Doğum Tarihi: 08.06.1995 (21 yaşında)

Mevki: Sol Bek

Takımı: Le Havre

Ülkesi: Fransa, Senegal

Değeri: 300.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

Profil

Futbola, yaşadığı Ecquevilly şehrinin takımında başlayan ve oradan Paris Saint Germain altyapısına transfer olan Ferland Mendy, burada geçirdiği 7 yılın ardından kendisini sahalardan 1 yıl süreyle uzak tutan sakatlığı sebebiyle PSG’den profesyonel kontrat teklifi alamadı ve 1 yıl amatör olarak futbol oynadıktan sonra Ligue 2 ekiplerinden Le Havre takımına transfer oldu. B takımında toplamda 54 maça çıktığı Le Havre’da A takım formasını ilk kez 2014/15 sezonunun 33.haftasında Sochaux’ya karşı giydi. Sonraki 2015/16 sezonunda kadroda daha fazla yer bulmaya başlasa da 8’i ilk 11 olmak üzere yalnızca 11 karşılaşmada sahada yerini alabildi. İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda ise takımının sol bek mevkisindeki birinci ve değişilmez ismi olarak sezona müthiş bir giriş yapan Mendy, oyuna ikinci yarının başında dahil olduğu ligin ilk haftasındaki Orleans maçı hariç şimdiye kadar oynanan 14 maçın tamamında 90 dakika süre aldı ve 2 gol 2 asistlik katkısıyla takımının Ligue 2’de dördüncü sıraya kadar çıkmasında önemli pay sahibi oldu. Hiçbir yaş kategorisinde Fransa milli takım formasını giymemiş olan oyuncunun A milli takım formasını giyebilmek için oldukça uzun bir yol kat etmesi gerektiği bir gerçek.

Geçtiğimiz haftalarda Le Havre’dan Premier Lig ekiplerinden Swansea’ye geçiş yapan teknik direktör Bob Bradley’nin Le Havre’da yükselmeye çok yaklaştıkları 2015/16 sezonunda genellikle 4-4-2, oldukça iyi bir giriş yaptıkları 2016/17 sezonunda ise genellikle 4-2-3-1 dizilişlerini tercih ettiği görülüyor. Ferland Mendy de bu düzenler içerisinde ileriye sık sık destek veren hücumcu bir sol bek görüntüsü çiziyor.

 

Güçlü Yönleri: (Patlayıcı güç, Hücum katkısı, Dribbling, Fizik)

Ferland Mendy’nin dikkat çeken özelliklerinin en başında patlayıcı gücü geliyor. Birden vites arttırarak oldukça yüksek hızlara ulaşabilen Mendy, sol kanattan hızını alarak geldiği zaman durdurulması çok güç bir oyuncuya dönüşüyor. Bu anlarda rakibini ekarte etmekte de zorlanmayan Mendy, bir şekilde rakip ceza sahasına veya aut çizgisine kadar gidebiliyor ve böylelikle hızlı hücumlara ve kontra ataklara çeşitlilik kazandırıyor. 4-2-3-1 dizilişiyle oynayan takımının mevcut oyun düzeninde de sol açık pozisyonunda çizgiye yakın oynayan kanat oyuncuları değil de ortaya kayan oyun kurucu özellikli veya ceza sahası içi etkinliği olan kanat forvet özellikli oyuncular tercih ediliyor. Böylelikle sol koridorda büyük boşluklar bulabilen Mendy, kısa sürede kat edebildiği bu alanları değerlendirebileceği paslar dağıtan pasör oyuncularla iyi bir işbirliği kuruyor. Topları dikine oynama iştahı ve bunu yapmadaki becerisi de takımının hücum düzenine oldukça katkı sağlıyor. %40’lık başarı oranıyla maç başına 1.6 kilit pas denemesi yaparak bu alanda Ligue 2’de sol bekler arasında 1.sırada olması da hücum arzusunu ortaya koyan bir veri.

Mendy’nin hücumda bu kadar çeşitlilik yaratmasını sağlayan bir başka özelliği ise dribbling yeteneği. Maç başına 5 dribbling girişiminden 3.9’unu başarıyla tamamlayan Mendy, adam geçmede herhangi bir problem yaşamayarak hücumlara akışkanlık kazandırıyor ve sıkışmış topu oyuna geri kazandırmada faydalı oluyor. Bu dribblingler sonucu kendi pozisyonunu da yaratabiliyor ve etkili, falsolu ortalar yaparak forvetleri beslemeye çalışıyor. Maç başına 3 orta denemesi olan oyuncunun, bu sezon çıktığı 15 maçta 2 asisti bulunuyor.

Bir beke göre oldukça ideal olan 1,78 cm’lik boya sahip Mendy’nin fizik açıdan zayıf olduğu kesinlikle söylenemez. Maç başına girdiği 18 ikili mücadeleden 11’ini kazanmasını sağlayan güçlü bir üst vücuda sahip olduğu görülen Mendy, fit bir görüntü çizmesinin yanında yüksek bir dayanıklılığa da sahip. Öyle ki onu maç sonlarında maçın ilk dakikasındaki gibi yüksek hızlarla ileri çıkmış halde görebiliyoruz.

 

Zayıf Yanları: (Defansif meziyetler, Hava topları, Tecrübesizlik)

Daima hücumu düşünen bir oyuncu olduğundan bahsettiğimiz Mendy, hücuma destek olurken defansif görevlerini aksatıyor. Pozisyon alma hataları yapan ve genelde bir sol bekten ziyade sol orta saha gibi konumlanan oyuncu, yeterince agresif davranmıyor ve rakip takımın sağ taraftan rahatça orta yapmasına müsaade ediyor. Bunun yanında kendisine dezavantaj yaratacak kısa bir boya sahip olmamasına rağmen hava toplarındaki %48’lik başarı oranıyla zaten başarısız bir görüntü çizen Mendy, yine aynı şekilde bu açığını kapatacak agresifliği göstermiyor. Özellikle ceza sahasına yapılan ortalarda toplara çıkmakta geç kalarak markajı altındaki oyuncuyu ya tamamen serbest bırakıyor ya da çok kolay kafa vurduruyor. Her ne kadar bu handikapı Ligue 2’de çok göze batmasa da topun genelde havadan oynandığı ve yere inmediği Süper Lig’de olumsuz anlamda dikkat çekebilir.

Oyuncunun defansif özellikler açısından yetersiz gözükmesinin sebepleri arasında tecrübe eksikliği de sayılabilir. Alt yaş milli takımlarda hiç forma giymeyen, profesyonel kariyerine de bu sezon düzenli forma giymeye tam anlamıyla başlayabilen oyuncu, bu tecrübesizliğini zaman zaman oyundan koparak da gösteriyor. Böyle anlarda, bunu telafi edebilecek hıza ve ivmeye sahip olmasına rağmen ileri çıktığında yaptığı riskli hareketler ve pas denemeleri nedeniyle top kaybına sebep olup geride büyük boşluklar bırakabiliyor veya markaj hataları yapabiliyor. Bu tip durumlar da oyuncuyu şimdilik gizemli bir hale getiriyor. Ancak kariyerinde hiç bir zaman parmakla gösterilen bir oyuncu olmayan ve en dipten bu seviyelere gelen genç oyuncu, kariyerinin düzenli forma giydiği ilk yılında istikrarlı bir performans göstererek sağlam bir mental yapıya olduğunu gösteriyor ve geleceğe dair iyi sinyaller veriyor.

 

Benzediği Oyuncular: David Alaba, Arthur Masuaku, Lionel Carole.

Ferland Mendy, fizik olarak bakıldığında günümüzde pek çok bekin sahip olduğu boy ve kiloya sahip. Oyuncunun hızı ve hücum katkısının yanında defansif görevlerini nispeten aksatıyor olması ve hava toplarındaki etkisizliği göz önüne alındığında her ne kadar onun kadar çok yönlü ve teknik olmasa da David Alaba’yı, yine aynı şekilde dribblingleriyle kendisine pozisyon yaratabilmesi ve yüksek hızlara ulaşabilmesinin yanında pozisyon ve markaj hataları yapabilmesi sebebiyle de kariyer gidişatının benzer olması muhtemel Arthur Masuaku’yu anımsattığını söyleyebiliriz. Bunların yanında Mendy’i, oyun tarzları neredeyse tamamen birbirine zıt olmasına rağmen hem fiziken benzemeleri hem de Ligue 2 referanslı olmaları sebebiyle Lionel Carole’e de benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Alanyaspor, Akhisar Belediyespor, Kayserispor, Konyaspor

Dünya futboluna Paul Pogba, Lass Diarra ve Dimitri Payet gibi pek çok oyuncuyu armağan eden Le Havre altyapısının bir ürünü olan Ferland Mendy, bu sezonun sonunda özellikle pek çok Ligue 1 ekibinin radarında olacaktır. Bu nedenle oyuncunun kağıt üstündeki ilk durağının Ligue 1 olacağını söylemek zor değil ancak oyuncuya ilgisini ciddi bir şekilde gösteren Süper Lig kulüpleri de oyuncunun forma giymek isteyeceği takımlar olabilir. Önümüzde Ligue 2’den ülkemize gelip, geldiği günden beri her gün üzerine koyarak ilerleyen Lionel Carole örneği varken Mendy’nin de potansiyelini ülkemizde rahatlıkla göstereceğini söylemek mümkün. O dönemki piyasa değeri 1.5 milyon € olan ve Benfica geçmişi bulunan Carole’ün Ligue 2’nin şampiyon takımı Troyes’dan 1.5 milyon € bedelle geldiğini düşünürsek, mevcut piyasa değeri 300 bin € olan Mendy’nin transferini pek çok Süper Lig kulübü karşılayabilecektir. Taktiksel olarak bakıldığındaysa genelde 4’lü savunma sistemleriyle oynamış olan Mendy, 3-5-2’nin sol koridorunu veya 4-4-2’nin sol orta saha rolünü de oynayabilecek kapasiteye sahip. Sol bek pozisyonunda hem kalite hem de sayı anlamında derinliğe ihtiyaç duyan ve duyacak Gençlerbirliği, Alanyaspor, Akhisar Belediyespor ve Kayserispor ile beklerin hücum katkısını önemseyen ve bu verimi sağ bekten alan Konyaspor oyuncunun ülkemizde forma giyebileceği takımlar olabilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 29.06.2017 tarihinde 5.000.000 € bedel ile Lyon’a transfer olmuştur.

TrScouts Notu: Oyuncu 13.06.2019 tarihinde 48.000.000 € bedel ile Real Madrid’e transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ