Doğum Tarihi: 09.09.1997 (19 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: 1860 Münih

Ülkesi: Almanya

Değeri: 700.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

 

 

Profil

Futbola Almanya’nın Erzgebirge Aue takımında başlayan genç stoper, 11 yaşında 1860 Münih’in altyapısına girdi ve bugüne kadar da kulübünden hiç ayrılmadı. Futbola başladığında atletizmiyle göz dolduran oyuncu, haliyle önce kanatlarda denendi ve uzun bir süre kanat oyuncusu olarak düşünüldü. Zaman zaman orta sahada ve stoperde görev alsa da altyaş kategorilerinde 2015/2016 sezonuna gelene kadar hiç bir tam sezonu stoper olarak geçirmemişti. 2015 yazından itibaren kariyerinin geri kalanını stoper olarak geçireceğine karar kılınan Uduokhai, U19 takımıyla stoper bölgesinde geçirdiği sezonda tüm gözleri üzerine çevirince 2016 yaz kampında A takımla antrenmanlara çıkmaya hak kazandı. 1860 Münih takımında oldukça kısa bir süre çalışma fırsatı bulan teknik direktör Kosta Runjaic, alınan kötü sonuçların ardından takımdan gönderilmeden önce çıktığı son 3 maçta Uduokhai’ye defansta görev vererek belki de takımda çalıştığı süre boyunca yaptığı en olumlu hareketlerden birisini yapmış oldu. 3 maçta gösterdiği sıradışı performans ve attığı gol ile altyapıdan yetişen bir oyuncu olarak bir anda taraftarla da sıkı bir iletişim kurmayı başaran Felix’e Runjaic sonrasında Vitor Pereira takımın başına geçene kadar takımı sırayla devralan yardımcı antrenörler de formayı vermeye çekinmedi. Ligin ilk yarısında 4’lü savunma sistemi ile mücadele eden ve yalnızca 4 galibiyet alabilen 1860 Münih’te devre arasında takım Vitor Pereira’ya emanet edildi ve Pereira, ilk maçından itibaren takımı 3’lü savunma sistemiyle 3-4-3 diziliminde oynatmaya başladı. Bu dizilimde sol stoper görevini de Uduokhai’ye veren Pereira, bu köklü değişikliğin meyvelerini erken topladı ve ilk 4 maçının 3’ünü kazandı. Daha sonra takım inişli çıkışlı bir grafik sergilese de 19 yaşındaki oyuncu artık takımın demirbaşlarından biri konumuna gelmiş durumda ve kümede kalma mücadelesi içerisinde tecrübe kazanmaya devam ediyor.

Dünyanın en yetenekli ve en eğitimli altyaş takımlarından birine sahip olan Almanya’nın altyaş milli takımlarında zaman zaman görev alan Uduokhai, henüz büyük bir turnuvaya katılmış değil ancak A takımda geçirdiği bu sezonun ardından milli takımda da daha sık yer alan bir konuma geleceğine şüphe yok.

Altyaş kategorilerinde kanatlarda, orta sahada ve stoperde görev almış olsa da kariyerine A takımda devam etmesini sağlayan performansını stoper mevkisinde veren oyuncu, ilk sezonunda önce 4’lü defansın stoper ikilisinden biri olarak daha sonra ise 3’lü savunma sisteminde sol stoper olarak görev almaya başladı. Ligin bitimine 3 hafta kalmışken de halen bu görevi ifa etmeyi sürdürüyor.

 

 

Güçlü Yönleri (Atletizm, Hız, Topla İlişkisi, Hava Topları, Hamle Becerisi, Konsantrasyon)

Stoper dendiği zaman akla ilk olarak hava hakimiyeti, pozisyon bilgisi, hamle becerisi, zamanlama gibi meziyetler gelir. Bunlar iyi bir savunma oyuncusunun olmazsa olmazlarındandır. Uduokhai sahadayken gözleri üzerine çevirmesini sağlayan en önemli özellikleri ise fizik yapısı ve topla olan ilişkisi. 1.92 m boyundaki genç stoperin kanat oyuncusu olduğu günlerden kalma top tekniği, zaman zaman önündeki boş alanı dribbling ile değerlendirmesi ve adeta bir sol bek gibi al-verler ile sıfıra kadar inip orta yapması gibi stoper oyuncusun yapmasını beklemediğimiz ekstra işler, onun diğerlerinden ayrılmasını sağlayan en önemli özelliklerden.

Temel bilgi ve becerileri değerlendirildiğinde genç Alman yine ileride daha üst seviyelerde mücadele edebileceğinin sinyallerini veriyor. İlk olarak boyuna oranla oldukça hızlı ve atletik bir oyuncu olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki sezonun ikinci yarısında 3’lü defansta birlikte oynadığı Abdoulaye Ba rakibi karşılamak için öne çıktığında arkada kalan boş alanlara atılan kritik toplarda rakip forvetlere arkadan yetişerek rahat vuruş imkanı tanımadığı pozisyon sayısı epeyce fazla.

Rakibe yetişebilmenin yanında topu almak için yaptığı hamlelerde de oldukça başarılı olan isim, %64 gibi stoperler için oldukça iyi olan bir hamle başarısı oranına sahip. Henüz ilk sezonu olmasına rağmen acemice zamanlama hataları yapmayan, gereksiz sertliklerden kaçınan ve sezgileri son derece kuvvetli olan oyuncu sezon boyunca ligde çıktığı 21 maçta yalnızca 2 kez sarı görmüş durumda. Vitor Pereira gibi özellikle öne geçtiği maçlarda topu rakibe teslim ederek oyunu kendi yarı alanında kabul eden bir teknik direktörün oyun kurgusunda sıkça topa hamle yapması gereken bir rolde görev alan 19 yaşındaki oyuncu için hamle başarı oranının yanında az kart görmesi de hamle becerisini kanıtlayan bir diğer faktör olarak yorumlanabilir.

1.92 m boyundaki oyuncu hava toplarında %67’lik başarı oranına sahip. Bu oran stoperler için oldukça iyi bir oran olmasının yanında bu kadar genç bir oyuncunun fiziksel olarak yıpratıcı olan bir ligde ve Almanya’nın tecrübeli isimlerine karşı bu oranı yakalayabilmiş olması, bu rakamı daha da değerli hale getiriyor. Bununla birlikte ilk defa 3’lü savunmada görev almasına rağmen görevinin gereklerini çabuk kavraması ve özellikle orta sahadaki 4’lünün solunda görev alan hücumcu kanat oyuncusu Lumor’un arkasına sarkan oyunculara hızlıca tedbir alması oyun içi konsantrasyonunu ve top/rakip takibinin ötesinde futbol bilgisinin de farklı görevleri çabuk algılayarak uygulayabilmesini sağlayacak düzeyde olduğunu gösteriyor.

 

 

Zayıf Yanları (Liderlik, Sertlik, Uzun Toplar)

Her ne kadar topla olan ilişkisini güçlü yönlerinden olsa da bu durum, iş uzun mesafeli, oyun kurmaya yönelik paslara geldiğinde henüz o seviyeye ulaşmamış olduğunu görüyoruz. Top saklama, dribbling, ver-kaç gibi hücum oyuncularının saha içerisinde daha fazla ihtiyaç duyduğu hareketleri başarıyla yapabilmesine rağmen “oyunu kuran stoper” görevi takım içerisinde ona verilmiş değil. Bunun nedeni de uzun mesafeli pas denemelerinde henüz fark yaratamamış olması.

Henüz 19 yaşındaki bir oyuncudan sahada liderlik beklemek elbette pek de mümkün bir şey değil ancak burada bahsedilen liderlik takımın genelinden ziyade savunmada görev yaptığı arkadaşlarıyla olan iletişimle ilgili. Savunmadaki görev paylaşımında 3’lünün ortasında görev yapan Abdoulaye Ba, rakibe ilk müdahaleye yapan, rakip kale vuruşlarında hava toplarını sıklıkla karşılayan isim konumunda. Bu durumda onun öne çıktığı zamanlarda arkada kalan alanda savunma çizgisi oldukça önem taşıyor. Bu çizginin oluşturulması gibi birçok konuda savunmanın geri kalanına mutlaka liderlik etmeli ve iletişimi artırmalı. Aksi takdirde son zamanlarda en sık yedikleri gol çeşidi olan savunma arkası koşularla yakalanan boş alanları vermeye devam etmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Son olarak topu rakibe veren bir anlayışta kapılan toplarla hızlı çıkma planının uygulanması için topun kapılması esnasında yeterli sertliği henüz uygulayamıyor. Bunu tecrübesine veya kart görme korkusuna bağlayabiliriz ancak oyun stilini mutlaka dozunda bir sertlik seviyesine çıkarması gerekiyor. Zira mevcut savunmada ve orta sahada o direnci ve sertliği ortaya koyabilecek hiçbir futbolcu yok. Küme düşme tehlikesi yaşadıkları şu dönemde böyle bir role bürünmesi hem mental anlamda ona çok şey katacaktır hem de takımının saha içerisinde ihtiyaç duyduğu bir eksikliği giderecektir.

 

Benzediği Oyuncular; Raphael Varane, John Stones

Hızlı, atletik stoper dendiği zaman akla ilk gelen isimlerden ilki şüphesiz Real Madridli Raphael Varane. Ayrıca zaman zaman dribbling becerilerinden de enstantaneler sunmayı seven bir isim olması ve fiziksel özelliklerinin de oldukça benziyor olması karşısında Uduokhai için Raphael Varane benzetmesi doğru bir benzetme olacaktır. Hamle yeteneği ve genç yaşına rağmen risksiz ve soğukkanlı oyun tercihi ile John Stones da yine Uduokhai’nin oyuncu profilini çizmek adına doğru bir isim.

 

Gelebileceği Takımlar; Gençlerbirliği, Adanaspor, Akhisar Belediyespor, Gaziantepspor

Sol ayaklı stoper arayışı içerisinde olan tüm Anadolu kulüplerinin yıldızı daha fazla parlamadan tercih edebileceği bir isim olan Uduokhai’inin sözleşmesi 2019’da sona eriyor. Özellikle atletik yapısıyla ligimzide fark yaratabilecek genç oyuncuya taraftar profili de düşünüldüğünde Gençlerbirliği veya Akhisar Belediyespor gibi nispeten daha az taraftar baskısı hisseden takımlar daha uygun olacaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.07.2017 tarihinde bedelsiz olarak Wolfsburg’a transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ