Doğum Tarihi: 25.09.2002 (17 yaşında)

Mevkî: Sol/Sağ Kanat, Ofansif Orta Saha

Takımı: Partizan

Ülkesi: Sırbistan

Değeri: 3.600.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2022

Boy: 1.76 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Sırplar’ın “ Yeni Cristiano Ronaldo” etiketiyle Avrupa’nın büyük takımlarına sundukları genç yetenek Filip Stevanovic, Sırbistan’ın Uzice kentinde doğdu. Çok küçük yaşlarda, Uzice’nin yakınlarındaki Arilje kasabanın yerel takımı olan OFK Vranic’te futbola başladı. Çok geçmeden yeteneği fark edildi ve henüz 9 yaşındayken 2011 yılında Partizan’ın genç takımıyla antrenmanlara çıkmaya başladı Hafta içi OFK Vranic ile antrenman yaparken hafta sonları 2.5-3 saatlik mesafedeki Belgrad şehrine gidip Partizan’la antrenmana çıkıyordu. Birkaç yıl sonra ailecek Belgrad’ın yolunu tuttular. Bu, Stevanovic’in performansını daha da arttırdı. Özellikle; alt yaş kategorisinde Kızılyıldız’a karşı kazandıkları 7-1’lik maçta, attığı iki gol ve oynadığı oyun, onun için bir dönüm noktası oldu. 2017 yazında, henüz 15 yaşındayken, o zamanlar Sırbistan’ın İkinci Ligi’nde mücadele eden ve Partizan’ın pilot kulübü olan Teleoptik Zemun’a kiralık gitti ve sezonu burada geçirdi.

Filip Stevanovic 16 yaşındayken, 2018 yazında Partizan’la ilk profesyonel sözleşmesini imzaladı. O sene Partizan’ın teknik direktörlüğünü eski Fenerbahçe’li Zoran Mirkovic yapıyordu. Stevanovic’i, Polet FK’nın kuruluşunun 90.yılı dolayısıyla oynayacakları dostluk maçı kadrosuna aldı ve Stevanovic Partizan A takımı formasını ilk kez 14 Ekim 2018’de bu dostluk maçında giydi. Kasım ayının sonlarına gelindiğinde Stevanovic A takımla antrenmanlara çıkmasına rağmen esame listesine adını hiç yazdıramamıştı. Milli maç arasında yapılan bir antrenman maçında Stevanovic 2 gol, 2 asist yapıp maçın yıldızı olunca 9 Aralık’taki Rad maçında Mirkovic onu ilk kez maç kadrosuna aldı ve 80. dakikada Djordje Ivanovic yerine oyuna girerek ilk profesyonel maçına çıkmış oldu. Filip Stevanovic; 16 yıl, 2 ay, 14 günlükken ilk profesyonel maçına çıkarak Dusan Vlahovic ve Nenad Marinkovic’in ardından kulüp tarihinin formasını giyen en genç 3. oyuncu oldu. Ligin geri kalan bölümünde 3 maçta sonradan oyuna girip az da olsa süre aldı. Asist veya gol üretemedi.

Stevanovic 2019 yazında oynanan hazırlık maçında Partizan A takımı formasıyla ilk golünü Zvijezda 09’a karşı attı.  Resmi bir maçta ilk golünü ise 1 Ağustos 2019 yılında oynayan Avrupa Ligi Elemeleri İkinci Tur Rövanş maçında, sonradan oyuna girip 73. dakikada Galler takımı Connah’s Quay karşısında attı. Bu golle yine Dusan Vlahovic’ten sonra Partizan’ın en genç gol atan ikinci oyuncusu olarak tarihe geçti. Ardından Macva maçında ilk kez, 11’de sahaya çıktı. 90 dakika sahada kaldı ve 1 gol attı. Bu sezon Partizan formasıyla 29 resmi maça çıkan Stevanovic 5 gol, 3 asistle takımına katkı sağladı.

13 yaşından bu yana Sırbistan Milli Takımı’nın alt yaşlarında forma giyen Stevanovic u-15, u-16 ve u-19 takımlarında olmak üzere 12 maça çıktı ve 2 gol kaydetti. Rusya ve Letonya maçları için  Sırbistan  u-21 Milli Takımı’na da davet edildi fakat bu maçlarda yedek bekledi.

Filip Stevanovic birçok Avrupa Kulübü’nü peşine takmış durumda. Ligler salgın nedeniyle askıya alınmadan önce Partizan’a, Fransa’nın Nice Kulübü’nden Stevanovic için 15 milyon Euro’luk bir teklif geldiği söylentisi, Sırbistan basınında sıkça dile getiriliyordu. Yine Lazio’dan da resmi bir teklif geldiği konuşuluyordu. Bu takımların dışında; aralarında Manchester United, Liverpool, Bayern Münih ve Dortmund’un da bulunduğu, Avrupa’nın birçok önemli takımının da Stevanovic ile ilgilendiği haberleri, gerek Sırbistan gerekse Avrupa basınında sıkça yer almaya devam ediyor.

Ocak 2019’da, İngiltere’nin The Guardian gazetesi,  “ En yetenekli 60 genç oyuncu” adıyla yayımladığı listede, Filip Stevanovic de yer vermişti.

https://www.theguardian.com/football/ng-interactive/2019/oct/10/next-generation-2019-60-of-the-best-young-talents-in-world-football

Geleceğin en önemli yıldız adayları arasında gösterilen Stevanovic’i, kısa bir süre içinde Avrupa’nın dev kulüplerinden birinde izleyeceğimize hiç şüphe yok.

 

Güçlü Yönleri (Dribling, Teknik, Uzaktan Şut, Yaratıcılık)

Dribbling: Günümüz futbolunda adam eksilten oyuncu çok değerli. Filip Stevanovic de bu oyunculardan. En önemli özelliği çok kolay adam geçebilmesi. Lakabı “Fiča” yı bu özelliğinden almış. Eskiden Yugoslavya’da üretilen Fiat 600 temelli, Zastava 750 arabalarına halk arasında “Fiča” denirmiş. Bu arabalar küçük olduklarından kalabalıktan kolay ve hızlı bir şekilde sıyrılabiliyordu. Tıpkı Stevanovic gibi.  Stevanovic bunu hem geniş alanda, hem de dar alanda rahatlıkla yapabiliyor. Geniş alanda kısa sürede hızlanabilmesi, dar alanda ise çevik ve ayaklarına çok hakim bir oyuncu olması, onun için adam geçme işini oldukça kolaylaştırıyor. Bu sezon maç başına 4 dribbling denedi ve bunlarda %51’lik bir başarı oranı tutturdu. İlk sezonu için fena olmayan bir veri. Fizik olarak kendini geliştirdikçe ve tecrübe kazandıkça bu yüzdesini daha da arttıracaktır. İkinci videoda, Stevanovic’in Rad Beograd’a attığı slalom golünü izleyebilirsiniz.

Teknik: Ayaklarına çok hakim bir oyuncu. Orjinde sağ ayaklı olmasına rağmen sol ayağını da gayet iyi kullanabiliyor. Teknik özellikleri sayesinde ince işleri yapmada oldukça başarılı. Bir hücum oyuncusuna göre %80 gibi iyi bir pas isabet oranı var. Bu sezon oynadığı maçlarda 41 kilit pas denemesinde bulundu ve %59 ‘u başarılı oldu. Yaptığı 34 ortadan da %32’in de başarı sağladı. Bu oran düşük gözükse de, orta için iyi bir oran. Bu sayıların, biraz daha anlam kazanabilmesi için Stevanovic’i, oyun stilleri birbirlerine benzeyen, Marsilya’da oynayan vatandaşı Nemanja Radonjic ile kıyaslayalım.

Şut: Stevanovic’in denemekten hiçbir zaman çekinmediği şutları onun en önemli özelliklerinden. Genç takımda on numara oynarken uzaktan attığı çok güzel golleri var. A takımda genelde sol kanatta oynamasına rağmen cepheden olmasa da, bu kez topu sağına alıp şut çekmeye devam ediyor. Şut stili değişse de, etkinliği devam ediyor. Şutları oldukça güçlü. Bu sezon rakip kaleye, 15’i isabetli 47 şut çekti. Maç başın şut isabet oranı % 0.44. Ayrıca duran toplarda etkili olan bir oyuncu fakat bu sezon özelinde duran topların başına geçme fırsatı pek bulamadı. Aşağıdan Stevanovic’in genç takımda uzaktan attığı güzel golü izleyebilirsiniz. 

 

Yaratıcılık: Yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip bir oyuncunun yaratıcı bir oyuncu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Stevanovic’in böyle silahları olduğu için ne zaman, ne yapacağını kestirmek oldukça güç.  Geniş ve dar alanda da etkili olabilmesi, iki ayağını da kullanabilmesi onu durdurmayı zorlaştıran diğer özellikleri. Bu sezon oynadığı 29’u resmi 34 maçta, 23 gol pozisyonuna girip 5 gol ve 4 asist üretti.

 

Zayıf Yönleri (Takım Oyunu, Tecrübe, Güç, Hava Hakimiyeti)

Güç ve Hava Hakimiyeti: Fiziksel olarak güçlü bir oyuncu değil. Temaslı oyunlarda zorlanıyor. İkili mücadele kazanma oranı %36. Çok kısa olmamasına rağmen bu fizik yapısı, ona hava toplarını almada da ciddi dezavantaj sağlıyor. %17’lik hava topu kazanma oranı oldukça düşük. Büyük takımlarda oynayabilmesi için fizik olarak güçlenmesi ve ikili mücadelelerde daha dayanıklı bir hale gelmesi şart.

Takım Oyunu: Genellikle çok yetenekli oyuncularda, fazla özgüvenli olanlarda ya da genç oyuncularda karşımıza bir problem olarak çıkan şahsi oynama, üst seviyede olmasa da Stevanovic’te de var. A takımda takım oyununa biraz daha uyum sağlamaya çalışıyor. Adam geçme özelliğine güvendiği için bazen olmayacak yerlerde, gereksiz şekilde çalım atmaya çalışıyor. Bu da top kaybına neden oluyor. Stevanovic’in maç başına top kaybı ortalaması 5.2 civarında. Bunun yanında kendini gösterme adına, özel hareket denemelerini çok sık olmasa da yapıyor.

Tecrübe: Henüz 17 yaşında. Geçen sezon 4 maçta 46 dakika, bu sezon ise 34 maçta forma giydi. Yaşına göre maç sayısı iyi olsa da, kendini geliştirmesi için daha çok maça çıkıp tecrübe kazanması gerekiyor. Tecrübe eksikliği, onu karar verme ve bitiricilik noktasında ciddi anlamda olumsuz etkiliyor.

 

Benzediği Oyuncular; Nemanja Radonjic, Eden Hazard

Stevanovic’in saç stilinden bile Ronaldo’yu örnek aldığını söylenebilir. Sırbistan’da da “Geleceğin Ronaldo’su” olarak lanse ediliyor fakat oyun tarzları ve fiziksel olarak farklı oyuncular. Biraz zorlama ile Ronaldo’nun Sporting ve Manchester United döneminde ilk yıllarındaki haline oyun tarzı ve stil olarak benzetebiliriz.

Vatandaşı Radonjic ile oyun tarzları bir hayli benziyor. İkisi de çok çabuk hızlanabiliyor, kolay adam geçebiliyor. Tabi Radonjic kendini Fransa’da, hem oyun görüşü hem de fiziksel olarak çok fazla geliştirdi. Bitiricilikte de Radonjic, Stevanovic’in oldukça önünde. Fakat Stevanovic’in potansiyel olarak Radonjic’ten daha fazla şey vadettiğini söyleyebiliriz.

Eden Hazard ile de benzediği birçok özelliği var. Hazard gibi hem kanatlarda, hem on numarada oynayabiliyor. İkisi de hızlı ve çevik oyuncular. Fizik yapıları da benzer fakat Hazard hem Fransa hem de İngiltere’de oldukça güçlendi ve dayanıklılığını arttırdı. Stevanovic kendini doğru yönde geliştirirse Hazard gibi bir oyuncu olması için hiçbir eksiği yok.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ