Doğum Tarihi: 21.03.1994 (22 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: LASK Linz

Ülkesi: Avusturya

Değeri: 250.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

Profil

Futbola doğduğu yerin takımı LASK Linz’in altyapısında başlayan ve günümüzde istikrarlı bir A takım oyuncusu haline gelen Luckeneder, takımının alt yaş kategorilerinde gösterdiği performansla 18 yaşına girer girmez profesyonel sözleşmeye imza attı. Şu sıralar Avusturya Bundesliga’ya yükselme ihtimali en yüksek ekiplerden biri olan LASK Linz 3. ligde mücadele verdiği 2012-2013 sezonunda U18 takımının kaptanı ve en fazla umut vaat eden isimlerinden biri olan Luckeneder ile profesyonel sözleşme imzaladı ancak A takıma çıktığı ilk sezonda yalnızca 25 dakika şans buldu. Çalışmalarına A takımla devam eden ve iyi bir yaz kampı dönemi geçiren genç stoper, bir sonraki sezon da yedek kulübesinin gediklilerinden olsa da ligin son maçında A takımla ilk 90 dakikasını oynadı ve 2. lige yükselen takımın bir parçası olarak önemli bir deneyim kazandı. Takımının ikinci lige çıkmasıyla birlikte LASK Linz’in 3. ligde mücadele eden altyapı takımı denilebilecek (LASK Linz Juniors diye de geçen) Pasching kulübünde forma giymeye başladı. 3 kez 2. lig tecrübesi yaşadığı bu sezonun büyük çoğunluğunu 3. ligde geçirdi ve her maçta 90 dakika şans bularak artık A takım için yeterli seviyeye gelmiş olduğunu göstermiş oldu. 2015-2016 sezonunda yeni teknik direktör Oliver Glasner’in beğenisini ilk andan itibaren kazanan Luckeneder, ligin ilk maçında 90 dakika forma şansı buldu ve Bundesliga’ya yükselmeyi kıl payı kaçırdıkları sezonda kupa dahil 28 maçta A takım  forması giydi ve 2 de gol kaydetti. İçinde bulunduğumuz sezonda da Oliver Glasner ile devam eden LASK Linz’de Luckeneder de ilk 11’deki yerini sağlama almış durumda. Sakatlık nedeniyle forma giyemediği 2 maç hariç tüm maçlarda sahada yer alan Luckeneder’in şu ana kadar 16 maçta tam 5 golü 1 de asisti bulunuyor. Tüm kariyerini stoper olarak geçiren Luckeneder, bu istatistiği sürdürmeye kararlı görünüyor.

Henüz hiç milli formayı terletme şansı bulamayan Luckeneder’in bu hayali yakın zaman gerçekleşecek gibi görünüyor. Öyle ki henüz hiç Bundesliga deneyimi yaşamamış olması ve A takım formasını ilk defa 21 yaşında sırtına geçirmiş olması nedeniyle alt yaş kategorilerinde pek fazla tercih edilmedi ancak LASK Linz’in Bundesliga’ya çıkması halinde gitgide yaşlanan Avusturya milli takım savunmasında en kısa zamanda şans bulmaya başlayacaktır.

Kariyeri boyunca 4lü savunma sistemiyle oynayan Luckeneder, sol ayağını daha iyi kullandığı için büyük oranda sol stoper mevkisinde görev alıyor. Taktiksel olarak genellikle topu oyuna sokma görevini üstlenen savunmacı, bu özelliği sayesinde takımının topa sahip olmasına ve geriden oyun kurmasına yardımcı oluyor ve özellikle bu sezon attığı sürpriz gollerle de takımı adına skora doğrudan etki yapıyor.

 

Güçlü Yönleri (Ayaklarına Hakimiyeti, Çevre Kontrolü, Uzun Mesafeli İsabetli Paslar, Risksiz Oyun Tercihi, Hamle Zamanlaması)

Luckeneder gibi bir stoperden bahsedileceği zaman ilk önce top tekniğine değinmek gerekiyor. Her teknik adam için bir stoperde aranan birincil özellik olmasa da Luckeneder’in bu özelliği o kadar göze çarpıyor ki maç içerisinde bir çok kez LASK Linz takımını bir anda yaklaşık 60 metrelik bir pasla pozisyona girerken görebiliyorsunuz. Maçlarda ortalama 51 kez pas veren ve %81 gibi bir istatistik yakalayan genç Avusturyalı bu alanda tam bir yıldız potansiyeli taşıyor desek yanlış olmaz. Oyunun sıkıştığı anlarda attığı ters toplar, zaman zaman orta sahaya kadar çıkıp boş alanı dribbling ile değerlendirdikten sonra yay çevresine attığı dikine kilit paslar ve topla buluştuğunda baskı görmesi durumunda topu en güvenli bölgeye soğukkanlılıkla gönderebilmesi, onu hem orta saha oyuncularının zor durumda kaldıklarında pas verebilecekleri bir opsiyon yapıyor hem de skora pas oyunuyla ulaşılamadığı dakikalarda tehlikeli uzun toplarla rakip kaleye direkt oyun tercih edildiği takdirde bu oyunun rakip kalede tehlike yaratma ihtimalini oldukça artırıyor. Stoper oyuncusunun temel özelliklerine yani savunma özelliklerine geldiğimiz zaman Luckeneder’in istatistiksel olarak her alanda liginde ilk 5’te olduğunu söyleyerek söze başlamak yerinde olacaktır. 1,90 m boyundaki genç stoper, ilk A takım dönemlerine oranla kafa toplarındaki başarısını oldukça artırmış durumda. Daha önceleri uzun boylu olmasına rağmen gerekli sertliği gösteremediği için kafa toplarında beklenildiği seviyede dominant olmayan Luckeneder, bu yazı iyi değerlendirmiş görünüyor. Zira kafa toplarında geçtiğimiz sezona oranla büyük gelişme kaydettiği gözle görülür şekilde meydanda olan Luckeneder, %76 gibi etkileyici bir orana sahip. Bu oranın maç başına girilen 11 hava topunda ortaya çıktığı da göz önüne alındığında son derece değerli bir istatistik haline geliyor. Rakibin ataklarında onları karşılamaya ilk çıkan stoper görevini üstlenen ve haliyle atılan uzun toplarda da hava topu mücadelelerine girme rolü verilen Luckeneder, bu görevi son derece soğukkanlı bir şekilde ve oldukça artmış olan öz güveniyle yerine getiriyor.

Sakatlık veya kart sorunu yaşamadığı takdirde takımının tahtaya ilk yazılan isimlerinden olan genç stoper için bu öz güvenin oyununa olgunluk ve soğukkanlılık olarak yansıdığını söylemek mümkün. Bunun yanı sıra çevre kontrolünü çok iyi yapan ve savunma oyuncuları için bu özelliğe sahip olmanın önemini kavramış gibi gözüken Luckender, basit top kayıplarına neredeyse hiç imkan tanımıyor. Hava topu mücadelelerinde top indireceği yeri sıçramadan önce kontrol ederek tercih eden savunma oyuncusu aynı zamanda uzaklaştıracağı veya hamle yapacağı topların da rakibe avantaj sağlamayacak bölgelere gittiğine emin oluyor. Uzun mesafeli pasları son derece düzgün ve isabetli atabilen solak stoperin yukarıda en fazla öne çıkan özelliği olarak tanımladığımız bu oyun yapısı, alanı daraltarak oynayan rakiplerin ters toplarla bloklarının arasını açmaya oldukça yardımcı olduğunu söylemek mümkün. Savunma çizgisini önde kurmayı tercih eden LASK Linz takımında topla birlikte orta yuvarlağa kadar hareket alanı bulabilen Luckeneder böyle durumlarda bu özelliğini daha rahat gösterme imkanı bulabiliyor. Uzun topları tercih etmediği zamanlarda takım arkadaşı Doğan Erdoğan ile topu en kısa sürede buluşturmayı amaçlayan Luckeneder için topla uzun süre oynamak ve kaleye yakın bölgede risk almak gibi olumsuzluklardan bahsedemeyiz. Tam aksine, riskten uzak oyun yapısıyla olgun bir görüntü çizen genç oyuncu, bir çok stopere göre teknik özellikleri daha iyi durumda olsa da topu uzaklaştırma anında fazla tereddüt yaşamıyor ve olabilecek en güvenli bölgeye doğru topu gönderiyor. Hatta kafasını kaldırma fırsatı bulabildiği takdirde bu uzaklaştırmayı gelişigüzel değil müsait durumdaki takım arkadaşlarına doğru yapmaya özen gösteriyor.

Rakibi önde karşılayan ve topu olabildiğince kaleden uzak bölgede kaparak hızlı kontratağa çıkmayı hedefleyen LASK Linz’de bu görevi savunma oyuncuları arasında birincil olarak üstlenen isim Luckeneder. Henüz savunma lideri olarak takım savunmasının çizgisini ve derinliğini ayarlayabilecek tecrübeye sahip olmadığı için çabukluğu ve hamle yeteneğini kullanarak rakibe topla ilk buluştuğu anda şok baskı uygulayarak topu kapma rolünü üstlenmiş durumda. Kendisine verilen bu görevde son derece başarılı olan Luckeneder, bu alanda da %66 gibi oldukça yüksek bir yüzdeye sahip. Maç başına 4 kez top kapma girişimden bulunan oyuncu için bu hamlelerin çoğu kez orta çizgi yakınlarında olduğunu ve bu sayede konrtatak başlattığını düşününce takımın ligin en fazla gol atan takımı olmasındaki katkısı da daha rahat anlaşılabiliyor. Son olarak ikili mücadelelerde de ayakta kalmayı başarabilen ve %73’lük başarı oranıyla rakip hücumculara korku salan Luckeneder’in gelecek için hem Avusturya hem de Avrupa futbolu açısından önemli bir değer olduğunu vurgulamakta fayda var. Tüm bunlara ek olarak hava toplarındaki etkinliği sayesinde bu sezon şimdiye kadar takımına 5 gollük katkı yapan bir stoperden bahsettiğimizi de hatırlatmak gerekiyor. Bu 5 golün 4’ünü kafayla atan Luckeneder, bu alandaki etkinliğini bu şekilde de sergileme fırsatı buluyor.

 

Zayıf Yanları (Sertlik Seviyesinin Az Olması, Hız)

Gerçek anlamda bir zayıflığı bulunmadığını rahatlıkla söyleyebileceğimiz Luckeneder, çalışma hırsı  ve azmine sahip bir oyuncu olarak sayılan eksiklerini tamamladığı takdirde ülkesi ve Avrupa adına önemli bir oyuncu olabilecektir. Her ne kadar hamle zamanlaması konusunda sorun yaşamasa da genel oyun yapısı olarak gerek rakibe gerekse topa karşı daha sert ve sağlam bir görüntü çizememesi için hiçbir neden yok. Fiziksel olarak uzun ve ince yapılı bir görüntüye sahip olan Avusturyalı oyuncu, özellikle ligimizde mücadele etmek için mutlaka sahip olması gereken fiziksel yapı ve oyun anlayışından şu aşamada biraz uzak görünse de özellikle hava toplarındaki çalışma hırsıyla birlikte yükselen form grafiği ve istatistik yüzdesi, bu sorunu da iyi bir kamp dönemi ile atlatabileceği kanısını uyandırıyor. Savunma çizgisini oldukça önde kuran ve arkadaki büyük boşluğa pek aldırış etmeyen LASK Linz takımı için stoperlerden en az birinin ortalamanın üzerinde bir hıza sahip olması işleri kolaylaştıracak bir etken olabilecekse de bu işin beklendiği Luckeneder ne yazık ki açık alanda bu konuda sorun yaşayabiliyor. Kesinlikle hantal bir oyuncu olarak tanımlanamayacak olsa da açık alanda hızına güvenilebilecek bir oyuncu olmadığı da gerçek. Bu durum, çalışmayla giderilme ihtimali pek fazla olmayan bir durum olduğu için böyle bir taktiksel sistemde geriye uzun mesafeli sprintler atmak durumunda kalmayacak şekilde pozisyon alabilecek duruma gelmesi oldukça zaman alacak gibi görünüyor.

 

Benzediği Oyuncular: Marc Bartra, Leonardo Bonucci

Gerek sol stoperde oynaması gerekse topu ayağına aldığında bir orta saha oyuncusu gibi kilit paslar gönderebilmesi bakımından özellikle bu sezon Dortmund’a yaptığı katkı da göz önüne alındığında Bartra, Luckeneder’in iyi bir eğitim ve sıkı çalışmayla ulaşabileceği bir seviye olarak görülebilir. Top rakip takımdayken ise dünyanın en iyilerinden olan ve her ne kadar 3’lü stoper denince akla gelen ilk isimlerden olsa da hava toplarındaki hakimiyetiyle savunma oyunlarına damgasını vuran Bonucci ile benzerlik gösteren bir hava topu etkinliğine sahip. Fiziksel olarak Bonucci seviyesinde güçlü ve yıpratıcı bir oyun tarzına sahip olmasa da rol model alabileceği bir oyuncu olarak potansiyelini ortaya çıkarma amacı için belirlenebilecek bir isim.

 

Gelebileceği Takımlar: Başakşehir, Atiker Konyaspor, Trabzonspor, Osmanlıspor

İlk aşamada düzenli bir savunma kurgusu olan ve isabetli dikine paslarla konratağa çıkmayı hedefleyen takımlarda yıldızlaşabilme ihtimali oyuncu, Yalçın Ayhan, Numan Çürüksu, Durica gibi savunma liderliğini yapan oyuncuların yanında yer alarak hem futbolunu geliştirebilir hem de kendi oyun tarzını daha iyi yansıtarak takımına daha fazla katkı sağlayabilir. Özellikle rakibin beklemediği anlarda kaptığı toplarla hızlı hücumların fitilini ateşleyebilecek, hızlı ve dikine pas oyununa son derece yatkın olan Luckeneder’in hem hücum hem de savunma duran topları üzerine ciddi mesai harcayan başta Başakşehir olmak üzere sayılı takımlarda önemli katkı sağlayacağı da yadsınamaz bir gerçek. 2017’de sözleşmesi biten genç oyuncu, maliyetsiz olarak kadroya dahil edilebileceği için de takımlarımızca tercih edilebilecek önemli bir potansiyel.

Transfermarkt Profili