Doğum Tarihi: 07.10.1999 (17 yaşında)

Mevkii: Ofansif Orta Saha, Sağ Kanat

Takımı: NEC Nijmegen

Ülkesi: Hollanda, Türkiye

Değeri: 600,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

https://www.youtube.com/watch?v=MuRbEolpCKo

 

Profil 

Ferdi Kadıoğlu, 7 Ekim 1999’da Hollanda’nın Arnhem şehrinde dünyaya geldi. Futbola çok erken yaşta doğduğu şehrin takımı olan ESA Arnhem takımında başlayan Ferdi, 2008 yılında NEC Nijmegen’in  altyapısına geçti. 2016-2017 sezonuna kadar burada altyapı eğitimini alan genç futbolcudan fiziği ve kısa boyu nedeniyle çok şey beklenmese de A takıma çıktıktan sonra gösterdiği performansla böyle düşünenleri yanıltmayı başardı.

Bu yıl NEC Nijmegen’in A takımına çıkan Kadıoğlu, önce maçlarda sonradan girerek başarılı performans gösterdi. Daha sonra ilk 11’e girerek performansının karşılığını aldı. Bu sezon Hollanda Ligi’nde 13 maçta 601 dk sahada kalıp 2 gol 3 asist yaptı ve genç yaşına rağmen etkileyici performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ayrıca 1999 doğumlu genç yetenek, Hollanda Ligi tarihinde 2 gole ulaşan en genç 4.futbolcu oldu.

Milli takım tercihi şu an Hollanda olan Ferdi Kadıoğlu, Hollanda alt yaş gruplarında şu ana kadar 17 milli maçta 2 gol attı. Halen Hollanda U18 takımı oyuncu olan Ferdi Kadıoğlu ayrıca 2016’da Azerbaycan’da gerçekleştirilen U17 Avrupa Şampiyonasında da Hollanda forması terletti ve yarı finalde şampiyon olacak olan Portekiz’e elenen takımın bir parçası oldu.

Ferdi Kadıoğlu birkaç farklı pozisyonda oynayabilmesiyle birden fazla sistemde forma giyebilmekte. 4-3-3 ve 4-2-3-1 sistemlerinde merkez orta saha ve on numara pozisyonlarında oynayabilirken maç içindeki duruma göre kanatlarda da oynayabiliyor. 4-4-2 sisteminde ise ona en uygun rol orta sahanın sağı. Hem geriden top alıp oyun kurması, dribblingle tehlike alanlara top taşıması hem de zayıf fiziğinin daha az dezavantaj oluşturması, gerektiğinde orta alana yaklaşıp pas opsiyonu olarak takımına nefes aldırması bu pozisyonun onun için en uygun pozisyon olmasını sağlıyor.

 

 

Güçlü Yönleri: (Dribbling, Çalım Atma, Orta Açma, Oyun Zekası, Kilit Pas, Oyun Kurma, Kontratak, Takım Oyunu, Sorumluluk Alma) 

Ferdi Kadıoğlu’nun birçok önemli özelliği var. En önemli özelliği ise topu ayağına aldığında her an bir şey yapacakmış gibi hissettirmesi. Birçok şeyi çok iyi yapması ona karşı oynayan defans oyuncularını zorluyor. Topu ayağına aldığında dribblingle topu taşıyabilmesi, topu araya bırakarak defans arkasına adam kaçırması, gerektiğinde çalım atıp savunmanın dengesini bozması, ya da topu tutup pas yaparak takımının 3. bölgede yerleşmesini sağlaması yapabileceklerinden bazıları.

Dribbling özelliği de Ferdi’nin önemli özelliklerinden biri. Ferdi “top ayağına yapışıyor” denilen oyunculardan. Özellikle rakibin geride eksik yakalandığı zamanlarda hızla kaleye doğru yönelerek tehlikeli pozisyonlar yaratıyor. Bu sezon kanattan getirdiği toplarda ceza sahasına sokularak rakibini geçip içeri çıkardığı toplarla takımı adına birçok pozisyon oluşturdu. Ayrıca çalım atma özelliği çok üst düzeyde. Rakibini teke tek yakaladığı anlarda spektaküler çalımlar atarak geçmekte sorun yaşamıyor.

Ferdi Kadıoğlu’nu bu özellikleriyle klasik hızlı ve çalım atabilen bir oyuncu gibi düşünebilirsiniz ancak onda bundan fazlası var. Oyun zekası yeterince iyi olan genç yeteneğin nerede ne yapacağını bilmesi, oyun içinde takımı adına en doğru tercihi belirleyerek onu uygulaması çok önemli bir özellik.

Ferdi oyunda olduğu zaman kornerleri de o kullanıyor. Orta açma özelliğinin çok iyi derecede olduğunu söyleyebiliriz. Gerek akan oyunda gerek kornerlerle adrese teslim ortalar açıyor. Fakat takım arkadaşlarının bu ortaları yeterince değerlendirdiğini söylemek güç.

Ferdi, kontrataklarla etkili olan bir oyuncu olsa da set hücumlarında da aynı etkinliği gösteriyor. Orta alanda top aldığında paslarla takımın önde çoğalmasını sağlayıp oyun kuruyor. Böyle anlarda da ince ara paslarıyla da pozisyon yakalamaya gayret ediyor. Bu özellikler aynı zamanda takım oyununa da uygunluğunun da göstergesi.

Yaşına rağmen takımının sıkıntıda olduğu anlarda oyuna girerek hücumda takımın aktifliğini arttırması önemli. Rakip kim olursa olsun sorumluluk almaktan kaçmaması, baskıya rağmen her zaman boşa çıkıp top isteyerek takımı adına iyi işler yapmaya çalışması onun için büyük artı. Bu ilerde büyük oyuncu olabilmesi adına da önemli bir özellik.

 

Zayıf Yanları (Fizik, Şut, Çevre Kontrolü, Defansa Yardım) 

Ferdi Kadıoğlu’nun bütün bu özelliklerinin yanında eksik olduğu noktalarda mevcut. Fiziki durumu henüz üst seviyeler için yeterli değil. İlk 11 başladığı maçlarda 60.dk’dan sonra oyundan düşüşler yaşıyor. Ayrıca ikili mücadelelerde de ayakta kalamıyor. Hızıyla bu dezavantajını biraz olsun kapasa da fiziğini mutlaka geliştirmeli. Tabi bu sezon profesyonel kariyerinin ilk yılı ve daha 17 yaşında. Bu konuda kendini geliştirecektir.

Oynadığı ofansif futbola goller de eklemesi için hem şutunun isabetini ve hızını hem de maç başına çektiği şut sayısını yükseltmeli. Bu sezon oynadığı maçlarda maç başına 0.5 şut çekmiş ve %50 isabet oranı yakalamış. Bu konuda çalışmalar yaparak kendisini geliştirirse gol sayısını artırabilir.

Bir başka geliştirmesi gereken yön ise çevre kontrolü. Bazen topu aldığında arkasında adam olduğunu fark etmediği için top kayıpları yapıyor. Ya da top sürerken topu ayağından fazla açınca rakibine kaptırabiliyor. Çevre kontrolü oynadıkça da gelişen bir özellik. Ne kadar tecrübelenirse bu eksiğini de o kadar giderecektir.

Boyunun 1,73 m olması oynadığı bölgeye göre sıkıntı yaratabiliyor. On numara ya da orta sahanın sağında oynadığında boyunun dezavantajını çok yaşamasa da merkez orta sahada oynadığı zamanlarda boyunun kısa olması takım için sıkıntıya sebep olabiliyor. Hava topu kazanma özelliği pek olmadığı için rakibi ona karşı hava toplarında üstünlük kuruyor. Ferdi bu sezon maç başına 2.5 hava topu mücadelesine girmiş ve ancak %25’inde başarılı olmuş.

Son olarak kanatta oynadığı zamanlarda rakip ataklarında geriye gelmekte sorun yaşıyor. Rakip oyunculara karşı bekini yalnız bırakması takım savunması adına sorunlara sebep oluyor. Fiziğini geliştirirse sonrasında yüksek enerjisiyle gidip gelmekte sıkıntı yaşamayacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Sebastian Giovinco, Emre Çolak 

Ferdi Kadıoğlu’nu çalım atma, dribbling, kilit pas özellikleriyle Sebastian Giovinco’ya benzetebiliriz. Oyun kurma, orta açma ve oynadığı pozisyonlar itibariyle Emre Çolak’a benzediğini söylemek de mümkün. Özellikle orta sahada topla çıkışları, pasla takımını atağa çıkarması, yaptığı asistler Emre Çolak’ın oyun stiliyle örtüşüyor. Tabi diğer özellikleriyle Ferdi’nin daha potansiyelli olduğunu söylemekte fayda var.

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor 

Ferdi Kadıoğlu potansiyeli ve ondan beklenenlere bakıldığında Süper Lig’deki tüm takımların isteyeceği bir oyuncu ancak onu NEC Nijmegen’den alabilmek ancak 4 büyükler için mümkün. Özellikleriyle ilerde adından çok söz ettirecek olan genç yetenek şu anki haliyle 4 büyüklerin ilk 18’inde bulunabilecek kalitede. Önümüzdeki seneye kadar kendini daha da geliştirecektir. Şu an için Transfermarkt değeri 600.000 € olsa da onu transfer etmek için bu bonservis yeterli olmayacaktır. NEC Nijmegen bu sene takıma bu kadar katkı veren genç bir ismi kolay bırakmaz. Ancak 2-3 milyon € civarında bir bonservis ile transfere olumlu yaklaşacaklardır.

Özellikle Galatasaray’ın muhtemel Bruma satışından gelecek parayla ileriye dönük büyük potansiyelli yeni bir oyuncuyu kadrosuna katması takımın geleceği adına önemli bir hamle ve Sneijder sonrasına hazırlık için de güzel bir takviye olacaktır.

Fenerbahçe’nin bu seneki en büyük problemi orta sahada yaratıcı ayakların bulunmamasından kaynaklı. Ferdi bu sorun için biçilmiş kaftan olabilir. Defanstan ofansa top taşıması, kilit pas atma başarısı, çalım atma özelliği ve kornerleri etkili kullanışıyla Fenerbahçe’nin büyük bir problemini çözebilir. Ancak bunun için fiziğini mutlak suretle güçlendirmeli ve ekstra antrenmanlar yapmalı. Aksi takdirde ligimizde çok zorlanabilir.

Son olarak böyle büyük bir potansiyel şu an Hollanda milli takımının alt yaş kategorilerinde forma giyiyor. Böylesine bir oyuncuyu Hollanda’ya kaybetmemek için daha yeni yeni kendini gösterirken Türk Milli Takımını seçmesi adına Fatih Terim ve ekibinin ikna turlarına şimdiden başlaması gerekli. Yakın gelecekte iyi bir jenerasyon yakalamamız için önemli bir hamle olabilir.

 

Transfermarkt Profili