Doğum Tarihi: 29.08.1995 (21 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha

Takımı: Rio Ave

Ülkesi: Hırvatistan

Değeri: 750.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

 

Profil

Futbol kariyerine henüz 9 yaşındayken Lokomotiva Zagreb altyapısında başlayan Filip Krovinovic, 2007 yılında Dinamo Zagreb altyapısına transfer oldu. Burada da 2 yıl kaldıktan sonra 14 yaşında aynı şehrin bir başka ekibi NK Zagreb’e katıldı. 2012/13 sezonunda A takıma yükselen Krovinovic, bu sezonda yalnızca 2 maça çıktı. NK Zagreb takımının 2.lige düşmesinin ardından takımın değişilmez oyuncusu haline gelen oyuncu 2013/14 sezonunda 34 maça çıktı ve 8 gol attı. Sezon sonunda şampiyon olan NK Zagreb yeniden 1.lige yükseldi. Krovinovic 2014/15 sezonunda da düzenli oynamaya devam etti. O sezonda da 35 maça çıkan oyuncu 3 gol atıp 4 de asist yaptı.

Geride bıraktığımız 2015/16 sezonuna da aynı takımda başlayan oyuncu ilk 6 maçta 2 gol 2 asist yaptıktan sonra Portekiz Ligi ekiplerinden Rio Ave’nin dikkatini çektiği için transfer sezonu bitmeden, 800.000€ karşılığında transfer edildi. Rio Ave’deki ilk sezonunda fazla forma şansı bulamayan Krovinovic 13 maçta görev yapıp 1 gol 1 asistlik performans sergileyebildi. İçinde bulunduğumuz 2016/17 sezonunda ise takımda daha çok şans bulmaya başlayan oyuncu şimdiye kadar 24 maçta 1152 dakika sahada kalıp takımına 2 gol 2 asistlik katkıda bulundu.

Filip Krovinovic Hırvatistan alt yaş takımlarında da forma giyiyor. Daha önce Hırvatistan U19 takımında 4 maça çıkan oyuncu, geride bıraktığımız Avrupa 21 Yaş Altı Şampiyonası Elemeleri’nde de 4 maçta forma giydi ve 1 gol attı.

Kariyerinde genellikle 4-2-3-1 taktiğinde 3’lü orta sahanın ortasında görev yapan Krovinovic zaman zaman 4-3-3 dizilişinde de görev aldı.

 

Güçlü Yönleri (Top Sürme, Pas Oyunu, İlk Temas)

Krovinovic, teknik kapasitesi oldukça yüksek bir oyuncu. Sahip olduğu teknik sayesinde pas oyununda ve top sürmede oldukça başarılı. Maç başına 60 pas yapan Krovinovic bu pasların %88’inde isabet sağlamış durumda ve bölgesinde oynayan oyuncularla kıyaslandığında ligin bu alanda en iyisi konumunda. Krovinovic ayrıca maç başına 1.6 da kilit pas atıyor. Genellikle çabuk ve kısa pasları tercih eden oyuncu, uzun ve atak yönünü değiştiren paslara nadiren başvuruyor. Oyuncunun başarılı olduğu bir diğer özellik dribbling kabiliyeti. Maç başına 5 dribbling denemesi yapan Krovinovic bu denemelerinde %68’lik yüksek bir başarı yüzdesine sahip. Hırvat oyuncunun oyununun bir başka güçlü yönü, topla ilk buluşma anları. Oldukça iyi bir tekniğe sahip olan Krovinovic, topla buluşma anlarında yaptığı seri hareketlerle rakiplerini kolayca ekarte edebiliyor.  

 

Zayıf Yanları (Uzaktan Şut, Fizik Gücü, Skor Katkısı)

Krovinovic’in zayıf yanlarından biri uzak mesafeden çektiği şutlar. Aslında, oyuncunun uzaktan attığı güzel goller var ve maç başına ortalama 2.3 şut çekiyor. Ancak; bazı maçlarda olmayacak yerlerden şutlar denemesi, takım arkadaşlarından da tepki almasına sebep olabiliyor. Hırvat oyuncunun bir başka zayıf yönü fizik gücü diyebiliriz. Maç başı ortalama 18 ikili mücadeleye giren Krovinovic %51’ini kazanabiliyor. 1.75m boyundaki Filip girdiği ikili mücadelelerde kolayca yerde kalabilen bir oyuncu, fizik mücadelenin çok daha yüksek olduğu ligimizde zorlanabilir. Fizik gücünün zayıf olması onun defansif yönünün de zayıf kalmasına sebep oluyor.

Krovinovic’in bir başka zayıf özelliği, takımına yeteri kadar gol katkısı verememesi. Oynadığı mevki itibariyle gol bölgelerine yeteri kadar girmeyen oyuncu, bu alışkanlığı kazanması halinde gol sayısını arttırabilir.

 

Benzediği Oyuncular: Oğuzhan Özyakup, Oliver Torres

Filip Krovinovic’i, teknik, top sürme ve oyunu dikine oynayabilme gibi özellikler bakımından Beşiktaşlı Oğuzhan Özyakup’a benzetebiliriz. Pas oyununa yatkınlık da bu iki oyuncunun bir başka ortak özelliği. Benzer olumlu özelliklere sahip olması, aynı zamanda fizik kapasitesi sebebiyle ikili mücadelelerde zayıf kalması bakımından Krovinovic’i, o seviyede olmasa da Portolu Oliver Torres’e de benzetebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Konyaspor, Gençlerbirliği, Antalyaspor, Akhisar Bld.

Krovinovic’in başarılı olabileceği takımlardan biri Konyaspor. Konyaspor’un forvet arkası bölgesinde oynayan Meha’nın geçtiğimiz sezonki formundan uzak olması sebebiyle o bölgede daha verimli bir oyuncuya ihtiyaç var. Ayrıca Konyaspor’un kadrosunda Balkanlardan çokça oyuncu bulunması da Krovinovic için avantaj olabilir. Gençlerbirliği de İrfan Can’ın takımdan ayrılmasından sonra o bölgedeki boşluğu doldurmakta zorlandı. Antalyaspor ve Akhisar Bld. de bu bölgedeki oyuncularından yeteri kadar verim alamayan takımlar. Krovinovic bu takımlarda da başarılı olabilir. Oyuncunun 800.000 € ya Rio Ave’ye transfer olduğu düşünülürse, oyuncu 1,5-2 M € arası bir bedelle Türkiye’ye getirilebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 14.06.2017 tarihinde 3.000.000 € bedelle Benfica’ya transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ