Doğum Tarihi: 8.07.1992 (24 yaşında)

Mevki: Sol Bek

Takımı: Deportivo Saprissa

Ülkesi: Kosta Rika

Değeri: 300.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

 

 

Profil

Francisco Javier Calvo Quesada 8 Temmuz 1992’de Kosta Rika’nın San José şehrinde dünyaya geldi. Futbola 2005-2010 yılları arasında Deportivo Saprissa’nın genç takımlarında oynayarak başladı. Ardından, burs ile okumaya hak kazandığı “San Jacinto College” eğitim enstitüsünde hem üniversite seviyesinde eğitimini sürdürmek hem de futbol yaşamına devam edebilmek adına ABD’nin yolunu tuttu. 2011 yılında Kosta Rika’ya geri döndü ve C.S Herediano ile sözleşme imzaladı. 2011-2012 sezonunda toplam 26 maça çıktı ve 1 gol, 1 asistle oynayarak Herediano’nun Ocak-Mayıs ayları arasında gerçekleşen Torneo De Verano’da (Yaz Ligi) elde ettiği şampiyonlukta aktif rol oynadı. Takip eden 2012-2013 sezonunda ise bir diğer Kosta Rika ekibi Municipal Pérez Zeledón’a transfer oldu. O sezonda yıldızı parlayan Calvo, takımı ile Temmuz-Aralık ayları arasında oynanan Torneo De Invierno’da (Kış Ligi) çıktığı 21 maçta 5 gol 1 asistlik performans gösterdi ve özellikle Avrupalı kulüplerin radarına girmeyi başardı. Nitekim devre arasında, henüz 20 yaşındayken, o sezon Danimarka’nın son şampiyonu unvanını taşıyan Nordsjælland’a transfer oldu. Büyük umutlarla Avrupa macerasına başlamış olsa da takımına gerekli katkıyı sağlayamayan Calvo, sezonun geri kalanında yalnızca 3 maça çıkabildi ve Temmuz ayında tekrar eski takımı C.S Herediano’ya döndü. 2013-2014 sezonunda takımına 31 maçta 4 gol, 3 asistlik bir katkıda bulundu. Ertesi yıl, 2014-2015 sezonu Kış Ligi’nde takımı adına 28 maça çıktı ve 4 gol, 1 asistle oynadı. Devre arasında Kosta Rika ekiplerinden Santos de Guápiles’e kiralandı. Yaz Ligi’ni burada geçiren oyuncu, 21 maçta 5 gollük bir performans gösterdi.

2015-2016 sezonunun başında ise ilk takımı olan Deportivo Saprissa’ya geri dönen Francisco Calvo, kariyerinde en çok maça çıktığı ve en istikrarlı performans gösterdiği sezonu geride bıraktı. Takımıyla toplamda 42 karşılaşmaya çıkan Kosta Rikalı futbolcu, toplamda 4 gollük bir katkıda bulundu ve takımının Kış Ligi şampiyonluğuna ulaşmasına büyük katkı sağladı. Sezonun en dikkat çeken detayı ise Calvo’nun oynadığı bütün maçlarda 90 dakika sahada kalması oldu. Yaz Ligi’nde sakatlığından dolayı 7 maç kaçırması haricinde son derece istikrarlı bir görüntü çizen Calvo, Saprissa taraftarının büyük saygısını kazanarak takımın en sevilen oyuncularından biri haline geldi.

2016-2017 sezonunda ise şu ana kadar CONCACAF Şampiyonlar Ligi’nde 3, Kosta Rika Kış Ligi Invierno’da 15 kez olmak üzere toplam 18 karşılaşmaya çıkan Kosta Rikalı sol bek, bu maçlarda takımına 7 gol, 1 asistlik bir katkı sağladı ve formuyla kariyerinin zirvesine ulaştı. Ayrıca tıpkı bir önceki sezon olduğu gibi, 84. dakikada oyundan alındığı bir maç haricinde diğer tüm maçlarda 90 dakika görev alan Calvo bu sezonda da takımı adına çok istikrarlı bir görüntü çiziyor.

Francisco Calvo’nun Kosta Rika milli takımı kariyeri 2011 yılında başladı. O yıl ülkesinin U-20 milli takımında yer aldı ve FIFA U-20 World Cup Kolombiya’da boy gösterdi. Aynı yıl içinde A takım seviyesine yükselen oyuncu, Kosta Rika’nın Nijerya ile memleketi San Jose’de yaptığı hazırlık maçında 59. dakikada oyuna girdi ve A milli takımı ile ilk kez sahalara çıkmış oldu. Copa América 2011’de, Kosta Rika’nın Kolombiya’ya karşı oynadığı müsabakada da ilk kez ülkesinin formasını resmi bir maçta terletme fırsatını buldu. Toplamda 4 kez U-20, 16 kez de A milli takım forması giyen Calvo’nun milli takımda henüz golü bulunmuyor.

Kariyeri süresince genel olarak 4’lü defansın solunda görev alan Francisco Calvo, sol ayağı, fiziği ve oyun yapısıyla çalışkan-ofansif sol bek tanımına uygun bir futbolcu olarak göze çarpıyor. Calvo kulüp kariyerinde her zaman sol bek olarak oynamış olsa da, Kosta Rika milli takımı ile çıktığı maçlarda çoğunlukla stoper olarak görev aldı. Fakat bu pozisyonda tecrübe eksikliği bir hayli fazla olduğu için kendisinden yeterli verimi almak mümkün olmayabilir.

 

 

Güçlü Yönleri

Francisco Calvo, her şeyden önce ofansif meziyetleri ve hücuma olan yatkınlığı çok güçlü olan bir futbolcu. Bir sol beke göre hücumda son derece aktif ve skora doğrudan katkı yapabiliyor. Özellikle de gol oranının yüksek sayılabilecek seviyede olması dikkat çekiyor. Kulüp kariyerinde 190 maça çıkan sol bek, toplamda 30 gol atarak mevkisine göre gayet yüksek bir ortalama yakalamış durumda. Özellikle içinde bulunduğumuz 2016-2017 sezonunda formunun zirvesinde olan Calvo, şimdiden 18 maçta 7 gollük bir performans yakalayarak skorer kimliğini net bir şekilde yansıtmış bulunuyor.

Takımının ataklarında sık sık bindirmelerde bulunan Francisco Calvo, bitmek bilmez enerjisiyle maç boyu hücuma katılabilecek potansiyele sahip. Sol kanadın orta sahaya yakın olan iç kısmından rakip ceza sahasına uzun koşular yapmayı alışkanlık edinmiş bir futbolcu. Bu vesileyle önündeki kanat arkadaşına alan açıyor, 3. bölgede hücum varyasyonlarını çeşitlendiriyor, gerektiğinde adeta bir hücum oyuncusu gibi ceza sahasında gol arayabiliyor ya da sıfıra inerek net ortalar açabiliyor. Ezbere orta yapmamaya özen gösteren Calvo, yerden ve havadan adrese teslim ortalar yapabiliyor. Dominant olarak sol ayağını kullanmasının yanı sıra sağ ayağını da pas ve ortalarında rahatlıkla kullanabiliyor. Bu da oyununun çeşitliliğini zenginleştiren bir faktör olarak göze çarpıyor. Ayrıca, takımının geriden kurduğu organize ataklarda bir sol bek olmasına karşın sorumluluk alıp oyun kurabiliyor. Oyunun yönünü ve işleyişini değiştirebilecek paslar deneyebiliyor ve genellikle de başarılı oluyor. Kariyer genelinde %81’lik bir pas oranına sahip olması da bunun en büyük göstergesi.

Calvo’nun hava hakimiyeti de iyi denebilecek düzeyde. Boyunun 1.81 olması göz önünde bulundurulduğunda aslında çok uzun olmadığı düşünülebilir, ancak zamanlaması ve zıplama gücü yüksek bir futbolcu. Takımı defans yaparken gelen yüksek toplarda genelde rakibine üstünlük kurarak topu karşılıyor. Ayrıca takımının kornerlerinde de rakip ceza sahasında gol arayabilen ve skor üretebilen bir kimliğe sahip. Hava toplarındaki üstünlük oranı ise %64 olarak göze çarpıyor.

Francisco Calvo’nun defansif olarak öncelikle rakip ataklarında sıklıkla kademeye girmesi göze çarpıyor. Oyun görüşünün yüksek olmasının da verdiği öz güvenle oynayan Calvo, rakip ataklarında genellikle önde basmayı ve önde hamle yapmayı tercih ediyor. Bu anlayışı sayesinde rakip ataklarını son derece kritik ve yerinde müdahalelerle yavaşlatabilme ve durdurabilmesi mümkün oluyor. Rakibin organize ataklarında iyi pozisyon alarak kendi kanadını en iyi şekilde kapatmayı amaçlıyor. Maç başına ortalama 19 müdahalede bulunan Francisco Calvo, müdahalelerinde %65’lik bir başarı oranına erişmiş durumda.

Futbolcunun etiketine şöyle bir göz attığımızda, Calvo’nun halen genç ve potansiyeli yüksek bir futbolcu olması büyük önem taşıyor. Ayrıca şu ana dek 200 civarı maça çıkmış olması, kısa da olsa Danimarka görmüş olması ve milli takımda aktif olarak görev alıyor olması onu bu yaşında tecrübeli kılan ve kariyerinde önem taşıyan detaylar olarak göze çarpıyor. Diğer yandan, geçtiğimiz sezon ve bu sezonki maç-dakika grafiğinin neredeyse tavan yapıyor olması Calvo’nun futbolunun ne kadar istikrarlı bir hale geldiğinin ve olgunlaştığının önemli bir göstergesi. Sürekli üstüne katarak performansını ve kariyerini üst seviyelere çıkaran bir dönemden geçiyor ve bu Kosta Rikalı futbolcuyu çok daha cazip bir hale getiriyor.

 

Zayıf Yanları

Francisco Calvo, hücum gücü yüksek ve çalışkan bir sol bek olarak sahada boy gösteriyor. Ancak defansif yönünün nispeten daha zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Zira rakip ataklarında bire birde kolay çalım yiyebilmesi söz konusu. Her ne kadar yediği çalımın ardından mücadeleyi bırakmasa da bu onun için bir dezavantaj. Ayrıca önde basmayı ve hamle yapmayı tercih eden bir futbolcu olması ona kritik müdahalelerde bulunma şansı tanıyor olsa da; bu girişim kimi zaman başarısız sonuçlanabiliyor ve Calvo takımını geride eksik bırakabiliyor. Bunlara ek olarak, kimi zaman da basit pas hataları yaparak topun kaptırılmasına neden olduğuna tanıklık edebiliyoruz.

Calvo’nun bir diğer zayıf yönü ise aslında hücum gücünün getirdiği bir handikap olarak oyununa yansıyor. Maç içinde defalarca bindirme yapan Calvo, kimi zaman bir ofansif futbolcu gibi 3. bölgede hücuma katkı sağlıyor. Ancak bazı pozisyonlarda takımının topu kaptırması ile rakibin ani atağa çıkması sonucu hızlı reaksiyon verip defansa dönemeyecek kadar ilerde kalabiliyor ve bundan dolayı da kanadı boş yakalanıyor. O yüzden bazı pozisyonlarda daha dikkatli ve kontrollü hücum yapması gerekebilir.

 

Benzediği Oyuncular: Caner Erkin

Francisco Calvo, gerek hücum meziyetleri gerekse de defansif kapasitesi göz önüne alındığında adeta Kosta Rikalı Caner Erkin olarak nitelendirilebilecek bir futbolcu. Calvo genel kalitesi ve teknik bakımından Caner Erkin seviyesinde olmasa da fizik, sol ayak, hücuma yatkınlık, orta açma, oyun kurabilme gibi birtakım özellikleri bir arada değerlendirdiğimizde oyuncunun Caner Erkin’i andırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Gençlerbirliği, Akhisar Belediyespor, Kardemir Karabükspor, Çaykur Rizespor

Francisco Calvo her şeyden önce kalitesi, yükselen form grafiği ve mevkisindeki futbolcu alternatifinin kısıtlı olması nedeniyle ligimizin birçok Anadolu kulübünde rahatlıkla forma giyebilecek bir futbolcu. Hücumu seven ve sık sık ofansif organizasyonlarda yer alan bir futbolcu. Bu yüzden, özellikle bek hücumuna yatkın ve kanat varyasyonlarının sık kullanıldığı oyun felsefelerinde başarılı olabilecek bir oyun yapısına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle mevcut kadrosunda sol bek mevkisi için alternatifi kısıtlı olan Kardemir Karabükspor adına  önemli bir takviye olabilir. Bunun yanında Calvo, Gençlerbirliği’nde yüksek form grafiğiyle dikkat çeken ve önümüzdeki süreçte satılması gündeme gelebilecek olan Uğur Çiftçi’nin yanına güzel bir alternatif olabilir. Son olarak Akhisar Belediyespor’a ya da Çaykur Rizespor’a transfer olursa, bu kadroların en zayıf bölgelerinden biri olan sol bek bölgesine ilaç gibi gelecektir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.01.2017 tarihi için Minnesota United takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ