Doğum Tarihi: 02.06.1992 (25 yaşında)

Mevki: Sol Bek, Stoper

Geldiği Takım: FC Midtjylland

Ülkesi: Çek Cumhuriyeti

Değeri: 700.000 €

Bonservis Ücreti: 1.900.000 €

Boy: 1.84 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

Profil

Futbola ülkesinin Zlin takımında başlayan Filip Novak, 2009 yılında Zlin’de A takıma yükseldi. 2011’e kadar Zlin’de forma giyen Novak toplamda 58 maçta 9 gol kaydetti. 2011 yazında yine Çek Cumhuriyeti takımlarından Jablonec’e transfer oldu. Jablonec’te 4 yıl boyunca top koşturan Filip Novak 2015’te Midtjylland’a transfer olana kadar 10’u Avrupa Ligi maçı olmak üzere 117 maçta görev alırken 14 gol atıp 8 de asist yaptı. 2015 Ağustos ayında 140 bin € bonservis bedeliyle FC Midtjylland’a transfer oldu. Şu ana kadar 18 ‘i Avrupa Ligi maçı olmak üzere 97 kez Midtjylland forması giyen Novak 16 gol atarken 10 da asist yaptı. Geçen sene UEFA Avrupa ligi elemelerinde Osmanlıspor’a elendikleri 2 maçta da sol bek olarak oynamıştı.

Çek Cumhuriyeti alt yaş milli takımlarında 1 kez U20, 6 kez de U21 seviyesinde forma giyen Novak, Mart 2015’ten beri de Çek Cumhuriyeti A Milli takımında dönem dönem görev alan bir oyuncu. Şu ana kadar 12 kez A milli formayı giyerken 1 kez de gol sevinci yaşadı. Euro 2016 elemelerinde Türkiye’ye karşı da 1 maçta 90 dk. oynamıştı.

Filip Novak kariyeri boyunca oynadığı takımlarda ihtiyaç duyulan pek çok bölgede kullanıldı. Asıl mevkisi sol bek olmasına rağmen bugüne kadar sağ bek, stoper, sol kanat, merkez orta saha ve ön libero olarak da görev yaptı. Kariyerinin büyük çoğunluğunu 4’lü defansın sol beki olarak olarak geçiren Novak bu sezon Midtjylland’da daha çok 3’lü defansın sol stoperi olarak görev aldı ve bu sezon Novak’ın bu pozisyonda oynadığı hiç bir maçı Midtjylland kaybetmedi.

 

Güçlü Yönleri (İstikrar, Mücadele,Güç, Duran Top, Taç, Çok Yönlülük)

İstikrar: Filip Novak kariyeri boyunca sakatlık ya da cezadan dolayı çok nadiren maç kaçıran ve yedek kulübesinde de dinlendirme dışında pek bekletilmeyen bir oyuncu. 27 yaşındaki Novak’ın kariyerinde 272 kez A takım formasıyla maça çıktığını ve her sezon belli bir düzeyde performans ortalaması tutturduğunu söyleyebiliriz. Maç içinde kendisinden bekleneni ve verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışan ve çok ekstrası olmayan bir oyuncu. Aynı zamanda beklentileri karşılamadığı maç sayısı da oldukça az.

Mücadele: Novak sahada elinden geleni her zaman yapan ve %100’ünü vermeye çalışan bir karaktere sahip. Terinin son damlasına kadar mücadele ediyor ve mücadele gücü de oldukça yüksek. Rakipleriyle ikili mücadele sırasında ya da top kapma anlarında maksimumunu vermeye çalışıyor. Maç başına ortalama 17 ikili mücadeleye girerken bunların %56’sını kazanıyor. Ayrıca maç başına yaklaşık 3 top kaptığını da belirtelim.

Güç: Novak fizik olarak oldukça fit, güçlü ve sağlam bir oyuncu. Özellikle rakipleriyle yakın temas pozisyonlarda gücünü etkin kullanabiliyor ve kolay kolay yıkılmıyor.

Duran Top: Novak bu sezon stoper oynayana kadar hem korner hem de serbest vuruşlarda sık sık topun başına geçen bir oyuncuydu. Hem kornerlerde hem de serbest vuruşlarda iyi ortalar kesen ve bu ortalarla sık sık asistler yapan Novak’ın nadir de olsa serbest vuruş golleri de oluyor. Stoper oynadığı maçlarda ise daha çok ceza sahası içinde gol kovalayan Novak fırsatçılığıyla kale önünde tehlikeler yaratıp goller bulabiliyor.

Taç: Novak oldukça uzun ve sert taçlar kullanabiliyor ve bu da ceza sahasına kullandığı taçlarla ciddi tehlikeler yaratılmasını sağlıyor. Kendisine verilen direktif ve taktik gereğince bazen ceza sahasında kale önüne doğru taçlar kullanıp tehlikeler yaratırken bazen de topu indirerek tehlike yaratılmasına olanak vermek amacıyla uzun takım arkadaşlarına doğru taç kullanabiliyor. Uzun taç kullanabilme özelliği çalıştığı hocaların elini güçlendirebilecek bir durum. 

Çok Yönlülük: Novak asıl mevkisi sol bek olmasına rağmen gerektiğinde sağ bek, stoper, sol kanat ve ön libero bölgelerinde de görev alabilecek bir oyuncu. Sol bek ve stoperde oldukça iyi verim verebilirken diğer bölgelerde verimi biraz düşebiliyor fakat yine belli bir minimuma sahip olduğu için ortalama performansla o bölgeleri de ihtiyaç halinde idare edebilir. 

 

Zayıf Yanları (Hız, Akan Oyunda Orta, Yetenek)

Hız: Novak stoper bölgesinde oynarken gayet yeterli bir hızı olsa da bu hızının sol bek pozisyonu için yeterli olmadığı durumlar olabiliyor. Özellikle ileri çıktığı pozisyonlarda geri dönerken hızının da etkisiyle sorunlar yaşayabiliyor. Ayrıca hızlı ve etkili dribblingleri olan kanatlara karşı da doğru pozisyon alamaması durumunda hızıyla bu sorunu çözemiyor. 

Akan Oyunda Orta: Filip Novak duran toplarda kullandığı kalitede ortaları akan oyunda açamayabiliyor. Kendisi de bu özelliğinin farkında olduğu için genelde akan oyunda ve hareketliyken çok sık orta denememeye çalışıyor. Maç başına yalnızca 1.2 kez orta denemesi de bu özelliğini kanıtlar nitelikte diyebiliriz.

Yetenek: Novak yetenek olarak belli sınırlara sahip bir oyuncu. Bu yetenek eksikliklerinden dolayı seviye olarak çok yukarı çıkamamış. Bazı bek oyuncularının sahip olduğu birebirde adam geçme, dar alandan topu kolayca çıkarma gibi özelliklere pek sahip değil. Bu oyun seviyelerine hep mücadelesiyle ve istikrarıyla gelmiş. Maçlarda da performans olarak pek sürpriz işler yapmaması aslında yeteneksel olarak belli bir kapasitede olduğu için diyebiliriz. 

 

Benzediği Oyuncular: Hakan Balta, Hrvoje Cale

Filip Novak hem sol bek hem sol stoper oynayabilmesi ve sol bek oynarken hücuma verdiği kısıtlı destekle Hakan Balta’nın verimli oynadığı yıllardaki haline benzetilebilir. Yine istikrarlı yapısı, fiziki özellikleri ve karakteriyle Trabzonspor’da forma giymiş Hırvat sol bek Hrvoje Cale’ye benzetebiliriz.

 

Trabzonspor’a Uygunluğu

Filip Novak Trabzonspor’un sezonun 2. yarısında kalan 17 maçında sol bek bölgesinde kendisinden istenenleri yerine getirebilecek ve o bölgeyi idare edebilecek bir oyuncu. İstikrarı ve devamlılığı sayesinde Rıza Çalımbay’ın da kafasını oldukça rahatlatacaktır. Hem maç içinde hem de sezon süresince stoper bölgesinde yaşanacak olası bir problemde de rahatlıkla sol stopere kaydırılarak kendisinden verim alınabilir. Ayrıca kadroda fazla Slovakyalı oyuncu bulunması benzer kültürler olan Çekyalı Novak’ın uyum sürecini hızlandırabilecek bir başka etken olacaktır. 

860 K €’luk maaşı Süper Lig şartlarında da, Trabzonspor’daki maaş aralığı şartlarında da oldukça makul seviyelerde diyebiliriz. 1.9 M €’luk bonservis bedelinin ise geçen yazdan beri takımından ayrılmak istediğini dile getiren ve sözleşme bitimine 1.5 yıl kalmış bir oyuncu için biraz fazla olduğunu söylemek gerekir. Fakat uyum sürecini hızlı atlatması halinde istikrarlı performansı ile kendisine verilen bonservisi unutturma durumu da olabilir.

Bu yaz gelecek yıl olası Avrupa Kupası katılımı ve ligde kadroyu şampiyonluk hedefiyle daha da güçlendirme ihtiyacından dolayı Novak’tan daha iyi bir sol bek transfer edilmesi gerekebilir. Bu durumda bile Novak çok yönlü bir oyuncu olduğu için her hocanın yedek kulübesinde olmasını isteyeceği bir isim olacaktır. Sezon içerisinde olası sakatlık ve ceza durumlarında sol bek, stoper, sağ bek ve sol önde takımın rotasyonunda sıkça forma şansı bulup sahaya çıktığı her an elinden gelenin maksimumunu yapacaktır.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ