Dev derbide Fenerbahçe evinde Galatasaray’ı konuk etti. Sarı Lacivertliler İsmail Kartal ile birlikte son maçlarda yükselişini devam ettirirken maç öncesi Konyaspor’unda puan kaybetmesiyle alınacak galibiyet Fenerbahçe’yi 2.sıraya yerleştirecekti.

Galatasaray ise bu maç öncesi evde oynadığı maçları kazanıyor, deplasmanda kaybediyordu. Evinde oynadığı Fatih Karagümrük maçında aldığı galibiyet sonrası Fenerbahçe deplasmanına gelen Sarı Kırmızılılar galibiyet serisi oluşturmak istiyordu.

Fenerbahçe 26. Dakikada Zajc’tan 68.dakikada Serdar Dursun’dan bulduğu gollerle maçı 2-0 kazanırken son 8 maçında 7.galibiyetini aldı.

İLK 11’LER

Fenerbahçe İsmail Kartal ile beraber 4-2-3-1 dizilimine devam ederken Galatasaray’da bu sezon daha çok tercih ettiği 4-1-4-1 tercihi sahaya dizildi.

FENERBAHÇE

  • OYUN KURULUMU

1.bölgeden çıkışlarda Fenerbahçe Zajc ve Crespo ikilisini değiştirerek stoperlerin önüne yerleştiriyordu. Mert Hakan ise bu ikiliye nazaran daha çok 3.bölgede gezerek boş bölgeleri değerlendiriyordu. Serdar Dursun orta sahaya kadar gelerek takım arkadaşlarına ekstra pas opsiyonu yaratırken sarı lacivertliler oyun kurulumunu bu şekilde uyguluyordu.

Fenerbahçe oyun kurulumunda sıkıştığı zaman Zajc ve Crespo’yu birbirlerine yaklaştırıyor  ve orta sahayı kalabalıklaştırmaya çalışıyordu.

Osayi sağ çizgiye basarak 3.bölgeye girerken İrfancan rakip bek ile rakip stoper arasına konumlanıyordu. Mert Hakan’da bu ikiliye yaklaşınca bu görev dağılımı değişse de kurulan üçgen hep aynı oluyordu. Sağ çizgiyi kullanmak isteyen Fenerbahçe  Mert Hakan ve Osayi ikilisini rakip savunma arkasına koşturarak ceza sahasına yaklaşma çabasındaydı. 1.bölge oyun kurulumunda rakibin kompakt savunmasına karşı uzun toplarla karşılık vermek isteyen Fenerbahçe bu uyguladığı taktikten verim aldı.

HÜCUM DİZİLİMİ

  • DENEME VE GOL

Fenerbahçe ilk golünü bulmadan 2 dakika önce ne taraftan tehlikeli geleceğinin sinyallerini vermişti. İlk videoda Fenerbahçe İrfan – Mert Hakan – Osayi üçlüsünün başrolde olduğu sağ kanat atağını çizgiye inerek gerçekleştirirken verilen son pas başarılı olamamıştı. Kilit organizasyonu rakip bek oyuncusunun arkasına atılan toplarda yakalayan Fenerbahçe golü bulduğu pozisyonda da aynı şekilde Mert Hakan’ın pasında Osayi’nin çizgiye inişi sonrası başarılı pas çıkarması Zajc’ı golle buluşturdu. Zajc- Crespo ikilisinde Fenerbahçe 3.bölgede Zajc’ı ceza sahasına sık sık sokarken Crespo arkada kesici olarak görev alıyordu.

2.GOL 

Fenerbahçe 2. golü bulduğu organizasyonda Serdar Dursun tek başına sol çizgide topu sakladıktan sonra oyuna genişlik kazandırıyor. Sağ bekten half space bölgesine giren Osayi koşusunu devam ettirirken Zajc ve Mert Hakan ceza sahasına en yakın isimler oluyordu. Rakip ceza sahasında çoğalmayı başaran sarı lacivertliler Zajc’ın Marcao’nun markajını almasıyla Mert Hakan’ın uygun şekilde topu arkaya indirmesine olanak sağlıyor. Boş kalan Serdar Dursun ise takımına iki farklı üstünlüğü getiriyordu.

GALATASARAY

  • OYUN KURULUMU

Galatasaray oyun kurulumunda Taylan’ı stoperlerin önünde tek başına bırakıyor sağ içte Cicaldau sol içte Berkan görev yapıyordu. Berkan ön alana pres yapmak için Taylan’ın ilerisinde pozisyon alırken Cicaldau’nun da markaj altında kalması Galatasaray’ın oyun kurulumunu iyice zorlaştırmıştı. Fenerbahçe 3-3 gibi dizilerek ön alan ve 2.bölgeyi kapatırken rakibine rahat kurulum yapmasına izin vermedi.

Galatasaray 1.bölgeden çıkarken Fenerbahçe’nin ön alan baskısını kırmakta zorlandı. Fenerbahçe 2.bölgede Galatasaray’lı orta saha oyuncularını sayısal üstünlük kurarak kapatınca Galatasaray orta sahası etkisiz kaldı ve 1.bölgeden 2.bölgeye geçişlerde zorlandı.

KEREM ÜZERİNDEN HÜCUM GEÇİŞLERİ

Galatasaray hücum anlamında kısır bir maç geçirirken rakip yarı sahada yaratıcılık konusunda sıkıntılar yaşadı. Kerem üzerinden Fenerbahçe kalesine ulaşmak isteyen sarı kırmızılılar  Kerem’in sol bölgeden sağ half space attığı koşularla gol bulmak istedi. Babel’in taşıdığı topta Berkan savunma arkasına koşu atan Kerem’in önüne pası atınca kaleci ile karşı karşıya kalan Kerem pozisyonu değerlendiremedi.

Galatasaray Gomis sahadayken Gomis’i pivot santrafor gibi kullanmaya çalışırken Kerem’i defans arkasına koşturarak sonuca ulaşmak istiyordu. İkinci yarı Halil Dervişoğlu’nun girişiyle sahada defans arkasına koşu yapabilecek iki koşucu bırakan Torrent Fenerbahçe savunma arkasına atılan topları ana tercih olarak belirlemişti. Skorunda etkisiyle Halil Dervişoğlu ile sahaya yaratıcılık katmak isteyen Galatasaray maç boyunca sürdürdüğü kısır hücumların önüne geçemedi.

VERİLER

Şut istatistiklerine baktığımızda iki takımda birbirine yakın sayıda şut çekerken Galatasaray Fenerbahçe’ye göre daha az isabetli şut çekti.

İkinci yarı Fenerbahçe rakip kaleye çektiği 3 şuttan 2 ‘sinde isabet bulurken Galatasaray rakip kaleye ikinci yarı isabetli şut çıkartamadı.

ŞUT BÖLGELERİ

Fenerbahçe’nin çektiği şutların bölgesine baktığımız da 7 ‘şutun 6’sı rakip ceza sahası içinden bulan sarı lacivertliler rakip ceza sahasına inmekte ve pozisyonları şutla bitirmekte istediğini sahaya yansıttığını söyleyebiliriz.

Galatasaray’ın çektiği şutların bölgesine baktığımızda ise Kerem Aktürkoğlu ile ceza sahasından şutlar bulan Galatasaray diğer rakip ceza sahasından attığı şutu ise ikinci yarı giren Arda Turan’dan buldu. Galatasaray maç boyunca rakip kaleye tek isabetli şut atarken videolarımızda gösterdiğimiz rakip savunma arkasına atılan topta Keram Aktürkoğlu’nun ayağından buldu.

Fenerbahçe ve Galatasaray kendi sağ bölgelerini aktif olarak kullanma çabasındaydı. Fenerbahçe Osayi- Mert Hakan – İrfancan üçlüsüyle hücumdaki organizasyonu oluştururken bu üçlünün ortaklığında golü de bulmuştu. Galatasaray ise Babel’in kanadından ataklarını geliştirirken Kerem Aktürkoğlu’na atılacak çarpraz topları tercih etmişti.

Galatasaray maç boyunca rakibinden fazla kilit pas denemesi yaparken bu kilit paslarda ki başarı oranı çok düşük kaldı. Denediği 9 kilit pasta sadece 1 başarı bulan Galatasaray hücum konusundaki sıkıntılarını bu konuda da sahaya yansıtmıştı. Fenerbahçe ise rakibine göre daha az kilit pas denemesi yaparken %67’lik bir başarı oranı sağladı. Denediği toplam 6 kilit pasta 4 isabet bulan sarı lacivertliler rakibine nazaran hücumlarında daha başarılıydı.

Fenerbahçe’li oyuncuların ortalama pozisyonuna baktığımızda Kim ve Serdar derinde pozisyon alırken Crespo ve Zajc birbirlerine çok yakın şekilde oynadığını görüyoruz. Osayi ve Ferdi orta saha çizgisine yakın şekilde pozisyon alırken Rossi Ferdi’ye daha yakın ve merkezde konumlanırken İrfancan daha çizgiye yakın şekilde pozisyon aldı. Mert Hakan ise takımın en ilerideki ismi olurken rakip yarı sahasında gezgin şekilde oynayıp oluşabilecek boşluklara koşular gösterdi.

Galatasaray’lı oyuncuların ortalama pozisyonuna baktığımızda ise Marcao ve Nelsson Fenerbahçe’deki stoperler gibi derinde kalırken Taylan- Van Aanholt- Omar orta saha çizgisinin kendi tarafında üçlü bir hat oluşturduklarını görüyoruz. Hücumlarını daha çok sağ bölgeden gerçekleştiren Galatasaray Cicaldau’nun da Babel’e yaklaşmasıyla sayısal fazlalık oluşturuyor. Kerem’in atacağı çapraz koşulara  olanak sağlamaya çalışıyorlardı.

SONUÇ

Fenerbahçe son maçlardaki gösterdiği iyi performansını ezeli rakibi Galatasaray karşısında da göstererek 2. sıraya yerleşti. Şampiyonlar Ligi elemesine katılmayı hedefleyen Fenerbahçe bu performansını devam ettirerek taraftarlarını da mutlu etmek istiyor. Galatasaray’da ise deplasman sorunu çözülemedi. Evinde oynadığı son 2 maçı kazanan Galatasaray son haftalarda aldığı galibiyeti deplasmanlarda alırken derbi de bunu yıkmayı başaramadı.

  • Galatasaray maçı 1 isabetli şut ve 1 isabetli kilit pas ile bitirdi.
  • Fenerbahçe çektiği 7 şut’un 6’sını rakip ceza sahası içinden buldu.
  • Osayi Samuel maçı %100 (41/41)  başarılı pas isabet oranıyla bitirdi.
  • Galatasaray’ın hücumda girdiği ikili mücadelelerde başarı oranı en yüksek isimler Marcao (6/5) ve Nelsson  (1/1) oldu.
  • Mert Hakan Yandaş  (15/2) ve Berkan Kutlu  (15/6) takımlarında en çok ikili mücadele kaybeden isim oldular.