden de bu özelliklere ek olarak oyun tarzı, takım içindeki rolü ve geriden oyun kurma becerisiyle Emre Belözoğlu’na benzetebiliriz.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Bursaspor, Kasımpaşa, Antalyaspor

Facundo Quignon, devam eden sezonda Newell’s ile şampiyonluk yolunda takımın değişmez ismi haline gelmiş durumda. Gösterdiği performans ve oyun kalitesiyle ligimizdeki büyüklere yakışacak düzeyde olmasına rağmen, tecrübe eksikliği onu bu takımlardan uzaklaştırıyor. Yukarda da bahsettiğimiz gibi her takımın orta sahasında görmek isteyeceği türden bir oyuncu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Taktiksel olarak baktığımızda baskın oynamak isteyen ve topa sahip olmayı seven kulüplerimizin orta sahasına adeta ilaç olabilecek nitelikte bir hamle olacaktır.

Newell’s oyuncunun 1,8 M €’luk satın alma seçeneğini kullanmak isteyecektir fakat içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle bu maliyeti karşılayamayabilir. Bonservisini elinde bulunduran San Lorenzo’nun, 2018 yılında sözleşmesi bitecek olan oyuncuyu bu opsiyondan daha düşük bir ücretle elden çıkarması da mümkün. Bu ücrete yakın düzeyde bir bedeli ödeyebilecek kulüplerimiz için hem yüksek fayda sağlayacak hem de önemli bir yatırım olacaktır. Tüm bu etkenleri göz önüne aldığımızda Bursaspor, Kasımpaşa ve Antalyaspor oyuncu için uygun olabilecek kulüplerin başında geliyor. Bursaspor’da kaptan Pablo Batalla ile aynı ülke vatandaşı olması ve takımdaki diğer Güney Amerikalı oyuncularla aynı dili konuşuyor olması uyum sürecini çabuk atlatmasına yardımcı olacaktır. Kasımpaşa ve Antalyaspor’un sistemine fazlasıyla uyum sağlayacak ve orta sahaya kalite katacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ